Arada Kalmış Yaşamlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Arada Kalmış Yaşamlar
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Heyamola Yayınları
252 syf.
·Beğendi·9/10
Havasından suyundan mı yoksa meşhur fıstığından mıdır bilinmez Gaziantep hep cemiyete faydalı isimler çıkartmış. Dündar Taşer, Necdet Sevinç, Mitat Enç ve Saygılı ailesi sadece benim bildiklerim. Göksel Tiryaki de artık bu isimlerin arasına katıldı. Doğup büyüdüğü topraklardaki Barakların yöresel günlük yaşamından evrensel mesajlara ulaştıran birbirinden etkileyici hikayeleriyle ne kadar güçlü bir kalemi olduğunu belli ediyor. Ahlâk-Başarı, eski-yeni, gelenek-modernizm, hatta karışıp-karışmama gibi ikilemler arasında sıkışıp kalan karakterlerin duyguları oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılmış eserde. Dili açısından "Uzun Çarşının Uluları" kitabıyla benzerlik gösteriyor. Yüzlerce yıl sürgünle, göçle, acıyla yoğrulan Barakların öyküsüne dalıp gideceksiniz. Bu arada ben en çok "Mırrey" hikâyesini beğendim. Sanırım kendimden en fazla iz bulduğum bölüm oydu.
Kitap Şuuru
252 syf.
·Beğendi·10/10
ARADA KALMIŞ YAŞAMLAR/GÖKSEL TİRYAKİ
KİTAP SAYISI:252
KİTAP YORUMUM: Kitaptaki hikayelerde Gaziantep bağlı Barak köyünde yöresel yaşanmışlıklara ait yaşamlar görüyoruz. Başarı, ahlak anlayışı, yeni ve eskiye ait aralarda kalan sıkışmış ruhları gözümüzün önünde öyle gerçekçi anlatılmış ki sokakta görsek tanıyabiliriz.
Dili ve sadeliği kitabı değerli kılan kısımlar. Doğal yaşamlara bakarken eskiyi ve yeniyi de sorgulama imkanı buluyoruz.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
252 syf.
·1 günde·10/10
Arada Kalmış Yaşamlar/ Göksel Tiryaki
Arada Kalmış Yaşamlar birden fazla hikayenin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir eserdir. Olaylar Gaziantep'e bağlı Barak köyünde yaşamış kişilerin hayatlarıdır. Kiminin kendini bu hayatta sığıntı hissettiği, kiminin mal mülk ile mutluluğu eş değer tuttuğu, kimininse sadece gelip gittiği ahiretten önceki son durak olan hayatlar çok sade ve akıcı bir dil ile anlatılmış eserde. Psikolojik baskıya farkında olmadan boyun eğen Celal Hoca, Alkolik bir babanın kayıp götürdüğü hayat , bir şizofreni hastasının sürüklenişi… Kısa fakat hepimizin hayatına dokunan hikayeler. Okunmasını için insanlara tavsiye edebileceğim yeni bir eser.
Kitabı gönderen #kitapşuuru sayfasına teşekkürlerimi iletiyorum
252 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Göksel Tiryaki / Arada Kalmış Yaşamlar.
Dr. Göksel Tiryaki, 1976 yılında Nizip'de doğdu. Gaziantep lisesi'ni bitirdikten sonra Hacettepe üniversitesi'nden mezun oldu. Marmara üniversitesi'nden doktorasını tamamlayarak aktif iş hayatına atıldı, değişik devlet kurumlarında görev yapmaktadır.
Bugün Gaziantep'in Nizip, Oğuzeli, Karkamış ilçeleri ile Halep'in kuzeyindeki Suriye topraklarına dağılmış bir vaziyette yaşayan Türk topluluğuna Barak Türkmenleri denmektedir. Yaşadıkları geniş coğrafyaya da Barak ovası denilir. Barak Türkmenleri, Oğuzların, Beydili boyundan olduklarına dair genel bir kabul vardır.
Yazar köklerinin olduğu, çocukluğunun geçtiği coğrafyaya, duymuş olduğu bir vefa duygusu dolayısıyla bölgesinde yaşanmış olan küçük hayat hikayelerini birleştirmiş bir kitap haline getirmiştir. Hikayeye konu olan kahramanlar, Barak ovası'nda yaşamış olan, yalnızca hayatını idame ettirmek isteyen, geçimini zorlukla sağlayan insanlardır. Hikaye aralarında bölgede kullanılan dili de tercih eden yazar, aslında Barak kültürünü topluma farklı bir gözle anlatmak istemektedir.
Yazarın dili pek akıcı olmasa da, kendi hayatı gibi yerelden evrensele giden bir çizgi oluşturmak istemiştir.
#Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
• Beş para etmez ağır bir yük bu dünya, onuruyla başı dik bu yükün altından kalkıp gidenlere rahmet, duranlara selam olsun.
Göksel Tiryaki
Sayfa 37 - Heyamola Yayınları
• Oysa neticeye götüren koşullar için psikolojide nasıl geçmişe ve çocukluğa dönülüyorsa toplum olarak hepimiz kendimizden başlayarak sormak zorunda değil miyiz: "Nasıl yetişiyoruz ve yetiştiriliyoruz? Mevcut hamurdan nasıl bir ekmek çıkmasını bekliyoruz, ne yapabiliriz?"

Gemisini kurtaranın kaptan, işini yürütenin adam, hakkına razı olanın saf görülebildiği bir çevrede büyük bir başarı rekabeti altında yetişen, yetiştirilen nesillerden ne beklemek gerekir?
Göksel Tiryaki
Sayfa 133 - Ötüken Neşriyat


Dünya senin olsa neye yarar ki bir insanoğlu kapına gelmiy, yimeğini yemiy, halını hattını sormiy, sözünü dinlemiyse...
Göksel Tiryaki
Sayfa 69 - Ötüken Neşriyat
"...Tüm bu süreç boyu dıştan çürümüş, yer yer kopuveren ve dağılan yeğeninin cesedine gözünü kırpmadan, doğrudan bakabilen tek kişi olan deneyimli dayı, "Saa dedim yeğen, güven olmaz bu paşalara, gaç diye..." şeklinde, hüzünlü bir ifadeyle ve hazırdakilerin ancak zorlanarak duyabileceği bir sesle bir iki söz söyledi. Yıllar sonra dahi o cenazeye katılanların bazıları, Kelağa'nın çift yüreği olduğunu bunu açıkça gördüklerini, mezara yerleştirirken çatal yüreğin tam önlerine düştüğünü ve en küçük bir çürüme emaresi bile göstermediğini muhtelif Barak odalarında ve cemaatlerinde ballandıra ballandıra anlatacaklardı."
Kitap Şuuru

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arada Kalmış Yaşamlar
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Heyamola Yayınları

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Ali UZUNASLAN
  • mickey ✔
  • Okan Balkan
  • Meltem Arslan
  • Duygu Songül Kahraman
  • Ali Dayı
  • Mustafa Parlatan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (2)
9
%50 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0