Ben ve Biz Postmodern İnsanın Psikanalizi

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
149 gösterim
21. yüzyılda yeni bir karakter yapısı mı ortaya çıktı?

Ülkemizde de bir dönem yaygın olaran okunan ve benimsenen Erich Fromm 1940'lı yıllarda Batılı toplumlara damgasını vuran "pazarlamacı karakter"den söz ediyordu. Fromm daha sonra "nekrofil" ve narsistik olarak adlandırdığı başka karakterler de tanımladı. Onun asistanı ve editörü olan Rainer Funk, 21. yüzyılın sosyo-ekonomik koşulları ve özellikle de bilgi teknolojilerinin toplumda yeni bir karakterin oluşumuna yol açtıklarını öne sürüyor. Fromm'un analitik sosyal psikolojisi ve toplumsal karakter kavramı çerçevesinde postmodern ben-odaklı karakter adını verdiği bu karakteri öteki başlıca karakterlerle karşılaştırıp ayırıcı özelliklerini tanımlıyor.

Psikodinamik açıdan incelediği ben odaklığının, üretken olmayan bir kişilik yönelimi olduğu sonucuna varan Funk, postmodern insanın yabancılaşmış ben yaşantısına özgü savunmaları ve bunları bunlardn kaynaklanan çeşitli patolojileri de ele alıyor.

Funk'un bu çalışması öncelikle "sosyal karakter" kavramı olmak üzere Fromm tarafından ortaya atılan temel düşünceleri geliştirmeye ve tamamlamaya yönelik. Postmodern ben odaklı karakteri psikodinamik açıdan incelemesi ise analitik sosyal psikolojiye önemli ve özgün bir katkı niteliğinde.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2007
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789750812804
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melike Durmuş 
 19 Mar 14:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Psikoloji konulu kitapları pek okumamış olmama rağmen epey başarılı bulduğum bir eser. günümüz insanını, bugünkü şartları ve 'biz'i anlatmakta çok yetkin buldum. özellikle kitabın tanımlamalar kısmından sonraki psikanaliz bölümlerinde kendinizi sorgulamanıza sebep oluyor, herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim. bu kitabı atölye çalışmamızda bizim için seçen uludağ ilahiyatta din psikolojisi öğretim görevlisi olan akif hayta hocama teşekkür ediyorum

Kitaptan 1 Alıntı

Taylan Özkan 
16 Nis 02:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsani Yetilerin Pratiği Olarak Üretken Ben Yaşantısı
İnsanın önünde iki yol vardır; bunlardan birisi, yaşamını kendisine ait olmayan yabancı güçler ve becerilerin desteğiyle yapılandırmak, diğeri ise yaşamını kendi öz güçlerinin desteğiyle yapılandırmaktır.

Ben ve Biz, Rainer Funk (Sayfa 128 - Yapı Kredi Yayınları)Ben ve Biz, Rainer Funk (Sayfa 128 - Yapı Kredi Yayınları)