golgeokur

golgeokur
@golgeokur_
Öğrenci
29 Mayıs 2002
70 okur puanı
19 Oca 2021 tarihinde katıldı
Şu anda okuduğu kitap
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Yirmi otuz dakikan boşa gitti diye bu kadar üzülüyorsun ya, peki bir kişi tüm emeğinin boşa gittiğinin farkına ancak ölüm döşeğinde varırsa?
En büyük sorun da bu değil mi, babacığım? Dünyanın bir yarısının, öbür yarısının zevk aldığı şeyleri anlayamaması...
golgeokur
Bir kitabı okumaya başladı
Emma
EmmaJane Austen
7.8/10 · 9,2bin okunma

Okur takip önerileri

Tümünü gör
109 syf.
·
Puan vermedi
·
13 günde okudu
İnsanın Anlam Arayışı
İnsanın Anlam ArayışıKolektif
8/10 · 131 okunma
Mesele, ahlakın varlığı veya yokluğundan ziyade hangi davranışların ahlaki olup olmadığı, nelerin iyi ve kötü olduğu ve hangi değer yargılarının bize ait olup olmadığında yatmaktadır.
golgeokur
Bir kitabı yarım bıraktı
Dalgalar
DalgalarVirginia Woolf
7.6/10 · 2.855 okunma
Taşlar yer değiştirmezler. Bu onların özsel olarak değişmediği anlamına da gelir. Bu sebeple, kalbin sertliğine işaret eden taş kalpli olmak, değişim kabul etmemek demektir.
Ne dem baki, ne gam baki
Demin de, neşen de geçici ey dünya, gamın da, derdin de geçici diye inanarak, bilerek, bildirerek, mutmain mırıldanıyor.
Son 3 ayımızın içine girmiş olsaydık, hayatımızı hâlâ aynı işlerle doldurarak yaşamayı sürdürür müydü? Aynı insanlarla görüşmeyi, aynı kitapları okumayı, aynı hobileri sürdürür müydük? Yapageldiğimiz işleri aynı biçimde mi yapardık?
Edebiyat tarihi, aşktan yakınmanın tarihi biraz da. Şairi ayrı dertlenir, romancısı ayrı. Kalabalık bir kavuşamayanlar kadrosu.
-Geçmişe saygınız yok mu? Büyük büyük annelerinizin düşündüklerine ve inandıklarına? -'Yoo hayır.' dedi. 'Neden olsun ki hepsi göçüp gitti. Bizden daha az şey biliyorlardı. Zaten onların ilerisine geçemezsek onlara layık değiliz demektir; keza bizden daha öteye geçecek olan çocuklarımıza da layık olamayız.
Sayfa 145Kitabı okudu
Fakat bebekler ve çocuklar bizde "eğitim" adı verilen ama aslında zihnin "zorla beslenmesi" olan o baskıyı hiçbir zaman hissetmiyorlardı
Sayfa 124Kitabı okudu
Zira insan, nihayetinde ne olursa olsun geldiği yeri unutmamalı. Şu an sahip olduğunuz o havalı tavırlarınız, her şeyi bildiğinizi sanmanız, size, zamanında iğne deliğinden geçebilecek küçüklükte bir dut olduğunuz gerçeğini unutturmasın lütfen.
421 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.