Okur

Bu dünyanın insani değerleri erildir.!

Filtrele
Earthling
bir alıntı ekledi.
“Bu dünyanın insani değerleri erildir. Dişil değerler yoktur çünkü kadınlar yoktur. Yarı-kadınlar yerine kadınlar olsaydı, kimse bize neye hayran olmamız, ne yapmamız, nasıl davranmamız gerektiğini söyleyemezdi. Bu durum tasavvur edilemez.
6
Demet
Swastika Geceleri'ni inceledi.
232 syf.
·
3 günde
Bu dünyanın insani değerleri erildir.!
Evet... II.Dünya savaşı sonrası almanlar galip gelmiş, naziler dünyaya egemen olmuş, sevgili(!) hitler’imiz ölmüş ama kutsal bir varlık olduğu için biz onu tanrı yapmışız, her yerde hitler marşları okutuluyor, alman değilsen hatta ve hatta erkek değilsen insan yerine konmuyorsun, ... tarih böyle süregitmiş tam 700 yıl! Bir distopya, ama tam bir cehennem. Bir dünya düzeni düşünün.. Totaliter dünya düzeni... Orwell’ın, Huxley’ın, Atwood’un distopyaları yanında yerini alsın. Kadınların toplumdan izole edilerek birer “damızlık” kadınlara dönüştürüldüğü, söz hakkının katiyen bulunmadığı, tecavüzün (alman değilsen, özellikle hitlerin dinine inanmıyorsan ve hıristiyansan) meşru sayıldığı, bin türlü rezaletin içinde binbir güçlükle yaşamaya çalışıldığı dünyaya hoşgeldiniz! “Bu dünyanın insani değerleri erildir.” Evet aynen böyledir. Kitapta o kadar etkili cümleler, can alıcı olaylar geçiyor ki sinir katsayım okudukça yükseldi. Bilimkurgu ve feminizmi birleştiren bu kitaptan birkaç örnek bırakıyorum; •”Kadınların hiçbiri sıra dışı hayatlar sürdüklerini düşünmez; can sıkıntısı, mahkûmiyet ya da aşağılanma gibi duyguları tarladaki bir inekten daha fazla algılayamazlardı. Fiziksel acı, çocuklarını kaybetme, kız doğurmanın utancı ve kilisede daima içlerini kaplayan o tuhaf kitlesel yas duygusunun dışında acıklı bir şeyin bilincine varamayacak kadar aptallardı.” •“...kadınların hayvanlardan öte, doğuştan gelen efendisine iyi bir orospu olarak erkeği memnun etme arzusundan azade varlıklar olduklarını kanıtladığını görmüyor musunuz? Onlar birer hayvan ve erkekleri memnun ediyorlar, yoksa şablon değişik olurdu.” •“Kadınların ruhları yoktur; erkeklerle beraber yaşasalar da, bir köpeğin bir erkekle yaşamasından farklı değildir bu. İsa’nın cennetinde kadınlara yer yoktur, dini törenlere katılamazlar.“ Bütün bunlar gibi rahatsız edici daha birden fazla alıntı bırakabilirim. Hepsinin içerisinde okurken en rahatsız edici olanları kadının düşkün olması, erilliğin ve şiddetin din gibi öğretilmesi, kadın aklının-kişiliğinin yok sayılarak böyle bir toplumun düzeninin olması gerektiğinin sürekli belirtilmesi beni yeterince yıprattı. Bireysel bilinç olmadan her zaman güncel olan bu konuların üstesinden gelemeyiz. Cinsiyet ayrımcılığının, insan varlığının her anını nasıl yok edebildiğini görmüş olduk. Aslında bunlar buzdağının görünen kısmı. Sosyal,kültürel,siyasal konuların derinlemesine analizine girsek işin içinden çıkamayacağız.. Erkek olmanın ne anlama geldiği, kadınların yıllardır toplumda hangi rolü oynaması gerektiği, tarihin inkarı, uydurulan bir dinin nasıl şiddetle kafalarımıza işlendiği, daha doğrusu işlenmesi gerektiğini görüyoruz. Tüm bunlara karşı çıkmak, zihinlerin tekelini kırmak, kadın elinin değdiği yerde ışık olduğuna inandığımız bir dünya için bu kitap okunmayı fazlasıyla hakediyor, ama mental olarak hazırlıklı olmakta fayda var rahatsız edici olabilir...
Swastika Geceleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
88
Demet
bir alıntı ekledi.
sinir katsayım yükselmekte
Bu dünyanın insani değerleri erildir. Dişil değerler yoktur çünkü kadınlar yoktur. Yarı kadınlar yerine kadınlar olsaydı, kimse bize neye hayran olmamız, ne yapmamız, nasıl davranmamız gerektiğini söyleyemezdi. Bu durum tasavvur edilemez.
8