• Hakikaten kendinizi tanıyor musunuz? Yani kim olduğunuzu , hedefinizin ne olduğunu,neyin sizi mutlu edebileceğini, neye gerçekten sinirlendiğinizi , hangi durumlarda bencil ,hangi durumlarda vefakar olduğunuzu ,doğrularınızı, hatalarınızı, hangi yolda yürüdüğünüzü ve daha önemlisi kim olmak istediğinizi biliyor musunuz?
  Hayatlarınıza insanlar alıyorsunuz.Ya da almak için bi adım atıyorsunuz. Ve bu insan-lar için sizi siz yapan bütün olgulardan vazgeçebiliyorsunuz. Daha kötüsü bunu hiç sorgulamadan yapıyorsunuz. Ve aynı (kişisel) saygısizlıği karşınızdakinden de bekliyorsunuz. Ve bunu "sevgi" adı altında yapıyorsunuz.
  Ee çünkü sevmek fedakarlık ister değil mi ? Peki fedakarlık nedir? Birini hayatınızın merkezine oturtup bütün doğru ve yanlışlarınızı, bütün hedeflerinizi o doğrultuda yenilemek midir ? Eger bunu yapmazsaniz bu dostluk -ilişki yürümez mi? Bu durumda sorgulamanız gereken daha önemli bi şey var . Sizin hayatınızın merkezine aldığınız kişi , sizi tam olarak kendi hayatının neresinde tuttuğu? Neden sizi olduğunuz gibi değil de değiştirerek sevmeyi kabul etti?
  Bakış açımızı değiştirelim. Herkes kendisi olsun . Gerçekten olmak istediği kişi olsun , giymek istediğini giysin, yapmak istediğini yapsın ve mutlu olsun . Bu şartlar altında yapılan fedakarlıklar bi depresyon olarak dönmez bence. Eğer merkezde kendimiz olursak ve mutlu olursak kolaylaşacak bazı şeyler . Demem o ki kendinizi sevin ;))
  Canım Ceyd seni seviyorum galiba..umarim..inşallah😜
  Çok da sevmeyin sonra şımarık biri olup çıkabilirsiniz;))
 • “1000KİTAP” (1K) VE “KÜLTÜREL MEDYA” UYGULAMALARI

  Önceki zamanların bilgisayar programları, internet siteleri üzerinden de kullanıma girerek cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla artık hemen herkese ulaşabilmekte. Akıllı telefon, cep telefonu veya daha kısa şekliyle “Cep Uygulaması” adıyla anılan bu bilgisayar programları, günümüz insanına pek çok alanda olduğu gibi sosyal alanda da yeni imkanlar sunmakta.

  “Kültürel Medya” ise, günümüz teknolojisiyle, “facebook”, “twitter” vb. çokça yaygınlaşan sosyal medya ile benzer özelliklere sahip olmakla beraber, daha yeni ve nispeten çok daha nitelikli bir ilgi alanı. Çok daha nitelikli; çünkü, kitap ve film başta olmak üzere müzik ve videolarla edebiyat ve sinema üzerinden sosyal medya anlayışı ve uygulamalarına bir sınır çiziyor. “Sanatsal” ve “kültürel” bir çerçeve belirleyerek sosyal medya alanına yeni bir boyut ve seviye getiriyor. Bu yönüyle kültürel medya; öğrenci, öğretmen, anne baba ve kitapseverler başta olmak üzere tüm gençlere ve yetişkinlere daha önerilir bir nitelik kazanıyor.

  Bu yazıda, Türkçe içerik ve etkin kullanımı nedeniyle öne çıkan “1000kitap” veya diğer bir söylemle “1k” akıllı telefon uygulamasını (ve https://1000kitap.com internet sitesini) benzerlerine örnek olması bakımından tanıtacağım;

  Siteden faydalanmak için üye olma şart değil; ancak, siteye “Alıntı, İnceleme, Yorum, İleti türü ve “entry yapma” da denilen bir bilgi girişinde veya gönderide bulunmak için üye olmak şarttır. Üyelik ücretsiz olup siteye gönderide bulunmak gönüllüdür. Alıntılar için veri girişi ise; zorunlu olan kitap ve yazar adı yanında zorunlu olmayan baskı sayısı, yayınevi, ISBN, sayfa numarası vb. referans bilgileri belirtilerek yapılmaktadır. Bununla birlikte özellikle alıntılar için söz konusu olabilecek “telif hakları” konusu, site ticari de olmadığı için günümüz itibariyle sorun oluşturmamaktadır.

  Sitede kullanılan kavramlar ve anlamları:
  OKUR: Bir kitabı okusun ya da okumasın, siteye üye olan bütün kullanıcılara verilen genel ad. Özel olarak da bir kitabı okuyan okurlara verilen ad; “Nutuk Okurları”.
  ALINTI: Bir okurun, bir kitapta yer alan cümle veya cümleleri Yazar ve Eser adı belirterek paylaşması.
  İLETİ: Bir okurun, kendi özgün ifadelerini ya da başkasına ait sözleri serbestçe paylaşması. İleti, bir cümleden oluşabileceğ gibi geniş bir yazı da olabilir.
  İNCELEME: Bir okurun, bir kitap hakkındaki değerlendirmesi, yorumu.
  YORUM: Bir okurun, başka bir okurun herhangi tür bir gönderisine cevap vermesi, veya değerlendirmede bulunması.
  GÖNDERİ: Alıntı, İleti, Yorum veya İnceleme türü paylaşımın veya veri girişinin genel adı. Sitede “gönderi” kelimesi, doğrudan kullanılmayıp, sitede yapılan veri girişi (veya jargonda “entry” olarak ifade edilen) işlemlerine verilen genel addır.

  Siteyi önermemin başlıca nedenleri şöyle:
  - YAZARLAR VE KİTAPLARI: Hangi yazarların hangi kitapları var. Hangi yayınevlerinden basılmış? Bilme ve bildirme imkânı.
  - REFERANSLI ALINTILAR: Yazarların kitaplarında bulunan cümlelerine referans bilgileriyle ulaşabilme olanağı.
  - KİTAP İNCELEMELERİ: Okurların bir kitap hakkındaki ve değerlendirme ve yorumlarını görme şansı.
  - KİTAP ALINTILARI: "Hangi kitapta hangi cümleler var? Hangi kitapta hangi cümleler daha çok alıntılanmış? Bir alıntı kaç kez paylaşılmış ve beğenilmiş?
  - POPÜLER YAZARLAR, KİTAPLAR, CÜMLELER, OKURLAR: Hangi yazar, eser ve cümleler ne kadar okunuyor, beğeniliyor, alıntılanıyor? Ne kadar ve nasıl incelemede bulunuluyor? Bir yazar ya da kitap hangi yaş aralığında daha çok okunuyor?
  - İLETİ şeklindeki serbest paylaşımlar hangi konularda? Popülariteleri nasıl? İletilerin beğeni, paylaşım ve yorum sayıları ne kadar ve neler?

  En önemlisi de, sitedeki incelemeleri ve alıntıları okumak; özellikle bireysel olarak her zaman kıt olacak ekonomik imkanlarla “bir kitabı almamıza gerek var mı? ya da bir kitabı veya yazarı okumamıza ne kadar gerek var?” gibi soruları, kendi kendinize yanıtlamamıza olanak veriyor. Site, herhangi bir kütüphane veya kitapçıda inceleme yapıyor; arkadaşlarımız veya kitabı okumuş birçok sayıda insana bizzat soruyor gibi, bize büyük kolaylık sağlıyor.

  Ayrıca yer yer diğer sosyal medya uygulamalarına benzer olarak, 1k uygulama ve internet sitesinin;
  - Gönderilerinizin beğenilme ve yorumlarına ilişkin bildirimleri izleme,
  - Gündemde olan yazar, kitap veya konuların yoğunluğunu takip etme,
  - Okurları/kullanıcıları takip etme ve akış üzerinden paylaşımlarını görme,
  - Okurlar/kullanıcılar ile doğrudan mesajlaşma,
  - Okurları; hakaret vb. yasal sorunlara ilişkin etkinlikleri nedeniyle siteye bildirme,
  - Kitapları; okudum, okuyacağım veya yarım bıraktım şekillerde işaretleme,
  - Kitapları; beğenme ve 10 üzerinden puan verme,
  - Kitaplara; inceleme ve alıntı ekleme,
  - Kitapları takip edebilme,
  - Yazarları beğenebilme ve takip edebilme,
  - Yazarların, kitapların ve okurların profillerini inceleme,
  - Gönderileri kaydetme veya sosyal medya vs. üzerinden paylaşma,
  - Okur olarak bir yıllık okuma hedefi belirleme ve takip etme,
  - Alıntı ve iletileri, edebiyat, şiir, müzik, felsefe, din vb. pek çok konu ile sınıflandırma ve mevcut sınıflandırmaları görme,
  - Sitede bulunmayan yazar veya eserleri siteye bildirme,
  gibi özellikleri de var.

  Gördüğüm kadarıyla, benzer şekilde olan diğer uygulama ve sitelere göre 100kitap (1k) açık ara önde bulunmakta. 1k’nın (Google Play Store) puanı 4,5’tir. Google Play Store puanı (gps puanı) tek başlarına bir kalite ve objektiflik ölçütü değil, ama fikir vermesi bakımından önemlidir. Genel olarak 1k’ya benzer diğer uygulamaların bazıları ise şöyle olup özellikle bu bölüm kişisel (ve belki de yetersiz incelemeye dayalı) izlenimlerdir:
  - KİTAP DOSTUM: gps puanı 4,3; “Kitap Dostum” Uygulaması ve https://kitapdostum.com sitesi, 1k kadar zengin ve yaygın olmamakla birlikte, 1k ve benzerlerinde olmayan bir konuda emsalsizdir. Emsalsiz olan özelliği ise şudur: Uygulama ve site, Yurtiçi Kargo şubeleri aracılığıyla, müşteri adınızı belirterek diğer bir Kitap Dostum müşterisine ücretsiz gönderim ve takas yapma olanağı sağlamaktadır.
  - WATTPAD: gps puanı 4,6; 1k kalitesine en yakın “https://www.wattpad.com” sitesi ve “WattPad” Uygulamasının 1k’dan üstünlüğü, dünya çapında bir uygulama ve dolayısıyla kitap sayısındadır. Türkçe kitap içeriği ve Türkiye’de kullanım yaygınlığı bakımından 1k, WattPad’e göre çok öndedir.
  - KİTAPP: gps puanı 4,6; Rovingy Apps’in “Kitap Sözleri, Alıntılar-Sözler, Film Replikleri” şeklindeki “KitApp” uygulamaları ise dağınık ve 1k kadar derli toplu, yaygın, etkin ve kullanışlı değildir.
  - YOUREADS: Cep uygulaması bulunmamakla birlikte, https://youreads.net internet sitesi üzerinden “kitap, müzik, sinema, video, yazar” başlıkları ve özgün konularda yayın yapmaktadır. Kendisini “interaktif kültür ağı” ve “interaktif katalog sözlük” uygulaması olarak tanımlayan “Youreads”, zaman zaman yeni üye kaydı almasa da, kültürel medya alanının öncülerinden olarak halen uygulama sunmaya devam etmektedir.

  Kültürel medya hakkındaki genel bir inceleme ve yer yer kişisel de denebilecek izlenimlerimi sunduğum bu yazı vesilesiyle herkese; sosyalliğin olduğu gibi sosyal medyanın da, kültürün olduğu gibi kültürel medyanın da bağımlısı olma riskini unutmadan, kazanımlarla dolu modern bir entelektüel yaşam diliyorum.
 • SOSYOLOJİ, PSİKOLOJİ, KİŞİSEL GELİŞİM, FELSEFE VS.

