Modern Bilim,Felsefe ve Tanrı

8,3/10  (18 Oy) · 
32 okunma  · 
13 beğeni  · 
437 gösterim
Teolojik fikirler arasındaki tercihte bilmin rolü nedir?
Entropi yasasının , evrenin başını ve sonunun olduğunu göstermesi felsefi ve teolojik açıdan neden önemlidir? Entropi yasası evrendeki olgulardan yola çıkarak Tanrı´nın varlığını temellendirmeye çalışan tasarım delilini desteklemekte midir? İzafiyet teorisi ile değerlerin izafiliği arasında bir ilişki var mıdır? İzafiyet teorisi ile zaman anlayışında gerçekleşen devrimci değişiklik, Tanrı-evren ilişkisi konusu ele alınırken ne gibi katkılar yapılabilir? Kuantum teorisinin evren anlayışında yaptığı köklü değişiklikler nelerdir? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak ele alınabilir mi?
Kuantum teorisi özgür irade sorununun çözümüne katkı yapabilir mi? Materyalist yaklaşımlarla insan zihni başarıyla açıklanabilmiş midir? İnsan bilinci yapay zekalarla taklit edilebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Modern bilimin konularının felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz. (Tanıtım)
mithrandir21 | Uğur 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 49 günde · 8/10 puan

Taslaman bu çalışmasında birçok felsefi konulara, bilimsel konulara, Tanrı bakış açısıyla bakıp yorumlayıp, teist görüşleri ile yorumluyor. Birçok bilim adamının bilimsel teorilerinin aslında Tanrı ve din ile ne kadar çok uyuştuğunu belirtiyor. Burada şu şekil bir itiraz gelebilir, falanca filanca din adamı böyle demiyor, şu din kaynağında tam aksi yazıyor ve Taslaman sallıyor gibi. Şimdi öncellikle sen nasıl Taslaman’ın dediklerine yanlış diyorsan bizler ve Taslaman da o kişilerin dediklerine yanlış diyoruz ama şunu da unutma ki Taslaman din için dediklerine din içinden kaynaklar gösteriyor ama sen dine mensup farklı kişilerin kaynaklarından eleştiri yapıyorsun.

Kitapta, yazarın değindiği konularda termodinamiğin ikinci yasası, entropi, zaman ve zamanın başlangıcı gibi konular, düzensizlik yasası, determinizm, indeterminizm, izafiyet teorisi gibi birçok konulardan kaynaklar gösterip çalışmasını oluşturmuş. Burada ilginç bir konu ise dinlerde yer alan mucizeleri bu ve diğer yasalara, kanunlara değinerek açıklama yapması. Fizik kanunlarını çiğnemeden mesela Musa’nın denizi yarmasını açıklaması gibi, ama bunda da net ve kesin konuşmayıp olabilirliğini söylemesi bana göre çok başarılıydı. Taslaman her zaman bu konularda teolojik agnostik olmayı seçip, sadece görebildiği, elinde tutabildikleri ile yorumlamaya çalışması benim için takdire şayan bir durum; ama durum böyle olunca ne materyalistler kendini sever, ne ateistler ne de uçan kaçan adamlara inanan dine mensup kişiler.

Kitabın dili ağır gelebilir ama aslında ağır değil, ama bu konulara uzak iseniz içindeki terimler, olgular ağır gelip okumayı yavaşlatabilir ve farklı kaynaklardan yardım almak isteyebilirsiniz, ama lütfen bir dine mensup iseniz bu tarz çalışmaları okuyunuz ve yine lütfen bir dini eleştireceksiniz Taslaman gibi mantıklı açıklama yapmaya çalışanları anlamak isteyerek okuyunuz.