Kadınlar, hatırlatayım ki sizi dışıyla seven erkeklerin hepsi sizi aldattı. Buna emin olabilrsiniz. -Dilsiz Sehzade/ Aforizmalar

Sertan CANPOLAT, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

“ Sonsuzluk yolunda nasıl böylesine kolayca ilerlediğine hayret eden birisi vardı; gerçekte hızla bayır aşağı yuvarlanıyordu.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 48 - Maviçatı Yayınları)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 48 - Maviçatı Yayınları)
Lütfiye, Aforizmalar'ı inceledi.
17 Şub 20:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Franz Kafka'nın çarpıcı sozlerini ve günlüğünden parçalar içeren, romanlarından sonra en güzel eseridir bu. Eser Kafka'nın yaşam ve ölüm,iyi ve kötü ve dahî sanatın işlevi üzerine düşüncelerini açıkça ortaya koyar. Aforizmalar bordo siyah'ın baskısında da yazdığı gibi "kafkaesk labirentlerde bir yürüyüş" tür. Bir örnek vermek gerekirse:

"Hayvan, hışımla çekip alır kırbacı efendisinin elinden ve kendi efendisi olmak için kendisini kırbaçlar,bilmez ki bu,efendisinin kırbacına atılmış yeni düğümün yol açtığı hayalden başka bir şey değildir."
Ve belirtmek de fayda olduğunu düşündüğüm bir sey daha var. Kitaba baslandiginda normal yoldan farkli bir güzergah söz konusu olmalı. Okunma şeklinin alışkanlık biçiminin tam tersi bir şekilde işlemesinin okurun yararına olacaktır. Aksi takdirde sindirilmeden bitirilecek olması kötü bir tecrübe demektir. Bundan dolayi, kitap bitti demek yerine, bir kez okuyabildim , tekrar okuyacagim ( çoğu değerli kitap icin gecerli olmakla birlikte) demeyi seçiyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Lütfiye, bir alıntı ekledi.
17 Şub 15:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünyanın acılarından uzak tutabilirsin kendini, bu sana kalmış olup doğana uyar, ama tam olarak bu uzak duruş belki kaçınabileceğin yegâne acıdır.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Lütfiye, bir alıntı ekledi.
17 Şub 15:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kötü bazen insanın elinde bir alet gibidir; bilerek ya da bilmeyerek, istenirse itirazsız bir kenera konulabilir.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Lütfiye, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İki olanak: Kendini sonsuz küçültmek ya da sonsuz küçük olmak. Birincisi son yani eylemsizliktir; ikincisi başlangıç, yani eylemdir.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Lütfiye, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ölüm, İskender'in Savaşı'nı resmeden sınıf duvarındaki bir tablo gibi karşımızda. Önemli olan daha bu yaşamdayken eylemlerimizle tabloyu karartmak ya da silmektir.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka