Beastly (Modern Bir ''Güzel ve Çirkin'' Masalı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
867
Gösterim
Adı:
Beastly
Alt başlık:
Modern Bir ''Güzel ve Çirkin'' Masalı
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054456406
Kitabın türü:
Çeviri:
Sevinç Tezcan Yanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Aşk hiçbir zaman çirkin değildir!

Çirkin bir yaratığa dönüşmüştüm.

Aynaya bakakalmıştım. Bir hayvandım artık, tam olarak bir kurt, ayı, goril ya da köpek değil, ama ayakta durabilen, neredeyse insan sayılabilecek ama insan olmayan korkunç bir türün örneğiydim. Ağzımdan köpek dişleri çıkıyordu, parmaklarım pençeleşmişti ve her yerimden tüyler fışkırıyordu. Sivilceli ya da ağzı kokan insanları küçümseyen ben, bir canavara dönüşmüştüm.

Peri masallarından mı bahsettiğimi düşünüyorsunuz? Kesinlikle hayır. Yer, New York şehri. Zaman, günümüz. Bu herhangi bir şekil bozukluğu ya da hastalık değil. Sonsuza kadar bu şekilde bir yaratık olarak? kalacağım, tabii büyüyü bozmanın bir yolunu bulmazsam.

Evet, İngilizce sınıfımdaki kızın bana yaptığı büyüden bahsediyorum. Neden beni gündüzleri saklanan ve geceleri etrafta gizli gizli dolaşan bir canavara dönüştürdü? Size anlatacağım. Size eskiden nasıl yerinde olmak istediğiniz zengin, kusursuz bir görünüşü ve hayatı olan adam Kyle Kingsbury olduğumu anlatacağım. Ve sonra nasıl kusursuz bir... canavar olduğumu.

"Leziz bir aşk hikâyesi. Tüm dünyadaki romantikler bu kitaba bayılacak."

-Annette Curtis Klause-

"Fantastik ve gerçekçi kurgunun hayranları için çekici ve sürükleyici bir hikâye."

-Voice of Youth Advocates-(VOYA)

"Gençler canavarın gerçek aşkın öpücüğüyle laneti kırıp sonsuza kadar mutlu yaşayıp yaşamadığını görmek için âdeta birbirleriyle yarışacaklar."

-Kirkus Reviews-

"Peri masalı tutkunlarının mutlaka okuması gereken bir eser." -School Library Journal-

"Beklentileri fazlasıyla karşılıyor."

-Publisher's Weekly-

"Hem genç kızlar hem de erkekler için oldukça çekici bir kitap." -ALA Booklist-

"Gençler Alex Flinn'in hikâye anlatım tarzını ve kusurlu ama en nihayetinde sempatik olan ana karakterine hayran kalacaklardır."

-KLIATT-

"Okuyucular bu eski hikâyenin modern dünyada geçen yeniden anlatımından zevk alacaklardır. Alex Flinn'in masalı canlı, gerçekçi ve büyüleyici."

