Tek bir ölüm bir trajedidir; bir milyon ölüm ise bir istatistik.

-Josef Stalin

Josef Stalin
"Liberal burjuvalar. Nedir bu liberal burjuvalar? Varlıklı burjuvazinin bilinçli temsilcileri. Varlıklı burjuvazi bizim uzlaşmaz düşmanımızdır, zenginlikleri bizim yoksulluğumuzdan, sevinçleri bizim acılarımızdan kaynaklanır.

Yasaklılar
●Suç ve Ceza, Dostoyevski, Roman, 1866 tarihli roman Rusya’da “gerici” olduğu öne sürülerek, Polonya’da ise “kötümser” olmasına dayandırılarak yasaklanmıştı.
●Hayvan Çiftliği, George Orwell, Roman, 1945 tarihli fabl tarzındaki siyasi roman Stalin’i ve ülkesini hicvediyordu. Bunu dikkate alan ABD ve İngiltere 2. Dünya Savaşı sırasındaki müttefikleri Stalin’i gücendirmemek için savaşın en kritik döneminde kitabı basmamayı tercih ettiler. Afrika’da yozlaşmış bazı liderler kitapta anlatılanları üzerlerine alındığı için 1991’de Kenya’da da yasaklandı.
● Gazap Üzümleri, John Steinbeck, Roman, Ülkesi ABD’de sadece Kaliforniya’da yöre insanını küçük düşürdüğü savıyla yasaklandı. Baskı tarım şirketlerinden gelmişti.
● Dönüşüm, Franz Kafka, Novella 1915 tarihli bu uzun öykü (veya kısa roman) Nazi Almanyası’nda yasaklandı.
● Doktor Jivago, Boris Pasternak, Roman, Savaş karşıtlığı ve Stalinizm eleştirisi yaptığı için SSCB’de 1988’e kadar yasaktı.
● Da Vinci Şifresi, Dan Brown, Roman, 2003 tarihli roman, Hristiyanlığa saldırdığı gerekçesiyle Lübnan’da yasaklandı.
● Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley, Roman, 1932 tarihli roman, aynı yıl İrlanda’da yasaklandı. Yasaklama gerekçesi, geleceğin dünyasında eğlence amaçlı seksin toplum tarafından doğal karşılandığının anlatılıyor olmasıdır.
● Bülbülü Öldürmek, Harper Lee, Roman, 1960 tarihli Pulitzer ödüllü roman 1930’ların Alabama’sında ırkçılığı ve eşitsizliği ele alıyor ve eleştiriyordu ama garip bir biçimde “ırkçılık ve küfür” içerdiği için yasaklandı.
● Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell, Roman, 1949 tarihli politik alegorik roman 1950’de Josef Stalin tarafından SSCB’de yasaklandı. Stalin romanda hicvedilenin kendi iktidarı olduğunu düşünmüştü. İngiltere ve ABD’de de ise antikomünizm, Antisemitizm ve cinsellik temalı yasaklara maruz kalmıştı. Kitap 1962’deki Küba Füze Krizi sırasında neredeyse ABD ve İngiltere’de de yasaklanıyordu.
● Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque, Roman 1929 tarihli savaş karşıtı roman, dönemin savunma gücü olan Wehrmacht’ı aşağıladığı ve askerin moralini bozduğu gerekçesiyle Nazi Almanyası’nda yasaklandı.
(Siyah noktalar dışındakiler alıntıdır. Siyah nokta; ●)

hüseyin arslan, Marksizm, Ulusal Sorun ve Sömürge Sorunu'yu inceledi.
23 Şub 10:37 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

egemen ulus proletaryasının ezilen ve bağımlı halkaların ulusal kurtuluş hareketini bütün kararlılığı ile ve etkin olarak destekleme zorunluluğu emperyalizt ilişkikeri bir yerden parcalayacak aygıtları desteklemekten geçmektedir.kuskusuz ki bu prolterya ,her ulusal hareketi ,her zaman her yerde her özel durumda desteklemelidir diye bir sonuca vardırılmamalıdır.desteklenemsi söz konusu ulusal hareketler,emeperyalizmi devam ettiren ve sağlamlaştıran hareketler değil,emperyalizmi zayıflatan ve devrilmesini kolaylaştıran hareketleridr

Hanife Yolat, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 17 Şub 01:24 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yani inanılmaz bi kitaptı. Çok beğendim. Okunmasını tavsiye ederim. Her ne kadar fabl olsa da kesinlikle politik bir kitap. Bu kitabı lisedeyken siyaset ve din konuşmayı çok seven felsefe hocam önermişti. Onun önerisi üzerine okudum. Her hayvan kitabın yazıldığı dönemin bir siyasi figürünü temsil etmekte. Mesela Napoleon denen kötü domuz yönetici josef stalin i modellemektedir... Fablların aksine yazar kitabı kötü bir sonla bitirmiştir.

Siyasi bir kariyer düşünen herkesin okuması ve anlaması gereken sosyopolitik, düşündüren bir fabldır.

Rabia Nur Dönmez, Elveda Gülsarı'ı inceledi.
16 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Rusça yazılan romanda Josef Stalin yönetimine eleştirel bir dil kullanılmıştır. Başkişi Tanabaydır, Gülsarı ise cinsi bir attır. Tanabay eleştirdiği bazı şeylerin ne kadarda yanlış olduğunu anlar ve pişman olur. Kıyasıya verdiği hayat mücadelesinin karşılığını alamamanın acısıyla yaşamaya devam eder.

Koray Aker, bir alıntı ekledi.
02 Şub 14:36

Kapita­lizm altında demokrasi, kapitalist bir demokrasidir, sömürülen çoğun­luğun haklarının kısıtlanmasına dayanan ve bu çoğunluğa karşı yöne­len, sömürücü azınlığın demokrasisidir

Leninizmin Temelleri, Josef StalinLeninizmin Temelleri, Josef Stalin
Koray Aker, bir alıntı ekledi.
02 Şub 14:34

Kapitalizm altında, sö­mürülen kitlelerin ülkenin yönetimine gerçekten katılması yoktur ve olamaz, çünkü en demokratik durumlarda bile kapitalizm koşulları al­tında hükümetler halk tarafından değil, tam tersine Rothschild ve Stinnes, Rockefeller ve Morgan'lar tarafından kurulduğundan, tek başına bu bile, kapitalizm koşullan altında sömürülen kitlelerin ülkenin yöne­timine gerçekten katılmasının yokluğunu tanıtlamaya yeter

Leninizmin Temelleri, Josef StalinLeninizmin Temelleri, Josef Stalin
Koray Aker, bir alıntı ekledi.
02 Şub 14:19

Temel görevimiz, kapitalist mülkiyetin kaldırılmasına yardımcı olmak ve sosyalist mülkiyeti kurmaktır

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin
Koray Aker, bir alıntı ekledi.
02 Şub 14:18

Bugünkü sistem, kapitalist bir sistemdir. Bu demektir ki, dünya iki hasım kampa bölünmüştür, küçük bir avuç kapitalistin kampı ve çoğunluğun, proleterlerin kampı

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin