Ankara Ekspresi

8,6/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
607 gösterim
Entrikalarla dolu çetin hayat şartlarında insanlar, zaman zaman amaçlarına ulaşmak için önlerine çıkan engelleri çiğnerler ama bazen en karmaşık ve zorlu mücadelelerde bile aşk denen duygu, aşılamaz bir engel olarak ortaya çıkabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789752202894
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zeliha Koç 
25 Nis 08:33 · Kitabı okudu · 24 günde · 5/10 puan

Özet Almanya’nın ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye’yi içten bir baskınla ele geçirme çabaları ve bu çabalar esnasında gizli servisler arasındaki mücadeleler.

Sefa Yılmaz 
27 Nis 18:15 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

1970 yılında Seyfi Hüget'i Ediz Hun'un, Frolayn Hilda'yı ise Filiz Akın'ın oynadığı güzel de bir yeşilçam filmi vardır. 15 Temmuz darbesini düşünen bir topluluk bu eseri okumuş olsalardı belki darbeye kalkışmadan önce bir daha düşünürlerdi. Tıpkı Ankara Ekspresi romanındaki Türkiye'yi işgal etmeye çalışan Almanlar gibi ülkemizin hainleri de darbe günü başarısız oldular. Casusların aralarındaki mücadeleler dışında aslında kendisi güzel de bir aşk romanıdır. Kadın-erkek ilişkilerine dair güzel tespitler olması esere ayrı bir hava katmış.

Kitaptan 4 Alıntı

Sefa Yılmaz 
27 Nis 18:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Türkiye'de bir baskınla hükümeti ele geçirmek, Macaristan'da, Bulgaristan'da, Çekoslovakya'da olduğu gibi kolay değildir. Türkler, inatçı, cesur, şerefine düşkün bir millettir. Dövüşmekten asla korkmazlar. Eğer ilk hamlede yapacağımız hareket muvaffak olamaz da baskını atlatabilirse, hepimizi imha edeceklerinden emin olabilirsiniz.

Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 30 - Bilgi Yayınevi)Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 30 - Bilgi Yayınevi)
Sefa Yılmaz 
27 Nis 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biz herkesin içinde bir kadını öpmeyiz. İbadet de, sevmek de gizlidir bizde.

Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 50 - Bilgi Yayınevi)Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 50 - Bilgi Yayınevi)
Sefa Yılmaz 
27 Nis 18:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir mücadelede ilk yumruğu vuran galiptir.

Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 108 - Bilgi Yayınevi)Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 108 - Bilgi Yayınevi)
Sefa Yılmaz 
27 Nis 18:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Frolayn Hilda: "Buraya geldiğim günden beri dikkat ediyorum, bütün Türk erkekleri yalnız kadınlarla meşgul oluyorlar. Yalnız kadınların peşinde koşmaktan başka bir şey bilmez misiniz siz. Biraz da kendinizi er meydanlarında, harp alanlarında göstersenize."

Seyfi Hüget: "Tam üç yüz sene Frolayn, memleket memleket, diyar diyar dolaşarak, o söylediğiniz er meydanları ile harp alanlarında kendimizi göstermedik millet bırakmadık. Artık şimdi bıktık da, biraz da kadınlarla meşgul oluyoruz."

Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 108 - Bilgi Yayınevi)Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt (Sayfa 108 - Bilgi Yayınevi)