8,9/10  (61 Oy) · 
158 okunma  · 
45 beğeni  · 
2.160 gösterim
Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış gazeteci, yazar Falih Rıfkı Atay 1894'te İstanbul'da doğmuştur. Öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde yaptı. 1908 devriminden sonra "Tanin" gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir yandan gazetelere, dergilere yazılar yazıyor, bir yandan da Babiâli Mektubi Kalemi'ne devam ediyordu (1913). Bir süre sonra, oradan Dahiliye Hususi Kalemi'ne kâtip olarak geçti. Falih Rıfkı Atay Birinci Dünya Savaşı'na yedek subay olarak katıldı. Bir süre sonra 4. Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, Kudüs'te ve Suriye'de bulundu. Bu arada, resmi görevle birtakım Avrupa yolculuklarına da katıldı. Savaş sona erince, Bahriye Hususi Kalem Müdür muavinliğine atandı. O sıralarda iki arkadaşıyla birlikte "Akşam" gazetesini kurdu (1918). Devrim aleyhinde bulunanlarla çetin bir savaşa girişen Atay, 1922 yılında Bolu'dan milletvekili seçildi, 1950'ye kadar milletvekili kaldı. Bu arada, "Hakimiyet-i Milliye", "Milliyet", "Ulus" gazetelerinin de başyazarlığını yaptı. 1950'de siyasi hayattan çekilerek kendini tamamen gazeteciliğe adadı. Kısa bir süre "Cumhuriyet" gazetesine haftalık sohbetler yazdıktan sonra, bir arkadaşıyla birlikte "Dünya" gazetesini kurdu.
(Tanıtım Bülteninden)
Gamze Akyüz 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 96 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her Türk gencinin okuması gereken hem bir tarih hem de bir hatırat kitabıdır. Falih Rıfkı' nın 15 sene yaşamına tanıklık ettiği bu güzel Türk ün, adeta yanında hissettiren güzel anıları da mevcut, askeri başarıları da mevcut, siyasi tespit ve başarıları da mevcut... Yani komutan Mustafa Kemal de var, Cumhurreis Atatürk de, yeşil aşığı Mustafa da, nüktedan dost da, fevri lider de, yumuşak başlı yoldaş da...
O kadar geniş bir zaman dilimini anlatıyor ki, hangisini hatırda tutacağını şaşırıyor insan. O yüzden iyi ki 1000kitap ve tarihe not düşmeye yarayan alıntı bölümü var. Hatra geldikçe dönüp bakılacak birçok anı, birçok tespit.
9 puan verdim, çünkü yazarın genel üslubunu sevsem de bazı noktalarda yanlı kaldığını sezinledim. (Atatürk ile yaşayıp etkisi altına girmemek de zor tabii.)
Sadece Atatürk ü işlememiş, Falih Rıfkı 'Çankaya' sında. İstanbul' un esaret dönemini, ordunun İzmir' e çıkma coşkusunu ama daha çok Ankara' nın sıfırdan kurulmasını kendi çerçevesinden anlatmaya çalışmış.
Yavaş ilerleyen ama keyif de veren bir eser, arada açıp açıp bakılacağı kesin.
Benim gibi tarihe, tarihimize ve Atatürk e meraklı herkese tavsiye edilir. :-)

Kerim Özbekler 
08 Eyl 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Elimde olan bu eseri zaman zaman okuyorum, Osmanlı İmparatorluğu'nda uygulanan sistemi akıcı bir dille Falih Rıfkı Atay çok güzel bir şekilde anlatmış. Yer yer güldüğüm, zaman zaman kızdığım anlar da oluyor. Kitabın bana verdiği en önemli mesaj, Osmanlı İmparatorluğu'nu yönetenlerin çok cahil olması ve yeniliklere açık olmaması olarak geldi. Bazı mevzuları okurken, bu konular da nasıl bir yenilik düşünülebilir diye düşündüğüm çok anlar da olmuştur. Bu gün bile yapılan yanlışlıkların temelini bu eserde görmek mümkün, araştırmacılar. İleride politika yapmak isteyenler, daha iyi bir düzen isteyenler bana kalırsa bu eseri okumalı. Çünkü yaşamınıza çok şey katacağına ve düşünen beyinler için çok iyi bir eser olduğunu yazabilirim.

hüseyin yöntem 
22 Şub 12:55 · Kitabı okudu · 127 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal'in samsuna ayak bastığını hapishanedeki hasımları duydukları zaman: _Mustafa Kemal . anadoluya gitti ha...o yapar diyorlardı. Böylesine muvazzaf bir asker böylesine bilgili kültürlü aklı başında..başaracağına inanmış ilkelerinden ödün vermeden bağımsız bir yurt kazandırmış bir lider...savaş alanlarında dahi kitap okumuş hep öğrenmekten hep yeni bilgiler peşinde başöğretmen...kendisine o kadar karşı çıkılmasına o kadar engele rağmen kendine inanmışların önderliğinde muhteşem bir sahne...keşke bizlerde rakı sofralarında onun kadar başarılı kararlar verebilsek !!! bize bıraktığın bu vatan ,cumhuriyet , bağımsızlık , özgürlük ,eşitlik ve aklıma gelmeyen bi sürü kavram için teşekkürler PAŞAM.ruhun şad olsun , nur içinde yat....

ilker Görkem 
05 Nis 12:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ü sofrasından, meclisinden, en yakınından olan ve özeleştiri yapmaktan asla imtina etmeyen birinden dinlemek bu kitapla mümkün oldu. Eser Cumhuriyet kurulurken çekilen sıkıntıların ne derece büyük olduğunu da açık bir şekilde gösteriyor. Özellikle kitabın son bölümlerinde Gazi ile alakalı anılar ve fıkralar çok hoş.
İlk kez bu kadar yakın hissettim kendimi ona!

