Bosnalılar (İnsanlar, Kentler ve Dikenli Teller)

·
Okunma
·
Beğeni
·
408
Gösterim
Adı:
Bosnalılar
Alt başlık:
İnsanlar, Kentler ve Dikenli Teller
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058004504
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutu Yayınları
Dinlerle, mezheplerle, tarihle, coğrafyayla ve en sonunda da üniformalarla bölündüler! Artık Bosnalıları birleştiren tek şey vardı: Ölüm.

Yugoslavya'yı darmadağın eden iç savaş sırasında Slavonski Brod Kampında bir mülteci olan yazar Velibor Çoliç, insanlık tarihinin en büyük dramlarından birine üç bölümde tanıklık ediyor: İnsanlar, kentler ve dikenli teller. Vahşetin tam ortasında kalan yazarın varoluş mücadelesine dair yazdığı bu dikkat çekici metinler, yayımlandığı dönemde şok etkisi yaratmış ve Avrupalıların, savaş sürerken kendilerini sorgulamasını sağlayan en önemli ve en tutarlı eserlerden biri olarak tanınmıştır.

Esin Talû-Çelikkan'ın çevirisiyle yıllar sonra yeniden okurla buluşan Bosnalılar, Bosna iç savaşının üç tarafını, şehirlerini ve mülteci kamplarını konu alan epitaflardan oluşan; savaş esnasında yaşanan absürt ve trajik olayları gün yüzüne çıkaran çarpıcı bir hatırat.

Hayatları paramparça eden dikenli tellerin ardından, dünyanın yüzüne çalınmış bir utanç karası.
104 syf.
·2 günde
“Bu kısa anlatımda bazı kısımlar “efsanevi” hatta “peri masalları”ndan çıkmış görünebilir. Oysa ne yazık ki hepsi gerçek.”
~
İnsanlık tarihindeki bu katliamlardan utanıyorum. Okurken kanım donuyor, mideme kramplar giriyor; kimbilir bunları yaşayanlar ne acılar, kelimelerle aktarılamayacak anılar yaşadı.
Bosna iç savaşında mülteci olan yazarın bizzat yaşadığı, dinlediği olaylardan oluşuyor kitap. Srebrenitsa katliamını az da olsa aktaran, çok etkileneceğiniz, empati kurmaya bile korkacağınız bir eser. Böyle kitapları okuyunca insanlardan gerçekten tiksiniyorum. Daha ne kadar cani olabilirsiniz? Din, dil, ırk ayrımı yapan ve yaptıran, ayrışmayı destekleyen tüm insanlık umarım dinginleşir ve birlik olmanın, farklı olmanın ve bir gökkuşağı yaratmanın bilincine erişir.
Çok üzgünüm.
~ @birkutukitapcom Ağustos kutusundan.
104 syf.
·8/10 puan
Bosna iç Savaşı'nda mülteci olan yazarın bizzat yaşadığı olaylardan oluşuyor kitap.

Kitap insanlar kentler ve dikenli teller olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Bosna Hersek'te yapılan insanlık dışı katliam, Müslüman Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar ile ilgili hepsinden savaşa bakış açısını sunmuş ve hepsinin yaşadığı can acıtıcı hikayeler içeriyor.

