Ayrıkotu

6,8/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
474 gösterim
Hava gitgide ağırlaşıyor. Her adım ve adımda. Omuzlarım, boynum ve sırtım. Ağır. İlerledikçe ağaçlar sıklaştı. Dağ yamacından vadiye eğiliyorum. Hiç rüzgâr yok. Biraz daha ilerlediğimde sise gömülüyor ayaklarım. Sonradan fark ediyorum, ağzına, dişlerinin arasına sıkıştırdığı dev kaya, vadinin yutkunmasına engel oluyor. Rüzgârdan gizlediği vadiyi beyaz duvakla süslüyor.

Genç öykücü Deniz Tarsus'tan ezber bozan öyküler. Ayrıkotu, hayali bir coğrafyanın insanlarını, yaban hayvanlarını, tek bir canlı gibi hareket eden doğanın gerçeğini anlatıyor öykülerinde. Şiddeti, yoksulluğu, gerçeküstüne sırt çevirmeden ele alıyor. İnsana, insanın içinde yaşadığı çevreden, kendi doğasından sesleniyor; ama gözü olabildiğince farklı şeyler görüyor. Deniz Tarsus'un yarattığı öykü atmosferi, coğrafyayı dönüştürme gücü, dil içerisinde kendine açtığı / açacağı alan, dikkate değer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750718755
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
esraaltunerrr 
 15 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

D&R da Can Yayınevinin bu yıl da düzenlemiş olduğu 5 TL kampanyasından nasiplendiğim kitaplarımdan birisi. Kitabın adı ve Türk kadın yazar olduğundan dikkatimi çektiğinden kitabı aldım. Bir solukta okudum diyebilirim. Hiçbir alıntı ve inceleme görmediğimden dolayı ilk incelememi buraya eklememi hakkıyla kazanan bir kitap :) İyi ki de almışım dedirtti. Kitap, birden fazla öykülerden oluşmakta 2 kısma ayırmış genç yazarımız bu kitabı; Ayrıkotu ve Öç şeklinde. Öyküler hayal gücünüzü irdeleyip zeval vermeyecek tarzda sağlamlar.

Anlatımı kısa cümlelerden oluşmakta ama kopukluğu farkettirmeyecek kadar anlamlı. Hayallerin akıcılığına kendinizi o kadar çok kaptırıyorsunuz ki gerçek yaşama dönesiniz gelmiyor. Kesinlikle okuyun, kampanyadan yararlanıp bu kitabı alın ve yazarı tanıyın. Tavsiyemdir. Kendisiyle tanıştığıma çok müşerref oldum.. :)

Sevgi Sertel 
21 Tem 21:38 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ve Ayrıkotu bitti...
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve ilk kez böyle değişik enteressan bir kitap okuyorum diyebilirim.
Fantastik ve mitolojik edebiyatı içeren öykülerden oluşan bir kitap.
Bir gezginin masalsı maceraları, geniş hayal gücü ile yazılmış, cinsellik de barındıran, bolca alt mesajlı olan ve aslında hayatta bazı dayatmalara karşı bir başkaldırı niteliğinde bu kitap.
Hikayelerde “Öç” kısmına geçtiğimizde ise bir kurdun bir bozayının ve bir maymunun insanlardan aldıkları intikamlar anlatılıyor.
Yazarın kalemi kesinlikle çok farklı :) ve sanırım ilk kez bu tür bir kitap okuyorum.
Tavsiye kısmı ise çok zor çünkü herkese hitap etmeyebilir.
O açıdan karar sizin.