1000Kitap Logosu
Resim
8.2
10 üzerinden
118 Puan · 29 İnceleme
256 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kalemine aşık olduğum yazardır kendisi. İlk etapta dedim diğer kitapları kadar etkilemeyecek beni galiba. Fakat sonlara doğru karakterin gelişim süreci, fikirlerinin muazzam değişimine şahit olmak hayran olunası. Orhan Kemal’in hangi kitabı önerilmez ki. Gönül rahatlığıyla okunur, tavsiye edilir!
Arkadaş Islıkları
8.2/10 · 442 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
255 syf.
·
12 günde
·
7/10 puan
Arkadaş Islıkları,Orhan Kemal'den okudugum ilk kitap oldu.Ilk başlarda diyalogları okumaya alışamamış olsamda ilerledikce keyifli hale geldi.Kitabın geneli bu sekilde, karşılıklı konuşmalardan oluşuyor sonlara dogru ise okuyucuya mesajı iletiyor sevgili yazarımız. Bir delikanlının mahalle arkadaşlarıyla birlikte yaptıgı serserilikleri devam ederken,genc bir kıza aşık olması sonucu arkadaşlarından kopuşu anlatılirken,hayatın aslinda hiç öyle lay lay lom geçmeyeceğine tanık olur.Sartlar zorlasmış sorumlulukları artmıstır.Hal böyleyken eski günlerini de özleyen kahramanımız arkadaş ısliklarina kulak verir ve artik ipin ucunu kaçırır. Bu dönem yazarlarının kitaplarında dikkatimi çeken kız çocuklarının egitimden hep uzak kalmıs olmasıdır.Orhan Kemal bu kitabında aslen bu konuya değinmiştir.incelememe alıntılarla devam etmek istiyorum. "Demek istiyorum ki,kizlar sadece kocalarına güvenen birer zevk aracı olarak kalmasınlar.Bu bilinci verebilirsen,onlar kendilerini,hic olmazsa kendilerini ilkin,düşünme alıskanlıgıni kazanırlar.Kendini düşünmeyen,düşünemeyen,başkalarını düşünemez!" "Bir meslegi olmayan kadının,erkek eline bakması...Doktor bayan,avukat kocasına muhtaç mıdır?Kocası artık onu sevmedigini söyledigi anda,sırf ekmek için,bogazının tokluğu icin onun yüzüne güler mi?" Dahası var elbette bir kaç cümle degildir bu kitabın özeti.Bir sonraki Orhan Kemal ne olur bilmiyorum ama Eskici ve Oğulları adlı kitabı okumayi çok istiyorum.Kitapla ve sevgiyle kalıniz.
Arkadaş Islıkları
8.2/10 · 442 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
255 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Arkadaşlarımızın hayatımız üzerindeki etkisini gözler önüne seren bir yolculuk... Umudu , iyimserliği, azmi , hayatta kalmanın; kalabilmenin güçlüklerini o kadar güzel anlatıyor ki! Orhan Kemal bu kitabında bir delikanlının başından geçenleri, bilinç akışı tekniğini de kullanarak öylesine muazzam dile getirmiş ki sanırım uzun bir süre etkisinden çıkamayacağım. Klasik türk filmi tadında bir kitaptı ben çok sevdim okumanızı tavsiye ederim.
Arkadaş Islıkları
8.2/10 · 442 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
255 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Türk edebiyatının usta yazarlarından Orhan Kemal'in yazdığı bu güzel eserin sadece 334 kere okunması beni üzdü. Tanıtmak için inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Dil anlatım yönünden inceleyeyim öncelikle. Eser çok sürükleyici. Kitabı bırakıp başka işlere giderken zorlandım. Bol diyaloglarla okuyucunun dikkatini sürekli canlı tutuyor. Dili de çok yalın. Aralarda birkaç yöresel söz geçiyor. Bu da eseri daha doğallaştırıyor. Kitap gözümün önünden akar gibi geçti. Dizi tadındaydı, okunması kolaydı. Kitapta iki ayrı akış mevcut gibiydi aralarda karakterin hayalleri ve rüyaları da ayrı bir akış oluşturuyordu. Hikayemiz kahramanın gelişimini önümüze sunuyor. İlk başlarda arkadaşlarına düşkün, deli dolu bir 'serseri' iken yaşadığı olaylar, tanıştığı insanlar onu değiştirip bambaşka bir insan haline getiriyor. Yaptığımız hataların geri dönüşü olmadığını, pişman olmanın bir anlam ifade etmediğini gösteriyor. Kitaba işlenmiş çok güzel düşünceler, dersler var. Bir düşünüş şeklini gösteriyor bize, etkiliyor. Ben bana çok şey kattığını düşünüyorum. Orhan Kemal de geçim zorlukları çekip birçok işte çalışmış bir yazar. Böyle olayları deneyimlediği için çok gerçekçi olarak önümüze sunuyor. Çok beğendiğim, daha çok kişinin okumasını istediğim, tavsiye ettiğim bir kitap. Okuyun, okutun 330 kişi çok az. İyi okumalar dilerim
Arkadaş Islıkları
8.2/10 · 442 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
29 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.