Bosna'da 1902 ila 1995 yılında Sırplar tarafından yapılan vahşet, katliam acımasızlık, tecavüz, kazağa oturtma bir savaşta yaşanacak her şey... Mutlaka okuyun.
104 syf.
·2 günde·8/10 puan
Merhaba;
Yaşanmışlıkları okumak her zaman zordur. Ne zaman ince 100 sayfalik bir kitap bunu bir günde okurum desem, o kitap beni perişan eder.
Ortada bir savaş var; siz önce Müslümanları sonra Sırpları ve daha sonra Hırvatlar'ın cephesini okuyorsunuz.
Bir sürü isim göreceksiniz, bir sürü kısa kısa paragraf. Bunlarin her biri aslında bir hayat, bunların hepsi vahşetin ortasında son bulmuş bir hikaye. Her bir parağrafta yeni bir isimle tanışıp, parağrafın sonunda onun ölümüne, vahşice katline tanıklık ediyorsunuz.
Daha sonra kentler bölümü var. Burada da yok olan yağmalanan ve yakılan bir kenti okuyacaksınız.
Ve en sonra da bir mektup.. Eğer bu mektuba gelene kadar gözleriniz dolmadıysa, bu mektupda duygularınıza engel olmayın, çünkü her kelime insanın kalbine saplanıyor.
Her sayfa sonunda derin bir nefes alarak ilerleyebildim. Benim için okunması oldukca zor bir kitap oldu.
Ve savaşın zalimliğinden bahsetmek bile istemiyorum.
Herkese keyifli diyemem bu sefer, sabırlı okumalar dilerim.
Youtube kanalim var benim;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
104 syf.
·3 günde·9/10 puan
@kutuyayinlari tarafından yayımlanan ve Esin Talû-Çelikkan tarafından çevirisi yapılan bu eser bir anı-hatırat türünün ürünüdür. Bosnalılar eseri bizlere, 1992'de başlayan ve 1995'e kadar süren bir Bosna Hersek iç savaşını anlatıyor. Burada Sırplar ve Hırvatlar da yer alıyor. Çok acı bir dönemin, çok acımasız varlıklarına şahit olurken (askerler, siviller), nice güzel insanın ve masumun ölümüne de ortak oluyoruz. Çoluk çocuk, genci, yaşlısı demeden Sırp askerlerin yapmış olduğu işkenceler, ızdıraplar gözümüzün önüne geliyor okumamızı gerçekleştirirken. Kimisi kazığa oturtulurken, kimisi bir top mermisi yiyerek parça parça oluyor. Kimisi bir bombayla paramparça olurken, kimisi de bir mermi ile toprağa sarılıyor. En acısı da insanlık burada paramparça olup, yeryüzünden silinip gidiyor. Acıyla dolu, insanlıktan uzak olan bu yaşamı, Slavonski Brod kampında mülteci olarak yaşayan Velibor Çoliç'in yazdığı tarihi satırlardan okuyoruz. Çoliç hazırladığı bu kitabı parça parça bizlere sunmuş. Bunlar sırasıyla İnsanlar, kentler ve dikenli teller şeklinde birbirinden ayrı ama aynı yöne çıkan parçalar halinde sunulmuş. Bu kadar kısa bir kitaptan, bu kadar acı beklemiyordum itiraf etmek gerekirse. Her sayfada savaşın içine girerken, insanlık olarak mermilerden de nasibimizi alıyoruz. Eğer sizler de akıp giden ama insanlığınıza da dokunan bir eser okumak istiyorsanız, Bosnalılar eserini kesinlikle tavsiye ederim.
104 syf.
·Puan vermedi
Kitap çok çarpıcı ifadelerle dolu ve en önemlisi de bunların gerçek olması insanı derinden yaralıyor.
Vahşet, insanlık suçu, soykırım ne dersek diyelim bu yapılanların boyutunun çok kötü olduğunu ne yazık ki değiştirmiyor.
Yeri geldiğinde kapı komşumuza bile ne derecede vahşi davranabilecek olduğumuzun kanıtı ne yazık ki...
Kitabın anlatımına gelecek olursak farklı farklı kişilerin başlarından geçen olayları kısaca kaleme almış yazar. Bazen anlamadığım yerlerde oldu aslında tam anlamıyla hakim olamadım kitap üstünde. Bu yüzden kopukluklar yaşadım ara ara.
Ama konuya hakim olduğum için ve daha önce de bununla ilgili kitaplar okuduğum için rahat kavradım. Ama ilk defa okuyacaklara önerim daha dingin daha sakin bir kafa ile okumalarıdır.
Keyifli okumalar.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Slavonski Brod yani "Bozgun ve Utanç Kampı" (stadyumu)'nın stadyum duvarından atlayıp Zagreb'e kaçan yazarımız Velibor Çoliç'in kaleme aldığı kısa ve hayli etkileyici, dehşete düşürücü bunlar gerçekten nasıl yaşanabilir dedirten öykülerden oluşuyor bu kitap. Bosna'da yapılan insanlık dışı katliam, etnik temizlik, 20.yüzyılın utanç tablosu en açık haliyle öykülerde anlatılmış, en sevdiğim ve bugüne kadar okuduğum yaklaşık 6-7 Bosna Savaşı kitaplarından farkı; Müslüman Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar ile ilgili hepsinden savaşa bakış açısı sunması ve hepsinin yaşadığı can acıtıcı hikayeler içermesi diyebilirim.Bir Sırp'a üzülmem dersiniz belki ama bu kitaptaki Sırp öykülerine de üzülebilirsiniz; her gözden bakışı sevdim, Bosna şehirleri hakkında ve tarihi bilgiler de çok kısa yer alıyor birkaç saatte bitecek bir kitap. İlk bölümde insanlar, diğer bölümde şehirler ve en son kamplara yer verilmiş; beni özellikle insanlar kısmındaki öyküler derinden etkiledi. Hatta birinci öykü.. Bazılarının kalbi dayanmaz belki okumaya ama geçmişi bilelim ki bu acılar bir daha yaşanmasın diyorum.O halde okuyalım.
104 syf.
·1 günde·8/10 puan
Slavonski Brod kampından ya da ‘Bozgun ve Utanç Kampı’ denen yerden kaçmayı başaran esirin, yani yazarın Bosna savaşını ki uzak değil, 1992 yılında, üç farklı açıdan anlatımıdır kitap. Hani hala hatırlayabiliyorken yazayım da herkes okusun denilen bir olay. Olay diyorum çünkü; olayı ölüm. İşkenceyle, topla, tüfekle Allah ne verdiyse işte, onunla gelen ölümler. Hani dünyada da ülkemizde de utanç müzeleri vardır. Hah işte. Utanç eserleri de vardır. Tarihe damga vuran. Tamamen gerçek olan kitap, çevirenin akıcı diliyle yormadan okutuyor. Yazarın yaşarken midesini bulandırmıştır eminim o sahneler ama, yazında onu o denli aktarmayacak kadar da usta. Bela okumaktan çekinilmeyecek bir eser olmuş.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap, 1992-95 yıllarında Bosna'da yaşanan savaşta mülteci olan yazarın yaşadığı, dinlediği olaylardan oluşuyor. Anlatılanları hayal etmek bile zorken insanların bunları yaşamış olması kan donduruyor. Kitabı okurken bir kez daha nefret ediyorum insanlıktan.

