Aylak Sınıfının Teorisi

8,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
653 gösterim
Yaşamak için çalışmak zorundan olmayan, paraları ve boş zamanları bol olan insanlar ya da aristokratlar sınıfı (bunlara İngilizce dilinde kısaca leisure sınıfı deniyor) yırtıcı, barbarlık dönemi kültürünün gelişip ilerlemeye başladığı dönemlerde ortaya çıkmaya başladı ve bunlar daha çok feodal Avrupa ülkeleriyle yine feodal Japonya'da görüldü. Herhangi bir feodal ülkede en onurlu meslekler askerlik ve ondan sonra da ilahiyat dallarıydı, yani askerler ve rahipler çok saygın insanlar olarak kabul ediliyordu. Asiller ya da üst sınıf insanlar, çalışma gereksinmesi duymazlar, boş vakitlerini avlanmak ve buna benzer çeşitli konularla uğraşarak, daha doğrusu eğlenerek geçirir, değerlendirirlerdi.

Kültürel gelişme sürecinde, yaşamını sürdürebilmek için çalışmak zorunda olmayan ve boş zamanını geçirmek için çareler, yollar arayan insanlar sınıfının ortaya çıkması sonucunda mal mülk sahibi olma kavramı da doğdu.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

Belli bir servet (...) ve kahramanlık standardı (...) saygınlığın gerekli bir koşuludur ve bu, normal miktarın üzerinde, herhangi bir ilave erdemdir. (...) Toplumun, bu biraz belirsiz, normal kahramanlık ya da mülkiyet derecesini tutturamayan üyeleri, vatandaşların gözünde itibar kaybederler ve sonuç olarak, bir insanın özsaygısının alışılmış temeli komşularının saygısıyla bağlantılı olduğundan, kendi gözlerinde de itibar kaybederler.

1899

Aylak Sınıfının Teorisi, Thorstein VeblenAylak Sınıfının Teorisi, Thorstein Veblen
Günsenin 
13 Nis 19:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herhangi bir toplulukta kadının konumu, o topluluğun ulaştığı kültürel düzeyin en dikkat çekici belirtisidir.

Aylak Sınıfının Teorisi, Thorstein VeblenAylak Sınıfının Teorisi, Thorstein Veblen
Günsenin 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Maddi Öykünme
Halkın değerlendirmesine göre, bir insanın ulaşabileceği en yüksek şerefler, bugün bile, savaşta alışılmamış bir yırtıcılık ya da devlet yöneticiliğinde adeta yağmacı bir verimlilik göstermek suretiyle kazanılanlar olabilir.

Aylak Sınıfının Teorisi, Thorstein VeblenAylak Sınıfının Teorisi, Thorstein Veblen