-Children's Literature-
312 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Modern zamanda geçen güzel ve çirkin masalını anlatıyor kitap. Ben filmini uzun bir süre önceden beri biliyordum ama izlememiştim. Kitabı okuduktan sonra filmi de izlemeyi düşünüyorum ve aradaki farklılıkları ve benzerlikleri görmek istiyorum.
Konusu newyork'da yaşayan oldukça yakışıklı karizmatik ve zengin bir çocuk olan 16 yaşındaki kyle kingsbury'nin belirli bir dönemini anlatıyor.Kendisi şu anda da moda olan ve hiçbir zaman popülerliğini kaybetmeyecek olan dış görünüş meraklısı havalı bir tip. Birgün sırf gıcıklık adı altında görünüşü kendince düzgün olmayan bir kızı okul partisine davet ediyor ve kızı partide rezil ediyor. Kitap bu ya kız da cadıymıș ve onu bir canavara dönüştürüyor. 2 sene zaman veriyor kendini değiştirmeli ve onu canavar haliyle aşık olacak bir kızla tanışmalı falan filan.
Kitap bir hayli akıcı ama ayni zamanda da çok ergen. Tam da yaşının kitabı olmuş. Yalniz tek unsur şu geldi bana 16 yaşında bu ne rahatlık ya. İçinde saçma sapan +18 yerler geçiyor açık seçik olmasa da sanırım yazar kararsız kalmış ve ne yapacağını bilemeden ne bulursam yazıyım demiş.
Kitaptaki beğendiğim tek şey dış görünüşle hiçbir şeye varılamayacağını ve iç güzelliğin bambaşka bi şey olduğunu anlattığı konusunu beğendim o kadar.
Onun dışında beğenmedim kitabı pek yarım bırakma huyum olmadığı için ve sade diliyle hızlıca okunduğu için bitirdim. Ama sanırım merakımdan 2. elden aldığım kitapta yanılmışım maalesef. Kitabı okumayın vaktiniz varsa filmi izleyin yeterli. İyi okumalar.....
312 syf.
·Beğendi·6/10
ilk defa bir filmi kitabından daha üzel buldum. Filmini çok beğendiğim için birde kitabını okuyayım istedim fakat kitap beni hayal kırıklığına uğrattı.
312 syf.
·8/10
Bu kitabı okuduktan sonra kendini beğenmiş her insanın bir yerlere kapatılıp her şey hakkında düşünmesi gerektiğini istedim.. Nitekim iflah olmaz Kyle öyle bir şey yaşamasaydı aynı devam ederdi.. Güzel ve çirkinin modern versiyonu..
312 syf.
·3 günde·5/10
Kyle Kingsbury'nin her şeye sahip bir lise öğrencisi. Manhattan'daki lüks evi, ünlü bir haber kanalı sunucusu babası, büyük ölçütlerde parası ve inkar edilemez bir yakışıklılığa sahipti.

Ama ne kadarı gerçekti?

Son dönemlerde klasikler yeni uyarlamalarıyla gelmeye son sürat devam ediyor. Alex Flin'in farkıysa peri masallarının toz pembe görünen o imajını yıkması. Hayatımız boyu karşılaştığımız kötü sahnelere de yer vermesi bence kitaba olan bakış açımızda oldukça yapıcı bir etkisi oluyor. Olayı kendi tabiriyle şu şekilde açıklamış. '' Her ne kadar mutlu sonla bitse de, hikayemi şeker kremasından tamamen arındırarak yazmam işte bu yüzden.''

Kyle kendisine yönelttiği acımasız cümlelerin intikamını almak için kafasında acımasız bir plan kuruyor. Ama bu sefer karşısında kendinden aşağı gördüğü kızın kim olduğundan epeyce habersiz. Bu kızımız Kendra oluyor, kendisi bir cadı. Hiç de öyle Kyle'ın planındaki gibi hayalleri yıkılmıyor ama olan kendisine oluyor. İşte asıl kısım mitolojik ögelerde, bir çok filmde ve masalda karşılaştığımız şekilde başlıyor. Sinirlenen cadı tarafından bir canavara dönüştürülüyor.

Ama Kendra Kyle'ın son anda farkında olmadan yaptığı iyiliğin hakkını veriyor. Oysa Kyle hizmetçisinin yanlış aldığı çiçekten kurtulmak için onu yalnızca resepsiyondaki kıza veriyor. Bunu gören Kendra ona gülün dökülen yaprak sayısı kadar bir süre veriyor.

İki yıl.

Dış görünüşün önemsiz olduğunu anlamayan bir canavarın gerçek aşkını bulması için yalnızca iki yıl.....

Bundan sonra Kyle Kingsbury'nin Adrian King'e dönüşümünü ve tam umudunu kestiğinde aşk tesadüfleri sever dememizi sağlayan olaylar zincirinde buluyoruz kendimizi.

Peki gerçek sevgiyi tatmamış biri sevdiğini ve sevildiğini anlayabilir mi?