Müslüman bir gence bakıp "Kazıyor mu?" diye gülüşüyor Sırp askerleri, kendi aralarında şakalaşıyorlar sözde. Bu sözün anlamı her Müslüman ölmeden önceden kendi mezarını kazarmış ,öleceğini bilen genç akşamları gitar çalıp Sırpları eğlendirirken bir yandan da kendi mezarını kazıyor anlayacağınız. Kazığa oturtmalar, tecavüzler ve aklınıza gelmeyecek işkencelerin yaşandığı tarihin kara bir sayfası.

Yaşanan zulümlere sessiz kalmak da utanılacak bir davranış bence. Geleceğe dair dileğim tüm dünyanın silkelenip kendine gelmesi, doğruyu bulması. Dilerim kimse kimseyi dini, ırkı, mezhebi için öldürmesin.
104 syf.
·3/10 puan
Spoiler !Hayata dair aci bir gerçeklik üzerine yazılmış olan okudugum en kotu kitapti diyebilirim. Edebi olarak zaten hic birşey vadetmeyen kitap yasanmis olaylari da cok kotu anlatmis . Illa Bosna ile bir kitap okumak isteyen varsa incir kuşları ni okusun. Bu kitap vakit kaybi.
104 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Bosna'da savaş sirasinda kendide tutsak olan yazar tarafindan anlatilan kisa kisa anlatilar...hepsi gercek...hepsi acı...
Kendi mezarini hazirlayanlar, tecavüze uğrayanlar, insanliktan çıkanlar...okudukça içinizi daraltan bir kitapti...

