Kürşad, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Er  kişiler  kıyar  da  öz  canına 
 Bir  damlacık  leke  sürmez  şanına...  

Yolların Sonu, Hüseyin Nihal AtsızYolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız
dervis orhan, Deli Kurt'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anadolu'da bir söz vardır: "Bir yiğit ağlıyorsa ya yenemediği başka bir yiğit ya da gönlünü alamadığı bir güzel vardır." derler.


Nihal Atsız'ın okuduğum 4. kitabı ve bu kitapta da, mitolojik, efsanevi ögelerle ve doğaüstü olaylarla konuyu işlemiş ve aralara da yerinde şiirler serpiştirerek; kitaptaki duygu tufanını (Ruh Adam'daki kadar olmasa da) iyi yansıtmış ve yine Bozkurtlar'daki Ay Hanım,Işbara Alp'in kızı ve Ruh Adam'daki Güntülü gibi masallardan çıkmış, peri kızı gibi güzel olan bir kıza (Gökçen Kız) yer vermiş ve ona aşık olan Fetret Devri şehzadelerinden Isa Çelebi'nin oğlu, iradesi kuvvetli,nice savaşlara girip sağ çıkan, yiğitliğini herkese ispat eden "Deli Kurt" Şehzade Murat; daha doğrusu Tımarlı Sipahi Murat (çünkü Murat, babasının kim olduğunu,aslında bir şehzade olduğunu bilmiyor).bence Atsız, bu "yiğit" sipahi Murat'ın peri kızı Gökçen'e olan aşkıyla kendi yumuşak karnını öykülemiş.Yani Anadolu özdeyişindeki "gönlünü alamadığı bir güzel olan yiğit" durumu...Sonuçta yer yiğidin bir zaafı vardır.


Hüseyin Nihal Atsız'ı çoğu kişi sert mizaçlı,ciddi, bir adam olarak düşünür; ki makalelerine,fikirlerine bakınca bu doğrudur ama bence siyasi fikirleri dışında, "aşk"ı da, en iyi aşk şairlerinden altta kalmayacak şekilde hissediyor ve hissettiriyor.Tek sıkıntı (bu kitapta da bolca gördüğümüz gibi) neredeyse sadece dış güzelliğe methiyeler dizerek sevgiyi sanki sadece dış güzellikten ibaretmiş gibi göstermesi.

Ayrıca kitap Anadolu Türk-İslam kültürünü çok iyi yansıtmış.Bazı sayfalarını okurken köyümün yaylalarına çıktığım,sokaklarında dolaştığım doğrudur.

Eda Nur Küpeli, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gözlerle günah işlemek... Şiirlerde ve hele romanlarda aşk böyle başlardı.

Ruh Adam, Hüseyin Nihal AtsızRuh Adam, Hüseyin Nihal Atsız

Hüseyin Nihal Atsız
Bize bir gençlik lazımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.

dervis orhan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sevdiğini söylemek teslim olmak demekti.Hiç insan son kozlarını oynamadan yenilmeği kabul eder, teslim olur mu?

Deli Kurt, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 166)Deli Kurt, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 166)
Eda Nur Küpeli, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acizleri, layık olmadıkları mevkilere geçiren bir devlet batar.

Ruh Adam, Hüseyin Nihal AtsızRuh Adam, Hüseyin Nihal Atsız
Kürşad, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

SESLENİŞ
Ulaşsa  da  sana  yolların  ucu 
 Varmağa  yetmiyor  Atsız’ın  gücü.
  İçimde  dururken  bu  kadar  acı  
Hala  yaşıyorum,  ölemiyorum.  

Yolların Sonu, Hüseyin Nihal AtsızYolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız
Mustafa, Atsız Hikayeler'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir kitap mağazasında başka bir kitap ararken görmüştüm kitabı. Aslında görünce çok şaşırdım Atsız’ın böyle bir kitabı olduğunu bilmiyordum hatta Atsız’ın hikaye yazdığını bile bilmiyordum. Kitabı elime alınca baya sevindim çünkü Atsız’ın bende yeri ayrıdır. Bana kitap okuma sevgisini kazandıran yazardır kendisinin geçen sene mayıs ayında ilk kitabım “ Bozkurtlar “ kitabını okumuştum. Ondan beridir beni en çok etkileyen yazar olmuştur. Kitabın sayfa sayısı az ve 5 hikayeden oluşması insanı biraz üzüyor ama açıkca söylemem gerekirse 5 hikaye var her okuyuşta başka tat başka bir ders alacağınıza inanıyorum. Her okumada farklı bir konu üzerinden bize açıkca ders verdiği belli.

Kitabın girişinde Ahmet Bican Ercilasun düşünceleri ve Atsız hakkında varsayımları yer almaktadır. İlk önce onu okumanızı tavsiye etmiyorum. Hikayeler hakkında bilgi veriyor çünkü, bende bu sitede inceleme yazmış bir arkadaşın önerisiyle ilk hikayeleri okudum iyi ki de o kişinin incelemesini okumuşum. Benimde size naçizane önerim ilk olarak hikayeleri okuyalım.

Melike, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Yalnız kazancımızı, midemizi, maddemizi düşünmeyelim. Bunu hayvanlar da yapar. Daha çok mânâya, düşünceye, ülküye dönelim. İnsanlık budur. Bunu söylerken de kimseden çekinmeyelim. Hakkımızı, atalar mirasını istiyoruz. Alacağız da.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 24)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 24)