·
Okunma
·
Beğeni
·
815
Gösterim
Adı:
Ben Ölürsem
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051865331
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Where One Goes
Çeviri:
Aslı Özkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik
Baskılar:
Ben Ölürsem
Ben Ölürsem
Bir şey hem hayatını mahvedip hem de seni kurtarabilir mi?

Ben Charlotte, ama bana kısaca Char diyebilirsiniz. Hayatım boyunca ruhlara inanmadım, ta ki korkunç bir kaza hayatımı değiştirene dek. Artık çok özel bir yeteneğim var: Ölülerle konuşmak! Yanlış anlaşılmasın,sadece halledemedikleri sorunları yüzünden bu dünyada sıkışıp kalmış ruhları görebiliyor ve onlarla konuşabiliyorum.Ancak bu yetenek yüzünden yalnız kaldım ve gidecek bir yerim yok. Tam da tüm bu olanları hayatıma son vererek bitirmeye karar vermiştim ki kader ağlarını ördü ve karşıma Ike’ı çıkardı. Ike güçlü, çekici bir asker ama kötü bir özelliği var: Hayatta değil. Kardeşi onun ölümünü atlatamadığı için karşı tarafa geçemeyen Ike’la bir anlaşma yaptık. Bana kalacak bir yer bulması karşılığında kardeşi George’a yardım edeceğim ve Ike özgürlüğüne kavuşacak. Tabii her şeyin sonunda bir seçim yapmam gerekecek,fakat kim kalbinin diğer yarısından vazgeçebilir ki?

“Romantik kitaplardan hoşlanıyorsanız ve değişik bir şeyler arıyorsanız; duygu yoğunluğu, mizahi dili veeşsiz kurgusuyla bu kitap tam size göre…”

- Amazon -

“Yazarın, bir karakterden diğerine değişen mükemmel anlatımı sayesinde her anı onlarla birlikte yaşayacaksınız.”

- Kindles& Wine -

“Bu sadece bir aşk hikâyesi değil. Paranormal olaylarla mizahın, ölümün yakıcılığının ve her şeye rağmen hayata tutunmanın hikâyesi.”

- Barnes&Noble -
368 syf.
·11 günde·4/10 puan
İndirimdeyken almıştım . Eğer indirimde olmasaydı almazdım açıkçası . Kitaba gelirsek elime alıp alıp bıraktım çünkü baş kısımları aşırı sıkıcıydı. Sonra okumaya karar verdim . Polisiye türüne benziyordu ama sonradan aşka dönüştü. Bazı kısımlar karışıktı anlamak için iki kez okudum .
Konusu ölülerle konuşabilen bir kız . Buraya kadar sorun yok ama bu kızımız sonra ölü Ike ve yaşayan George arasında kalıyor ve bunlar ikiz kardeş .
Ben kitabı zar zor bitirdim . Konusu biraz ilgi çekici ( kızın ölülerle konuşabilmesi ) . Bunun dışında kitabı beğenmedim.
368 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım
#B.N.Toler

Ben Ölürsem
B. N. Toler
MARTI YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 368

Bir şey hem hayatını mahvedip hem de seni kurtarabilir mi?

Okurken eskilerden seyrettiğim bir diziyi hatırladım. Eğlenerek ve hüzünlenerek okudum. Gerçekten sürükleyici. Belki genç yaştaysanız daha fazla sevebilirsiniz buna rağmen gerçekten beğendim. Peki böyle bir yeteneğim olsun ister miydim? Kimbilir belki ilginç olabilirdi.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
SihirliFlut
http://www.ukitap.com/u/SihirliFlut/
https://zebramo.com/users/323273809
368 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok tatlıydı. inanılmaz duygulandırdı ve etkiledi beni.. benim gibi kapağına bakıp yüz çevirmeyin çok şey kaybedersiniz.. :) şiddetle tavsiye ederim..
368 syf.
·3 günde·1/10 puan
Herkese merhabalar. Ben yine saçmalığıyla bana enerji veren, içindeki redaksiyon hatalarıyla eğlendiren bir kitap yorumuyla gelmiş bulunuyorum.

2018 bitiyordu ama bazen çilemiz bitmiyordu. Herkesin çok sevdiği, beğendiği bir kitapla daha Büşra anlaşamıyordu.

(Araya sıkıştıralım, kitabımızın soundtrackını oluşturdum:
İkinizi de sevdim ve Yıldız Tilbe'den iki kadın bir adam.)

Kitabı anlamayı, saçmalıklarını görmezden gelmeyi ve tuhaflıklarını kabul etmeyi çok denedim. Ama bir yerden sonra bende ipler koptu. Yok arkadaş, anlamıyor, sevmiyor ve beğenmiyorum. Karar verilmiştir! Gelsin taşlar...