  İLETİ KAYNAĞI! 👇

  https://m.facebook.com/...p;id=620000254869044

  Sosyoloji serisi : https://yadi.sk/d/bIuboL4IgdCyB

  Psikoloji serisi : https://yadi.sk/d/iA_X6SpqgZBGe

  Psikoloji serisi 2: https://yadi.sk/d/VfJMjBULh76GC

  Psikoloji serisi 3: https://yadi.sk/d/FFs10IpWh76G4

  Psikoloji serisi 4: https://yadi.sk/d/3_A7B7n5gdCz2

  Psikoloji-ek seri: https://yadi.sk/d/fKRltbLAgWnXi

  Psikanaliz: https://yadi.sk/d/5Uu7uULSgswVU

  Kişisel Gelişim: https://yadi.sk/d/jdHZH1c4gdCxi

  Diksiyon: https://yadi.sk/d/OXzcDsdSma6Vq

  Anne ve çocuk bakımı: https://yadi.sk/d/wzAbjzpumEWnv

  Mega Hafıza Seti: https://yadi.sk/d/zHDtU8C5kdfPr

  Felsefi: https://yadi.sk/d/Vs1Ka0FCgdCxE

  Felsefe ansiklopedisi: https://yadi.sk/d/5dzmW70dgdCx4

  Veganizm arşivi: https://yadi.sk/d/uZuJbKF5fJASQ

  TARİH, İDEOLOJİ, DİN VE MİTOLOJİ KİTAPLARI

  Tasavvuf-sufizm kitaplığı: https://yadi.sk/d/PUj-G9rQkHmDa

  Hadis: https://yadi.sk/d/KFAvXey5kjyAu

  Mezhepler Tarihi: https://yadi.sk/d/ONs_JizQkjyCm

  Dini kaynaklar: https://yadi.sk/d/_HBnQjWhgdD3A

  Dört kitap: https://yadi.sk/d/LWdFUVDlgdCzc

  Tarih: https://yadi.sk/d/CqOe0zXXgdCzp

  Tarih 2: https://yadi.sk/d/NwTjRj7YgdCxt

  Tarih 3 : https://yadi.sk/d/WboJAaKkma6QC

  Orta doğu arşivi: https://yadi.sk/d/tvJQoLuggrML6

  Yahudi tarihi: https://yadi.sk/d/7qnBBeuHke5pp

  Çanakkale Tarihi Eserleri: https://yadi.sk/d/w0GvSG_BjtdBQ

  Osmanlı Tarihi Arşivi: https://yadi.sk/d/Npxb_54PjeBq4

  Osmanlı Tarihi Arşivi 2: https://yadi.sk/d/giwCMWlmhFnvo

  Osmanlı tarihi arşivi 3: https://yadi.sk/d/C7a14ogNma6L4

  Türk Tarihi ve Mitolojisi: https://yadi.sk/d/gNZUaEC7hFnaH

  Roma Tarihi: https://yadi.sk/d/4X6qXULQgw3qA

  Roma ve Bizans Tarihi: https://yadi.sk/d/LS7vh7RHke5s3

  Selçuklu Tarihi : https://yadi.sk/d/UkkmIOpckBTtg

  Kurumsal Tarih: https://yadi.sk/d/Lhd-jpkwgnS87

  II. Abdulhamit arşivi: https://yadi.sk/d/xJBewY1ZgpgZv

  Ntv Tarih Dergileri 2009: https://yadi.sk/d/r8cOfHUfkRqBz

  Mitolojik- dini Eserler: https://yadi.sk/d/vD1bztdSkRptM

  Destan ve Mitolojik eserler: https://yadi.sk/d/H-8C78wRfHFdx

  Destan ve Mitolojik eserler 2: https://yadi.sk/d/ULoMjPRbfHGTY

  Medya İletişim Gazetecilik: https://yadi.sk/d/7_IKXwwegCM82

  Anlam Dil Göstergebilim: https://yadi.sk/d/P0thTPlkdcD7n

  Dil Bilimi ve Türk Dili konulu eserler: https://yadi.sk/d/uZsyfBiYkCMCG

  Hz. Muhammed (sav): https://yadi.sk/d/tHUsId4mfvwgD

  Alevilik Bektaşilik: https://yadi.sk/d/QA54Nt4jkNNtF

  Alevi Bektaşi Şiirleri: https://yadi.sk/d/DMyGHiSahQE8k

  Milliyetçilik: https://yadi.sk/d/hnzm-CgYgaJrZ

  Siyaset Bilimi: https://yadi.sk/d/Bm8cycHfgdCyZ

  İdeoloji: https://yadi.sk/d/3toxsfWogd3GT

  YABANCI DİLLER

  Almanca: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/Almanca

  Almanca Grammer: https://yadi.sk/d/TYPlJ1ZmiwVTn

  Almanca Romanlar: https://yadi.sk/d/ZvkxEgUEgP64a

  Fransızca: https://yadi.sk/...hbBrf/Frans%C4%B1zca

  Fransızca 2: http://bit.ly/1R5obrL

  Fransızca 3: https://yadi.sk/d/Wp8MgRdViyBPP

  Fransızca Sesli: https://yadi.sk/d/dFxxoriviyBi6

  Fransızca Çalışma notları: https://yadi.sk/d/vvwK2Ba2cCkJS

  Korece: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/Korece

  Yunanca eserler: https://yadi.sk/d/OE1Sc4T3jzkrE

  Yunanca Sesli Notlar: https://yadi.sk/d/I16Wz9Mgk2EXr

  Yunanca Sesi Notlar 2: https://yadi.sk/d/KN-BEJw2jkU2U

  Yunanca Dil bilgisi: https://yadi.sk/d/OE1Sc4T3jzkrE

  Yunanca Grammer: https://yadi.sk/d/AWPBZS34iJo9b

  Farsça Dil bilgisi: https://yadi.sk/d/fLhBols5jwYLB

  Farsça Dil bilgisi ve Sesli Notlar: https://yadi.sk/d/P_7O4kOMjz8YK

  Farsça Sesli Notlar : https://yadi.sk/d/KCH5oY5AcEgfB

  Fransızca dokümanlar: https://yadi.sk/d/sTPjOnkMma6fJ

  Japonca: https://yadi.sk/d/Bx63opqejzkUn

  Japonca Sözlük: https://yadi.sk/i/RyT1Vr5Oj3bi4

  Rusça : https://yadi.sk/d/MkEV5OCAjkFzH

  Rusça 2: https://yadi.sk/...xVDFhbBrf/Rus%C3%A7a

  Rusça 3: https://yadi.sk/d/jmowNBmCkjasi

  Rusça 4: https://yadi.sk/d/ueY8-kv2jvoAV

  Rusça 5: http://bit.ly/1mNmZxY

  Türkçe: https://yadi.sk/...Brf/T%C3%BCrk%C3%A7e

  Arapça: https://yadi.sk/...VDFhbBrf/arap%C3%A7a

  Arapça 2: https://yadi.sk/d/hSp5N799jzmaH

  Arapça 3: https://yadi.sk/d/_NfBB-abgLst4

  Arapça hikayeler: https://yadi.sk/d/LnKorDwTjy7yM

  İngilizce: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/ingilizce

  İspanyolca: https://yadi.sk/...xVDFhbBrf/ispanyolca

  İtalyanca: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/italyanca

  Sözlükler: https://yadi.sk/d/fYR-QZWFgdCy5

  Sözlükler 2: https://yadi.sk/.../S%C3%B6zl%C3%BCkler

  İngilizce: https://yadi.sk/d/QlmzBPykHVzw9

  İnglizce 2: https://yadi.sk/d/038zJc8QgxX6C

  İngilizce 3: https://yadi.sk/d/Tr6HmecDkUb2Y

  ELS İngilizce Hazırlık Dergisi: https://yadi.sk/d/oWVlRiS8dRbU4

  Fono kendi kendine İngilizce öğrenme: https://yadi.sk/d/aRCk47bBmEWNn

  BİLİMSEL VE TEKNİK KAYNAKLAR

  Bilimsel kitaplar: https://yadi.sk/d/hcisTqS8kRpxZ

  Bilimsel kitaplar 2: https://yadi.sk/d/48ADCCzsjSBPN

  Bilimsel kitaplar 3: https://yadi.sk/d/Pknj-810gxVdy

  Tübitak popüler bilim kitapları: https://yadi.sk/d/mJ23zlKmkRqWH

  Uzay konulu dokümanlar : https://yadi.sk/d/OCFZOTFVhsNFr

  Evrim kitapları: https://yadi.sk/d/2Hv1Cg9rghm3N

  Kuantum-fizik-evren arşivi: https://yadi.sk/d/l-cGSPo0kJJG5

  Mühendislik kitapları: https://yadi.sk/d/j05wDkvkkCYJ6

  Bilgisayar konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/6vqcH9_lma6Ti

  Fizik konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/mWhSdG8tma6Zo

  Fizik konulu dokümanlar 2: https://yadi.sk/d/3v_XwrkpmLcso

  Matematik konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/XKkVojxVma6bA

  Kimya konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/9UTCX_fJma7CZ

  Anatomi konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/fNqGqWkema7Lf

  Ekonomi-İktisat-Borsa: https://yadi.sk/d/FpmGVRIqma7SN

  Sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri: https://yadi.sk/d/Qao8aykBmEWMn

  İstatistik: https://yadi.sk/d/yZaNxKq4mEWQW

  Eğitim bilimi dokümanları: https://yadi.sk/d/9h63a_2Ema7oa

  EDEBİYAT, ŞİİR, TİYATRO VE SANAT ÜZERİNE

  Sesli eserler: https://yadi.sk/d/dAEIl4otkQzeJ

  Sesli eserler 2: https://yadi.sk/d/wR5fWtFaPgSya

  Telkin müzikleri: https://yadi.sk/d/NkFfro8Vma6Xe

  Özel ses dosyaları: https://yadi.sk/d/pgX8thWAma7KM

  Radyo tiyatrosu 1: https://yadi.sk/d/Q87wuwJwM9A5Z

  Radyo tiyatrosu 2: https://yadi.sk/d/qE6O_e_oeLG8u

  Roman ve klasikler: http://bit.ly/1EjQkRJ

  Fantastik kitaplar: https://yadi.sk/d/p0kRa9WYRvPD7

  Kadın kitaplığı: https://yadi.sk/d/m1H_mAZcfN6gh

  Müzik temalı eserler: https://yadi.sk/d/bbQXXXwikJe3S

  Edebiyat konulu eserler: https://yadi.sk/d/f5NpSgIagdD2s

  Edebiyat, biyografi, antoloji: http://bit.ly/1MEFIAG

  Denemeler: https://yadi.sk/d/9IPMGxmugxVdM

  Bağlama ile ilgili dokümanlar: https://yadi.sk/d/JKBYWaY-h76Fq

  Sinema ile ilgili eserler: https://yadi.sk/d/H5z8T-gVkHgKy

  Sinema ile ilgili eserler 2: https://yadi.sk/d/FTzo4pmkfP2XS

  Sanat-Sinema-Tiyatro: https://yadi.sk/d/s1j7KsLogdCym

  Şiir kitapları: https://yadi.sk/d/1-AQDdJYma7WX

  Şiir kitapları 2: https://yadi.sk/d/BOXdw-d2ma7Yu

  Sanat dokümanları: https://yadi.sk/d/-XkOM4Vcma6Hc

  Tiyatro dokümanları : https://yadi.sk/d/Gf2Hv-Xzma6RH

  Tiyatro dokümanları 2: https://yadi.sk/d/Z3WW6_2kma6SZ

  KPSS, ALES, YGS, LYS KİTAPLARI VE NOTLARI

  Kpss notları:https://yadi.sk/d/A2SPkn5qWLL6c

  Kpss notları 2:https://yadi.sk/d/sPcVg-fv8LhaF

  Kpss notları 3:https://yadi.sk/d/wclc-JJtBBu9V

  Kpss notları 4:https://yadi.sk/d/hlGu51bEBBvbC

  Kpss notları 5:http://bit.ly/1JduQyV

  Kpss notları 6:https://yadi.sk/d/DlmMqVkJj8yFF

  Kpss notları 7:https://yadi.sk/d/5iOiQIu2jeXnV

  Kpss notları 8:https://yadi.sk/d/uB-ybaEakTy53

  Kpss alan kitap arşivi:https://yadi.sk/d/oFTMFo5RkULza

  Kpds notları :https://yadi.sk/d/sD8jmXWI945tF

  İİBF için Kpss Kaynakları:https://yadi.sk/d/LFZGXwhJkjyeV

  ALES notları:https://yadi.sk/d/yoIZv8qnkXMHQ

  LYS YGS Ekol hoca Görsel:https://yadi.sk/d/YEdhuSB8bDm67

  Ygs- Lys Hazırlık Kitapları:https://yadi.sk/d/VroXCL_cGAN6n

  Ygs- Lys Hazırlık Kitapları 2:https://yadi.sk/d/5haVPxwHNme7t

  Ygs- Lys Hazırlık Kitapları 3:https://yadi.sk/d/o538XIcNNmeaF

  Ygs Lys Hazırlık Kitapları 4: https://yadi.sk/d/nSuxFGqSNmegT

  Üniversiteye hazırlık:https://yadi.sk/d/fNqGqWkema7Lf

  Rehberlik Yayınları Ygs Lys:https://yadi.sk/d/xRMk1jnghbUNs

  Gelir Uzman Yardımcılığı Denemeleri:https://yadi.sk/d/ZGggzTH2ma7Go

  TUS kaynakları:https://yadi.sk/d/CL-FOY6fmEWju

  İktisat dersleri:https://yadi.sk/d/8rtLGVRkmEWJX

  Çeşitli Kategoriler ve Kapsamlı Arşivler

  Kapsamlı Mega Arşivi : https://mega.nz/...Tzr...0fPVg!qxMRHb4J

  Babil Kütüphanesi : https://yadi.sk/...abi...B1%C4%9F%C4%B1

  Tez Yazanlar İçin Kitaplar : https://yadi.sk/d/kSNWM_8AgqqXg

  300 Adet Kişisel Gelişim Arşiv : https://cloud.mail.ru/...17a...Glsm.E-Ktp.rar

  Tubitak arşivi : https://cloud.mail.ru/...ecee071...%C4%B1.rar

  Bilgisayar Kitapları Arşivi : https://cloud.mail.ru/...b49...Ktplr.Arsv.rar

  Siyasi Arşiv : https://yadi.sk/.../Politik%20Kitaplar/

  Felsefi Arşiv : https://yadi.sk/d/08DpgWDAJ4n2W/Felsefe/

  3200 adet mobi arşivi : https://yadi.sk/d/D4iiOWNfUbczK

  Kapsamlı Epub Arşivi : https://yadi.sk/d/H9Iy0MFpe8EdY

  1250 adet dini kitap (5 gb) : https://mega.nz/...Yp-luht...LVLvNWqn-8

  756 adet epub : https://cloud.mail.ru/...abcfadc...ekitap.rar

  2500 Adet epub Arşiv : https://userscloud.com/hfjaiout22mh

  Epub Türkçe Arşiv : https://cloud.mail.ru/...b996d80/Kitaplar.rar

  Karışık Arşiv 2 : https://yadi.sk/d/omZVjxUJgWDpU

  Karışık Arşiv 3 : https://yadi.sk/d/beqz5ftdrtxgy

  Karışık arşiv 4 : https://yadi.sk/d/jdUZB77oFTJBo

  Karışık Arşiv 5 : https://yadi.sk/d/8EP-wxoBgXgJr

  Karışık Arşiv 6 : https://yadi.sk/d/X71Uyp3EfkNbu

  Karışık Arşiv 7 : https://yadi.sk/d/annrYLiiZDLrP

  Karışık Arşiv 8 : https://yadi.sk/d/SWzaAN1jeLE6V/E-Books

  Karışık arşiv 9 : https://cloud.mail.ru/...b372c702/300_Adet_E-
  Kitap.rar

  Karışık Arşiv 10 : Google drive karışık arşiv

  Karışık Arşiv 11 : 7 gb e kitap arşivi tıkla

  Karışık arşiv 12 : https://userscloud.com/t5x5cd4x1yi0

  HİKAYE KİTAPLARI

  1-Penguin Readers Hikaye Kitap Seti – Tam 99 Kitaptan oluşmaktadır…Boyut:3.03 GB

  http://yadi.sk/d/uzKEhPQrEcNkt

  2-Czytamy w oryginale Serisi… Boyut:123 MB
  http://yadi.sk/d/qd0ZlafdEkp3b

  3-English Club… Boyut:884 MB
  http://yadi.sk/d/KVk9XGPeNZ2UX

  4-Cambridge English Readers…Boyut:271 MB
  http://yadi.sk/d/Ru0pSi4HEkpAS

  5-Oxford Library Stages… Boyut:2.41 GB
  http://yadi.sk/d/nOy2HpdeEwk83

  6-Black Cat Publishing Reading & Training Steps 1-6…Boyut:2.22 GB
  http://yadi.sk/d/GjU_D6eYEt9AB

  7-Password Readers Levels 1-5…Boyut:1.72 GB
  http://yadi.sk/d/3Bm5q5SNNSV5k

  8-Foreign Language Teaching and Research Press Readers Steps 1-5…Boyut:2.22 GB
  http://yadi.sk/d/K29WFWsJNSVzF

  9- Heinemann Guided Readers…Boyut:255 MB
  http://yadi.sk/d/GoeW-QC1NSWZX

  10-Black Cat Publishing Levels 1-6…Boyut:4.23 GB
  http://yadi.sk/d/RCchix3RNZ8DN

  11-Black Cat Publishing Earlyreads Levels 1-5…Boyut:515 MB
  http://yadi.sk/d/j66xaVaONZ8hg

  12-MacMillan Readers Levels 3-6…Boyut:2.88 GB
  http://yadi.sk/d/lDpHPro7NZ9na

  13-Miscellaneous…Boyut:1.19 GB
  http://yadi.sk/d/axGD69M6NZ9xU

  14-Story Teller 1…Boyut:2.37 GB
  http://yadi.sk/d/9URDBEzCNZEDx

  15-Story Teller 2… Boyut:2.46 GB
  http://yadi.sk/d/Fc5CkvW6NZPNi

  16-Story Teller Bonus… Boyut:622 MB
  http://yadi.sk/d/md6VmT7JNZUF6

  17-English Stories Collection Boyut:2.15 GB
  https://yadi.sk/d/_phn0n8YT8JmN

  18-English Books Collection-2 Boyut:4.87 GB
  https://yadi.sk/d/QuBvt9tfTve5L

  VİDEO EĞİTİM SETLERİ

  19-EFU ileri Seviye Eğitim Seti…Boyut:4.17 GB
  http://yadi.sk/d/ROzjfO9TFEiRe

  20-Day-Light İngilizce Eğitim Seti…Boyut:13.9 GB
  http://yadi.sk/d/pXRlLeHkEwk7L

  21-KPDS.Goruntulu.Dershane Seti…Boyut:3.54 GB
  http://yadi.sk/d/KcICtim8FEvTt

  LİSTENİNG KAYNAKLARI

  22-Flow English…Boyut:989 MB
  http://yadi.sk/d/aMNK_ob2FExgq

  23-Original English…Boyut:1.54 GB
  http://yadi.sk/d/mQ5Rx23_FExhg

  24-Point of View Stories…Boyut:197 MB
  http://yadi.sk/d/QJXCO98NFExj4

  25-Power English..Boyut:1.71 GB
  http://yadi.sk/d/nbMQhJSUFExkq

  GENEL DOSYALAR(PDF-DERGİ-GRAMMER KİTAP)

  26-KPDS-Facebook Grup Dosyaları…Boyut:1.42 GB
  http://yadi.sk/d/eYEE04TeMTc8U

  27-E-BOOK KİTAPLAR…Boyut:851 MB
  http://yadi.sk/d/0xJNIedQNZLda
  http://yadi.sk/d/88KeZ0hINZLvM
  http://yadi.sk/d/A_btwBRHNZM3s
  http://yadi.sk/d/O-VVtl09NZM9o
  http://yadi.sk/d/NraN47e3NZMHT

  28-ELS DERGİ VE KİTABI…Boyut:105 MB
  http://yadi.sk/d/AiwP4NefEkouW
  http://yadi.sk/d/Diqk5-lhEtGCz

  29-DEYİM KİTABI…Boyut:323 KB
  http://yadi.sk/d/haNXN7rGNZNBz

  30-Cambridge IELTS Set 1-9…Boyut:597 MB
  http://yadi.sk/d/kX_Aeh4cEtEQg

  31-Collin’s SET…Boyut:617 MB
  http://yadi.sk/d/tzzk__GSEtEkL

  32-Sözlükler…Boyut:280 MB
  http://yadi.sk/d/nWp-UQMqNZQXA

  33-GRAMMAR KİTAPLARI… Boyut:751 MB
  http://yadi.sk/d/yQJroNzVNZRRj

  34-OKUMA KAYNAKLARI…Boyut:1.01 GB
  http://yadi.sk/d/ZQvYZEmqNZSWF

  35-PHRASAL veRBS… Boyut:236 MB
  http://yadi.sk/d/LWnLd9DiNZSe3

  36-PRACTISE…. Boyut:1.50 GB
  http://yadi.sk/d/IwT6HfV2NZT7d

  37-ELTS & TOEFL… Boyut:1.28 GB
  http://yadi.sk/d/P9Ja9E81NZTeS

  38-VOCABULARY… Boyut:2.03 GB
  https://yadi.sk/d/UU-hyPavTcfFB

  39-4000 English Essential Words-Audio 1-6 Boyut:0.99 GB
  https://yadi.sk/d/UQVlivVgVf39k

  Karışık Yandex

  https://yadi.sk/d/f4OV_sliiQuEd

  https://yadi.sk/d/7lVQBSLIiTENM

  https://yadi.sk/d/H9McunfIiydDx

  https://yadi.sk/d/H9McunfIiydDx

  https://yadi.sk/d/AK9Xlv7XiyThz

  https://yadi.sk/d/MwQ7U3wtjkWTX

  https://yadi.sk/d/kDEvqnrvjmyr6

  https://yadi.sk/d/dFyYZ9Gojt5uP

  https://yadi.sk/d/20BgEL4_kzypT

  https://yadi.sk/d/s6qNY7qim2kNi

  https://yadi.sk/d/DAtAIkt8m6EDq

  https://yadi.sk/d/UqxNVlwmmHEmj

  https://yadi.sk/d/1Y2BOqCemHGN6

  https://yadi.sk/d/wu9sqkp0mHHNb

  https://yadi.sk/d/oAw3xZjymHJ5z

  https://yadi.sk/d/4CBPh15pmHJW9

  https://yadi.sk/d/MV42CN0ymHJsj

  https://yadi.sk/d/a01GfaN8mSdh8

  https://yadi.sk/d/uuI6OymSmZBWH

  https://yadi.sk/d/rAOml067muemJ

  https://yadi.sk/d/ZB9BdFC2o3aMG

  Toplam 92 GB
  Kırık linkler duzeltilmeyecek.
 • Herkesin gördüğü ileti kişisel değildir.
 • Bir kitap sitesinde en çok karşılaşılabilecek şey kitap tavsiyesi istemek, bana da soruyorlar haliyle insanlar. Erhan bugün Allah için ne yaptın diye, onları öteleyerek kitap tavsiyesi isteyenlere dönüyorum hemen. Zor iş bir kitabı tavsiye etmek, sonuçta kefil olmak gibi bir şey kredi çeken birisine. Beğenmezse eğer tavsiyeyi alan okur , çoğunlukla beğenir gibi yapıyor, sonuçta kimse neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmiyor. Yani bir yazar da kitabı yazarken iyi bir şey mi kötü bir şey mi çıkardığını tahayyül edemiyor, çok satarsa iyi- satmaz da çok konuşulursa mükemmel olarak değerlendiriliyor kitabını. O yüzden benim gibi kitaplardan anlamayan birisinin bile tavsiye ettiği saçma bir yazar, dahilerin arasına girebiliyor aniden. Ama bazı külyutmaz okurlarda bu yöntem işlemiyor. Onlar ısrarla en az dört kişiden teyit ediyorlar tavsiye ettiğiniz kitapları ve bu diğer üç kişi her halükarda benden daha yetkin insanlar olduğu için hiç bir zaman kabul görmüyorum bu külyutmaz okurlardan. Ama yine de bu satırları okuyacak kadar düştüyseniz sizleri, kitap tavsiye ederken dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar konusunda bilgilendireceğim. Kalem, kağıtlarınızı çıkardıysanız başlıyorum:

