Giriş Yap
Halil Yaşar
@halodayi84
Agresifim,kompleksliyim, zaytung yazariyim.
müfettiş
lisans
ankara
12 okur puanı
17 Mar 2021 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Herkesin bir acelesi vardi. Bizimse bir beklediğimiz. İlhan Berk
Reklam
400 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ittihatcilar(Selanik) ve Sultan 2. Abdülhamit(Istanbul) arasında yaşanan amansız mucadele ve çatışmayı sürükleyici bir biçimde anlatan bir kitap. Sultan 2.Abdulhamit'i seven birisi olarak bu kitap yüzünden Ittihatcilara ozellikle de merkezi komite üyelerine karşı bir antipati oluşmuştu bende. Bu kitap bazi merkezi komite uyeleri(Enver Paşa, Cemal Pasa,Ziya Gökalp, Mehmet Cavit Bey, Doktor Nazım vs) hakkında kitaplar okumama vesile oldu. Okuyunca baktim ki bu adamların da her biri ayri birer vatansever. Ozaman bu mücadele neden yaşandı? Bu mücadele yuzunden Selanik basta olmak üzere Balkanlar elimizden gitmedi mi?(Edirne'yi bile kaybediyorduk) Devletin bekası ve milletin selameti için çatışma yerine uzlaşma mumkun olamaz miydi?
Selanik İstanbul'a Karşı
8.9/10 · 18 okunma
ve bir kitap okudu · 1yıl
400 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Selanik İstanbul'a Karşı
8.9/10 · 18 okunma

Okur takip önerileri

Kitapyurdu.com
@kitapyurducomHalil Yaşar ile benzer
gülᔕima
@gulsiimaHalil Yaşar ile benzer
Melisa Parlak
@sonkafautucuHalil Yaşar ile benzer
Daha fazla göster
328 syf.
·
Puan vermedi
Cem Seymen'in Ürgüp'te başlayip İstanbul ve Amerika'ya kadar uzanan hikayesi.Sadece kitabin içinde gecen yazar ve kitap isimlerini bir yere not almak için bile okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.
784 syf.
·
Puan vermedi
Vatansever, gözü kara, idealist, davasına sadakatle; eşine ise aşkla bağlı bir askerin sıradaşı yaşam hikayesi. Enver Paşa'nin kara kalem ile insan portresi çizebildigini, sürgünde dahi sabah erkenden kalkıp çalışmaya başladığıni bu kitap sayesinde öğrendim. Sultan II.Abdülhamit'in en büyük hatasinin Enver Paşa gibi vatansever ve gozu kara genc aydin ve subaylar ile uzlasmamasi olduğunu düşünüyorum. Bu uzlaşma olsaydı Sultan 2.Abdulhamit'in tecrübesi ve ittihatcilarin enerjisi ile Osmanlı Devleti uzun yıllar daha yasayabilirdi
Enver
8.7/10 · 577 okunma
Reklam
23 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42