ali bekdas, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

"Eğer var'oluş, var'olmamaktan daha iyi olmasaydı, hiçbir varlık olmazdı."

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 55)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 55)
Ssssss..., bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki olanak: Kendini sonsuz küçültmek ya da sonsuz küçük olmak. Birincisi mükemmellik, yani eylemsizliktir; ikincisi başlangıç, yani eylemdir.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Ssssss..., bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

...her dakika hazır olunmasını amansızca isteyen bir hayatta insan hazırlanmaya ne zaman vakit bulabilir?

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Ssssss..., bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgeliğin başladığına ilk işaret, ölmek isteğidir.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Ell, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Leoparlar tapınağa saldırıp kutsanmış şarapları içiyorlar; bu sürekli yineleniyor; sonunda öngörülebilir hale geliyor ve ayinin bir parçası oluyor.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Bahar Öztekin, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

(...) Buradan, mutluluğumuzun ne olduğumuza, bireyselliğimize ne denli bağlı olduğu anlaşılıyor; oysa bu konuda çoğu kez akla gelen, yalnızca yazgımız, neye sahip olduğumuz ya da neyi temsil ettiğimizdir. Ama yazgı iyileşebilir: Ayrıca, iç dünyası zengin olan bir kişi yazgıdan çok şey beklemez; buna karşılık bir aptal, sonuna dek bir aptal olarak, bir hödük olarak kalır; isterse kendisi cennette, etrafı hurilerle çevrili olsun. Bu yüzden Goethe der ki:

Halk ve hizmetçi ve ermiş kişi
Her zaman teslim ederler ki,
Yeryüzü çocuklarının en yüce mutluluğu
Sadece insanın kendi kişiliği

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 6)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 6)
Yasin Bektaş, Aforizmalar'ı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okumuduğum ilk Kafka eseriydi. Kısa cümlelerinde öyle derin anlamlar var ki kısa kısa okuyup bitireyim demeden içeriğini sindire sindire okumak lazım. Okurken Halil Cibran'ın El Mustafa karakterinin söylediği cümleler kadar etkisi olmasa da iyi bir kalitede buldum. Aforizmaların bazı sayfaları eksik olarak günümüze ulaştığından dolayı bazı sayfalarındaki bilgilere ulaşamıyoruz. Başka bir Kafka roman incelemesinde buluşmak üzere iyi okumalar.

Asiye Özmen, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Burası daha önce hiç bulunmadığım bir yer. İnsan daha farklı nefes alıyor burada, yanındaki yıldızın parlaklığı güneşten daha göz kamaştırıcı.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 16)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 16)
Enmor, bir alıntı ekledi.
Dün 02:48

Biricik doğru ve gerçek olan şimdiki zamandır: Bu, gerçek olarak doldurulan zamandır ve varoluşumuz sadece zamanda yer alır. Bu yüzden bu zamanı daima neşeli bir karşılamaya değer görmeli ve bunun sonucunda katlanılır ve dolaysız aksiliklerden ya da acılardan bağımsız her saatinin tadını olduğu gibi çıkarmalı, yani geçmişteki yanlış umutlar hakkında surat asarak ya da gelecek için kaygılanarak berbat etmemeliyiz.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 126)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 126)
Arcda., bir alıntı ekledi.
 Dün 00:13 · Kitabı okuyor

Üzerimize bütünüyle dışarıdan gelen bir mutsuzluğa, kendi neden olduğumuz bir mutsuzluktan daha soğukkanlı bir biçimde katlanmamızın nedeni budur: Çünkü yazgı değişebilir ama kendi niteliğimiz hiçbir zaman değişmez.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer