Acıyı Bal Eylemek

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
177 gösterim
Balkanlar’da kurulan millî devletler, homojen toplumlar oluşturmak için kendi milletleri dışında kalan toplulukları göçe zorladılar. Osmanlı Devleti’nin çekildiği Balkanlar’dan göç eden Türklerin sığınağı Anadolu toprakları oldu. Acının, kederin ve gözyaşının yoğurduğu bu insanlar, yeni bir hayat kurma mücadelesi verdiler.

Bu mücadeleyi verenler arasında, dünyaca tanınmış tarihçimiz Kemal H. Karpat ve ailesi de bulunuyor. Kemal ve Cemal Karpat kardeşler, Acıyı Bal Eylemek adlı bu hatıratlarında; Romanya’nın Babadağ bölgesinde geçen çocukluklarını, ailelerini, orada yaşayan Müslüman Türk halkın yaşamını, Türkiye’ye bin bir zorlukla yaptıkları göçü ve akabinde yepyeni bir vatanda var olma çabalarını hikâye tadında anlatıyorlar.

Hayatın önlerine getirdiği zorlukları, güçlükleri, acıları, ayrılıkları, hayal kırıklıklarını birlikte göğüsleyen Karpat kardeşler, nezaketleriyle, dik duruşlarıyla bu zorlukların üstesinden gelmiş, saygın kişilikleriyle başarıyı yakalamış, yani acıyı bal eylemişlerdir…

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050820157
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acıyı Bal Eylemek, ünlü tarihçi Kemal Karpat ile kardeşi Cemal Karpat'ın anılarından oluşuyor. Romanya Türklerinden olan Karpat kardeşlerin özel hikayesinde Dobruca/Köstence Türklerinin yaşadıklarını da görebiliyoruz. O yöreye çok ilgi duyan birisi olarak kitap benim çok hoşuma gitti ve kısa bir sürede de bitti.