Arayış

·
Okunma
·
Beğeni
·
3048
Gösterim
Adı:
Arayış
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751037435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Bu hayata bir kere geliyoruz ve gelmemizin amacı bir arayıştır bana göre. Bak etrafına. Huzur arayışında biri, diğeri para arayışında, başka biri aşk, ötekisi sağlık... Ben bu arayışıma çocukken başladım. İlk önce dışarıda aradım, sonra döndüm içime, kalbimde aradım. Yolculuk yaptım insanların hayatlarında. Koştum hayattan hayata. Ama en önemlisi, içine dönmekmiş. En son da içime yaptığım yolculukla birleştirdim tüm parçaları... Ve aradığımı buldum sonunda... Sonra istedim ki, bu arayışım bir kitap olsun ve ulaşsın binlerce kalbe... Hayat yolculuğunda kalbine misafir olmayı çok isterim...

(Tanıtım Bülteninden)
216 syf.
·4/10
Geçen bir sahafta Arayış'a rastlayınca, yazarın ilk kitabına güvenerek, düşünmeden aldım, hata etmişim maalesef. Birkaç sayfa okusanız anlayacaksınız kitabın pek edebi değeri olmadığını. Belki biz yavaştan hayatı anlamaya başladığımızdan belki yazardan kaynaklanan bir basitlik var kitapta.
Ben bunu biraz da sosyal medyanın gelişmesine bağlıyorum. En az kelimeyle en çok şeyi anlatma derdindeyiz artık. Durum böyle olunca kendimizi net bir şekilde ifade edebilir olduk. Eskiden uzun uzadıya anlattığımız şeyleri bir cümlede toparlayan ve pat diye yüzümüze çarpan insanlara hayranlıkla "Ne güzel yazmış, tam beni anlatıyor" diyorken şu an basit kalıyor cümleler, sıradanlaştı öz yazma eylemi. Bir yazarın bu sıradanlıktan kurtulabilmesi için daha özenli çalışması gerekiyor, hem konular hem üslup olarak.
Instagram fenomeninin elinden çıkmış bir tespit kitabı okumuş oldum, Ardacım lütfen bir dahaki kitabında "gün geçtikçe daha iyi yazıyor adam" dedirt bana, sana o yakışır.
216 syf.
·1 günde·8/10
Daha önce Arda'nın "Senin için" kitabını da okuyup aynı hislere bürünüp kitabın sonunda "ohh be baya iyi geldi" demiştim.Bu kitapta elime geçer geçmez heyecanlandım.Çünkü yazarın üslubu öyle samimi ve doğal ki o yüzden edebi yönden çok mükemmel diyemem.Çünkü edebi kaygı taşımayan amacı insanları motive etmek, onların bakış açısını değiştirmek, hayatta yaşanılan her şeyin bir nedeni olduğunu göstermek ve bunun farkına vardırmak olan bir kitap.Arda'nın yaşadıkları az çok herkesin başına gelmiştir o yüzden bu kitap insana bir dost edasıyla eşlik eder, dinler ve yol gösterir.En önemlisi insanın önce kendisini bilmesini, sevmesini, kendi kıymetini farketmesini sağlar.Teşekkürler Arda! Yüreğine, kalemine sağlık..
216 syf.
·Puan vermedi
Spoi içerebilir.Yazarla sohbet ediyoruz,sanki.En azindan ben öyle hissettim.Hayata bir kere geldiğimizi,bu hayati bir kere yaşayacağımızı;üzüntüyü,kederi,hüzünü,sevinci,mutluluğun hayatin bir parçası olduğunu,hayatımız boyunca iysiyle kötüsüyle sınavlardan geçdceğimizi,kimin dost kimin düşman olduğunu zamanla ve yaşadıklarımızla öğreneceğimizi anlatıyor.Yazar kendi çocukluğunua inerek başlıyor,kitaba ve ailesinden kendisinden kesitler de veriyor.Keyifli okumalar.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yazarın kendisiyle aynı ortamdaymış sanki o anlatıp ben dinliyormuşum gibi bir havası var kitabın. Anlatım dili yalın ve samimi. Bir çok insanın günlük hayatında uygulayabileceği kısadan hisseler tadında...
