Arkadaş Islıkları

8,0/10  (9 Oy) · 
34 okunma  · 
4 beğeni  · 
854 gösterim
Sokaktaki isimsiz kişileri hepimizin tanıdığı karakterlere dönüştüren, onları en yakınımızdaki insanlar arasına sokan, hatta kendi verdiği adlarla toplumsal birer tipleme haline getiren Orhan Kemal, Arkadaş Islıkları adlı bu kitabında bir kez daha insanın serüvenini ele alıyor. Arkadaş Islıkları, genç bir delikanlının aldığı uzun yolu anlatırken bir yandan da arkadaşlarımızın çaldığı o ıslıkların üzerimizde nasıl bir etki bıraktığını da dile getiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789752894587
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Spoiler İçerir..
Bu kitabı okuyalı çok oluyor. Orhan Kemal en sevdiğim yazarlar arasında. Kitapta aklımda kalanlar: Delikanlı ortaokuldan terk. Arkadaşları da işsiz ve serseri. Bir kıza aşık oluyor okulu bırakıyor. kız için kendini bıçakllıyor. Evlenmeyi düşünüyor ama işi yok. Sevdiği kıza ayrılık mektubu yazmak istiyor. Ama kız kaçıyor ona. Arkadaş evlerinde kalıyorlar bir süre.. Kaldıkları evlerde hep bir olay oluyor. Kiminin karısı kızı kıskanıyor yada kaldığı evlerde bazı adamlarda kıza göz koyuyor. Sonunda...Delikanlı, eve giderken arkadaş ıslıklarını duyuyor yine. Arkadaşlarıyla karşılaşıyor kavga ediyorlar ve bu kez yolları tamamen ayrılıyor ... Kitabı anlattım galiba.. Olsun okurken her kitap yeni bir başlangıçtır.

Alper Uyumaz 
09 Nis 01:53 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendimi geliştirdiğim durmadan bıkmadan okuduğum, devamında ne olacak diye heyecanladığım kitaplardan biridir Arkadaş Islıkları, arkadaşlığın o kadar sıcak ve güzel olduğunu tamamıyla anlatmış, Orhan Kemal'e Devam..

Kitaptan 12 Alıntı

Zagor 
20 Ağu 21:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğru söylüyor Gaffur Emmi
Bu dünyada insanın insanlığı kırığı sırığı, parasıyla, altın avadanı, emlaki akarıyla, gayrimenkulü ve bankalardaki cari hesabıyla ölçülür. Yok mu? Kırığın sırığın, paran, emlakın akarın, bankalarda kredin yok mu? Kaldır at kendini yardan aşağı.

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 30 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 30 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)
Zagor 
20 Ağu 15:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Babanın saygıdeğerliği para etmez oğlum," dedi. "Mezar taşıyla övünmeye kulak asma."

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 16 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 16 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)
Zagor 
26 Ağu 19:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Hayatında hiç sevmemiştir. Kalp yok ki. Alay eder sadece insanla..."

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 174 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 174 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)
Zagor 
 24 Ağu 00:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu dünya bir yedirme, yutturma, bir dümen dünyasıdır. Yediren yedirene, yutturan yutturana. Dümenini çeviren bey gibi yaşar. Yediremeyip dümenini çeviremeyense...

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 157 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 157 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)
İrem Nur 
24 Ağu 01:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nereye gidersek gidelim,içimde o.İçim bana ait değil,içim içime sığmıyor,

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 170)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 170)
Zagor 
27 Ağu 14:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Boşuna sevmiyorum Orhan Kemal'i.
"Aylardır evinin kirasını veremediğin için mi sıkılıyorsun? Çocuğun mu hasta? Kış bastırdı, odun kömür mü alamadın? İşsizsin de ondan mı rengin mosmor? Vız gelir. Dayar sıkıntı ilacını. Her şeyin bir zamanı var. Sıkıntı ilacı, armonik... Toplumsal meselelerin çözümüne yetseydi, bütün geri kalmış ülkeler, ileri ülkelerin sıkıntı içindeki emekçileri şarap içer, armonik çalarlardı meselelerini çözümlemek için!"

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 234 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 234 - Everest Yayınları 10.Baskı Eylül 2014)
Halil Yavuz KAYA 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, kafasında akıl taşıyan hayvandır ! Bu meziyetinden dolayı da hayvanlardan ayrılır. İnsan suretindeki hayvanlarsa, omuzlarının üstünde insan başı şeklinde tuz kabağı taşırlar anladın mı?

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 61)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 61)
Halil Yavuz KAYA 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okula bir tekme, gelsin futbol, gitsin karı kız. Büyüklerden biri söylemiş bunu, hayatı çok iyi tanımışlar dan biri: Aşk işsizlerin işidir ve işsizlere de serseri derler, unutma...

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 154)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 154)
Halil Yavuz KAYA 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çokluk elini senden çabuk tutmuş, sen akran birer "Serseri Mayın" dan başkası olmayan iki yakın arkadaşının, köşe başında ki elektirik direği altından ıslıkları... ıslıklar ah bu arkadaş ıslıkları ! Bu ıslıkları duydun mu, eli yüzü yıkamaya,saçı falan taramaya boş verirsin. Taramak yakışır,taramamak da bir başka yakışır.

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 6)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 6)
2 /