Eray Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir kere söylemek gerekir ki İlber Ortaylı yapmışsa o kitaba bir iştah ve şevkle başlamak gerekir.Çünkü; bu adam aklını ve zekasını mümkün mertebede en iyi kullanan ve doğruları bulmak ve görmek yolunda bütün objektifliği ve açıklığıyla emin adımlarla ilerleyen bir adam,bir tarihçidir.Ben şahsen tek kitabıyla bunu söyleyebilecek durumdayım,evet okuduğum ilk kitabıydı ama kesinlikle son kitabı olmayacak.Bu kitapta sadece Gazi Mustafa Kemal Paşa yoktur,onun dönemi,o dönemdeki siyasi ve askeri oluşumlar da gayet net ve objektiflik içinde yazılmış,yorumlanmıştır.Bana birçok bilgi kattığı kesin,ben fazla araştıran ve bu siyasi ve tarihi konularda ileri düzey bilgisi olmayan biri olarak yine de bana çok şey kattığını söylemekten kaçınamam.Belli bir tarihi birikimi olmayan kimselerinde tamamiyle bu kitabı baştan aşşağıya anlayacağını düşünmüyorum ama yine de yüzeysel bir bilgi ve bakış açısı kazandıracak niteliktedir.Herkesin bu kitabı okuması ve bunun gibi birçok İlber Ortaylı kitabı okumasını çok içten isterim ve tavsiye ederim.

Fadime, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Marifet iltifata tabidir evet; ama edepsizlik de iltifattan cesaret alır.

Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı (Sayfa 195 - Kronik)Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı (Sayfa 195 - Kronik)
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Büyük Harb, imparatorluğun yıkımını getirdi. Bugün buna ağıt yakacak değiliz, zira, imparatorluklar yıkılmak için kurulurlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber OrtaylıGazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Çanakkale Savaşları bütün Şark'ta son yüzyılın en çarpıcı kahramanlık örneğidir,hatta Avrupa tarihinde de Birinci Dünya Savaşı açıdından Rusya ve Fransa'yla birlikte vatan savunmasının en asil örneğini barındıran bir müstahkem mevkidir.Türk ulusal kimliğinin ve vatan duygusunun berkitildiği bir olaydır.Sonraki muharebeler için itici bir rol oynamıştır.
Her milletin tarihinde Çanakkale Zaferi gibi abideler görülmez.Bizde vardır ve bu bütün Doğu'da tektir.Çanakkale Zaferi, çok kolay organize olan,direnebilen,tahammül edebilen ve belirli bir hedef etrafında ısrar eden bir ordu,kumanda heyeti ve toplum olduğumuzu gösterir.Cumhuriyet'i kuran da işte bu mayadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 130)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 130)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Çanakkale Savaşları Büyük Britanya'nın bu harbi çabuk bitirme konusunda büyük umutla giriştiği bir operasyondu,kendileri açısından beklenmedik ama itiraf ettikleri gibi "iyi yönetilmiş,cesur bir savunmayla" evvela bir duraklamaya,sonra bir faciaya dönüştü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 128)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 128)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Çanakkale aslında dünya tarihinin akışını değiştirmiştir.Ortaya yeni bir Rusya ve yeni bir Türkiye çıkmıştır.Biz hiçbir zaman bir milyona yakın askerle böyle bir vatan savunması yapmadık.Bu vatan savunması çok geniş bir planda oldu.Ordularmız Galiçya 'dan tutunuz Yemen'e kadar her cephede savaşıyordu.Askerlerimiz ardından da tekrar bir üç yıl daha mütareke devrinde savaşmak zorunda kaldılar.Birinci Dünya Savaşı'nda biz vatan ve millet olduğumuzu ispat ettik.Vatan için savaşan,millet için ölen insanlar başka yerde yoktur.Uzun savaşlarda gençlerimiz,zanaatkarlarımız,çiftçilerimiz,eşi ayağı tutan herkes şehit oldu.Dört yıllık bu savaş,bize milli bir bilinç kazandırdı ve Cumhuriyet'i de işte bu bilinçle kurduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okuyor

Çanakkale'yi kaybetseydik eğer,diyoruz ki İngiltere gelirdi,Malta'yı,Kıbrıs'ı,Mısır'ı nasıl aldıysa buraya da yerleşir ve güzelce kendine benzetirdi.Akabinde tepeden belki Rusya da gelirdi ve biz bir daha oraları alamazdık.Konstantinopolis'i Seyahat kitaplarında seyretmek durumunda kalırdık.1915'teki muhtemel facia ve işgal,İngilizlerin mütarekede oraya girmesine benzemezdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 118)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 118)
Venelin Yankov Stoyanov, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Londra Konferansı
Hatta orada bir müspet gelişme daha oldu; sözü ilk önce İstanbul heyetine verdiklerinde Tevfik Paşa, "Türk milletinin gerçek temsilcisi Ankara Hükumeti'dir. Sözü Bekir Sami Bey kardeşime veriyorum" gibi çok önemli bir çıkış yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 216)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 216)
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Sarıkamış
'.. Dona dona gittiler, kışlık kıyafeti bile hazırlanamadı. Bu hususta hepsi dondu diye uyduruk bir tarih yazımı da var ki amatörler abartmayı severler. Elbette orada bütün ordu donmuş değildir. 18-19 bin kadar Rus kaybı vardı. Donan ordu bunları yapabilir mi? Ama çok sayıda askerin telef olduğu da doğrudur. Deyim yerindeyse, o orduyu "General Kış" götürdü.'

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 107)