Adı:
Dünya Evi
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897175
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Dünya Evi
Dünya Evi
Toplumu en iyi anlatan yazarlarımızdan olan Orhan Kemal, kitaplarında bireyin yaşamını da hiçbir zaman gözden kaçırmamıştır. Baba Evi ve Avare Yıllar'ın devamı niteliğinde olan Dünya Evi de, kimi zaman çelişkilere düşse de her zaman toplumsal olanla biçimlenen, ancak bireysel olanı göz ardı etmeyen, insanı yaşamın gerçekliği içinde ele alan bir roman. Usta bir yazarın kaleminden, umuttan ve aydınlıktan asla vazgeçmeyen bir roman...
256 syf.
·4 günde·5/10
Orhan Kemal bu romanında genç bir adamın yoksullukla nasıl savaşmaya çalıştığını gözler önüne sermektedir. Genç bir adam evlenir,fabrikada memur olarak çalışmaktadır. Ama aldığı maaş malesef yetmez. Karısı düşünür ,taşınır eşine yardımci olmak için patronunun karısına gidip maaşına zam yapması için patronun karısına söylemek ister. Yolda kocası onu beklemektedir. Tüm umutları suya düşer. Yine bu kitapta anlatılmak istenen namuslu bir gencin tüm daleverelere iftiralara karşı mücadelesini anlatmaktadır. ...Okumanızı tavsiye ederim. ....
256 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Orhan Kemal bu romanında Anadolu'da isim vermediği bir yerdeki bir işçi mahallesindeki insanların hayatını bir çiftin etrafında dönen hikayeyle anlatıyor. bunu yaparken de dönemin siyasi, ekonomik hayatına da dokunuyor. İşçilerin fabrika memurları tarafından hor görülmesi, fabrika sahibinin zor şartlarda çalıştırdığı işçiler, fırsatçıların hayatlarına devam ederken haysiyetlilerin ise işsiz kaldıkları ahlaksızlıkları bizlere göstermeye çalışmıştır.

Asıl kahramanların isimlerini vermemiştir. Yalnızca "Genç kız"ın ismini son sayfada zikretmektedir. Öyle sanıyorum ki isim vererek onları sınırlamamak ve bu tür hayatları yaşayan çeşitli insanları genellemek için yapmıştır. Genç kız göçmendir ve çevresindekilerin karşı çıkmalarına rağmen "Genç adam" ile evlenmiştir. Güzel ve alımlı bir kadındır. Gençliğinden beri herkes ona ilgi duymaktadır. Evlenmiş olmasına rağmen kasap, bakkal ve Cangöz onun peşini bırakmak istememişlerdir. Çok sevdiği kocasıyla yoksul bir hayat sürmektedirler.

Genç adam ise avukat oğludur. "Karşı taraftaki" avukat olduğu için siyasi yafta yapıştırıp işinde ve sonrasında iş bulmakta zorluk çekmektedir. Karısını çok kıskanmakta ve onun çalışmasını bile istememektedir. Ancak tek başına kazandığı para da geçimlerine yetmemektedir. Fabrikadan kovulduktan sonra iş bulamaz ve aramasından da bir netice elde edemez.