  - Asla Kürk Mantolu Madonna'yı tavsiye etmeyin, yemiyor artık kimse
  - Stefan Zweig herkese hitap eden bir tavsiye, özellikle az okunan kitaplarından birini tavsiye ederseniz, dinleyen kişi bir cevher bulmuşcasına sevinecektir.
  - Uzun kitaplar da benzer bir etki yaratacaktır karşımızdakinde. Savaş ve Barış'ı mümkün olduğunca çok tavsiye edin mesela. Şu ana kadar ben beğenmedim diyeni görmedim, zaten siteye geldiğimden beri toplam 3-4 kişi okudu kitabı, o kadar uzun bir kitap okuyup beğenmeme ihtimali çok düşük, Stokholm sendromu gibi bir şey.
  - Kitap tavsiyesi vereceğiniz okurun profilini iyice inceleyin, mesela Osman'a asla Kafka tavsiyesinde bulunmayın
  - Özellikle Kör Baykuş'vari kitaplar herkeste aynı etkiyi bırakacaktır, "Ulan ben bunu anlamadım ama kesin bir şey var" tepkisi. Tembel olmayın, benzer kitapları araştırın.
  - Postmodern yazarları klasik okuyuculara, klasik yazarları postmodern okuyuculara tavsiye edin, okumayacakları için pek bir şey kaybetmezsiniz.
  - Herkese James Joyce tavsiye edin, daha anlayan çıkmadı zaten.
  - Bu tavsiyeler esnasında sitenin duayenlerine yakalanmamaya çalışın. Vur kaç taktiği çalışmazsa, hilal taktiğini deneyin
  - Ara sıra güncel Watpad yazarlarından tavsiyeler vererek esprili kişiliğinizi gözler önüne serin
  - Unutmayın, kitap tavsiye etmek bir sanattır, ama ne yazık ki sizin beyninizin sol lobu daha fazla geliştiği için sanatla en ufak bir ilginiz yok. Moralinizi bozmayın, kimler başardı bu işi siz mi başaramayacaksınız. Dostoyevski her durumda yardımınıza koşar.
  - Ara sıra geri çekilin, her yıldızın bazen dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın
  - Kişisel gelişim kitapları bu yoldaki en büyük yardımcınızdır, ilerde siz de benzer tavsiyeler verirken benim gibi bu kitaplardan kolaylıkla kopya çekebilirsiniz.
  - Nietzche, Shopenhauer ve Foucoult sizin can simitlerinizdir. Zor duruma düştüğünüzde kullanmaktan çekinmeyin.
  - Mümkün olduğunca kadınlara bilimkurgu, erkeklere Austen'vari kitaplar tavsiye etmeyin.
  - Ve son olarak, ne kadar beğenirseniz beğenin, asla kendi okuduğunuz bir kitabı tavsiye etmeye kalkmayın , insanlar ne mal olduğunuzu anlamasın.

  Evet bütün maddeleri içselleştirmeyi başarabildiyseniz siz de ideal bir kitap tavsiyecisi oldunuz demektir. Keşfette ileti ileti dolaşıp zor durumdaki okurlara (damsell in distress) yardım etmenin zamanı daha gelmedi mi sizce? Hadi bakalım, buralarda yetişip belki ilerde bir kitap dergisinde yazarlık bile yapabilirsiniz, kim bilir? Unutmayın muhtaç olduğunuz tek şey, açık ikinci bir tarayıcı sayfasıdır.

  Herkese iyi şanslar. Bu arada Dönüşüm diye süper bir kitap çıkmış diyorlar, fantastik bir şey. Daha önce fark edemeyen herkese tavsiye ederim en içten duygularımla.
 • Yazar: https://1000kitap.com/lwoH
  Hikaye Adı : Kaybedilmiş Savaş
  Link: #30249707

  Yalnızlığın eli kapı kolunu tutar olsaydı ona kapıyı kendi elleriyle açar mıydı? Hayır, yalnızlık tüm işlerini başkalarına yaptırmayı beceren, karşı koymayı her an istediğiniz ama buna asla cesaret edemediğiniz, doğuştan dominant ve alçak kimseler gibi kapıyı ona açtırmıştı. Yalnızlığın en büyük dostu da sessizlik. Yine de ondan kurtulması bir nebze daha kolay. Yani en azından şu büyük ve ince ekranlı televizyonlarınız veya hoparlörü olan herhangi bir aletiniz varsa elektriğiniz olduğu sürece sessizliği kafanıza takmanıza gerek yok. İnsanlar yalnızlıklarının yerine de böyle cansız çözümler üretiyor ama bu çözümler içinde bir yerlerin daha karanlık ve daha yalnız hissetmesine sebep oluyor. Siyah bir boyanın içine hangi renkleri karıştırırsanız karıştırın sonunda kararacaklardır. Siyahtan kurtulmanın tek yolu onu ortadan kaldırmak. Ama fizik size der ki var olan bir şeyi yok edemezsin. Asla kazanamayacağınız bir düşmana karşı savaşırken, bana da söyler misiniz yüreğinizi alevlendiren bu umudu hala neden taşıyorsunuz göğüslerinizde?

  Koridorun havasına kazınmış bu düşünceler burada içine çektiği her nefeste beynine bunları düşünmek üzere emir veren bir nefes-hafıza tekniğiyle iletilenmişti. Evine her girişinde bunlara tekrar ve tekrar maruz kalan Enola, ormanından zor kullanılarak Kroy Wen’e getirilmiş bir gorilin medeniyetten haberdar olduğu kadar başına gelenlerden haberdardı. Bu kadar sefil durumda olan bir tek o sanıyorsanız veya sandıysanız aynı sefil durumda olduğunuzu söylemem belki sizler ile Enola arasında bir duygudaşlık kurmanıza sebep olur. Enola, bir yetim olmasına rağmen kendine ait bir özel adı vardı. Bu ismi o seçmemiş ve ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikri yoktu. Ve bazı şeylerin anlam kazanması için durup baktığınız yeri değiştirmek gerektiğini bilmediği için adının ne anlama geldiğini öğrenmesi epey bir zaman alacaktı. Yine de özel bir ismi olması Enola’yı özel kılmıyordu. Otuz üç katlı beton blokların kırk iki metrekarelik kapsüllerinde Dünya Hükumetinin belirlediği on iki farklı alternatif temadan biriyle döşeli evinde kendini özel hissetmiyordu. Her sabah işe giderken ve akşamları eve gelirken bu gri binalardan dışarı attığı ilk adımında üzerine çıktığı yürüyen bant ona kendini birazdan seri numarası vurulacak bir ambalajlı yer fıstığı gibi hissettiriyordu. Ve hemen ardından hareketsiz bir şekilde onu takip eden diğer yürüyen cenazelerle arasındaki tek fark belki onların ekstra tuzlu fıstıklar olmasıydı. Dünya Hükumeti vatandaşlarını kendi belirlediği kişilerle evlendiriyor, çocukları dünyanın ihtiyacı olan belirli iş alanları için eğitiyor, çocuklar belirlenen iş alanlarında çalışacak kadar büyüdüklerinde ailelerinden en az on beş eyalet öteye Enola’nın şu an salonunda oturduğu evlere yerleştiriliyorlardı. Senede sadece yedi gün izin yapabilen vatandaşlar var olan en hızlı ulaşım aracı enordlarla bile yedi günde on dört eyalet yolu gidip gelebilirler. Bu nedenle hiçbir vatandaş kariyerine başladıktan sonra ailesini iletişim araçları dışında görüp konuşamıyordu. Enola’nın en azından böyle bir derdi yoktu çünkü daha önce söylediğim gibi kendisi bir yetimdi.
  Annesi veya babası kariyeri değil hayatı başladığı gün onu yalnız bırakmıştılar. Aslında böyle bir olayın olma olasılığının imkânsıza yakınlığını bilse Enola’nın küçük dili içeri kaçardı. Ama Dünya Hükumeti vatandaşlarını sistemin işleyişine kafa yormayacak şekilde zihinsel ve fiziksel her açıdan manipüle ediyordu. Ve Enola bu küçük cahilliğiyle salonunda oturmuş insanların birbirlerini roastladığı yani onları var eden her türlü özelliklerini edepsizliğin uç noktasında birbirine sataşarak dillendirdikleri akşam kuşağı programlarını izliyordu.

  İnsanlık bundan dört yüzyıl önce 1851 yılında Jean Bernard Léon Foucault’un deneyi ile ilk defa somut olarak Dünya’nın döndüğünü gözlemlemişti. Ufak bir hava dalgası bile Foucault Sarkacının hareketini ve bırakacağı izi değiştirebilir ama bu dünyanın hala döndüğü gerçeğini değiştirmez. Enola’nın varlığı tüm kapıları açık bırakmış, rüzgarı olduğu gibi içeri almıştı ve sarkaç hiç hesaplanmadığı izler bırakmak üzereydi. Evet, dünya hala dönüyordu ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. En azından Enola İçin.

  Dünya Hükümeti kurulduğu ilk zamanlarda evlerin kapılarına ziller yapmıştı ama daha sonra yapılan binalarda buna gerek duymamıştı. Çünkü yürüttükleri ekonomik, kapital ve kariyer odaklı sistemler ve evlere yerleştirdikleri kendi manipülatör ileti vericileri insanları birbirlerinden koparmış bunun yerine yapay, cansız ilişkiler ve yalnızlıklara bağlamıştı. Bunun sebebi de var olan düzeni korumaktı elbette. İnsanlar güdülmesi gereken koyunlar haline getirilmeliydi. Kendi başına sınırları aşan biri tehlikeli gerçekleri öğrenebilir ve Dünya hükümetinin kusursuz işleyen çarkına çomak sokmak isteyebilirdi. Ama insanlar kendi kapsüllerine hapsedilir, ruhlarına melankoli işlenir, kronik hal alan depresyonlara sokulur ve yüreklerinden umutları sökülüp alınırsa başkaldırmaları imkânsız bir hale geliyordu. Dünya Hükümetinin ilk psikoloji bakanı olan S’dlanodCm ruhlarını ateşleyen her şey insanlardan sökülüp alındığında toplu intihar eylemlerinin önüne geçmek ve insanları umutsuz bir şekilde de olsa canlı tutmak için bir serum geliştirmişti. Serum kusursuz çalışıyor ve vatandaşların devlet tarafından desteklenen yiyeceklerine karıştırılıyordu. Zaten başka bir şekilde yemek yemeniz mümkün değildi. Her şeyiniz Dünya Hükümetince karşılanıyordu. Serumun tek kusuru aşırı tüketimde obeziteye sebep olmasıydı. Ama Dünya Hükümeti ilk yüzyılını devirdiğinde teknoloji o kadar gelişmişti ki bir insanın ölmek için Dünya Hükümetinden izin alması gerekirdi. Zaten Dünya Hükümetinin amacı da buydu insanları yaşatmak. Eski Dünyanın klasik eser yazarlarından biri bugün hayatta olsa yaşamakla özgür olmanın aynı şey olmadığını yazardı. Ama hiçbiri yaşamıyordu ve ruhlarını yaşatabilecek hiçbir vücudun da o ufka sahip olunmasına izin verilmiyordu. Dünya hükümeti vatandaşları yaşatıyordu çünkü yapılması gereken işler vardı. Daha doğrusu on iki bakan ve bir yöneticiden oluşan on üç kişilik Dünya Hükümeti heyetine ve kutsal ırk olan, Dünya hükümetinin kurulmasını sağlayan, insanlara bu şartları dünyanın birkaç milyonluk tarihinde yavaş yavaş kabul ettiren İben halkına hizmet ve enerji gerekliydi. İben halkı milyonlarca yıllık bu süreçte insanların yaşam enerjilerini zorla elde etmeye çalışmış ama bu şekilde elde ettikleri enerjinin hiçbir işlerine yaramadığını çünkü verimsiz olduğunu fark etmiş ve vatandaşları bugün içinde oldukları koşullara kendi gönül rızalarıyla kabul ettirmeyi başarmışlardı. Daha sonra avuçları içine aldıkları tüm dünya halkını bir afyon bulutuna hapsedip tüm yaşam enerjilerini sömürmeye ve artık kendi kutsal topraklarında milyonlarca yıllık emeklerinin meyvelerini yemeye koyulmuşlardı.

