Deneme türünü seviyorum. Sonra neden bu türü sevdiğimi düşünüyorum bulamıyorum. Bilen ve bulan var mı?

Eylül Türk, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

"Bizde edebiyat düne kadar şiir demekti. Bugün iki odalı bir kâşane; şiir odası hemen hemen boş, hikâye odası tıklım tıklım. Deneme eşikte bekliyor."

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 138)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 138)

Mustafa Kutlu’dan daha fazla şey bekliyordum sanırım o yüzden denemeleri okurken biraz surat astım... İstanbul yoğunluğunda ilerleyen denemelerde birçok şey mevcut aslında. Bir iki denemeyi baştan sona not olarak kaydettim, çok hoşuma gitti. Ama genel itibariyle ortalama bir deneme kitabı olarak geldi bana. Safiye Erol gibi bir üstaddan İstanbul tasviri veya sorunlarını dinledikten sonra hafif gelmesi normal sanıyorum.

《Mizgine_İslâm / ميزگينه اسلام》Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ömer Hayyam - 10 :
“Ömer Hayyâm’ın olanlar-olmayanlar” diye bir çalışma yapmaya hiç gerek görmeden daha çok sayıda rubaiyi çevirebilirdim. Ömer Hayyâm incelemecilerine göre Hayyâm rubailerinin sayısı yüz kadardır. En iyi Hayyâm incelemecilerinden biri olan Rus Zhukovski, Hayyâm’ın 83 gezgin (her yerde var olan) rubaisi olduğunu saptamıştır. Bu nedenle rubaileri çoğaltmayı hiçbir zaman düşünmedim ve istedim ki az ama öz olanla günümüzün bağnazlıktan, haksızlıktan, ezilmişlikten, umutsuzluktan bunalan insanına bir mesaj verebileyim. Bir şiir, Ömer Hayyâm rubailerinde olduğu gibi yazılıp söylendiği dilin kuralları içerisinde en güzel şekilde söylenmiş olabilir. Ama onu başka bir dilin kuralları içerisinde söylemek, o dile uyarlamak ayrı bir iştir. Ömer Hayyâm rubailerini
çevirirken buna büyük önem verdim ve hep “Hayyâm Türkçe söyleseydi bunları nasıl söylerdi?” diye düşündüm. Suut Kemal Yetkin, “Bir Şiir Başka Bir Dile Çevrilebilir
mi?” başlıklı deneme yazısında(*13) şöyle der: “Şiirde İç’in Dış’ tan ayrılmadığı, özün biçimle var olduğu bir gerçek iken, hâlâ yabancı dillerden yapılagelen şiir çevirilerinde, söylenilen şeyin söyleyişten ayrı olarak ele alındığını görmekteyiz. Şiiri sadece konuda, temada bulan bu yanlış anlayışın şiirle hiçbir ilgisi yoktur. Gerçek olan şudur ki söylenilen ne olursa olsun şiir söyleyişsiz olmuyor.” Suut Kemal Yetkin, aynı başlık altındaki incelemesinin bir başka yerinde ise şöyle diyor: “Yabancı dille yazılmış bir şiiri Türkçe’ye çevirmek isteyen kimsenin herşeyden önce o şiiri yazan şairle uzun zaman düşüp kalkmış olması, onun o şiiri yazarken içinde bulunduğu havayı yaşamış olması gerekir. Başka bir deyişle bir şiiri çevirmek, onu yeniden yaratmak demektir.”

Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 23 - Ötüken (13 Suut Kemal Yetkin, Şiir Üzerine Düşünceler, Varlık yay., İst.1969, s.50-53.)Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 23 - Ötüken (13 Suut Kemal Yetkin, Şiir Üzerine Düşünceler, Varlık yay., İst.1969, s.50-53.)

Deneme / Deneme 1-2
Eylül sonu,
Pastırma yazının son demleri.. Ilık bir meltem yokluyor caddeyi,perdeyi.. Beyaza boyalı duvarlar geride bırakılmış hayallerle dolu, dikiz aynasının ardı sıra uzaklaşıyor şehir ve sen o lojman griliğine geri dönüyorsun.

Eylül sonu,
Oysa hep böyledir, hazansız kış, baharsız yaz olmaz. Bir kaç cümleyle dile gelir bazen her şey, bazen sayfalarca yazar da anlatamazsın derdini.
Derdini..
Oysa en iyi o bilirdi değil mi içini ? Yazlık sinemada o akşam anlamıştın ,onun gözlerinin içindeydi evren ve sen öylesine uzak bir galaksiye bakar gibi öylece bakakaldın gözlerine.


Eylül sonu,
Artık herşey öylesine uzak ki, arabanın arka camından seyreder gibi hayatı,upuzun bir yolun varmış gibi üstelik, binbir zahmetle gittiğin onca yolu ardına bakmadan dönüyorsun.Eylül sonu,
Neşet Ertaş’ın bozkırındasın, kulağında yanık bir gurbet türküsü, sıladan başka her şeye hasretsin. Sahi sıla neresiydi ? Son sigarandan aldığın o son nefes ve sen genzini yakan o gezgin tada alışkın, öylece durup sılaya bakıyorsun, sahi neydi sıla?


