Bir Karış İstanbul

2,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
266 gösterim
Günümüz öykücülüğüne kendine özgü bir sıcaklık getiren Ömer Ayhan'ın her boydan yirmi beş öykülük bu kitabı bir duyguyu binbir ateşle besleyen kıvrak bir kalemin ürünü.
Tadımlık:
Aklıma düştükçe ezip geçiyorum beni. Ne yaman bir kekemeliktin. Uçurum ağızlarında kök salmış mağaralara kapanırdık. Yasak sevişmelerin şefkatli koruganı. Senden bir iz arayıp durdum. İkimizden. Ne suskunluktan çatallanmış bakımsız ses yığınları, ne hazzın yörüngesinde köpüklenen nabız atışlarımız. Bırakılmış sigara paketleri bile bana öyle yabancı.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750820830
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Metin Özdemir 
 24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

"Başkalarına kara çalmak dünyanın en kolay işi. Kaşının üstünde gözün var dersin olur biter.Kendimizi yıkmalıydık ki, ortalıkta 'ben', 'ben' ve sadece 'ben' diye gezilenenler afallasın. İşin kötüsü bu hastalık gençlere de bulaştı. Bakıyorum da adı bende kalsın filan hanımefendinin kitabı çıkmadan önce hakkında bir yazı çıkıyor. Yahu daha kitap matbaada çıkmamış ! Ve ne hikmetse bu yazılar hep övgü dolu oluyor.. Şöyle güzel kurgu, böyle usta işi. Sizin anlayacağınız edebiyatımızda -benzetmeyi mazur görün-, plase yazılardan geçilmiyor. İyi güzel de şıracının bozacıya şahitlik etmesinde siz soylu bir yan görüyor musunuz? Sonra bir bakıyorsunuz o ayki bütün kitap eklerinde, muhafaza cenahındakiler de dahil buna, aynı yazarla yapılmış söyleşiler. Demiyorlar ki bu ülkede tonla roman yazılıyor, bir dolu öykü, deneme,inceleme. Acaba başkalarının hakkını gasp mı ediyorum. Bir iki ekte görünmeseniz de aynı cümlelerinizle, başka neler çıkmış, başkaları kendi kitapları için ne demek ister, bir öğrensek. Yazar egosu denen şey edebiyatın önüne geçti. Deniliyor ki batıda da böyle. Amerika'da adamı başını kaldırsa elektrikli sandalye oturtuyorlar. bizde mi böyle yapalım. İyi şeyleri al, kötü şeyleri dışarıda bırak. Tanzimat züppeliği bir illettir ki bizde kökü kesilemedi bir türlü"

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 88)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 88)
Metin Özdemir 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Öfkesi burun deliklerinden püsküren bir volkandan geldim buraya: İstanbul hep gergin, İstanbul'un güzelliği bile korkunç. Doğup büyüdüğüm yer ama oraya ait değilim. Adanızı zaman içinde sevmeyi öğrenebilseydim, olabilir mi dersiniz ?Birbirimizi kurtarabilir miyiz? Titrek ışıklarımız aydınlatsa ruhlarımızı. Geldiğimiz şehirde sis dağıldı mı ilkin heybetli inşaat iskeleleri çarpıyor göze. Orada hayaletlere yer yok.

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 83)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 83)
Metin Özdemir 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Diyorum ki, bu işin deneyimle ilgisi yok. Bakın edebiyat tarihimize, en iyi eserini ilk kitabıyla veren yazarlar sürüsüne bereket! Lautreamont yirmi iki yaşında Maldoror'un Şarkıları'nı yazmış, iki sene sonra da ölmüş. Soruyorum şimdi, bizde ve dünyada o düzeyi tutturmuştur kaç şair vardır?

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 88)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 88)
Metin Özdemir 
 24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Elimden geldiğince hırsızlığın, haram malın kimseye hayrı dokunmayacağını kafalarına işlemeye çalıştım.Hiç mi duymuyorlardı suçluluk. I-ıh. Vallahi duymuyorlarmış. Kendime yoktu ya faydam, Kedigiller'i irşad edecektim.

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 31)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 31)
Metin Özdemir 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Uzun uzun anlattım arkadaşlara, fakirin ekmeğinden kesilenin boyuna zenginin kesesine gitmesi meşrebimize aykırıdır. Böyle gitmez.

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 32)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 32)
Metin Özdemir 
 24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Boş yolda kırmızı ışığa gereken saygıyı gösteriyor sürücü. ( K.Amerika'da )

Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 15)Bir Karış İstanbul, Ömer Ayhan (Sayfa 15)