Kitabımız bu sorunun cevabını öğrenmek isteyenler ve iflah olmaz romantikler için biçilmiş kaftan.
312 syf.
·7/10
filmini çookk önceleri izlediğim bi kitap. tabi ki de o zamanlar kitabı olduğunu bilmiyordum. kitap her zaman için daha iyi bence.. güzel bir kitaptı.. Kyle hakettiğini buldu bence oh olsun :D yaksikli olmasi herkesi kucuk gorme hakki wermiyor. Bunu anlamasini cok guzel sagladi cadi :)
312 syf.
·4 günde·9/10
Küçükken, annemin bana aldığı ilk kitaptı Güzel ve Çirkin. Sanırım resimli olduğu için çok sevmiştim. O zaman masalsı bir yanı vardı.
O ufacık kitap yıllar önce elimde olmasaydı, okumayı bu kadar çok sevmiş olmayacaktım belki de.

Günümüzde geçen, güzel ve çirkin hikayesinde Bayan Flinn, tüm detayları sade bir dille betimlemiş, duyguları ön planda tutarak eğlenceli, alışılmadık, canlı bir kitap ortaya çıkarmış.

Filmi seyrettikten sonra da okunabilir, öncede. Filmde olmayan birkaç şey kitapta, kitapta olmayan birçok şey filmde yok. Her film kitabıyla aynı olacak diye bir kaide de yok öyle değil mi? :)

Okunmadığında bir şey kaybettir mi, hayır. Okunduğunda bir şey kazandırır mı, şüphesiz ki evet. Önemli olan arada insanın ihtiyaç duyduğu birtakım şeyleri gerçekleştirebiliyor olması...
312 syf.
·4/10
Birkaç yıl önce okuduğum bir kitap Beastly. Filmini sevdiğim için merak edip almıştım fakat filmler ve kitaplar çoğunlukla farklı oluyor sizin de bildiğiniz gibi.

Dili bir hayli basitti, çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Genelde aksi olur ama bu kez filmini daha çok sevim ve tavsiye ediyorum. Modern bir güzel-çirkin hikayesi.
312 syf.
Güzel ve Çirkin masalının günümüz versiyonu.
Dış görünüşün ne kadar önemsiz olduğu ve asıl iyilik ve güzelliğin insanın içinde olduğunu anlatan bir kitap.
Popüler-baba parasıyla-,
yakışıklı-göreceli olmakla beraber-,
Kyle insanların güzelse sosyal hayat,iş,okul,aile bir şekilde var olduklarını aksi takdirde dış görünüşleri ona göre mükemmel değilse  ( çirkin ! ) insanların hiçbir şeyi hak etmediklerini düşünen bir genç.. Tabii bu düşüncenin temelinde spiker olan babasının payı çok büyük.
Kyle okulunun dans partisine ezik olarak gördüğü kızı dalga geçmek için çağırdığında artık her şeyin eskisi gibi olmayacağını bilmiyordu. Çünkü karşındaki bir Cadıydı. Ve cadı kendisini bir CANAVAR'a dönüştürdüğünde çok geç olduğunu görecekti.
Ve cadıdan küçük bir şans : Kyle iki yıl içinde onu bu haliyle seven ve onunda sevdiği birini bulup öpüldüğünde sihir bozulacak.Aksi olursa hayatının devamını canavar olarak geçirmek zorunda kalacak.
312 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Güzel kurgu güzel hisler güzel duygular güzel aşk güzel kız ve ucube adam(yanlış anlaşılmasın kurt adamlar aşırı karizmatik bence) modern bir güzel ve çirkin masali güzel bir modern aşka dönüşüyor ee bizede keyifle okumak düşüyor
Dışarı çıksam insanlar beni görünce çığlık çığlığa kaçışırlar. Dış görünüş birçok insan için önemli. Dünyanın gerçeği bu.
Alex Flinn
Sayfa 233 - Pegasus yayınları
"Çünkü anlatacak başka kimsen yok. Kalbin paramparça ve içini dökecek kimse yok."
Alex Flinn
Sayfa 264 - Pegasus yayınları
Birine dokunmayı deli gibi isteyip dokunamamanın nasıl bir şey olduğunu biliyormusun?
Alex Flinn
Sayfa 233 - Pegasus yayınları
Belki de insanları gereğinden fazla dış görünüşleriyle yargılıyoruzdur. Belki de böylesi, asıl önemli olanı görmekten daha kolay geliyordur.
Alex Flinn
Sayfa 288 - Pegasus yayınları
Çiçekleri seviyordum. Dikenleri bile umurumda değildi. Yaşayan her varlığın korunmaya ihtiyacı vardı.
Alex Flinn
Sayfa 154 - Pegasus yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beastly
Alt başlık:
Modern Bir ''Güzel ve Çirkin'' Masalı
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054456406
Kitabın türü:
Çeviri:
Sevinç Tezcan Yanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Aşk hiçbir zaman çirkin değildir!

