Profil
Son Çıkış
Türkiye pek farkında değil ama bir devir kapanıyor. Türkiye demografik avantajını yitiriyor. O nedenle elimizi sıkı tutmak, bu kuşağı en iyi sekilde geleceğe hazırlamak zorundayız. Ya şu an öğrenme çağında olan kusagi çok iyi eğiterek onları bu yüzyılın etkin yurttaşları yapacağız ya da tarihimizin gördügü en kalabalık kusagi heba ederek çocuklarımıza bakıma muhtaç, yaşlı bir ülke bırakacağız.
Okul Öncesi
Her ile bir üniversite açarak kaynakları israf etmek yerine her mahalleye kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumu açın.
Reklam
Bebeklik
Kalkinma iktisatçıları ile eğitimcilerin üzerinde uzlaştığı en temel konulardan biri, okul öncesi dönemin insan gelişimi açısından en kritik dönem olduğu gerçeğidir. Okulda başarının birinci belirleyicisi ev olduguna göre bizim müdahale etmemiz gereken ilk alan, çocukların doğumdan itibaren ilk üç yıl geçirdigi ev ortamidir. İnsan beyin gelişimini (yüzde 90 oranında) daha okula baslamadan tamamlıyor.
"Sınıfımda ne kadar mutlu saatler geçirdiğini söyleyen eski bir öğrencimle karşılaştığım sırada kendi kendime, karşı kaldırımda da hayatını kararttığım bir başkası dolaşıyor olabilir mi diye sorarım."
Heyecan faktörünü es geçmemek lazım ama gerçekten eğitim sistemi nereye gidiyor?
Reklam
Gençlerin rüştlerini ispat etmelerine izin verilmelidir ki sahip oldukları bilgileri ve gerçeğe erişme yolundaki yeteneklerini halka dayalı hükümetin hizmetinde çalışmak için kullanabilsinler.
Uğraş
İnsanlar ancak uğraşlarının sonucunu alacaklarına inandıkları zaman çaba harcarlar. Bu temel davranış kuralı, öğrenme için de geçerlidir.
Bir öğrencinin yükleri :)
Lütfen sonuna kadar okuyun, kısa zaten. Bugün bir konuya değinmek istiyorum. Türkiye'deki eğitim sistemi hakkında. Öğrencinin devamsızlık hakkı 5 (bazı yerlerde 10 gün diyor ama yine de az bence) günü geçince belge alınmıyor. Yıl içindeki hastalanma sayısını göz önünde bulundurursak 5 gün az değil mi sizce de? Liselerde 9-10.
Bir yerde dayak atan ve dayak yiyen birini görürsen , dayak yiyene değil dayak atana acımalısın. Çünkü asıl zavallı ve çaresiz odur. Dayak atan davranışı ile şunu söylüyor: "Sana ulaşmanın, seni ikna etmenin, sana bir şeyler öğretmenin bir yöntemi var ancak ben bu yöntemi bilmiyorum bu bilgi ve beceriksizliğimden dolayı da seni döveceğim."
Reklam
Adalet
Toplumsal kamplaşmayı önlemenin yolu, yeni kuşakları aynı eğitim ve yaşam ortamlarında buluşturmaktan da geçiyor.
Evet, eğitimimizde sevgi, hizmet, yardımlaşma, insan onuruna saygı, kalite gibi temel evrensel değerler her almıyor.
İsa   ⍭
İsa ⍭
1.371 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.