  Bu Dünya’nın kısa tarihini okumanız ne kadar zamanınızı aldı bilmiyorum ama bu dünyada sadece birkaç saniye geçti. Ve Enola hala zili olan bu eski binalarda yaşıyor olmasının doğumundan önce hazırlanmış bir planın gizli bir parçası olduğunu bilmeden çalan zilin sesiyle bir anda irkildi. Yirmi iki yıllık ömründe ilk defa böyle bir ses duyuyordu. Sadece o değil, dünya hükümetinde de yüz elli küsur yıldan beridir bu sesi duyan olmamıştı. Öyle ki Enola sesin geldiği yeri takip edip kapıya vardığında kapıyı açması gerektiğini değil, kapının neden böyle bir ses çıkardığını düşünüyordu. Zil bir kez daha çaldı. Ve Enola ne yapması gerektiğini bilmeden ve hayatı boyunca hiçbir tehditle yüz yüze kalmamış bir sapiens olarak korunma içgüdüsünü tamamen kaybetmiş bir şekilde kapıyı açtı.

  Enola kapıyı açınca iki saniyeliğine bir siluet ile karşılaştı. Sonrasını ise hatırlaması biraz güç. Çünkü kapısına dayanan babası tarafından bayıltılıp Dünya Hükümetinin hava sirkülâsyonlarında hareket eden atomları bile izleyebildiği güvenlik sistemine yakalanmadan kaçırılacaktı. Enola hafif hafif kendine gelip ayılmaya başladığında burnuna deniz kokusu geliyordu ama Enola denizi hiç görmediği için beyni kayıtlı kokulardan bu kokuyu çıkarıp tanıyamadı. Kendine gelmeye başladıkça ayaklanmaya çalışan Enola kendini bir kafesin içinde buldu. Geminin üzerinde öylece kafeste duran Enola’nın kendine geldiğini fark eden babası yavaş ama canlı adımlarla ona yöneldi. Ona babası olduğunu, annesi ona hamileyken bir isyanın öncüsü olduğunu ama başarısız olduğunu, o doğduğu gün annesinin öldüğünü, çocuğunu da Dünya Hükümetinin Yöneticisine kaptırdığını, aslında babası olarak kendisinin de bir Dünya Hükümeti bakanı olduğunu söylemek istedi ama bunca yıl süregelmiş sessizliği bozmak için en uygun kelimeyi bir türlü seçemiyordu. Bu yeni dünyanın insanları olmasalar zaten asla uygun bir kelime olmadığını bilirlerdi. Akıl duygusallık içinde boğuşurken ağız dile gelen her kelime ile çırpınırdı. Ama isyan lideri babası sustu. Öylece çocuğuna bakmakla yetindi. Enola bir şeyler sormak istiyordu ama ilk defa günlük rutininin çok dışında aklının henüz kavrayamadığı bir gerçekliğin içindeydi. Gözlerine far tutulmuş tavşan gibi öylece dona kalmıştı. images.jpgOnlar baba ve çocuk yakınken uzak bir şekilde böyle özlem giderirken gemi Atlantis okyanusu açıklarında yol alıyordu. Gökyüzü ise birazdan olacakların habercisiymiş gibi boğucu ve iç sıkıcı bir hal alıyordu. Doğanın bu önsezili halleri tesadüfün de bu kadarı dedirtebilir ama bu bir tesadüf değildi zaten. Dünya Hükümetinin Yöneticisi bizzat kendi buraya doğru geliyordu ve bu doğa olayı tamamen onun kontrolünde gelişiyordu. Enola’nın babası bakanlık yaptığı yöneticiyi yakından tanıyor olabilirdi ama yapabileceklerinin sınırından asla haberdar değildi.

  Pro me the us!
  Ağzından çıkan her hece ile geminin güvertesine ağır bir aura çöktüren Yönetici sanki hiçlikten bir anda var olmuştu. En yakın kara enordlarla bile günlerce uzaktaydı ama Yönetici işte orada duruyordu. Evet, Hükümetin vatandaşlarla paylaşmadığı kendine has teknolojisi vardı elbet. Ama Enola’nın babası Prometheus eski bir bakandı ve bu teknolojiden haberdardı. Çünkü bizzat kendisi Teknoloji Bakanıydı. Onun yokluğunda Hükümet ne kadar ileri gitmiş olabilirdi ki? Gökten ağırlığı yokmuş gibi süzülerek güverteye doğru inen Yönetici görünürde hiçbir alete de bağlı gözükmüyordu. Sanki bizzat kendisi kontrolü zihninde olan bir helyum balonu gibiydi. Güverteye adımını attığı an gemi sanki denizin dibini boylamak istiyor gibi ağırlaşmıştı. Ve Prometheus onun burada olmaması gerektiğini kendine anlamsızca tekrarlayıp duruyor, soğukkanlı olan son kısımlarıysa şoku atlatmaya çalışıyordu.
  Ooo sevgili Prometheus onca yıllık birlikteliğimize rağmen beni bu kadar küçümsemiş olman gerçekten bende büyük hayal kırıklığı yarattı. Şimdi de o küçük aklında burada olmamam gerektiği en az birkaç günümü daha seni aramakla heba etmem gerektiği geçiyor demek. Bu birkaç gün içinde de sen, kendini ve çocuğunu bana yem yapmışken yıllardır gizlendiğiniz fare deliklerinden çıkan isyancı grupları da hükümeti devirecek ve katledecekti.

  İki parmağını avuç içlerinde şaklatarak alkış tutan yönetici çıplak ayaklarıyla Prometheus’a doğru yürüyor ve konuşmasına devam ediyordu. Baba ve çocuk lafına odaklanamayacak kadar neyin içinde olduğunu kestiremeyen Enola ise öylece durmuş ve kafesinin içinde bu iki yabancıyı seyrediyordu.

  Siyah taşın üstündeki siyah karıncanın hareketini bile izlememize olanak sağlayan bu güvenlik sisteminde herhangi bir vatandaşımızı kaçırmayı başarabilecek tek kişi kim olabilir dersin sence Prometheus? Tabii ki de onu geliştiren senden başka kim olabilir. Gerçekten bizden saklanabildiğini mi sandın bu arada? Bu ufak yolcu gemisini sistemden izole etmek için kaç yılını harcadın? Ama seni yine de buldum hem de elimle koymuş gibi. Neden biliyor musun Prometheus? Şu an burada neler döndüğünü anlayamayacak kadar salaklaştırılmış çocuğun sayesinde. Böyle bir şeyi kurtarmaya değer miydi? Bu maymunlar için kalkıştığın onca şey gerçekten mide bulandırıcı Prometheus. Ve onları asıl layık oldukları gibi kafese tıkmış olmanı da kutluyorum. Çok anlamlı bir tablo oluşturmuşsun.

  Yönetici yüzünde eski dünyanın yedi milyar insanını aynı anda tiksindirecek sırıtmasıyla sözlerine aralıksız devam ederken Prometheus’un neden onun sözlerine karşı çıkmadığını bağırıp çağırmadığını merak edebilirsiniz. Yönetici, sözlerinin kesilmesinden hoşlanmadığı için beş yıl önce bir empat silahı geliştirmiş ve iradesini hâkim kılacağı kendi ve İben ırkı dışındaki tüm insanlığın zihinlerine onun zihniyle uyumlu manyetik alıcılar yerleştirmişti. Yönetici ile yirmi üç metrekarelik bir alan içinde kalan herkes onun istediği gibi davranmaktan asla kaçınamazdı.Bu mutlak gücün karşısında Prometheus gerçekten isyan etmeyi amaçlamış, başkaldırmış ve Yöneticinin tek parça elbisesine bulaşmış kan lekelerinden anlaşılacağı üzere başarısız olmuş bir devrim mi tertiplemişti. Bunu hangi insani yönle yapmıştı? Gerçekten kazanabileceğini umut etmiş miydi? Bariz şekilde öngörülebilen bir sonuca rağmen insanı hayatının son anına kadar çabalamaya iten şey umut muydu? Olası sonucu görmezden gelmeyi sağlayacak insani kör edecek, işkenceyi, acıyı uzatacak şey umut muydu? Prometheus tüm ömrünü bugünkü devrime adamış ama çizmenin altında kalmış bir karınca gibi çiğnenmişti. Yönetici Prometheus’un dibine kadar gelmiş ve sözlerine devam ediyordu, o insanı çıldırtacak kadar sakin ve ruhsuz sesiyle.

  Onu kurtarmaya geleceğini biliyordum. Hadi ama o eski binalardaki zillerin durmasına göz göre göre izin verdiğimizi sanmıyorsun değil mi? Zihinleri yıkamak için büyük bir çaba sarf ederken onları berraklaştıran melodileri düzenden silmemiz gerektiğini öğrendiğimiz halde zilleri öylece orada bırakacak kadar alık olduğumuzu düşünmemişsindir değil mi Prometheus? Melodiler, mırıldanmalar, ritim hiçbirine bu yeni dünyada yer yok. Müzik, gerçekten bilimin ötesinde bir yerde ve insanları olmalarını istediğimiz bulanıklıktan kurtarıyor. O zile bastığın anda ufacık bir an için evlerine döşediğimiz nefes-hafıza ileticilerinin kontrolünden çıktı ve onu kaçırabildin. Ama bunların hepsi zaten sana izin verdiğimiz bir hareket alanıydı. Hem ona baksana ne kadar aptal. Babası olduğunu bile bilmiyor. Onu o kadar salaklaştırdığımız için gerçekleri ona itiraf etsen bile sana inanmayıp denize atlayacağını düşündüğün için onu kafese tıktın değil mi? Sonra da onu şu fare deliğiniz olan kayıp kıta Atlantis’in derinliklerindeki yere götürecektin. O yerin ismi neydi? Zeyan, zian, zeon? Her neyse orada onu şu zihni temizleyen aletlerinle eski saf insan benliğine kavuşturup babası olduğunu açıklayacaktın değil mi? Yirmi iki yıl sonra gelen bu gerçeklik sence de biraz sanal değil mi Prometheus? O senin çocuğun değil. Kimsenin çocuğu değil. İçime çektiğim şu havadan bir farkı yok. Beni ve İben halkını yaşatmak için var olan nesnelerden sadece biri o. Neyse Prometheus yıllardır bu kadar konuşmamıştım. Bu dili de pek sevmediğimi biliyorsun. İlkel insanların yaratısı bir leş yığını. Anlamları kelimeleştirip kalıplara sokarak boyutlarını barbarca küçültüyorlar. Oysa sessizliğin lisanını kullanmayı akıl edebilseydiler belki de asla bu hale düşmezlerdi. Bu arada çapulcu arkadaşlarına gelince hepsini katlettim. Sonuçta ya onlar beni ya ben onları katledecektim değil mi Prometheus? Kişisel bir problem olarak algılamanı istemem. Hiçbirini öldürmekten zevk almadım. Dünya Hükümetinin sloganını bilirsin. ‘’İnsanlık yaşamalı!’’ Nasıl ve niçin olduğunun bir önemi yok. Ve seni buraya kadar izlerken kaybettiğim zamana değdi sanırım. Şu iğrenç fare yuvanızın tam üstünde duruyoruz değil mi? Varlıklarını hissedebiliyorum. Hepsiyle ilgileneceğiz eski dostum. Acısız ve hızlı olacağına söz veririm. Henüz gazabım merhametimin önüne geçmedi.

