Atatürk'ün Din Anlayışı

8,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
204 gösterim
Atatürk diyor ki:
 “Ey millet! Allah birdir, şanı, büyüktür. Allah'ın selameti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve Resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar
 cümlemizce malumdur ki, Kur'an'daki naslardır. İnsanlara feyiz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir, temel dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa hakikate tamamen uyuyor. Eğer akli mantığa, hakikate uymamış olsaydı bununla diğer ilahi ve tabi kanunlar arasında aykırılıklar olması gerekirdi. Çünkü bütün kanunları yapan Cenab-ı Haktır.”


(Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt: 11. s. 94-95)
Kitap okumak 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tüm toplumun kafasında soru işaretleri oluşturulmaya çaba gösterilmiş olan önemli bir alan hakkında yapılmış ciddi bir çalışma. Atatürk´ün farklı ortamlarda yaptığı sohbet ve söylemlerden din konusunda ki duygu, düşünce ve değerlendirmeleri okurun gözü önüne serilmiş. Kaynakçası olan çalışma bu alanda ilgisi olan ve sağlam bilgi edinmek isteyen okurlara önerilebilir.

Kitaptan 3 Alıntı

Dilek Ateş 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''...Her sarıklıyı hoca sanmayın. Hoca olmak sarıkla değil, dimağladır.''

Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 58 - YILMAZ KİTABEVİ)Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 58 - YILMAZ KİTABEVİ)
Dilek Ateş 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ATATÜRK DİN İSTİSMARCILIĞINA KARŞIYDI
''Müslümanlıkta rahiplik yoktur. Medreseler, eski Türklerin kurdukları modern zihniyette üniversitelerin taassubun elinde ıslah olmayacak kadar bozulmaya uğramış harabeleridir.Bunları ne ıslah ne de idame ettirmek kabil değildir. Yıkmaktan kastımız budur.Müslümanlıkta imam, cemiyetin en üstün adamıdır; zamanının en münevver adamıdır.Dört beş yüzyıl birbirini tutmayan uygulamalar, esen rüzgara göre verilmiş fetvalarla inançlarıyla oynanan Türk milletinin din duygularını bir süre daha skolastik ( bağnaz) cahilin eline bırakamayız.'' M.Kemal ATATÜRK

Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 55 - YILMAZ KİTABEVİ)Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 55 - YILMAZ KİTABEVİ)
Dilek Ateş 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'' Başlarında kralları,imparatorları bulunan halkın bana ulaştırdığınız dilek ve tekliflerini ben nasıl kabul edebilirim.Kabul ettim desem, buna o halkların başında bulunanlar razı olur mu? Halifenin emir ve yasakları yerine getirilir. Beni halife yapmak isteyenler emirlerimi yerine getirebilecekler midir? Durum böyle olunca, anlamı ve fonksiyonu olmayan asılsız bir sıfatı takınmak gülünç olmaz mı? '' M,Kemal ATATÜRK

Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 76 - YILMAZ KİTABEVİ)Atatürk'ün Din Anlayışı, Harika Yamak (Sayfa 76 - YILMAZ KİTABEVİ)