1000Kitap Logosu
Alper Kanık
TAKİP ET
Alper Kanık
@alperkanik
460 okur puanı
22 Şub 2015 tarihinde katıldı.
1.202
Kitap
110
İnceleme
247
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Alper Kanık
Yaşamaklar'ı inceledi.
176 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Kenan’ın körlüğü ve bencilliği kadar Füsun’un gidişine de kızdım ama en çok da Halil’in Kenan ve Birgül’ü terk edişine kızdım. Halil, “İnsan dediğin birbirini yer, yer de doymaz. Duygularını yer, zamanını, yaşamını, heyecanını. Aşkını, inancını. Etini yer, kalbini söker. İnsan dünyanın vebası.”diyor. Sen de öylesin Halil. Bir kalbi öldüren, bir çocuğu kırık kanatlı bırakan Halil belki de bu hikayenin tek “kötü” karakteri ama ben neden en çok onunla duygudaşlık kurdum neden hikayedeki en sevdiğim karakter o oldu bilmiyorum. Belki de ömrü baştan sona "Güz" olduğu içindir. Ne zaman okurum bilmiyorum ama ben Caner Almaz 'ın Yaşamaklar kitabını bir kez daha okurum.
Yaşamaklar
9.0/10
· 2 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9
Alper Kanık
Hayat Hanım'ı inceledi.
220 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bugüne değin okuduğum en iyi Ahmet Altan romanıydı.
En son bir Ahmet Altan kitabı okuyalı muhtemelen 16-17 sene olmuştur. Ahmet Altan’ın ödüllü yeni kitabı “Hayat Hanım” kitabının öncelikle yurtdışında yayınlanması,aldığı ödüller ve gördüğü ilgi kitaba olan merakımı artırdığı için Türkçe baskısının Everest yayınlarından çıkacağını öğrenince okumaya karar vermiştim. İyiki de öyle yapmışım. :) Belki ben 15-20 yıl önceki ben olmadığım için belki de gerçekten kitap çok iyi olduğu için bugüne değin okuduğum en iyi Ahmet Altan romanıydı. “Hayat Hanım” bir cezaevi üretimi. Ahmet Altan’ın hapsedildiği yıllar içerisinde cezaevinde yazdığı roman bir yazarın bir kurgu içerisinde Türkiye’nin son 6-7 yılına tuttuğu bir fener gibi. Kitabın güzelliği kadar şöyle de can sıkıcı bir durum da var. Dolaylı ya da doğrudan özellikle “Taraf” gazetesi ile Ahmet Altan’da özellikle 2005 yılında başlayan bir takım olaylar silsilesine taraf olmuştu, bu sürecin koşucularından birisiydi. F tipi terör örgütünün gazetesinden liberal “yoldaşları” ile birlikte "ateş ediyordu." Bu konuya çok değinmeyeceğim ama böyle bir gerçeği de görmezden gelemem. Kitabın giriş cümleleri olan şu paragraf güzel bir kitap okuyacağımın göstergesiydi. “İnsanların hayatları bir gecede değişiyordu. Her şey öylesine çürümüştü ki hiç kimsenin hayatı kendi geçmişinin köklerine tutunamıyordu. Herkes lunaparklardaki kukla hedefler gibi bir vuruşla devrilip kaybolma ihtimaliyle yaşıyordu.” Kitabın yan karakterlerinden akademisyen Kaan bey ve Nermin hanım’ın derslerinde edebiyat üzerine söyledikleri Edebiyat kuramlarına ilgi duyan bir okur olarak en çok ilgimi çeken anlatılar oldu. Sonsöz olarak kitabı çok beğendim ve bugüne değin okuduğum en iyi Ahmet Altan romanıydı.
Hayat Hanım
9.2/10
· 32 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
Alper Kanık
Kuşlar Meclisi'yi inceledi.
360 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yine serinin önceki kitapları gibi akıcı ve heyacanlı bir hikayeydi. Hikaye 4. kitabın bıraktığı yerden başlıyor ve 6. kitaba cevaplanmamış sorular bırakarak bitiyor. Kitapla ilgili tek olumsuzluk 6. kitabın yurtdışında 30 Kasım da çıkacak olması ve çevirisinin biz de yayınlanması için herhalde 2 yıl bekleyecek olmamız.
Kuşlar Meclisi
9.7/10
· 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
Alper Kanık
Yer Açın! Yer Açın!'ı inceledi.
256 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yer Açın Yer Açın yazılalı galiba 50 yıl olmuş. iklim değişikliğinin, tükenen kaynakların ve artan nüfusun getirdiği yıkımı Hary Harrison 50 yıl öncesinden çok iyi anlatmış. Belki 10 yıl önce okusam hikayenin arka planındaki dünya beni bu kadar etkilemeyebilirdi. Son yıllarda yaşadığımız ve gördüklerimiz kitabın etkisini artırıyor.
Yer Açın! Yer Açın!
Okuyacaklarıma Ekle
17
Alper Kanık
Space Invaders'i inceledi.
72 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
1980'ler Şili 1980'ler Türkiye birbirlerine çok benziyor. Çok kısa olmasına rağmen anlattıklarıyla çok etkileyici, trajik gerçeklere dayalı bir hikaye.
Space Invaders
7.4/10
· 43 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8
Alper Kanık
Kurt Yolu'yu inceledi.
432 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
İnsanların büyük aptallık dedikleri Nükleer savaşın yıkımlarıyla Nükleer kış dünyayı etkisi altına almış ve dünyamız orta enlemlerdeki küçük bir alan dışında kartopuna dönüşmüş. Nick Kunter (Çok beğenerek okuduğum Karanlık Ada kitabının yazarı) hikayenin geçtiği dünyayı Cormac McCathy’nin Yol kitabında olan dünyaya benzetmiş ancak bence iki hikaye aynı dünyayı anlatmıyorlar. Yol kitabında olan dünya küle ve toza dönüşen ölü bir dünyaydı Kurt Yolu’ndaki dünya ise vahşileşmiş ama yaşamın tüm çeşitliliği ile devam ettiği bir dünyayı anlatıyor. Kitabın hemen ilk sayfalarında hikayenin finalinin önemli bir kısmını okuyoruz ve bundan sonraki sayfalarda hikayenin finaline doğru olan yolculuğumuz da hikayenin büyük oranda nasıl biteceğini bilerek okuyoruz. Hikayede anlatılan post apokaliptik dünyaya ilişkin yazar çok bir şey anlatmıyor ve dünyadan çok hikayenin kahramanlarına odaklanıyor. Kitaba 10 üzerinden 7 puan veriyorum. Karakter derinliğini biraz eksik buldum ve Nükleer kışın hüküm sürdüğü dünyaya, doğaya ilişkin kurguda biraz daha çok şey okumak isterdim. İlgi çekici bir hikaye olmasına rağmen yazar cömert olduğu için merak ve gizem unsurları kolayca anlaşılabiliyor ve okuru şaşırtması gereken şeyler ortaya çıktıkça zaten daha önceki sayfalarda bunlar fark edilmiş oluyor. Kitap post apokaliptik hikayeleri seven benim gibi okurların ilgisini çekecektir kötü bir kitap değil ama türü seven okurlar için mutlaka okumalı diyeceğim bir kitap değildi. Yaklaşık 430 sayfalık bir yolculuk hikayesi olan kitap akıcı anlatımı nedeniyle kısa sürede okunabiliyor
Kurt Yolu
7.9/10
· 36 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10