Eylül sonu,
Dökülen gazeller hazanın habercisi, her biri düş kırgını. Koca bir mevsim yaşadı oysa, elbet yeniden yeşerecek kökü sağlam, o da biliyor bu kara düzeni.
Ezberinde bir sürü şiir, upuzun ağaçlıklı bir yol, öylece gidiyorsun.. Ezberden bildiğin tüm gazellere inat, öylece gidiyorsun..

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Kovulmuşların Evi'yi inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

#kitapyorum
#kovulmuşlarınevi

Yazarın kalemi ile ilk defa tanıştım. Deneme tarzında yazılmış çok güzel bir kitap. Yazarın kalemi çok içten, sıcak ve samimi. Kitap hem novella tarzında olduğu hem de çok akıcı bir dille yazıldığı için çabucak bitiyor. Diğer kitaplarını da en kısa zaman da okuyacağım.

Allahım!
Güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek için ve zayıfların alkışını ve sevgisini kazanmak için ve yalan söylememek için bana yardım et. Eğer bana para verirsen mutluluğumu alma ve eğer bana güç verirsen muhakeme yeteneğimi alma.
Eğer başarı verirsen alçak gönüllüğümü alma. Eğer bana alçak gönüllüğü verirsen saygınlığımı alma.
Görünenin diğer yüzünü de görmeme yardım et. Benim düşüncelerime katılmıyor diye bana karşı olanları hainlikle suçlayarak, onların karşısında suçlu duruma düşmeme izin verme. Kendimi sever gibi diğerlerini de sevmeyi ve diğerlerini yargılıyormuş gibi kendimi de yargılamayı öğret bana.
Başarılı olduğum zaman zafer sarhoşu olmama izin verme. Başarısız olduğum zaman, umutsuzluğa düşmeme izin verme. Daha ziyade, başarısızlığın başarının öncesindeki bir deneme olduğunu hatırlamamı sağla.
Hoşgörünün, güçlerin en büyüğü olduğunu ve intikam arzusunun zayıflığın ilk görünüşü olduğunu hatırlamamı sağla bana.
Eğer paradan yoksun bırakırsan, benden umudu alma. Ve eğer beni başarıdan yoksun bırakırsan, başarısızlığı yenebilmek için benden irade gücünü alma.
Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan, inancın lütfunu benden esirgeme.
Eğer insanlara zarar verirsem, özür dileme erdemini ve eğer insanlar bana zarar verirse, affetme ve merhamet gücünü ver bana.
Allahım! Eğer ben seni unutursam sen beni unutma
(Mamatha Gandhi)

Şebnem Çambel, İlmihal Yahut Arzuhal'ı inceledi.
Dün 14:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Instagram @hasekikadin sayfası sayesinde dahil olduğum okuma grubuna Mustafa Kutlu’nun ‘İlmihal yahut Arzuhal’ isimli kitabı ile bismillah dedik. Deneme okumayı seven biri olarak Mustafa Kutlu, okumaktan çok keyif aldığım, asla sıkılmadığım bir yazar. Üstelik kitabını okuduğunuz bir yazarın hayatta olması da ayrı bir güzellik. Kitabın ismine baktığınızda ‘ilmihal’ kelimesini görmek sizi tamamen bilgi içeren ilmihal kitabı okuyacaksınız diye düşündürmesin. Dikkat ederseniz başlıkta bir de ‘arzuhal’ kelimesi var. Yani aslında Mustafa Kutlu bir insanın ilmihaldeki bilgileri yaşayışını anlatmış. Oradaki bilgileri hayatımızda uygulamaya çalışırken nelerle karşılaştığımızdan, nasıl uygulayıp uygulayamadığımızdan bahsetmiş. Dili, anlatımı çok çok sarih ve ve akıcı. Okumak isteyenler tereddütsüz alabilirler.
Kısaca bilgi verdiğim kitaptan bir kaç kesit de paylaşmak istiyorum:
Namaz nurdur, sadaka bürhandır, sabır ziya, temizlik imanın yarısıdır. Ve abdest bu temizliğin anasıdır.
Ezan sesi zikrin zirvesidir ki; dağın, taşın, ormanın-ağacın, kurdun-kuşun, börtü-böceğin, çimenin-çiçeğin ilahisine insanoğlunun iştirakidir.
Yılan bile yılan iken toprağı kanaat ile yalar. Rızkı veren Cenab-ı Hak’tır.

Eslem Büyükarslan, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanın kendi imkânlarıyla bir uzay mekiği inşa etmesi böyle oluyor işte. Önce deneme mahiyetinde fırlatılan maymunlar gibi birkaç duygu bindiriliyor mekiğe. Sonra da bütün beden, bütün beyin hazırlanıyor, dünyanın dışına yollanmaya. Tek amaç, Ay'a benzeyen bir uydu olmak. Dünya güzel ama uzaktan, çok uzaktan, diyebilmek.

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 471 - Doğan Kitap)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 471 - Doğan Kitap)
Yıldız aslan, Dokunmatik Duygular'ı inceledi.
19 Mar 13:51 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadas tavsiye üzerine okudum. Yazar hem araştırma inc hem de deneme türünde farklı bir üslubu var. Hem bilgi hem duygu. Zamanla edebiyatımızda guzel kıymettar bir yeri olacağı kanısındayım. BU YAZARI OKUYUM DERİM!