216 syf.
·1 günde·3/10
Ülkede kitap çıkartan yeni yazarları okumam normalde. Ama değerli bir sohbetin hediyesi olduğu için ona vakit ayırdım. Kitapta hoşuma giden şeyler oldu elbette. Okuduğunuz her kitapta yeni bir bakış açısı kazanırsınız zaten. Düşünce yapısı olarak çok zıt olduğum bölümler de oldu. Eksiler artıları götürmüyor tabi ki. Ancak edebi değeri olan bir kitap kesinlikle değil. Bir denemeydi sadece, bir yaşantının kıyıda, köşede tutmuş olduğu bir günlük. Başka bir şey ifade etmiyor. Dili fazlaca sade ve anlatımı tamamen sohbet havası taşıyor. Bu tarz kitaplara çok vakit ayırmak istemiyorum. Ancak mola verdiğim zamanlarda zihnimi dinlendirmem için ideal olabilir. Kitabı da zaten molaya çıktığım zamanlarda, serviste vs. okudum. :) (Yine de her önüne gelen kitap çıkartıyor gerçeğini değiştiremedi.) Umarım keyif alarak okursunuz.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Seni affediyorum.Cunku senin gittigin yollardan ben gitmedim.Seni affediyorum cunku hicbir zaman senin yasadiklarini yasamadim Sen olmadim.Bu yuzden neyi ne icin yaptigini tam olarak bilemem.Ama kendi gozumle bakabilirim sana.Sende beni anlayamazsin cunku sen de ben olmadin hicbir.zaman..Eminim beni uzerek ve isteyerek yapmadin bana yasattiklarin.Ve ben aslinda bana kattiklarin icin minnettarim sana..
216 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap biraz basit geldi bana. Nedeni de şu; hep bildiğimiz şeyleri toplamış yazmış. Kitabın bana kattığı bir şey olmadı yani benim çevreme verdiğim nasihatler gibi Arda Erel de yazmış işte kitap olmuş. Kişisel gelişim desem, bence öyle bi kitapta değil. Eğer hiç kişisel gelişim türünde kitap okumadıysanız beğenirsiniz. Ben sevmedim.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Arda Erel’in okuduğum ikinci kitabı. Bu kitabında sanki karşılıklı oturup konuşuyor, sorularımı duymuşcasına cevaplar verdiğini görerek okuduğum bir kitaptı. Terapi gibi oldu. Okumanızı tavsiye ederim.
216 syf.
#okudumbitti
Her insan hikayedir, okunması gereken. Kimin ne yaşadığını, nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunu, nelerden feragat edip neleri göğüslediğini bilemeyiz. Kendi fikirlerimizle onun zihninde dolaşmaktan vazgeçtiğimiz zaman tüm varlığı olduğu gibi kabul edecek ve sevgiyle kucaklayacaksınız. Toplumun dayatmış olduğu bakış açısıyla yargılayamazsınız insanları. Görünenin ötesinde bambaşka şeylerin olduğunu unutmayın. Bir cevizi düşünün mesela dışarısından kusursuz gözüken kabuğun içini açtığınızda çürümüş bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Peki onun çürümesine neden olan etkenlerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? "Düşüncelerin senin kaderin olacak" diyen birine tepkiniz ne olurdu. Başkalarının sizin seçinlerinizi baltaladığı, yapamazsın diye sürekli eleştirdiği, yakınlarınızın "elalem ne der" dayatmalarına direnerek hayallerinizi bir bir gerçekleştirdiğinizde takındıkları tavırları sizin aslında doğru şeyleri yaptığınızın nişaneleridir. Şunu sakın aklınızdan çıkarmayın kendinize başkalarının gözünden değil, kendi gözünüzle baktığınızda mutlu ve doyumlu bir hayatın kapılarını açmış olacaksınız.
