Anadolu Türk Beylikleri Tarihi

7,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
84 gösterim
Anadolu Türk Beylikleri Tarihi, Anadolu'da siyasî iktidarın ve egemenliğin Selçuklu hanedanından Osmanlı hanedanına geçişine kadar sürmüş olan ara dönemi ifade eder. Türkler, tarihin bu döneminde Anadolu'da, 1-) siyasî hâkimiyetlerini, 2-) nüfus hâkimiyetlerini ve 3-) kültür hâkimiyetlerini kurarak,bu ülkenin Türk vatanı hâline gelmesinde ve Türkleşmesinde büyük bir başarı göstermişlerdir. Bu küçük ve mütevazı eserde, Türk milletinin tarihte göstermiş olduğu bu önemli başarının tarihî temellerini ortaya koymaya ve açıklamaya çalışılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  303
 • ISBN:
  9752676640
 • Yayınevi:
  Berikan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Afşin 
11 Şub 17:53 · Kitabı okudu · 209 günde · 7/10 puan

Kitap Türklerin Anadoluya gelmelerinden 1608 yılında Ramazanoğlu Beyliğinin Osmanlıya tamamen katılınmasına kadar olan süreçte var olan belli başlı tüm beylikleri inceliyor. Inceleme yapılırken Türkçü bir görüş açısıyla değerlendirmeler yapılıyor.

Kitapta bahsedilen beylikler ayrı başlıklar altında değerlendirilirken bu değerlendirmelerde yazar bazen beylik yerine anadolunun genel durumuna o kadar çok dalıyor ki beyliğe çok az yer ayırıyor. Mesela Dulkadiroğlu Beyliğinin anlatıldığı ve yirmi sayfadan fazla süren bölümde sadece 3 sayfa Dulkadiroğlu Beyliği anlatılıyor.

Tüm bunların yanında bugünkü Anadolu'da mevcut yerleşim yerlerinin isim köklerini öğrenmek insanı şaşırtıyor. Keçiborlu'nun küçük burgulu, Uluborlu'nun da büyük burgulu anlamına geldiği gibi, Karahisar, İçel, Alanya gibi yerleşim yerleri içinde değişik açıklamalar mevcut.

İyi okumalar