Çirkin bir yaratığa dönüşmüştüm.

Aynaya bakakalmıştım. Bir hayvandım artık, tam olarak bir kurt, ayı, goril ya da köpek değil, ama ayakta durabilen, neredeyse insan sayılabilecek ama insan olmayan korkunç bir türün örneğiydim. Ağzımdan köpek dişleri çıkıyordu, parmaklarım pençeleşmişti ve her yerimden tüyler fışkırıyordu. Sivilceli ya da ağzı kokan insanları küçümseyen ben, bir canavara dönüşmüştüm.

Peri masallarından mı bahsettiğimi düşünüyorsunuz? Kesinlikle hayır. Yer, New York şehri. Zaman, günümüz. Bu herhangi bir şekil bozukluğu ya da hastalık değil. Sonsuza kadar bu şekilde bir yaratık olarak? kalacağım, tabii büyüyü bozmanın bir yolunu bulmazsam.

Evet, İngilizce sınıfımdaki kızın bana yaptığı büyüden bahsediyorum. Neden beni gündüzleri saklanan ve geceleri etrafta gizli gizli dolaşan bir canavara dönüştürdü? Size anlatacağım. Size eskiden nasıl yerinde olmak istediğiniz zengin, kusursuz bir görünüşü ve hayatı olan adam Kyle Kingsbury olduğumu anlatacağım. Ve sonra nasıl kusursuz bir... canavar olduğumu.

"Leziz bir aşk hikâyesi. Tüm dünyadaki romantikler bu kitaba bayılacak."

-Annette Curtis Klause-

"Fantastik ve gerçekçi kurgunun hayranları için çekici ve sürükleyici bir hikâye."

-Voice of Youth Advocates-(VOYA)

"Gençler canavarın gerçek aşkın öpücüğüyle laneti kırıp sonsuza kadar mutlu yaşayıp yaşamadığını görmek için âdeta birbirleriyle yarışacaklar."

-Kirkus Reviews-

"Peri masalı tutkunlarının mutlaka okuması gereken bir eser." -School Library Journal-

"Beklentileri fazlasıyla karşılıyor."

-Publisher's Weekly-

"Hem genç kızlar hem de erkekler için oldukça çekici bir kitap." -ALA Booklist-

"Gençler Alex Flinn'in hikâye anlatım tarzını ve kusurlu ama en nihayetinde sempatik olan ana karakterine hayran kalacaklardır."

-KLIATT-

"Okuyucular bu eski hikâyenin modern dünyada geçen yeniden anlatımından zevk alacaklardır. Alex Flinn'in masalı canlı, gerçekçi ve büyüleyici."

-Children's Literature-

Kitabı okuyanlar 90 okur

  • Zeynep koca
  • Sevinç Günay
  • Flower_
  • Hasan Savuk
  • Ayşe Nur
  • Pınar Uzun
  • Kübra Sezen
  • Ayşe Gürsu
  • Güzeller Şehri
  • Nazlı çoban

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.5 (5)
9
%13.5 (5)
8
%32.4 (12)
7
%10.8 (4)
6
%21.6 (8)
5
%2.7 (1)
4
%5.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%0