Uzun zamandır ilk defa birine kendimi bu denli yakın hissettim. Yaşama bakışı, olaylar karşısındaki tutumu ve olgun düşünce yapısı.. Ona bir çay ısmarlayıp uzun bir sohbet etmek isterdim. Kitabının bende uyndırdığı duyguları yadsıyamam. Başıma gelen bir olayla cümlelerimi tamamlamak istiyorum. Sanırım bunu yazara borçluyum. Geçtiğimiz ay Üsküdar sahiline kahvaltı için beni götüren arkadaşım oturduğumuz mekanda olan bir takım aksaklıklar yüzünden kendisini sorumlu tutup mahcup olması karşısında orada olanları görmediğimi önümüzdeki deniz manzarası, masada nefis bir kahvaltının varlığının beni mutlu ettiğini söylediğimde bana "Ne kadar Polyanacısın" demişti.
Kitabı okuyunca yazarla aynı pencereden bakmanın hazzı içerisindeyim.
Hayat nefes aldığında değil, fark ettiğinde başlar.
Dusunce gucuyle degistirebilecegimiz hayatimizi yonlendirebilecegimiz guzel bir bakis acisi sunuyor bizlere. Ayni olaya farkli bakis katmak aslinda yapmak istedigi
216 syf.
·6/10
Arda'nın okuyuculara aşılamaya çalıştığı nokta olumlu düşünmenin gücü aslında..Pozitif yönünü her an kullanamayabilir insan..Birazda insanın düşünce yapısıyla da alakalı onun dışında edebi bir yanı yok..
216 syf.
·Puan vermedi
Arda erelin ilk okumuş olduğum kitabıydı bir daha okurmuyum okumam. çünkü çok basit sıradan bir kalemle yazılmış bir kitap hiçbir sürükleyici tarafı yok insana kattığı birşeyde yok.Kişisel gelişim kitaplarını okumayı seven biri olarak malesef arda ereli önermiyorum.
“Her şeyin özü; sevmek. İnsanı sevmek, doğayı sevmek, yeşilliği sevmek, hayvanları sevmek, Allah’ı sevmek, kendini sevmek, aileni sevmek, arkadaşını sevmek, seni seveni, yediğin yemeği, gittiğin, bulunduğun yeri sevmek...”
Arda Erel
Sayfa 37 - İnkılâp
İnsanların sizi anlaması için,sizin gözünüzden dünyaya bakması gerekiyor bazen.Bu da o kadar zor bir şey ki...
Sana yakışan şey, senin kendine yakıştırdığındır zaten. Başkalarının sana yakıştırdığı değil..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arayış
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751037435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Bu hayata bir kere geliyoruz ve gelmemizin amacı bir arayıştır bana göre. Bak etrafına. Huzur arayışında biri, diğeri para arayışında, başka biri aşk, ötekisi sağlık... Ben bu arayışıma çocukken başladım. İlk önce dışarıda aradım, sonra döndüm içime, kalbimde aradım. Yolculuk yaptım insanların hayatlarında. Koştum hayattan hayata. Ama en önemlisi, içine dönmekmiş. En son da içime yaptığım yolculukla birleştirdim tüm parçaları... Ve aradığımı buldum sonunda... Sonra istedim ki, bu arayışım bir kitap olsun ve ulaşsın binlerce kalbe... Hayat yolculuğunda kalbine misafir olmayı çok isterim...

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 268 okur

  • Nihal zehra
  • Sena K
  • Huriye akyüz
  • Ayşegül Karakaya
  • ayvazoglu
  • Gamze Nergiz
  • Berna Akdemir
  • ilknur Yılmaz
  • Bilge yağdıran
  • Düşler Sokağı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%18.2
18-24 Yaş
%45.5
25-34 Yaş
%18.2
35-44 Yaş
%18.2
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.1
Erkek
%9.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.7 (29)
9
%24.4 (21)
8
%15.1 (13)
7
%8.1 (7)
6
%3.5 (3)
5
%3.5 (3)
4
%2.3 (2)
3
%2.3 (2)
2
%1.2 (1)
1
%5.8 (5)