Bu duygulari kaldıramayanların okumamasini tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...
104 syf.
·Puan vermedi
1992-95 çok da uzak olmayan bir tarih Bosna Hersek iç savaşı sırasında mülteci olan yazar Velibor Çoliç Müslümanlar , Hırvatlar ve Sırplar tarafında yaşanan, tanık olduğu gerçek olayları kişiler bazında paragraflar halinde yazmış. Sayfa sayısı az olmasına rağmen okuduğum bazı yerlerden sonra devam edemedim. Bu nedenle kitabı bitirmem 3-4 günü buldu. Sonrasında biraz daha araştırma yapıp, belgeseller izledim. Gerçekten insanlık utancı...!
104 syf.
·Puan vermedi
Slavonski Brod kampında savaşa bizzat şahit olan yazar, yaşananları dehşete düşüren haliyle kaleme almış. Müslümanları, Sırpları ve Hırvatları kendi cephelerinde okuyorsunuz. Bir sürü yeni isimle tanışıp kısacık paragrafların sonunda nasıl vahşice katledildiklerine tüyleriniz diken diken olmuş bir halde tanık oluyorsunuz. 20. yüzyılın utanç tablosunun ufacık bir kısmı kucağınızda derin derin nefes alıyorsunuz empati bile kuramadığınız acılara uzaktan bakıp savaşın, vahşetin yağmalanmanın çirkin yüzüne acıyarak bakıyorsunuz. Kısa ama yoğunluk olarak zor okunan bir kitap. Savaş soğuk, savaş acı, savaşın dili, dini, ırkı yok. Savaş her coğrafyada utanç... Bu defa keyifli okunamayan, sabır ve utançla geçilen ama akılda hep kalacak satırlar var bilginize.

Goethe der ki... "Yaşadığın gibi akıllan!"
Biraz lütfen biraz akıllan be insanlık...
Memleketim Bosna yağmur ve sisin içinde yok olmuş halde arkamda kalmıştı…
Velibor Çoliç
Fransa, Rennes-Liffol-le-Grand, Strasbourg 1992-1993
"Nice ölü kent gibi, Gorajde'de yaşayanlar, sevdiklerini alışılmadık yerlere gömüyorlar. Örneğin parklara, kendi bahçelerine...
Törene, gözyaşına vakit yok."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bosnalılar
Alt başlık:
İnsanlar, Kentler ve Dikenli Teller
Baskı tarihi:
Haziran 2020
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058004504
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutu Yayınları
Dinlerle, mezheplerle, tarihle, coğrafyayla ve en sonunda da üniformalarla bölündüler! Artık Bosnalıları birleştiren tek şey vardı: Ölüm.

Yugoslavya'yı darmadağın eden iç savaş sırasında Slavonski Brod Kampında bir mülteci olan yazar Velibor Çoliç, insanlık tarihinin en büyük dramlarından birine üç bölümde tanıklık ediyor: İnsanlar, kentler ve dikenli teller. Vahşetin tam ortasında kalan yazarın varoluş mücadelesine dair yazdığı bu dikkat çekici metinler, yayımlandığı dönemde şok etkisi yaratmış ve Avrupalıların, savaş sürerken kendilerini sorgulamasını sağlayan en önemli ve en tutarlı eserlerden biri olarak tanınmıştır.

Esin Talû-Çelikkan'ın çevirisiyle yıllar sonra yeniden okurla buluşan Bosnalılar, Bosna iç savaşının üç tarafını, şehirlerini ve mülteci kamplarını konu alan epitaflardan oluşan; savaş esnasında yaşanan absürt ve trajik olayları gün yüzüne çıkaran çarpıcı bir hatırat.

Hayatları paramparça eden dikenli tellerin ardından, dünyanın yüzüne çalınmış bir utanç karası.

Kitabı okuyanlar 166 okur

  • Halime YILDIRIM
  • Enes Akkuş
  • Gül
  • Arzu
  • Zeynep
  • Ayşegül büyüktemiz
  • Berna
  • Bir çuval inci
  • Özgül akça
  • Ayfer Ejder

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.1 (7)
9
%17.2 (10)
8
%20.7 (12)
7
%25.9 (15)
6
%13.8 (8)
5
%6.9 (4)
4
%1.7 (1)
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0