Can Dostu

8,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
563 gösterim
Yücel Sarpdere, büyük ilgi gören ve bugüne dek 20 binlik bir satış rakamına ulaşan "Vatandaş Abuzer"den sonra, ikinci romanı "Can Dostu" ile okur karşısında. Can Dostu, özgün bir dostluk, bağlılık ve mücadele romanı. Zihinsel gelişmini tamamlayamamış, anasız babasız bir genç ile onu yanların alan olgun bir devrimci karı koca olan Oya ile İbo arasındaki dostluk ilişkisi bizi yoksul bir gecekondu mahallesinin yaşamının ve olaylarının içine çekiyor. Deli dolu işçi kız Serpil, fabrika düdüğü kadar dakik Kör Kamil, mahallenin iyi kalpli "entel"i Prof, içkiyle arası hoş gönül adamı Ayakkabıcı Macit, ticaret dünyasında kendine bir yer arayan, ruh hali de ticari performansına paralel olarak değişen "keskin solcu" Yaşar ve ötekiler... canlı, zaman zaman öne çıkan mizah unsurlarıyla zenginleşen bir üslupla anlatılıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1999
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789756865279
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
sezen 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yücel Sarpdere'yi ilk olarak "Kızılcık operasyonu" adlı eseriyle tanıdım. Ardından "Vatandaş Abuzer" ve son olarak da "Can Dostum" u okudum. Sarpdere politik mizahı romanlarına en iyi adapte eden yazarlardan biri. Eserlerinde hep zulme, haksızlığa uğrayan, ezilen insanlar söz konusu olmasına rağmen, okuru hiç arabesk yaparak etkilemeye çalışmıyor. Aksine durumların vehameti mizahla öyle bir harmanlanıyor ki, yüzünüzde hep bir tebessümle okuyorsunuz. Kitabın konusuna gelecek olursak;

# Devrimci bir çift var: Oya ve İbo. Ve anne babası öldükten sonra yanlarına aldıkları, kol kanat gerdikleri, zihinsel gelişimini tamamlamış sevimli Muzo var. Bir sürü yan karakter var ve sanki hepsini tanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Deli dolu işçi kız Serpil, okumayı çok seven, iyi kalpli Prof, mahallenin kavalcısı Kör Kamil,
ayakkabıcı apolitik Macit, solcu görünümlü kapitalist Yaşar ve daha niceleri. Özellikle Muzo karakterine bayıldım. Tam bir yumurta canavarı olan Muzo bazen güldürüyor, bazen hüzünlendiriyor. Sinema içinde edebi eserler içinde en değerli olan olguyu gerçekleştirmiş yazar. Nasıl ki, Derviş Zaim'in "Tabutta Rövaşata" filmini izleyince Mustafa Uğurlu elinde mavi bir tavus kuşuyla aklımıza kazınmışsa, Muzo da hep gizli gizli yumurta yemeye çalışırken hafızamda yer etti.

# Yoksul bir gecekondu mahallesinde yaşayan insanların sıcaklığını hissediyor, fabrikadaki grevde onlarla birlikte halay çekiyorsunuz. Eserde dostluk, bağlılık, mücadele, baskı, mizah... hepsi var.

#Herkese iyi okumalar dilerim...