Ali Rıza Eroğlu, bir alıntı ekledi.
14 May 18:33 · Kitabı okuyor

“Her hayat Tanrı’nın armağanıdır. Ve Tanrı onu istediği zaman geri alabilir.” “Kendi hayatınız söz konusu olmadığında bunu söylemek kolay MR.Henry.”

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 62 - YAPI KREDİ YAYINLARI)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 62 - YAPI KREDİ YAYINLARI)
@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
13 May 18:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir gün öleceğimizi hepimiz biliyorduk. Nasıl öleceğimizi ise hiçbirimiz bilmiyorduk."

Çocuk Yasası, Ian McEwanÇocuk Yasası, Ian McEwan
@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
13 May 18:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyaya düzgün biçimlenmiş uzuvlarının hepsi yerli yerinde gelmek, acımasız değil sevgi dolu bir anne babanın evladı olmak, coğrafi ya da toplumsal tesadüfler sayesinde savaştan ya da yoksulluktan kurtulmuş olmak tamamen şansa bağlıydı. Dolayısıyla rahat rahat erdemli olabilmek de."

Çocuk Yasası, Ian McEwanÇocuk Yasası, Ian McEwan
@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
13 May 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluk toplumsaldı. Bir çocuğun ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin oluşturduğu karmaşık ağ mutluluğun en önemli unsuruydu. Hiçbir çocuk bir ada değildi. Aristoteles'in ünlü önermesine göre insan sosyal bir hayvandı."

Çocuk Yasası, Ian McEwanÇocuk Yasası, Ian McEwan
@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
13 May 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Oğlan olsun kız olsun, bir insan için en alçaltıcı şey, iyi bir eğitimden ve düzgün bir işte çalışma onurundan mahrum edilmekti; çocukluk ve ergenlik yılları boyunca kendisine hayattaki tek amacının kocasının evini güzelce çekip çevirerek çocuklarına bakmak olduğu söylenmişti, bu da kendi amacını kendi seçme hakkının aşağılanmasıydı."

Çocuk Yasası, Ian McEwanÇocuk Yasası, Ian McEwan
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
13 May 12:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"genel bir acımanın nesnesi olmak da toplumsal ölümün bir şekliydi."

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
 13 May 12:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Mutluluk toplumsaldı. Bir çocuğun ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin oluşturduğu karmaşık ağ mutluluğun en önemli unsuruydu. Hiçbir çocuk bir ada değildi."

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 19)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 19)
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
13 May 12:38 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Genelde aile hukukunun hükümlerine inanıyordu. İyimser anlarında, yasada ebeveynin değil, çocuğun ihtiyaçlarına üstünlük tanınmasını, bir uygarlığın ilerleyişinde anlamlı bir işaret olarak görürdü.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
Ecem İspir, bir alıntı ekledi.
08 May 10:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oğlan olsun kız olsun, bir insan için en alçaltıcı şey iyi bir eğitimden ve düzgün bir işte çalışma onurundan mahrum edilmekti; çocukluk ve ergenlik yılları boyunca kendisine hayattaki tek amacının kocasının evini güzelce çekip çevirerek çocuklarına bakmak olduğu söylenmişti, bu da kendi amacını kendi seçme hakkının aşağılanmasaydı.

Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 16 - Yapı Kredi Yayınları)Çocuk Yasası, Ian McEwan (Sayfa 16 - Yapı Kredi Yayınları)
Esengül E., Çocuk Yasası'ı inceledi.
28 Nis 12:27 · Kitabı okudu · 5 günde

Yazarının çok övündüğüm Fındık Kabuğu hâlâ zihnimi kuşatsa da McEwan okuma gerekliliğim beni Çocuk Yasası'nı okumaya itekledi, ardındansa bu kitabın elimde sürünmesine de sebep oldu. Yine de kitabın hak ettiği okumayı yerine iade ettim.

@minimalokurlar dan biri olarak okumam gereken bir kitaptı Çocuk Yasası. İlk minimal kitabımı okumuş oldum.

Çocuk Yasası, henüz reşit olmayan çocukların anayasa önündeki dava süreçlerinde şahit olunan ailevi ve toplumsal boyutlardaki olaylara istinaden savunuculuğunu ve hukuki yaptırımının etkilerini mevzu edinmiş bir kaygı yazarı olan McEwan'ın toplumsal eleştiri kitabı.

Ana karakterlerden mahkeme hakimi Fiona'nın özel hayatına ilişkin bir girişle oluşturulan kurguda reşit olmayan çocukların haklarını gözeterek karşılaştığı davalarda vereceği kararlar işleniyor. Diğer yanda ise davaya konu olan çocukların yaşadıklarını ele alıyor.

Kitaba hakim olan konu; lösemi teşhisi konulan Adam Henry'nin kendisi ve anne-babasının dini inanışlarından dolayı yapılacak olan kan naklinin reddi ve bu reddin mahkemedeki sonuçları, Adam'ın değişimi.

Uzun bir süreçte okuduğum için henüz ilk sayfalarında sıkılsam da kitabın sonlarına doğru vermek istediği mesajı ve kaygıyı hissettim. Dinin, inancın, aile faktörünün, toplumsal baskının insan yaşamı üzerindeki su götürmez etkisini düşününce yaşamak gerekliliğinin tek bir kalıpta sürmesi izlenimine kapıldım. Din ya da siyasi yahut da her ne faktörse hastalıklı yaşam sürecinde etkili olmasın. Olması gereken neyse o olsun.

Bir de kalıpların kabuğundan sıyrıldığımız an iyileşmek için tutunacak bir dal veya yardım istemek de bu süreci hızlandırdığı için ister reşit olunsun, ister henüz bir çocuk. Ardı gelmediği vakit neysek o olduğumuz yere tekrar döneriz. Çünkü o arayışta aranılan bulunulamamıştır. Güçsüz kalınmıştır. Gerekliliğini hor gördüğümüz faktörler yırtılıp atılınca oraya dönüş de zor olmuştur.

Haliyle Adam Henry için zor ve dermansız bir süreç. İlgiyle ve beğeniyle okudum, Çocuk Yasası'nı. Beklentiye kapılmadan okuyunca bu okuma deneyimimin karşılığını aldım. Kesinlikle okunmalı.