1000Kitap Logosu
çağla
TAKİP ET
çağla
@catriona
marmara üniversitesi
158 okur puanı
16 Oca 2021 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
36
Kitap
10
İnceleme
133
Alıntı
3
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
80 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
•teknik• Jaguar Yayınevi’nden çıkmış güncel olarak hala ilk baskısında olan bu kitap, Dünya’nın en sıkıcı fontu olan Times New Roman’la yazılmış sadece daha büyük punto ile sayfa düzeni farklılık göstermiş. Kapak tasarımı ise albenili fakat kitapla alakalı olduğunu sanmıyorum. •çeviri• Çevirmenin kim olduğu, onu tanıyanlara hoş bir sürpriz olabilir. Güzel bir çeviriydi. Kitaptaki İrlanda’ya özgü kavramlar iyi açıklanmıştı. Çeviride, çevirilen dile ait deyimlerin ve terimlerin kullanılmasını sevmediğim için hoşuma gitmeyen birkaç kısım olsa da bütüne baktığınızda gerçekten başarılı bir çalışmaydı. •novella• Orijinal basımevi kitabı ‘novella’ türünde basmış. İrlanda’da yaygın olan, dilimize kısa roman olarak geçebilecek bir tür ama ben pek anlayamadım. Kitabın konusu gereği bence roman olmalıydı. Öykü tadını vermeden aniden kesilen bir roman olması güzel bir kurguyu okuyucuya geçirmeden çekip almak gibiydi. Okurken aslında yazarın kitabı roman olarak yazsaydı tüm duyguları sindirerek geçirebileceğini, gereksiz detayların altını doldurabileceğini anlıyorsunuz. •konu• Maddi yetersizlik sebebiyle başka bir aileyle bir süreliğine verilen çocuğun, aile duygusunu başka bir yerde tatması, ailesine karşı hissettiği uzaklığı kendi ağzından bazı olaylar üstünden attığı bir ‘novella’. •son yorum• Sevdim, okunabilir sadece yüksek bir beklentiye gerek yok.
Emanet Çocuk
7.8/10
· 656 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
43
Hacı Bayram
Güzel, faydalı, yeterince açıklayıcı bir yorum olmuş. Sanırım aradığım yorum buydu. Teşekkür ederim.
1 Beğeni
Yanıtla
çağla
Ben teşekkür ederim iyi okumalar✨
1 Beğeni
çağla
bir kitap okudu
·
132 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kendine Ait Bir Oda
7.9/10
· 23,2bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
58
Mervé
Bu kitap nasıl acaba? Virginia Woolf'un Deniz Feneri kitabını çok beğendim başka kitaplarını da okumayı düşünüyorum sanırım en popülerleri bu.
3 Beğeni
Yanıtla
2 YANITI GÖSTER
çağla
Bazı insanlar bilinç akışı tekniğini kullandığı için zor bulmuş ama ben bayılarak okuyorum. Yazarın okuduğum ilk kitabı ama Deniz Feneri’ni sevdiysen bunu da seveceğini düşünüyorum. Zaten bol bol alıntı paylaşıyorum. Bence bu denemesine bir şans vermelisin. 😽
2 Beğeni
120 syf.
·
1 günde
·
2/10 puan
Sanırım okuduğum en mantıksız kitaplardan biriydi. Doğu’nun aydınlanma yaşadığı ortaçağda yaşamış nadide filozof Farabi, dinin dogmatikliği ile felsefenin sorgulayıcı yönünü birleştirmiş bir islam filozofudur. Bu yüzden okul yıllarımda da çok merak etmiştim kendisini. Bu kitabı görünce de hemen aldım çünkü Farabi’nin düşüncelerini okuyacağımı sanıyordum. Kitabın kapağında yayıma hazırlayan kişi olarak geçen Mesud Topal, kendi düşüncelerini belli başlıklar altında toplayıp araya Farabi’nin havalı sözlerini serpiştirerek bir kitap hazırlamış. Üç kelime sözcüğü bir koca sayfaya yazarak instabloggerlara da dev hizmette bulunmuş. Üstüne günlerce tartışılacak konular kısacık bir yazıyla, yazarın Farabi’den ne anladığıyla oluşturulmuş olması can sıkıcı. Yazarın düşüncelerini eleştirmek haddime değil ama kitabın kapağına Farabi koyup, iki tane de havalı cümlesini bırakmak bana göre okurları yanıltmak oluyor. Gördüğüm en yüzeysel eserdi bu yüzden pek hoşlanmadım.
Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun?
Okuyacaklarıma Ekle
1
93
Hatice Öztürk
Birçok filozof için var bu kitaplardan, seri gibi. Ben de çok merak ediyordum ama örneğin Farabi'nin eseri neden bu kadar kısa diyordum. İslam Felsefesi dersinde eserlerini görmüştük, 400-500 sayfadan aşağı eseri yok. Bir türlü emin olamıyordum bu kitabı almak hususunda. İyi oldu bu inceleme :) Teşekkürler.
2 Beğeni
Yanıtla
2 YANITI GÖSTER
çağla
Farabi benim de dikkatimi çeken biri. Hakkında daha fazla şey okumak istiyorum. Beğendiklerim olursa sizinle de paylaşırım. :)
1 Beğeni