Kitapta tanrı anlatıcı tekniği kullanılmıştır. Göçmen mahallesinde geçtiği için hikaye, Şiveye de yer vermiştir.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İtiraf edeyim ki Orhan Kemal’i biraz geç okudum…
Gün görmüş ama yokluğa mahkum olmuş; yaşamla boğuşurken, ekmekle aşk arasında kalan küçük adamın hikayesini anlatıyor.Okumanızı tavsiye ederim. ..
256 syf.
Baba Evi ve Avare Yıllar'da tanıdığımız Katip, Cemile romanında Cemile ile evleniyordu. Dünya Evi'nde ise evlilikle birlikte başlayan, fakirliğin getirdiği sıkıntıların sardığı ve sarstığı hayatları anlatılıyor.
256 syf.
·Puan vermedi
Üçlemenin son kitabı. Yoksulluk kitabı, açlık kitabı, sevda ve sefilik kitabı hayatın da her mantığı cikiverecek olan bir kitaptır. Kendi yaşadıklarından pay çıkarır ve ilk yazdığı romanlardandir ki bu yönüyle de değeri yüksek bir kitaptır da.
251 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yapılacaklar ve yapmam gerekenleri kabarık olduğu bir yerlerdeyim zihnimce, kendimi kitap okumaya vurdum demek isterdim ama öyle olmadı. Zamanımı daha çok yazın nimeti en güzel meyveleri yiyerek (yazıyorum bu inceleme yazımı) ya da ilk bölümleri her zaman ilgi çekici olan yaz dizilerini izleyerek geçiriyorum; bir nevi tatil. Bu tatil ortamında gerek arka kapağına gerek de 1k’daki yorumlara bakıp iç karartıcı maddiyat ve evlilik konularına değinen bu kitabı okumakta sakınca görmedim. Hatta ilk defa bindiğim beni eve götürür diye içimden temennilerde bulunduğum her kasiste beni sıçratan o otobüste yanımda oturan çocuğun da okumasında da şaşırmasında da sakınca görmedim.
İç karartıcı tamamen benim kişisel görüşüm fakat evlilikte düşüncelerim gereği anlayamadığım bağlayıcı şeyler var–yaşım da bu konuda etkili olabilir elbette-. Kitabı bitirip inceleme yazmaya karar verdiğim sıralarda televizyonda sen ‘benim herşeyimsin’(2016) adında baba-kız hikayesini anlatan bir film izledim. Kızın-Tuna ÇEVİK- babasıyla-Tolga ÇEVİK- ilişkisi ona olan güvenine dayalıydı daha çok, annesi-Melis BİRKAN- onu terk ettiği için onun eksikliğini yazdığı hayalperest mektuplarla kapamaya çalışan babası kızına onun istekleri doğrultusunda bir hayat oluşturmuştu. Bu kısım ekrana eğlenceli bir şekilde yansıtılmıştı, izlenmeye değer. Beni filmden uzaklaştıran ise annenin geri gelip ben annesiyim demesiydi, onu yanında istemesiydi. Daha temele inersek annenin ve babanın düşüncelerinin de temelinde olan bir insan olmadan yaşayamayacağını düşünüp yaşayamama durumu beni rahatsız ediyor, ihtiyaçlar listesinde bir insan olmamalı hiçbir zaman.
Bu kitapta da o var, kocasına bağımlı bir genç kadın; güzelliğiyle küçük mahallenin en güzel en çok istenilen genç kadını. Ve onun ‘öteki adamın oğlu’ olarak adlandırılan geçim sıkıntısından kurtulacağı ümidiyle Allah, vicdan, hak gibi kavramları da unutmadan çalışmak isteyen –boş- gururlu kocası. Kitabın yazımının 40’lı yıllarda olması(ek bilgi: ilk basım tarihi ocak 1949) mahalle yapısının olduğunu, kız kaçırma İstanbul'a kaçıp çalışma-yaşama hayallerini, siyasi görüşün kimlik olduğu bir kitapla karşı karşıya getiriyor bizi. Ben Orhan Kemal için okudum, iyi ki okudum siz de iyi ki benim incelememi okudunuz!
Beethoven hayranı cesur yürek, deli oğlan odacı Şaban'ı ve diğer Şabanları unutmadım.
256 syf.
·6 günde·7/10
Türk Dili Edebiyatının saygı ile anılası yazarından bir eşsiz eser daha. Dünya Evi romanıyla yoksulluk sınırını işlemektedir. Evli karı ve kocanın sorunlarına da değinerek okuru olayın içine, tam da merkezine çekmeyi başarabilmiş yazarımız. Ailesel sorunlara, geçim sıkıntısına, fakirliğe, zenginlik hayallerine, çaresizliğe, saf olan karakter analizlerine en ince ayrıntısına kadar yer vermiş Orhan Kemal. Olayları, davranışları sorgulayarak okuyacaksınız bu romanı. Bir nevi karakterlerin yaşadıkları hayatla hesaplaşma girişimine tanık olacaksınız. Okuyunuz...
"atacağım yeni tokat, bundan önce attığımdan çok daha değerli olmazsa, elimi kirletmem, korkma!"
Orhan Kemal
Sayfa 153 - everest
O zaman sabahlara kadar okuyacaktı.Dışarda yağmur,fırtına yer yerinde oynarken o, sıcacık odasında Tolstoyların filan dünyasına dalacaktı.
Niçin? Niçin başkalanna benzemek istiyorlardı? Kendi kendileri olmaktan bıkmışlar mıydı? İncecik bıyığı, koyu kestane, dalga dalga saçları, nefti gözleri için, o olduğu için sevmişti onu. Oysa kendisi olmaktan bıkmış görünüyordu!
Orhan Kemal
Sayfa 11 - Everest Yayınları
--Haklısın,dedi bütün otlar gibi haklısın ama senin onlardan biri yani bir ot olmanı istemiyorum!
Genç kadının öfkesi uçtu:
--Ne otu?
İçini çekti.Bunu ona anlatmak ne kadar zordu. Otlara,ağaçlara,öküzlere,köpeklere;ot,ağaç, öküz,köpek olduklarını anlatmak!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Evi
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897175
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Dünya Evi
Dünya Evi
Toplumu en iyi anlatan yazarlarımızdan olan Orhan Kemal, kitaplarında bireyin yaşamını da hiçbir zaman gözden kaçırmamıştır. Baba Evi ve Avare Yıllar'ın devamı niteliğinde olan Dünya Evi de, kimi zaman çelişkilere düşse de her zaman toplumsal olanla biçimlenen, ancak bireysel olanı göz ardı etmeyen, insanı yaşamın gerçekliği içinde ele alan bir roman. Usta bir yazarın kaleminden, umuttan ve aydınlıktan asla vazgeçmeyen bir roman...

Kitabı okuyanlar 64 okur

  • Mine AKPINAR
  • Epizot Portal
  • Dilan m
  • İclal Işık
  • Uğur ATAY
  • İsmail
  • Tevfik Doruk
  • Mehmetali yaman
  • Yorgun Demokrat
  • Hatice Akca

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (7)
9
%4.8 (1)
8
%28.6 (6)
7
%14.3 (3)
6
%4.8 (1)
5
%4.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0