Giriş Yap
186 syf.
İlk kez eleştiri ağırlıklı bir inceleme yapacağım, genelde beğendiğim kitaplar için inceleme yazarım; neden beğendiğimi, kitabın içeriğini, kitabın dilini... Bu kitapta durum biraz farklı. Kitabın konusu güzel ve her dönemde maalesef güncelliğini koruyan bir konu: eğitim sisteminin öğrencileri nasıl yarış atına çevirdiği, nasıl baskı yaptığı ve bunun sonucunda istemediğimiz alanlara yönlerdiği... Maalesef bu baskı tek yönlü değil bir yandan eğitim sistemi zorlarken öteki taraftan aileler baskı yapıyor: "Tıp okumalısın; doktorluk havalı, doktorluğun iş garantisi var..." en çok duyulan yönlendirilen meslek bu. Çünkü komşunun oğlu, teyzenin kızı... tıp okurken sen daha kötü (kime göre, neye göre?) bir bölüm okuyamazsın. Gençlerin istemedikleri bölüme zorlanmaları yeterince kötüyken işin bir de kazanma boyutu var. Her zaman böyle zorla yönlendirilen bölümü kazanmak mümkün olmuyor hem de tıp gibi sıralaması yüksek bir bölümü. İşte kitapta da bu duruma düşmüş bir kızdan bahsediliyor. Aslında tiyatro oyuncusu olmak istese de ailesinin baskısı sonucu tıpa yöneliyor ama sınav anında stres yaptığı için kazanamıyor ve ailesi verilen emekler çöpe (!) gittiği için kıza fazla yüklenince kız da evden kaçıyor. #SPOİLER# Buraya kadar iyi ama baş kısımlar biraz yavaş ve karışık işlenmiş gibi geldi bana, hangi kısım hayal hangi kısım gerçek ayırt etmeye çalışırken zorlandım. Ayrıca kaçtıktan sonra tabi ki her hikayede olduğu gibi karşısına yakışıklı bir erkek çıkıyor. Ama kitabın konusunu düşününce burdan bir aşk çıkmayacağını yazarın mesaja odaklandığını düşündüm oysa ilerledikçe bir baktım aşka doğru kaymış. Sonra neyse tamam dedim ben de ikna oldum onlarla birlikte heyecanlandım ama kitabın sonunda onlar için bir son yoktu ve bunun bayağı saçma olduğunu düşünüyorum. Sonunda sadece kızın eve döndüğü ve Güzel Sanatlar Fakültesinde okuduğu bilgisi veriliyor. Ailesiyle durumu nasıl hallettiği, bu gibi durumlarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği daha detaylı verilseydi daha iyi olurmuş. Sonuç olarak konu bakımından güzel ama işleyiş olarak sıkıntılı ama okuması zevkli bir kitap yine de. "Bir araştırma yapılsa hiçbir çocuk, hiçbir genç böyle bir eğitimi istemezdi. Pekiyi kim istiyordu bu eğitimi? Kimdi çocukları, gençleri yarış atı yapan? Hangi çıkarlar vardı işin içinde?" (Sayfa 137)
Kaçak Kız
7.5/10 · 122 okunma
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Her tarafta açılmış büyük kurumlarda, birçok masraflarla yetiştirilen gençlere, asıl ödevlerinden başka öğretilmeyen şey yoktur. Çocuklarımız kendi dillerini bilmezler, ama hiçbir yerde konuşulmayan başka diller öğrenirler.
~~BEN ZEKİ DOĞMUŞTUM , BENİ EĞİTİM MAHVETTİ...
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Insanlara belli bilgileri empoze etmenin adı propagandadır ; insanlara hayal gücünü büyüleyerek bilgi aktarmanın adı eğitimdir.
Eğitim denilen şey tanımlanmış olmamalı; tanımlar ve ezber işin içine girince hayal gücünü yok edersiniz.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
71
702 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14