Ayrıkotu

6,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
454 gösterim
Hava gitgide ağırlaşıyor. Her adım ve adımda. Omuzlarım, boynum ve sırtım. Ağır. İlerledikçe ağaçlar sıklaştı. Dağ yamacından vadiye eğiliyorum. Hiç rüzgâr yok. Biraz daha ilerlediğimde sise gömülüyor ayaklarım. Sonradan fark ediyorum, ağzına, dişlerinin arasına sıkıştırdığı dev kaya, vadinin yutkunmasına engel oluyor. Rüzgârdan gizlediği vadiyi beyaz duvakla süslüyor.

Genç öykücü Deniz Tarsus'tan ezber bozan öyküler. Ayrıkotu, hayali bir coğrafyanın insanlarını, yaban hayvanlarını, tek bir canlı gibi hareket eden doğanın gerçeğini anlatıyor öykülerinde. Şiddeti, yoksulluğu, gerçeküstüne sırt çevirmeden ele alıyor. İnsana, insanın içinde yaşadığı çevreden, kendi doğasından sesleniyor; ama gözü olabildiğince farklı şeyler görüyor. Deniz Tarsus'un yarattığı öykü atmosferi, coğrafyayı dönüştürme gücü, dil içerisinde kendine açtığı / açacağı alan, dikkate değer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750718755
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
 15 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

D&R da Can Yayınevinin bu yıl da düzenlemiş olduğu 5 TL kampanyasından nasiplendiğim kitaplarımdan birisi. Kitabın adı ve Türk kadın yazar olduğundan dikkatimi çektiğinden kitabı aldım. Bir solukta okudum diyebilirim. Hiçbir alıntı ve inceleme görmediğimden dolayı ilk incelememi buraya eklememi hakkıyla kazanan bir kitap :) İyi ki de almışım dedirtti. Kitap, birden fazla öykülerden oluşmakta 2 kısma ayırmış genç yazarımız bu kitabı; Ayrıkotu ve Öç şeklinde. Öyküler hayal gücünüzü irdeleyip zeval vermeyecek tarzda sağlamlar.

Anlatımı kısa cümlelerden oluşmakta ama kopukluğu farkettirmeyecek kadar anlamlı. Hayallerin akıcılığına kendinizi o kadar çok kaptırıyorsunuz ki gerçek yaşama dönesiniz gelmiyor. Kesinlikle okuyun, kampanyadan yararlanıp bu kitabı alın ve yazarı tanıyın. Tavsiyemdir. Kendisiyle tanıştığıma çok müşerref oldum.. :)