  Yönetici sözlerini Promethus’un etrafında ufak adımlarla dönerek söylerken bir elini de işaret parmağı ona temas edecek şekilde tutuyordu. Son sözlerini söylediğinde Prometheus’un tüm yaşam enerjisi vücudundan Yöneticinin vücuduna geçmişti. İşaret parmağındaki kılcal damarlar enerji yüzünden başta kararmış sonra eski halini almıştı. Tüm enerji akışı tamamlandığında Prometheus’un olduğu yerde sadece birkaç eski giysi kalmış onlar da rüzgârla etrafa savrulmaya başlamıştı. On iki bakan içinden ilk defa birisi yok olmuştu. Artık Prometheus diye biri yoktu.

  Prometheus ile işi biten yönetici bu sefer yüzünü kafeste duran Enola’ya çevirdi. Ona ne olduğunu merak ediyorsun değil mi? Büyü gibi duruyor olmalı ama sadece ileri teknoloji. Bu arada ismini hiç merak ettin mi vatandaşım? Biliyorsun ki senin dışında hiçbir vatandaş harflerden oluşan bir isme sahip değil? Aa bilmiyor musun? Doğru ya sadece bilmeni istediğimiz şeyleri bilebilirsin. Çünkü zihnin duvarları ellerimizde. Aşamayacağın duvarların içine hapsedip seni sonrada böyle hakir görmek hiç ahlaka sığan bir şey değil haklısın. Ama ben de ahlaklı biri değilim zaten. Sana bu ismi ben koydum. Eski dünya kendini yok etmenin eşiğine geldiğinde nükleer silahlarla tüm dünyayı yok etmeye çalışan o eski maymun atalarını zapt edip onlarla bir anlaşmaya vardığımızdan beri bu dünyada her şeyin ismini ben koyuyorum zaten. Mesela eskiden bu okyanusun adı Atlastı. Senle neden bunları konuşuyorum ki nasıl olsa hiçbir şeyi anlamıyorsun. Dur da anlamanı sağlayalım.

  Yönetici elini kafesin içine uzatıp Enola’nın kafasından tutup öylece bir iki dakika durdu. Prometheus’un eğer yapabilseydi onu zihin açıcıya sokup aklının kontrolünü tekrar kazanmasını sağlayacağı şeyleri yönetici sadece sağ eliyle Enola’nın kafasını tutarak yapıyordu. Enola yöneticiden aktarılan tüm bilgileri delirmeden zihnine alabiliyorsa bu Dünya Hükümetinin akıllara sığmaz teknolojisi sayesindeydi. Yönetici Enola’nın kafasından elini çektiğinde Elona başını havaya kaldırdı ve gözleri artık boş boş bakmak yerine her şeyin bilgisine vakıf olmuş biri gibi bakıyordu. Babasını, isyanın neden, nasıl başladığını, yöneticinin eline nasıl düştüğünü, dünyanın neden bu hale geldiğini, insanların İbenlerle o anlaşmayı neden ve nasıl kabul ettiğini kısacası her şeyi biliyordu.

  Şimdi daha iyi anlaşabiliriz sanırım Enolacım yoksa Alone mu demeliydim. Ooo benim yalnız çocuğum. İsmini koyarken fazla yaratıcı olmadığım için özür dilerim. Seni sadece bir proje ve yem olarak gördüğüm için üstünde pek durmamış olabilirim. Eski tanrıların bile birçok kusurlu yaratıları var sonuçta. Bir gün babanın senin için geleceğini ve beni bu yanlış programlanmış nesnelere götüreceğini biliyordum. Hatta baban tüm bu isyanı kendi iradesiyle düzenledi sanıyor olsa da az önce zihnine aktardığım gibi annenle tanışmasını, bu sayede senin doğmanı, babanın senin böyle bir dünyada yaşayamacağını düşünmesine sebep olacak kitaplar okumasını, bu kitaplarla özgür bir dünya yaratma aşkını aklına koyan bendim. Çünkü Dünya hükümeti ne kadar güçlü ne kadar büyük olursa olsun hala öğrenen ve az da olsa hata yapan bir topluluk. Yıllar önce bir hata sonucu bazı insanlar eski yazarların ruhlarını bedenlerinde tekrar uyandırdılar ve başkaldırıya kalktılar. Elbette onları bastırdık ama yok etmeyi başaramadan elimizden kaçtılar. Asla kazanmayacakları bir savaşın içinde böyle biçare savaşmalarına anlam veremedim. Bunu hangi insani yönle yaptıklarını anlamak için eski yazarların tüm kitaplarını okumam gerekti. Buna umut diyorlar. Umut, tüm ömrünü alacakaranlığın ortasında geçirsen bile yarın güneşi göreceğine inanmak. Atalarının o anlaşmayı imzalayıp boyun eğdikleri güne tanık olsaydılar böyle şeyler hissetmekten uta…

  Az önce hiç kimsenin beklemediği bir şey oldu ve Yöneticinin sözü öylece havada asılı kaldı. Çünkü zihni Yönetici sayesinde berraklaşan Enola Yöneticinin empat silahına karşı koymayı başarıp bu sıkıcı monolağa biraz renk katmak istemiş olacak ki Yöneticinin sözlerini haykırarak kesti.

  İnsanları atalarının günahlarıyla, boyun eğmeleriyle yargılayamazsın. Hata yapan sadece siz Dünya hükümeti değilsiniz. Her gelecek nesil kendi kaderinin iplerini ellerinde tutma ve hata yapma hakkına sahiptir. Geçmişte yapılmış hiçbir seçim onların adına işleyemezken siz kendi kurduğunuz düzende insanları mahkûm ediyor ve gelişimlerini engelleyip kendi rahatınız için sömürüyorsunuz. Karanlığınız ne kadar büyük olsa da umut hayallerden ışıyan ışıkla bile zihinlerimizde filizlenecek. Ve sonunda kaybedecek olsak bile kazanmaya olan inancımızla öl m ü ş ola ca ğız.

  Enola’nın söyleyeceklerini daha fazla duymak istemeyen Yönetici sağ elini onun göğüs kafesinden içeri daldırarak kalbini yerinden söküp alarak sırtından çıkmasına neden oldu. Tüm hayatını aptal bir robot gibi geçiren Enola asla hayal edemeyeceği bir asil ölümle bu yeni dünyaya veda etmişti.

  Aptal çocuk. Oysa seni öldürmek istemiyordum. Hatta seni Proje Alone’a götürürken sana okumak için yanımda bir kitap bile getirmiştim. Sen İşleyen düzenin son kusurunu kapatacak olan projemdin. Nesnelerin ebeveynleri olmadan yaşayabileceklerini kanıtlarsan artık aile tipi üretimden birey tipi yalnız üretime geçilecek ve fabrikadaki yumurtalıklarda her özelliği önceden belirlenmiş nesneler halinde üretilecekti. Gerçi ölmüş olsan da proje başarılı olmuş sayılır. Ben zihnini açmadan önce kafesin içinde bir maymundan farksızdın tıpkı eski ataların gibi. Ellerimle sana bahşettiğim irfanla seni babanın eski koltuğuna bile oturtabilirdim. Ama sen bana boyun eğmek, şükretmek yerine babanın izinden gitmeyi seçtin. Biliyor musun her şeye rağmen yine de sana bir şiir okuyacağım. Eski dünyanın yazarlarından senin adına yaraşır bir şiir. Edgar Allan Poe adında biri. Gözlerindeki iblis olarak cesedine armağan ediyorum bu şiiri.

  YALNIZ

  Olmadım çocukluğumdan beri
  Başkalarının olduğu gibi
  Görmedim dünyayı, nesneleri
  Başkalarının gördüğü gibi
  Kandırmadı hüznümü, tutkuları
  Aynı ortak pınarların suları
  Aynı zevki duymadı yüreğim
  Aynı şevkle uyanmadı yüreğim
  Sevdiğim her şeyi yalnız sevdim
  Çocukluğumda, çocukluk çağında
  Fırtınalı bir ömrün derinliğinden
  Çıktı hâlâ tutsağı olduğum gizem
  Çıktı sellerden ya da pınarlardan
  Dağlardaki kızıl kayalıklardan
  Gölgesi dolanan güz güneşinden
  Onun sonsuzdaki altın renginden
  Çıktı gökyüzünün yıldırımlarından
  Yanımdan uçarak geçtiği zaman.
  Ve kasırgadan, gök gürültüsünden
  Ve buluttan ve bulutun sisinden
  (Havanın kalanı mavileştiği an)
  Gözlerimde iblis şeklini alan.

  Umutmuş! Zamanı geçmiş bir devrim asla amacına ulaşamaz. İnsanlar o anlaşmayı kabul edip özgürlüklerini basit nesneler için pazarladıkları günden beri bir nesne olmaktan daha fazlası değiller. Ve bu halinizi size bir başkası dayatmış gibi hala ağlak bir edebiyat peşinde olmanız ne büyük acizlik. Hükümet Cellatları size koordinatları gönderiyorum. Geride bir şey bırakmayın. O karanlık fare deliklerinde güneşli günlerin özlemini çeken herkese bu savaşı çoktan kaybettiklerini tekrar hatırlatın.
 • Sevgili dostlar, yarenler, yoldaşlar ve panda severler,

  Bildiğiniz üzre #29267027 nolu Yaşar Kemal Okuma etkinliğimiz kapsamındaki “Bu Günlerde Bahar İndi- Yaşar Kemal Kampı” adını verdiğimiz bir kamp planı yapmıştık. Bu etkinliğe katılan arkadaşlar oldu. Biz de buna binaen bir kamp sözleşmesi hazırladık. İsmine bakıp ürkmeyin aman diyim. Sadece kamp için hazırladığımız bazı maddeler var. Neticede çoğumuz yabancıyız ve ortak payda olan Yaşar Kemal sayesinde bu kampa katılıyoruz. Bu yüzden çok daha verimli ve eğlenceli bir kamp geçirmek için böyle bir yola başvurduk.

  Kampa gelmek isteyen arkadaşlar bu ileti altına yorum atabilirler(eskiden yazanlar cepte, müsterih olunuz :). Eskiden geleceğini bildiren ve yeni katılacak olan dostlar ile iletişimde olacağız.

  Esen kalınız : )

  NOT: Herhangi bir soru ve öneri için bize ulaşabilirsiniz.
  https://1000kitap.com/mazkap
  Roquentin
  Li-3

  Aşağıya bu maddeleri ve bilgileri ekliyorum.

  YER: İzmir-Selçuk-Pamucak Dereli Camping
  TARİH: 5-6-7-8 Temmuz 2018

  Yaşar Kemal Kampı Sözleşmesi

  1. Mümkünse herkes kendisinin konaklayabilmesi için gerekli olan çadır ve benzeri kamp malzemelerini kendisiyle getirmeli. Ayrıca enstrüman çalan arkadaşlar boş gelmez ise ne şahane olur değil mi?

  2. Öğün yemeklerini imece usulü ile yapmaya gayret etmeliyiz.