Ne yazık ki yorumum bir parça spoiler içeriyor olacak. Neden kitabı sevmediğimi anlamanız için bu şart. Yine de ipucu istemeyenleri, buradan sonrasını okumaması için uyarmış olayım.

Char, yirmili yaşlarını yaşamakta olan bir genç kadın. (Kitabın Türkçe edisyonundaki saçma kapak bize sanki liseli bir kızın hayatıyla ilgili bir şeyler okuyacakmışız izlenimi verse de -ya da bana- şükür ki karakterlerimiz 16 yaşında değil. Yeeey!) Yaşadığı bir travma sonrası kendisi arafta kalan ölü ruhları görmeye başlamıştır ve gerek ailesi, gerekse arkadaş çevresi ona sırtını dönmekte hiç tereddüt etmemiştir. 6 yıldır hayatını ölülere yardım ederek geçirmekte, kafayı yemeye bir hayli yakın bir çizgide hayatını sürdürmektedir. Bir gün ona ihtiyacı olan Ike adında bir ölüyle tanışır ve bir anlaşma yaparlar. Ike "öbür tarafa" geçmesi için ikiz kardeşi George'un toparlanmasına ihtiyaç duyuyordur. Char ona yardım ederse o da kızımıza başını sokacak bir çatı, para kazanacak bir iş bulma konusunda yardımcı olacaktır. Anlaşma yapılır, mühürlenir ve işleme konulur.

Olaylardan bize ne? Ben size kitabı sevmeme sebebimi anlatacağım. Ike, kızımıza aşık olmuştur. Ölü oğlan, bildiniz. Ve kızımız da ölü oğlana aşık olmuştur. Aşk bu ya, olur böyle şeyler. Şey etmeyelim. Ve kızımızın aşk anlayışı, bittabi, birinin yakışıklı olmasını yeterli bulacak seviyededir. Tesadüf bu ya, George da ikizi ile aynı görünüme sahiptir. Bilin bakalım kızımız ne hisseder? Ona da aşıktır, yaşayan oğlana. Ve bittabii oğlan da ona. Aynı zamanda bir yakışıklı gördüğü an kendini kaybeden kızımız bir ara hafiften, ucundan iki kardeşin kankası Sniper'a göz dikmiş, vazgeçmiş ve George'un yasak aşk yaşadığı çalışanı Misty'nin yavuklusu Roger'ı da epeyce çekici bulup ne olmuş canım diye atarlanmıştır da. Tüm bu sözde aşk karmaşası arasında birkaç yerde ben yerlere mi yatsam, kafamı duvara mı sürtsem diye çok düşündüm ve kararsızlığı ile gündeme gelen bir insan olarak çözümü yorum yazmakta buldum.

Bir yerde kızımız, kadınların kendini değerli hissedebilmek için erkek ilgisine ihtiyaç duyduğundan dem vurmaktadır. Büşra da hayalinde onun kafasını, ne kadar değerli olduğunu hissetsin diye duvara vurmaktadır.

Bu arada yazar bu çoklu aşk sendromuna sürekli olarak karakterlerin ağzından atarlanmaktadır. Ike der ki belki kimse Char'ı anlamıyor ama ne olmuş? Ben anlıyorum. Sevdiğim kadın kalbine iki adam koyacaksa bunun ikizim olmasıyla gurur duyarım. Ve George, azıcık ucundan kıskansam da Char'ı anlıyorum, eğer onu bir adamla paylaşmam gerekseydi bu Ike olurdu. Kardeşlik, kalleş- ay pardon, paylaşmaktır; diyerek bize değerli bir öğüt sunmaktadır. Oğlanların ana babası dahi bu normalliği sorgulatan aşk üçgenine karşı saygı doludur; zira yetiştirdikleri iki oğlanı aynı anda sevmemek mümkün müdür? Kim seçim yapabilir ki onlar arasında? Ah ne tatlı. Kızımız da başta içten içe utanç içindedir ve yazarın satır aralarına yedirdiği terapilerle bu utancı yenip aşkını haykırır: İkinizi de seviyorum. İkinizi farklı şekillerde seviyorum. Hem merak etmeyin, ikiniz hayatta olsaydınız kimi seçsem yav diye başınızı ağrıtmaz çekip giderdim. Aşığım size kardeşler; gibi nidalarla zırlamaktadır. Bolca ağlayan, ailesinden hayatın sillesini görmüş bu kızımıza içimizin acıması ve ona aferin kızım, arkandayız dememiz beklenmektedir ama bir Büşra bunu reddeder. Yemezler güzelim.

