taylancem, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
19 Nis 11:00 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

deniz gezmişin çoçukluk hikayesinden başlayıp lise hayatı ve lisede yaptıkları ardından üniverstede yani hukuk bölümünde yaptıkları güzel şeyleri konu alan ardından gençilik grubunu kurup devrimçi haretlerine başlma noktasını anlatan ve yanında hüseyin inan ,yusuf aslan ,hayatlarınıda konu alan bir kitap

Bayan Okur, bir alıntı ekledi.
26 Şub 23:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Gençlik bütün Kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır.”

Hırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir Can (Sayfa 45)Hırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir Can (Sayfa 45)
Ali celik, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
 14 Oca 13:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hakkında daha önceden Darağacında 3 Fidan kitabını okumustum ama bu kadar ayrıntılı degildi tabi..
Baktığımızda 20-25 yaşındaki bu gençler hepsi de ülkenin en iyi üniversitelerinde okuyorlardı,  zeki cocuklardı ,isteselerdi hepsi maddi olarak iyi bir gelecek sahibi olabilirdi ve bu düzende en güzel köşeleri kaparlardı.Ama onlar halktan yana tavır aldılar.Ezilen ve sümürülen insanlarin haklarının mücadalesini sürdürdüler, sadece kendi halkını değil dünya halklarının dertleri ile dertlendiler, hiç tanımadıkları dünyanin başka yerindeki insanların acısı,acıları oldu..
Hele ki şu günlerde Kudüs  icin söylemlerden öteye gitmeyen "Kudüse Ozgürlük" lafı Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından hayata geçiriliyordu. Çoğu devrimci Filistin'de Israil'e karşı silahli mücadeleye girişiyordu ve oradaki müslüman halk icin savaşan çoğu devrimci gençlerin  bedeni Filistin topraklarinda suya düşüyordu...
Kimine göre haklı kimine göre haksızlardı. Bilinen bir gerçek var ki; bu gençler kısacık ömürlarine büyük destanlar sığdırdılar ,onlardan sonra gelecek olanlara adaletsizliğe, haksızlığa, çarpık düzene, ezilmişliğe karşı başkaldırının haritasini çizip miras bıraktılar..
Bir insan belli bir yolu ve ideolojiyi benimsiyorsa ve sonuna kadar davasına inaniyorsa her türlü bedeli ödecektir inancini öğreniyorsunuz.Deniz Gezmiş ve arkadaşları aslında inandığı değerlere veya davasına nasıl sahip çıkıldığını, davanın mideden geçmediğini, menfaatin bittiği yerde davanın da bitmediğini göstermiş bizlere..
Dikkatimi çeken başka bir hususta Deniz Gezmiş ve iki arkadaşı Filistin'e savaşmaya giderken yanında iki bavul dolusu kitap alıyorlar.Sınırdan kaçak gitmelerine rağmen onca tehlikeye karsi kilolarca ağırlıktaki kitaplari da yanından ayırmıyorlar. Belki orada ölecekler ama herşeye rağmen bu onların okuma azmine gölge düşürmüyor, çünkü cahil bırakılan insanların sorgulama gücünden yoksun olduklarının farkındalar.

Acaba Deniz Gezmiş ve arkadaşları kendilerini  resmi yollardan ifade etselerdi,hedeflerine daha erken varmazlar mıydı? Sonuçta bu gençler ülkenin en iyi  üniversitelerinden mezun olup mühendis , hukukçu ,öğretmen olup ülkenin her bir yanına yayıldıklarında,  orada istediği şekilde fikirlerini işçilere, öğrencilere, meslektaşlarına sunabilirlerdi.

Son Ders:Aşk ve Üniversite filminde devrimci bir genc olan Hakan'ın yıllar sonra ülkesine akademisyen olarak dönüp "Baktık kavgayla olmuyor o zaman cocuklarla.."yani eğitimle olacağını vurguladigi sözler geldi aklıma.

Aslında anlatılacak,ders çıkarılacak çok sey var. Kitapta herşey en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Merak edenler icin güzel bir kitap.

Ali celik, bir alıntı ekledi.
13 Oca 10:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Deniz yaşasaydı diye bir sözü
kabul etmiyorum. Deniz yaşayamazdı. Ölmeye mahkumdu.
O öfkede, o cesarette ve o kahramanlıktaki bir insan asla
uzun yaşayamaz.'

Hırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir CanHırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir Can
azime bali, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deniz Gezmiş'i sevmeyenler vardır.Ama onun ve arkadaşlarının mücadelesini hiç kimse inkar edemez! Sen insanlık onurusun Deniz.Bu kitap senin hayatını mücadeleni ögrenmeme yardımcı oldu herkese tavsiye ediyorum!

Ebru Avar, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017

Nazım Hikmet - DELİKANLIM
"- Delikanlım!
Iyi bak yıldızlara.
Onları belkı bir daha görmezsin.
Belki bir daha yıldızların ışığında
kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin...
Delikanlım!
Senin kafanın içi yıldızlı karanlıklar kadar güzel,korkunç, kudretli ve iyidir.
Yıldızlar ve senin kafan
kâinatın en mükemmel şeyidir.
Delikanlım!
Sen ki , ya bir köşebaşında
kan sızarak başından gebereceksin
ya da bir darağacında can vereceksin.
İyi bak yıldızlara onları göremezsin belki bir daha
Delikanlım!
Belki beni anladın.
Belki anlamadın.
Kesiyorum sözümü."

Hırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir Can (Sayfa 7 - Tutku)Hırçın Bir Deniz Hikayesi, Ahmet Tahir Can (Sayfa 7 - Tutku)
Elanur Mutlu, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
 30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Deniz... Ve diğerleri o kadar harika bi amaç için öyle meşakatli bir yol ki çıktıkları yol. Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap. Deniz'in hayatını düşüncesini fazlasıyla anlıyor insan okudukça. Deniz olabilmek dileklerimle..

Seda mengil, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangi paslı kilit yasaklayabilir özgürlüğe susamış hayat dolu bir filizi?Yakın tarihimizi,tüm gerçekliğiyle,68 kuşağının ateşiyle yüzleştiğim ender kitaplardan.Bu besili anlamak istiyorsanız Hatırla sevgili'yi de izlemenizi öneririm.kitabı okuduğunuz zamanlarda diziye başlarsanız o günleri yaşıyormuşcasına tat alırsınız..

Yasemin, Hırçın Bir Deniz Hikayesi'ni inceledi.
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şarkıda da denildiği gibi "Zamanın gündüze çaldığı bir şafak,ilkbaharı sonbahara cevirdi 6 Mayıs... ".Tıpkı bu mısradaki gibi yaşadı kısaca, ama bir o kadar da destansı ömrünü. Gezmiş ve arkadaşlarının esas alındığı her kitapta olduğu gibi bu kitapta da biraz hüzün ve bolca umut var.