  3. Kamp süresince yapılacak tüm etkinliklere katılmak Yaşar Kemal hakkında hiçbir şey kaçırmamak demek olacaktır.

  4. Ateş yakıldığında, etrafında insanların toplanıp sohbet etmesi ve türküler söylemesi kadar güzel başka bir şey yapılamayacağına kanaat getirmekteyiz.

  5. Belli mantık çerçevesinde hoşgörülü ve anlayışlı olmak doğamızda vardır.

  6. Kitapsız gelmiş olana kitap veririz. Yani okumaktan kaçamayacaktır.

  7. Temizlik kurallarına da uymalıyız. Gerek çevre gerek ise ortak kullanım alanlarında. (Hepimiz biliyoruz elbet ama yine de aklımızda bulunsun.)

  8. Alkol kullanan arkadaşlar kendi eşik değerini bildiği için üfleme aletine ihtiyacımız olmayacaktır.

  9. Kişisel ihtiyaçlar-istekler dışında geri kalan tüm ortak tüketim malzemeleri ve gereçler kasa usulünce ortak hesabımızdan karşılanacaktır. Kasa Usulü : Herkes belirtilen miktarda KASAya para atar ve günlük ortak harcamalar oradan karşılanır.(Kişisel harcamalar dahil değildir)

  10. Kampa katılan herkes sözleşmeyi kabul etmiş demektir.

  Kamp yeri hakkında
  http://www.kampingturkiye.com/...amping-selcuk-izmir/
  Kamp yeri İzmir-Selçuk ta olup, otogardan ve hava alanından ulaşımı kolaydır.

  Kamp Katılımcıları:

  -2) - https://1000kitap.com/mazkap
  -1) - Roquentin
  0) - Li-3
  1) - Meltek
  2) - https://1000kitap.com/neslihaaann
  3) - Mahir
  4) - Ayşe*
  5) - https://1000kitap.com/Kuyruksuzprimat
  6) - Nuri
  7) - İbrahim (Sisifos)
  8) - https://1000kitap.com/U_S_C
 • Merhabalar Efendim....!!!

  Dün buraları cover parçalar ile doldurduk.. Akşama kadarda aktif kaldı ileti.. Paylaşan, beğenen ve yorumlarda bize eşlik eden herkese çok teşekkür ederiz.. Dünün parçaları tek bir YouTube listesi halinde paylaşılacaktır.. Karışık bir sentez olacak, keyfi de orada olsun..! :) Düne ait konu için ->> #29462664

  Kahveler hazırlansın...! {Ç News} Yayında....!!!

  Haberler kısmına sizler için bir test daha bırakıyoruz..!! İkinci Yeniye Ne Kadar Hâkimsiniz? Dürüst olalım hakim değilseniz zor bir test olacak..!! Cevapları yoruma bekliyoruz..! :)

  Günün Sözü:

  "Yalan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekan yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullan da dürüst olmayı dene."

  ~ Victor Hugo

  Evet günün sözüne uygun devam edelim...! Dün Tuco Herrera kendi sayfasında ki şu iletide #29465396 çalıntı inceleme paylaşan https://1000kitap.com/karinna_ 'ı keşfedip yayınladı..! Bunda anormal bir durum var mı? Bu direkt olarak emek hırsızlığıdır. Yazdığımız uzun incelemeler bazen saatler almaktadır. Olmayan bir içeriği oluşturmak kolay değildir. Her gün burada uzun uzun yazıyoruz kolay değil bu işler. Zaman alıyor..! Bunu yapan kişiler insanların hem emeklerini hem de zamanlarını çalıyor. Bu ve benzeri kişileri tespit ettiğinizde bize bildirin. Bizde paylaşalım. İyi niyet aranacak bir durum yok, iletide olduğu gibi kimse duyar kasmasın. Şuan incelemeleri gizlenmiş, silinmiş bir şeyler yapmış. Necip G. 'nın dediğine göre de kendi gibi göstermek istediği profil fotosu da ona ait değil. Sayfasından Özür dileyip tüm incelemeleri silip devam etse kimse bir şey demezdi. Ama öyle bir incelik gösteremedi..! Bu güzel paylaşım alanında EMEK HIRSIZLARINA izin vermeyin..!!

  [Şimdi; Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
  Yerli - Yabancı Film önerisi ve Müzik Paylaşımı..!
  Hazırsanız, haydi başlayalım....!]

  Toplanın ahali...! Güzel bir haber..! Çevirileri ile sürekli karşımıza çıkan Sabri Gürses’in “Türk Mitolojisi” Kitabı Raflardaki Yerini Aldı..! Kitaba ben bir şans vereceğim.. Detaylar için;  https://kayiprihtim.com/...lardaki-yerini-aldi/

  Ve TEST...!! Hadi bakalım ikinci yeni akımına ne kadar hakimsin...?? http://www.neokuyorum.org/...e-ne-kadar-hakimsin/

  “Hepimiz hayatlarımızı çocukluğumuzdan kalma anıların üzerine inşa ediyoruz; acıyla, kayıpla ve mutlulukla başa çıkmaya çalışıyoruz.”
  Yazar Lavinia Petti ile İrem Uzunhasanoğlu Söyleşisi için buyrunuz; http://www.mevzuedebiyat.com/...cikmaya-calisiyoruz/

   ~

  Haberlerimiz bitti... Şimdi sıra günün incelemelerinde;

  CEYLAN* 'ın ->> #24672814

  https://1000kitap.com/lebowski 'ün ->> #27204328

  Mithril / Roland Deschain 'nin ->> #8322656

  "Özenle ve emek harcanarak yazılmış bu incelemeleri öneriyoruz... Her gün üç inceleme diyoruz.. Bu incelemeler kişisel beğenim karşılığında eklenmiştir..! İyi okumalar...!"

  İncelemerimiz bitti. Şimdi sırada günün Alıntılarında;

  Fox Mulder 'un bugün için seçtiği üç alıntı;

  ~

  "Merakımı gideremeden öleceğim. Neden aynı güce sahip daha çok kitap yok? Neden, Neden? Nedir bu yazarların hali? İyi yazar neden bu kadar az?"

  Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi,Charles Bukowski #29479862

  ~

  "Çimdikleyip durma!' dedi kartal, 'Bir tavşan gibi görünsen de bir tavşan gibi korkmana gerek yok. Hafif rüzgârlı, güzel bir sabah. Uçmaktan daha güzel ne olabilir ki?'"

  Hobbit: Resimli, J. R. R. Tolkien #29481104

  ~

  "Az okuyoruz, hattâ hiç okumuyoruz ve galiba hiç de düşünmüyoruz."

  Sahnenin Dışındakiler, Ahmet Hamdi Tanpınar #29481112

  ~

  "Alıntıların sonlarında ki linklere giderek, asıl alıntı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Desteği ve emeği için Fox Mulder'a Teşekkürlerimizle.."

  Alıntılarımız bitti. Şimdi sıra Film önerilerimizde;

  Yerli Film Önerisi (Fox Mulder Tarafından):

  Ahmet Uluçay - Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)

  Detaylar İçin ->>
  http://www.beyazperde.com/filmler/film-186711/

  Yabancı Film Önerisi:

  Denis Villeneuve - Arrival (2016)

  Detaylar İçin ->> http://www.turkcealtyazi.org/mov/2543164/arrival.html

  Yerli filmlerin detayları için genellikle sinemalar.com ve beyazperde.com, yabancı filmler için ise TurkceAltyazi.com'u kullanacağız.. Yerli Filmler Fox Mulder, Yabancılar tarafımca önerilecektir.

  İzlemeyenlere iyi seyirler dileriz...

  Film Önerilerimiz bitti. Şimdi sıra Günün Şarkılarında;

  ~

  The Doors: https://youtu.be/lS-af9Q-zvQ

  Barış Manço: https://youtu.be/f8TZJHuNImc

  Bob Marley: https://youtu.be/-JhwxTen6yA

  ~

  Bizler paylaşımlarımızı yaptık.. Beğenmeniz dileğiyle.. Sizlerin paylaşımlarını da yorumlara bekliyoruz..

  Test Sonuçlarını da paylaşmayı unutmayınız...!!

  Birlikteliğimizin bugün de sonuna gelmiş bulunmaktayız... Yarın görüşmek dileğiyle...!!

  Keyfiniz eksik olmasın..

  Hergün;
  Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
  Yerli - Yabancı Film önerisi ve Müzik Paylaşımı..!  ile sizlerleyiz...

  Dolu dolu bir içerik sunduk ve ayrılık vakti geldi...!

  Sağlıcakla kalın....!

  {Ç News}
 • Merhabalar....!!!

  Yine güzel ve sendromsuz bir pazartesi.. Ne güzel değil mi.. Artık çıkmış olmanız lazım bu klişe'den.. Biz öyle düşünüyoruz.....

  Kahvelerinizi hazırlayın, {Ç News} Yayında...!!!

  Dün ileti olarak paylaştığım üzere gecenin bir yarısı
  "Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı)" nı izlemeye gittik.. Evet efendim o saatlerde deli dürtüyor bizi.. Öncelikle Marvel Evreni'ne hakim her kişinin bu filmi acilen izlemesi gerekiyor. Tüm zamanların gişe rekorunu kırdı zaten. Filmin grafikleri olağanüstü. özellikle IMAX izleyebilirseniz tadından yenmez. Marvel işi doruğa çıkarmış. Çizgi Roman ya da diğer seri Filmlere hakim değilseniz göndermeleri anlamazsınız. Bağlantıyı kurmanız zor olacaktır. Ve özellikle Thanos kimdir nedir ne değildir bilmeniz gerekiyor. Ama benim için sorun değil maksat fantastik Bilimkurgu derseniz buyrunuz izleyin. Filmin İçerisinde Hangi Süper Kahramanlar var derseniz, kimler yok ki diyebiliriz. Hepsini sayamayacağız maalesef.. :) Aslında bu iş incelemeye gider o yüzden kısa keselim biz ana konumuzu kaçırmayalım. Akşama vaktim olursa bir inceleme yaparım filme ve çizgiroman'a. Uzunca yazarız..

  "Yarın Türk Sanat Müziği Etkinliği,
  Perşembe Günü Türkçe Rock Müzik Etkinliği yapacağız.. Keyifle Katılacağınızı düşünüyoruz.. Şimdiden teşekkürlerimizle.."

  >>Yakında bir sürprizle geleceğiz....<<
  >>>>>1K Dijital Dergi... PEK YAKINDA....!!! <<<<<

  Günün Sözü:

  "Özgürlük insanlara medeniyetin bir armağanı değildir. Hiç medeniyet yokken insanoğlu çok daha özgürdü."

  ~Sigmund Freud

   Şimdi; Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
  Hazırsanız, haydi başlayalım....!

  Bilimkurgunun en büyük ustalarından Isaac Asimov'un 40 yıl öncesinden interneti, öneri mekaniğini ve arama motorunu öngördüğü makaleyi çevirmiş KayıpRıhtım. Okuyunuz güzel bir makale.
   https://kayiprihtim.com/...di-ongordugu-makale/

  Arşiv Odası – İlber Ortaylı ve Ülkü Tamer, Attilâ İlhan’ı anlatıyor... Kesinlikle okuyunuz;
   http://www.neokuyorum.org/...la-ilhani-anlatiyor/

  Victoria Clark ve Melissa Scott tarafından kaleme alınan 'Diktatörlerin Akşam Yemekleri' adlı kitap, 20'inci yüzyıla damgasını vurmuş ünlü liderlerin sevdikleri yemekleri ve beslenme anlayışlarını incelemiş... Merak ettiniz mi? hadi hep birlikte bakalım;
   https://listekitap.com/...un-sevdigi-yemekler/

  Haberlerimiz bitti... Şimdi sıra günün incelemelerinde;

  Metin T. 'nin ->> #12875882

  Kübra A. 'nın ->> #26147936

  İlgen Aktürk 'ün ->> #25288448

   "Özenle ve emek harcanarak yazılmış bu incelemeleri öneriyoruz... Her gün üç inceleme diyoruz.. Bu incelemeler kişisel beğenim karşılığında eklenmiştir..! İyi okumalar...!"