Kitabımıza dair iplerin koptuğu yere gelmiş bulunuyoruz. Hazır mısınız? Çünkü buraya kadar olan cidden göz devirmek dışında tepki vermediğim değersiz ayrıntılardı. Kitabımızın sonunda sevgili Char şöyle düşünür: George, ben ve Ike ileride öbür tarafta bir araya gelip tamamlanacağız.

Ve mutlu son.

Yazar, yazarın sevenleri ve kitabın sevenleri size saygım sonsuz olmakla birlikte şunu belirtmek istiyorum: Hayatımda bu kadar hastalıklı çok az düşünceye şahit oldum ki şahit olduklarımın bir çoğu bu kitapta barınıyor. Allah herkese akıl fikir versin diyor, yorumuma son veriyorum.
368 syf.
·5 günde
Selamlar
Ben Ölürsem kitabı ile geldim size.
Spoi uyarısı bırakıyorum buraya, şikayet yemeyelim
Dikkat! Spoi bulunmaktadır.
Eveeet gelelim konuya.
Kitabımızda Charlotte adında bir kızımız var, abisi ile feci bir motor kazası yapıyor ve abisi ölüyor.
Ama kızımız bir yetenek kazanıyor tabi kullanmasını bilene
Arafta kalan ve tamamlanmamış işleri olan ölüleri görüyor Char.
Düşünsenize; çevrenizde ruhlar var ama sadece siz görüyorsunuz, daha delirmediniz mi?
Peki size gelen bir ruhun cesedini polislere ihbar ettikten sonra peşinize polisler düşerse, neler olur?
Buradan sonrası nasıl devam eder?
Aşk kızımızı nasıl buldu sizce?
Peki bir kız ikiz kardeşlerin ikisine de aşık olabilir mi?
Ya da ölü bir adama aşık olunur mu?
Sonu nasıl bitecek diye merakla okuduğum bir kitap.
Kendisini hiç arka kapağına bakmadan, kitap sepeti uygulamasından rastgele almıştım.
Ama rastgele alıpta pişman olmadığım kitaplar arasına yerleşti
Tavsiye ediyorum.
İyi okumalaaaar.
368 syf.
·2 günde
Bir kitapçıya gidip bu kitabı rafta son kitap olarak bulsaydım alıp okumayı düşünmezdim. Kitapların kapakları gerçekten de insanlar gibi şaşırtabiliyor ve itiraf etmeliyim ki bu kadar güzel bir kitabı hediye olarak aldığıma çok mutluyum. Kitap o kadar akıcı ve güzel ki kurgusu adeta sizi sarıp sarmalıyor ve bu kitapta kendinizden bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Kitabı okurken göz yaşlarıma engel olamadım çok gerçekci yazılmış bir kitap. Yazarı ile tanışmak isterdim.
368 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Charlotte, ölülerle konuşabilme yeteneğine sahip henüz yirmilerinde genç bir kız. Altı sene önce agabeyini bir motorsiklet kazasında kaybettikten sonra farkettiği bu gücü sayesinde ölmüş, arafta kalmış insanlara yardım ediyor. Ama tüm bunlarin haricinde hepsinden de bıkmış durumda. Bir gece hayatına son vermek isterken Ike ile tanışıyor. Ve bittabi Ike da ölü biri.Ikisi de birbirlerinden etkileniyorlar. Bir anlaşma yapıyorlar ve hikaye de buradan sonra başlıyor. Ike'in erkek kardesi için üzülüyor olması Charlotte'u bir şeyler yapmaya itiyor ve yapıyor da.Charlotte, cok geçmeden George'a karşı da derin hisler beslemeye basliyor. Bence, kitap iki erkek kardeşe abayı yakan- yaktığını düşünen- şekilde değil de başka türlü olsaymış dedirtiyor insana. Onun haricinde esas konuyu görmezden gelip okuyabilirseniz, çeviride ki sıkıntılar da buna dahil bence okunabilir kitap. Eğlenceli oldugunu düşündüğüm kısımları da var.

