Kadir mısıroğlu varken ilber ortaylı bence cok gereksiz kalıyor..

Elife Betül Kök, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Coğrafya , yeni gelenin eskilerden öğrenmesi gereken bir bilgidir.

Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 36)Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 36)
Elife Betül Kök, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Osmanlı imparatorluğunun temel unsuru Türklerdir, dili Türkçedir, ordusu Türk dilini kullanmayı ve bu karakteri benimsemeyi sürdürmüştür.

Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 34)Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 34)
Elife Betül Kök, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Balkanların her köşesinde Osmanlı izleriyle karşılaşmanız mümkündür.

Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 34)Tarihimiz ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 34)

"Her nefis ölümü tadacaktır" ayetini bankalara ve makam koltuklarında yazmalı. Tabutlara ve mezarlıklara değil.

İLBER ORTAYLI

"Herkese yüksek tahsile kadar eğitim verirsen olmaz. Dolayısıyla bu uyduruk üniversite, uyduruk lise eğitimiyle yarı cahil bir nesil yetiştiriliyor."

|İlber Ortaylı|

Acemi Okur, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osmanlı belgelerine baktığımızda, sık sık "zor şahidi" diye bir kötü uygulama ile karşılaşırız. Bu bildiğimiz yalancı şahitliktir. Özellikle taşrada belli nüfuz gruplarının mahkemeye müdahale ve adaleti yanıltmak için başvurdukları bir suistimaldi. Örneğin avukatlık diye bir meslek olmadığı halde, bazı kimseler bir başkasının davasını üstlenip, yanlarında yalancı şahitlerle mahkeme önüne çıkmakta ve davayı saptırmakta idi.

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti'nde Kadı, İlber Ortaylı (Sayfa 77)Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti'nde Kadı, İlber Ortaylı (Sayfa 77)
KİTAPBUCH, Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın Yorumu

“Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek” isimli kitap; ülkemizin önemli bir değeri, kazanımı olan Prof.Dr.İlber Ortaylı'nın; Osmanlı İmparatorluğu’nun kimliğini, esas kurumlarını ve Padişah’tan halka kadar insanların yaşam tarzlarını özetlediği tarih alanında bir denemedir.

Kitabın üç kelimeyle özeti için; “Devlet, İstanbul, Enderun”, üç kelimeyle yorumu için; “Anlaşılır, öğretici, harika” diyebiliriz.

Kitapta; Fatih devrinden başlamak üzere kişilik özellikleri de dâhil padişahlar, merkez yönetim sistemi (Vezirler, Divanı Hümayun, Saray Teşkilatı, Harem, Yeniçeri, Enderun, protokol), taşra yönetim sistemi (kadılar), eyaletler (özellikle Mısır), eğitim sistemi (ilmiye sınıfı, modern tedrisat), halkın yaşayışı (Osmanlı mutfağı) ve kültürü konu edilmektedir.

Devşirme sistemi detaylı anlatılmış. Padişahlardan Fatih ve Yavuz ayrıntılı olarak tahlil edilmiş. İstanbul’la ilgili de harika bilgiler var. İstanbul’da yaşıyorsanız, bu kitabı okumak size yaşadığınız şehirle ilgili ilave bir farkındalık sağlayabilir.

“Türklerin Altın Çağı” kitabını okuyanlar için Fatih’le ilgili anlatımlar mükerrer olsa da, bıktırmıyor. Ayrıca hemen her sayfada 1-2 özgün bilgi veya yorum yer alıyor. Okudukça da, bilgileriniz pekişiyor ve taşlar yerine oturuyor.

Kitaptaki sade dil ve sohbet tarzı anlatım, zevkli bir okuma sağlıyor. İstenirse ve zaman da varsa bir günde okunabilecek bir kitap.

Kitabı bitirince okurda iki şey kalıyor. İlki; Osmanlı’nın sağlam bir devlet teşkilatı olduğu, ikincisi İlber Hoca’nın milletimiz için bir şans olduğu.

İlber ORTAYLI’nın, eserlerinin ve konuşmalarının; milletimize tarih bilinci kazandırmak ve tarihi sevdirmek maksadı taşıdığını düşünüyorum. Çünkü kullandığı dil, basit anlatımı tercih etmesi, çözüm önerileri, genellemeleri ve özetlemeleri bize bunu düşündürüyor. Hem bu nedenle, hem de eleştirecek yeterli alt yapımızın olmaması nedeniyle, kitabı yorumlamaktan ziyade memnuniyetle tanıtımını yapıyoruz. Ancak yine de; kitabın isminin, içerikle ve maksatla çok uyumlu olmadığı tespitine katılıyoruz. Zira kitap; yeni bir keşif yapmıyor, bilakis bazı gerçekleri tekrar vurguluyor.

Sonuç olarak Prof. İlber ORTAYLI’nın, “Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek” isimli eserinin okunmasını, bu coğrafyada yaşayan bizler için bir genel kültür gereği olarak, öneriyorum.

Aykut Emre BADAKUL, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün hayatını içeren İlber Ortaylı nın kaleme aldığı kitap daha önce görmediğim Atatürk ün fotoğraf ve bilgilerini hayatını düşüncesini ve fikirleri içerdiği için 10 üzerinden 100 veriyorum :)