  İncelemerimiz bitti. Şimdi sırada günün Alıntılarında;

  Fox Mulder 'un bugün için seçtiği üç alıntı;


  "Bombaların bir şey yapamayacağı bir barınakta paramparça olabilirim de açık arazide on saat süren bir yaylım ateşinden sapasağlam çıkabilirim. Her asker, sadece, binlerce tesadüf sayesinde sağ kalır hayatta. Her asker tesadüfe inanır, tesadüfe bel bağlar."

  Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque #28282154

  ~

  "Bir seferinde evlilik teklif etmiştim. Evet ya da hayır gibi rutin bir cevap bekliyordum, ama başka bir soruyla karşılaştım: "Neden?" Beraber çürümek yalnız çürümekten iyidir."

  Hikayem Paramparça, Emrah Serbes #12900788

  ~

  "Beyaz Diş yasayı iyi biliyordu : zayıf olanı ez, güçlüye itaat et."

  Beyaz Diş, Jack London #29274490

   "Alıntıların sonlarında ki linklere giderek, asıl alıntı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Desteği ve emeği için Fox Mulder'a Teşekkürlerimizle.."

  Günün Şarkısını İliştirelim;
  https://youtu.be/z_UfPY8NXkM

  Birlikteliğimizin bugün de sonuna gelmiş bulunmaktayız... Ve Unutmayın;

  "Yarın Türk Sanat Müziği Etkinliği,
  Perşembe Günü Türkçe Rock Müzik Etkinliği"

  Hergün;
  Üç Haber, Üç İnceleme, ve Üç Alıntı ile sizlerleyiz...

  Sağlıcakla kalın....!

  {Ç News}
 • *** ‘FARKLI TÜRLERİ KEŞFET’ ETKİNLİĞİ***

  YENİ GELENLERE NOT: Etkinliğimiz başladı sevgili okur dostlarım... Okuduğunuz kitaplarla ilgili her türlü yorum, alıntı ve incelemeyi #28549333 nolu ileti üzerinden paylaşabilirsiniz. Etkinliğe katılmak isteyenler ise bu iletinin altına yorum olarak yazabilirler... Hepinize keyifli okumalar dilerim:)

  Sevgili 1k ailesi, uzun zamandır aklımda olan bir etkinlik önerisini en olmayacak zamanda sizinle paylaşmaya karar vermiş bulunmaktayım:) Daha önce böyle bir etkinlik yapıldı mı bilmiyorum. Ancak yapılmışsa bile tekrarından kimseye zarar gelmez diye düşünüyorum:)

  Adından da anlaşıldığı üzere bu etkinlik kapsamında hiç okumadığımız veya uzun yıllar önce okuyup da bir kenara ittiğimiz farklı türleri okuyacağız. Bu sayede, sadece farklı bir türle tanışmış olmakla kalmayacak, aynı zamanda belki de okuma alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Ne demişler; "Sevmek tanımakla başlar." Belki de bize çok hitap edecek türlerle sadece kulaktan dolma bilgiler veya önyargılarımız yüzünden aramıza uzun mesafeler koyuyoruz. İşte bu etkinlik, bizi hiç bilmediğimiz sulara atıp kendimizi test etmemize küçük de olsa bir katkı sunacak...

  Etkinliğin detaylarına gelirsek;

  * Etkinliğimiz 1 Nisan 2018'de başlayıp 15 Mayıs 2018'de sona erecek. Diğer etkinliklikler ve okur buluşmaları ile gelen yoğunluk altında ekstra bir baskı yaşamamak için süreyi uzun tuttum.

  * Katılmak isteyen okurlar yorum kısmına adını yazdırırken bir de hangi tür ile katılmak istediklerini belirtirlerse çok iyi olur. Örneğin; Necip Gerboğa - Bilim Kurgu gibi...

  * Etkinliğin başladığı tarihten itibaren okuma deneyimlerimizi ve incelemelerimizi yeni bir ileti altında paylaşacağız. Kitabını bitirenler o iletinin yorum bölümüne incelemelerini paylaşabilirler. İnceleme yazmak istemeyenler de yine yorum bölümüne birkaç satır da olsa düşüncelerini yazarlarsa çok sevinirim.

  * Farklı türlerde okumalar yapacağımız için kitap seçimlerinde okumak istediğimiz türe hakim olan bir bilene danışmakta fayda var diye düşünüyorum. Mesela ben bilim kurgu seçeceğim için direkt Semih 'in kapısını çalıp onun yönlendirmesiyle hareket edeceğim:) Ancak isteyen tabii ki kendi seçimini de yapabilir. Teklif var ısrar yok:)

  ETKİNLİK KAPSAMINDA OKUNACAK TÜRLER;

  Ben ilk aklıma gelenleri yazıyorum. Sizden gelecek öneriler ile bu listeyi genişletebiliriz.

  - Bilim Kurgu
  - Felsefe
  - Din
  - Bilim
  - Polisiye
  - Aşk
  - Öykü
  - Şiir
  - Tarih
  - Siyaset / Gündem
  - Otobiyografi / Biyografi / Anı
  - Ütopya / Distopya
  - Kişisel gelişim / Psikoloji
  - Korku
  - Mektup
  - Çizgi Roman / Manga
  - Fantastik
  - Gezi / Seyahat
  - Tiyatro / Oyun / Senaryo
  - Antropoloji

  KATILIMCI LİSTESİ

  1 - Necip G. - Bilim Kurgu
  2 - sueda reyyan - Bilim / Metafizik
  3 - https://1000kitap.com/Nesrinay - Manga
  4 - Semih - Polisiye / Kişisel Gelişim
  5 - Sherlock Holmes - Bilim Kurgu
  6 - https://1000kitap.com/sessizol - Felsefe / Psikoloji
  7 - inci - Distopya / Felsefe
  8 - Pınar Yiğitcan - Polisiye
  9 - fazi - Kişisel Gelişim
  10 - Meltek - Felsefe
  11 - DUA - Din
  12 - Mustafa Diyar - Sosyoloji
  13 - Oguz - Tarih
  14 - Freyja - Ekonomi / Felsefe
  15 - Medine T. - Öykü / Şiir
  16 - https://1000kitap.com/salakoglan - ?
  17 - Rahime - Felsefe
  18 - sonradan_okur - Tarih
  19 - https://1000kitap.com/reinadelcrimen - Bilim Kurgu
  20 - Gülnur Tezcan - Bilim / Tarih
  21 - Icetree - Bilim / Bilim Kurgu
  22 - Esther. Sema - Tarih / Siyaset / Gündem
  23 - OkurYazarKıvırcık - Bilim Kurgu
  24 - Yaren - Din
  25 - Seyide - Polisiye
  26 - gökçe c. - Biyografi
  27 - «Kalû belâ» - Felsefe
  28 - Büşra A. - Bilim Kurgu
  29 - Vildan Yılmaz - Mektup
  30 - https://1000kitap.com/Esrakrt - Bilim Kurgu
  31- Kübra A. - Siyaset / Din
  32- https://1000kitap.com/deligoz - Felsefe / Polisiye
  33 - özlem - Felsefe
  34 - Ebru Ince - Gezi / Seyahat
  35 - https://1000kitap.com/muhayyelll_ - Ütopya / Distopya
  36 - Yağmur. - Ütopya / Distopya
  37 - Hakan Bulut - Bilim Kurgu / Felsefe / Distopya / Manga
  38 - Cizmesizkedi - Fantastik
  39 - Ekmek Arası - Fantastik
  40 - https://1000kitap.com/DunyamD - Din
  41 - Quidam - Biyografi
  42 - esra k. - Tarih
  43 - Meryem Yılmaz - Tarih / Bilim Kurgu
  44 - https://1000kitap.com/BerenandLuthien - Şiir
  45 - https://1000kitap.com/dakkadukka - Tarih
  46 - Emine Ay - Polisiye
  47 - Erdinç BİGE - Dil / Şiir / Distopya
  48 - Muhibb-i Kitap - Distopya / Felsefe
  49 - Sunofhope - Tarih / Bilim Kurgu
  50 - https://1000kitap.com/lalcivert - Tiyatro
  51 - Erhan - Deneme / İnceleme
  52 - dila kaya - Bilim Kurgu
  53 - inci k. - Kişisel Gelişim
  54 - Hakan S. - Antropoloji
  55 - Berrin Gülten - Şiir
  56 - https://1000kitap.com/nekedisiznekitapsiz - Felsefe / Psikoloji
  57 - ™ Parende - Ütüpya / Distopya / Bilim Kurgu / Felsefe
  58 - Efruz - Ütopya / Distopya / Bilim / Manga
  59 - Şimâl - Şiir
  60 - Anıl Y. - Felsefe / Psikoloji
  61 - Belirteç - Felsefe
  62 - https://1000kitap.com/cikolataliBrowni - Ütopya / Distopya
  63 - Miraç Aktas - Ütopya / Distopya / Din / Aşk / Öykü / Şiir / Tarih / Mektup / Gezi
  64 - Sinem Demir - Anı / Günlük
  65 - ÖZLEM - Polisiye
  66 - https://1000kitap.com/piruze - Yeraltı / Din
  67 - Hanife - Fantastik
  68 - aLi | Cahil Bilge - Mitoloji
  69 - Burak - Çizgi Roman
  70 - Bkrltn - Tiyatro
  71 - Komplike - Hatıra
  72 - https://1000kitap.com/osmanyalciner - Felsefe
  73 - Derya gümüştaş - Tasavvuf
  74 - Metin Özdemir - Felsefe
  75 - ozge - Bilim Kurgu
  76 - Tuco Herrera - Anı
  77 - Muzaffer Akar - Manga
  78 - NigRa - Manga
  79 - Kulîlk - Manga
  80 - Saliha - Antropoloji
  81 - Mete Karagöl - Polisiye
  82 - Esra Esenlikci - Biyografi / Şiir
  83 - erkam - Bilimsel Tarih
  84 - özlem - Distopya
  85 - https://1000kitap.com/vysl1903 - Bilim / Teknoloji / Dergi
  86 - nneslihann - Bilim Kurgu
  87 - https://1000kitap.com/...tudentintheirownmaze - Deneme
  88 - https://1000kitap.com/HayallerHayatlar - Polisiye
  89 - https://1000kitap.com/dkabci - Tarihi Roman
  90 - İ.dem - Çizgi Roman / Manga
  91 - https://1000kitap.com/azamm - Bilim
  92 - Yusuf HEYSEM - Tarihi Roman
  93 - Kaan T - Casusluk
  94 - https://1000kitap.com/antika_insan - Felsefe
  95 - İrem Aydın - Psikoloji
  96 - https://1000kitap.com/muntazirbey - Tarih / Siyaset
  97 - Gulsum - Tarih
  98 - Ahmt - Siyaset / Gündem
  99 - Ahzen - Ütopya
  100 - Sefa Ayıcı - Psikoloji
  101 - Senem Özcan - Kişisel Gelişim / Tarih / Siyaset
  102 - Burcu Erol - Kişisel Gelişim / Toplum Bilimi
  103 - Buđav lebac - Korku
  104 - Göknur Şahin Sarı - Bilim / Kişisel Gelişim
  105 - Kasım - Biyografi / Otobiyografi /Anı
  106 - Bal ile Kaymak - Anı / Mektup / Fantastik
  107 - https://1000kitap.com/0161umay - Macera
  108 - Fîlankes - Kişisel Gelişim
  109 - https://1000kitap.com/Feyzae - Otobiyografi
  110 - https://1000kitap.com/banulucicekli - Ütopya
  111 - Hesna - Manga
  112 - PA - Şiir
  113 - Şeyma - Bilim Kurgu
  114 - Esra Esenlikci - Kişisel Gelişim


  Umarım herkes için faydalı bir etkinlik olur. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  Herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim... :)