Ha bir de kitabın kapağına bakıp aldanmayın sakın Yazar teşekkür kısmında kitabın orijinal kapağına övgüler yağdırırken bizim kitabın kapağı çocuk kitabından hallice gözüküyor Ne diyeyim. Yeni ay bol okumalı bir ay olsun
368 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Charlotte –kısaca Char- geçirdiği bir kaza sonucu özel bir yeteneğe sahip olur; hayatta tamamlanmamış işleri olan ölüleri görebilme ve ölüler ile konuşabilme yeteneği. Bu yeteneği yüzünden ailesi ve çevresi tarafından dışlanan Charlotte artık yalnızlıktan yorulduğu için hayatına son vermek üzereyken Ike ile karşılaşıyor. Tabii Ike’ın aslında ölü olduğu gerçeğini unutmamak lazım.. Ike ile Charlotte bir anlaşma yapıyor: Ike, Charlotte için sığınacak, yaşayacak bir yer bulmasına, Charlotte ise Ike’ın hayatta olan ikiz kardeşinin girdiği bunalımdan çıkmasına yardım edecek.
Kitabı okurken çoğu yerde eğlendim, birçok yerde de hüzünlendim.
Sürükleyici bir anlatıma sahip bu tür kitapları sevenlere tavsiye edeceğim çoğunlukla eğlenceli bir kitaptı.
368 syf.
·8/10 puan
Ben diğer yorumlardan farklı buluyorum kitabı. Okurken gerçekten etkilendim. Salya sümük ağladım hatta sonlara doğru. Kitap kendini okutturuyor. Sürükleyici ve etkileyici bir kitap. Dün kitapçıda görüp aldım bugün bitirdim.Gerçekten yorumları okuyunca o kadar beklenti içine girmemeliyim dedim. Ama ben beğendim. Biri ne anlatıyor bu kitap anlat bakalım dese anlatamam büyük ihtimal çünkü bu kitap okunmadan anlaması zor bir kitap. Yazarın yarattığı dünyaya hayran kaldım. Ama yazardan şunu da beklemedim değil o kıza bu gücü verebildiyse o çocuğu da bir şekilde diriltmenin yolunu bulabilirdi. Ama o zaman bu kitabı okumanın zevki olmazdı ya da başka türlü bir zevki olurdu bilemiyorum. Tek söyleyeceğim beni etkiledi ve nedenini bilmiyorum. Şans verin kitaba. Herkesin zevkleri aynı değil. Herkes bir kitabı sevmek veya sevmemek zorunda değil. Ama o kadar kötü yorumu da bence hak etmiyor kitap.
Merhametsiz bir soğuk değilse de daha çok yaralı, insanları kendisinden uzak tutmak isteyen, kırgın bir soğukluktu bu.
B. N. Toler
Sayfa 49 - martı
Ona olabilecek en sempatik halimle gülümsedim. Onu rahatlatmak için ona dokunmak ya da sarılmak falan isterdim.
Fakat ölülere dokunamazdım.
B. N. Toler
Sayfa 8 - mart

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Ölürsem
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051865331
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Where One Goes
Çeviri:
Aslı Özkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik
Baskılar:
Ben Ölürsem
Ben Ölürsem
Bir şey hem hayatını mahvedip hem de seni kurtarabilir mi?

Ben Charlotte, ama bana kısaca Char diyebilirsiniz. Hayatım boyunca ruhlara inanmadım, ta ki korkunç bir kaza hayatımı değiştirene dek. Artık çok özel bir yeteneğim var: Ölülerle konuşmak! Yanlış anlaşılmasın,sadece halledemedikleri sorunları yüzünden bu dünyada sıkışıp kalmış ruhları görebiliyor ve onlarla konuşabiliyorum.Ancak bu yetenek yüzünden yalnız kaldım ve gidecek bir yerim yok. Tam da tüm bu olanları hayatıma son vererek bitirmeye karar vermiştim ki kader ağlarını ördü ve karşıma Ike’ı çıkardı. Ike güçlü, çekici bir asker ama kötü bir özelliği var: Hayatta değil. Kardeşi onun ölümünü atlatamadığı için karşı tarafa geçemeyen Ike’la bir anlaşma yaptık. Bana kalacak bir yer bulması karşılığında kardeşi George’a yardım edeceğim ve Ike özgürlüğüne kavuşacak. Tabii her şeyin sonunda bir seçim yapmam gerekecek,fakat kim kalbinin diğer yarısından vazgeçebilir ki?

“Romantik kitaplardan hoşlanıyorsanız ve değişik bir şeyler arıyorsanız; duygu yoğunluğu, mizahi dili veeşsiz kurgusuyla bu kitap tam size göre…”

- Amazon -

“Yazarın, bir karakterden diğerine değişen mükemmel anlatımı sayesinde her anı onlarla birlikte yaşayacaksınız.”

- Kindles& Wine -

“Bu sadece bir aşk hikâyesi değil. Paranormal olaylarla mizahın, ölümün yakıcılığının ve her şeye rağmen hayata tutunmanın hikâyesi.”

- Barnes&Noble -

Kitabı okuyanlar 88 okur

  • Sena
  • ahbebeğim
  • Berna Aşcıgil
  • Aleyna Yanık
  • Ebru Şahin
  • Cihan
  • Ece
  • Nurgül Yazıcı
  • melis
  • beyza nur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (7)
9
%15 (6)
8
%30 (12)
7
%7.5 (3)
6
%5 (2)
5
%7.5 (3)
4
%10 (4)
3
%0
2
%0
1
%2.5 (1)