Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle

9,3/10  (13 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
909 gösterim
1905'te St. Petersburg'da doğdu. Asıl adı Alişya Rosenbaum. Çocuk yaşta kendini Büyük Savaş'ın içinde buldu. Yaşadığı savaşların biri düşmana karşıydı. Diğeri de bireye karşı. Çocukluğu kolektivizmin doğuşuna tanıklıkla geçti. Devrimi, kırmızı renkli bayrakları, Lenin'i, Stalin'i gazetelerden okudu. Etrafında olup bitenleri hiç sevmedi. Leningrad Üniversitesi'nde tarih okudu. Aristo'yu, Eflatun'u Rusya'nın en değerli hocalarından öğrendi. 1925'te mezun oldu. Annesinin Amerika'da akrabaları vardı. Onların yanına gitmek istedi. Annesi seyahat masrafları için mücevherlerini sattı. Babası yolcu ederken şöyle dedi: "Sana orda Rusya'yı sorarlarsa hepimizin yavaşça öldüğü büyük bir mezarlık olduğunu söyle". 1926 Şubatı'nda sisli bir günde New York limanında gemiden indi. Özgürlük Anıtı'nı ve hep hayalinde canlandırdığı, çok sevdiği gökdelenleri ilk defa o gün gördü. 1982'de ölene kadar Amerika'da esen "diğerkamlık" (altuism) rüzgarına şiddetle karşı çıktı. Ona göre "diğerkamlık" başkalarına iyilik yapmak değil, kendini feda etmekti. Her diktatörlük "diğerkamlık" üzerine kuruluydu ve bireyin kendini feda etmesi asla kabul edilemezdi. Her zaman kapitalizm idealini savundu. Amerika'nın bu sistemden hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini üşenmeden tekrarladı. Ona göre "insan önce Tanrı'nın tutsağıydı. Zincirlerini kırdı. Sonra kralların tutsağı oldu. Yine zincirlerini kırdı. Artık hiçkimsenin tutsağı olmamalı". Bütün zamanlamaların en çok okunan felsefi romanı "Atlas Vazgeçti"yi (Atlas Shrugged) 1957'de çıkardı. Roman o günden beri her yıl ortalama 200.000 sattı. Amerika'yı İncil'den sonra en çok etkileyenkitap oldu. Ayn Rand -asıl adıyla Alişya Rosenbaum- 1500 sayfalık bu dev romanı için "Bu bir felsefe tarihi kitabıdır. Düşüncemin vardığı son nokta da şudur: İnsanın kendi yaratıcılığını ortaya koyma hakkı hiçbir zaman engellenemeyecek". Ayn Rand'ın eserlerini Türkçeye kazandıran Sinan Çetin bu kitap için şöyle diyor: "Bukitap iş yapan, yaratan, yapan eden insanın toplum tarafından nasıl sömürüldüğünü, üstelik zalimce suçlandığını açıkça gözler önüne seriyor... eğer aklınıza, yeteneğinize, kendinize inanıyorsanız bu kitabı çok büyük bir aşkla okuyacaksınız."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2003
 • Sayfa Sayısı:
  494
 • ISBN:
  9789759677275
 • Orijinal Adı:
  Atlas Shrugged
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  Plato Film Yayınları
 • Kitabın Türü:
özlem dnzhn 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

bitirince boşlukta kaldığım bir kitap...güzeldi en dikkat çekici cümle;
'neden bunca şeyi bu budalalara bıraktık.'

Kitaptan 25 Alıntı

özlem dnzhn 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan adalete karşı acıma duygusuyla hareket ederse, kötülerin hatırı için iyileri cezalandırmış sayılır. İnsan suçluları ıstıraptan kurtarınca, masumlara acı çektirmeye başlar. Adaletten kurtuluş yoktur.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 404)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 404)
özlem dnzhn 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evrende hiç bir şey hak edilmeden, bedeli ödenmeden elde edilemez. Ne maddi olarak, ne de manevi olarak. O bedeli suçlular ödemezse, o zaman masumlar ödemeye başlar.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 404)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 404)
özlem dnzhn 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Biz dünyanın servetini ürettik, ama ahlaki kuralları kaleme alma işini düşmanlarımıza bıraktık.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 498)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 498)
özlem dnzhn 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Biliyor musun, bir insanın diğer bir insana karşı işleyebileceği tek gerçek ahlaki suç, sözleri veya eylemleriyle bir çelişki, bir imkansızlık, bir mantıksızlık izlenimini yaratarak kurbanının rasyonellik kavramını sarsmaktır.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 267)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 267)
özlem dnzhn 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insanı öldürmekten daha kötüsü, ona intiharıiyi bir değere satmaktır. Bir insanı kurban edip fırına atmaktan daha beteri, o fırına kendisinin atlamasını sağlamaktır. Kendi iradesiyle...üstelik fırını da kendisi kurarak.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 209)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 209)
özlem dnzhn 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan hayatının çemberlerden oluşması kabul edilemezdi. İnsanın, ardından bir dizi sıfır gibi dökülüp duran daireler sıralaması olması da kabul edilemezdi. İnsan hayatı düz bir çizgi gibi olmalıydı. Bir amaçtan, daha uzaktaki diğer bir amaca giden bir hareket olmalı, bu amaçların her biri, bir sonrakine artarak katkıda bulunmalı.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 480)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 480)
özlem dnzhn 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mesele şu birkaç dakikayı aşabilmek, diye düşündü. Şu birkaç dakikayı aş, sonra onun ardından gelen birkaç dakikayı aşmakla uğraş. Zamanla kolaylaşacak. Gün gelecek, hepsini aşmış olacaksın.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 308)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 308)
özlem dnzhn 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Paraya bakın. Para bir toplumsal değeri barometresidir.Ticaretin, iki tarafın rızasıyla değil de, zorlamayla yapıldığını görürseniz, üretebilmek için hiç bir şey üretmeyen insanlardan izin almanız gerektiğini görürseniz, paranın mal alıp satanlara değil de, ikramlar, iltimaslar alıp verenlere doğru aktığını görürseniz, insanların çalışmayla değil de, nüfuzla zenginleştiğini gözlemlerseniz ve yasalarınız da sizi bütün bunlardan korumuyorsa, tam tersine, o insanları size karşı koruyorsa, yolsuzluğun ödüllendirildiğini, dürüstlüğün kendini feda etme anlamına geldiğini anlarsınız, toplumun yazgısının yok olmak olduğunu anlarsınız.

Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 134)Atlas Vazgeçti 2. Bölüm: Ya Öyle Ya Böyle, Ayn Rand (Sayfa 134)
3 /