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
29 Oca 00:34 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum

Falih Rıfkı Atay kitabın da ATATÜRK'ün hayatını genel ve güncel olarak anlatmış. ATATÜRK'ün çocukluk yıllarını, askerlik hayatını, kurtuluş savaşı ve sonrasında ki mücadelesini, Cumhuriyetin kuruluşunu harika bir şekilde aksettirmiş. Kitabı okurken duygulanmamak elde değil. Eserin önemli olmasının en büyük sebeplerinden biri Falih Rıfkı Atay ATATÜRK'ü çok yakından tanıyanlardan biri. ATATÜRK'e hayran olmamak elde değil. O kadar vatan haini arasında bu ülkeyi nasıl kurmuş aklım almıyor, ben okurken bile bazen ümitsizliğe kapıldım. Alman sever enver, ülkeyi ingilizlere peşkeş çekmek isteyen vahdettin. Bugün biz TÜRK'üz diyebiliyorsak yatıp kalkıp ATATÜRK'e dua etmeliyiz. Kitaplarda TÜRK'lük ibaresini kaldırıp, osmanlı ibaresini koyacaklardı. Ülkemize sahip çıkalım. Her TÜRK evladının kesinlikle okuması gereken bir kitap, özellikle bu dönem de. Belki anlattıklarım bu kitap için çok eksik kalıyor. Son diyeceğim şey ATATÜRK bize Tanrının bir lütfu. Yazarın kitapta bir anlatımı ile kapatıcam yorumumu.

“Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal’in yaptığını yapabilecek, cesarette demiyorum, belki ondan gözüpekler vardı, azminde demiyorum,belki onun kadar azimli olanları vardı, bilgi de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanları vardı, fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım. İradesinin insana şaşkınlık verecek bir eğilip bükülme kabiliyeti vardı. Mustafa Kemal, anasından tam gününde ve saatinde doğmuştu.”

Okan Yılmaz 
02 Ağu 21:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım Falih Rıfkı Atay'ın en güzel eseri. Atatürk hakkında çok güzel bilgiler veren, onu bize en iyi şekilde anlatan harika bir başyapıt. Aynı zamanda gericilikle olan mücadeleye yaptığı yoğun vurgu okunası.

Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar olan hayatı,harp zamanında düşmana ve Cumhuriyet zamanında yaptığı inkilaplarla verdiği savaşı anlatmaktadır.Okurken bazen çoşturan bazen hüzünlendiren ,sade bir dille büyük bir destanı anlatan ve her bireyin okuması gereken bir eser.Cumhuriyet gazetesinde yazılar yazan ve aynı zamanda 1922 de bolu milletvekili seçilmiş (gazeteci,yazar ve vekil) olup kalemi güçlü bir yazarımız.katıldığınız katılmadığınız konuları da içerebilecek olaylara kendi görüşünüde katarak tatlandıran bir eser, okudugum 3. kitabı sizlere iyi okumalar...

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1968'de basılmış ve "sansürlenmiş" kitabı olsa da, Atatürk'ün meşhur Çankaya Sofrası müdavimlerinden Falih Rıfkı'nın "kendi gözüyle" Atatürk'ü ve dönemi anlatan kitabı. Taraflı yazılmış olsa da akıcı üslubu nedeniyle keyifle okuduğum eserlerden.

Irem 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 43 günde · Puan vermedi

Kitabın ön sözünde de belirtildiği gibi Atatürk'ün kaleme aldığı Nutuk'tan sonra o döneme ışık tutan önemli yapıtlardan bir tanesi. O zamanların ruhunu, heyecanını tekrar tekrar hissetmek özellikle içinde bulunduğumuz dönemde insana çok iyi geliyor.

Kader Babayiğit 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çankaya. Falih Rıfkı sayesin de Atatürk'ü gerçekten yaşamış ve hissetmiştim. Bu kitap benim için çok özel olmuştur her zaman. O'nu yaşayarak kaleme aldığı anıları tarihe her zaman ışık tutacaktır.

2 /

Kitaptan 148 Alıntı

Atatürk'ün ağır hastalığı 1938 Mart'ından 10 Kasım'a kadar sekiz ay sürdü. Bir müddet Savarona yatında kalmış, daha sonra Dolmabahçe Sarayına kaldırılmıştı. Savarona'da iken kendisini muayene eden Fransız Profesörü, hükûmet adamlarına:

-Tıbbın yardımı ile Atatürk nihayet bir iki yıl daha yaşayabilir. Fakat şimdi yata gittiğinizde bağırsak veya beyin kanamasından onu ölmüş bulabilirsiniz. Tedbirlerinizi buna göre alınız, demişti.
O akşam Atatürk:
-Hekimle her şeyi konuştunuz, değil mi? diye sordu. Sonra:
-Eğer konuştunuzsa anlamışsınızdır. Hemen Ankara'ya işleriniz başına gidiniz, dedi.

Atatürk, kimseye sezdirmemekle beraber, öleceğini anlamışa benziyordu.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 489 - Bateş Atatürk Dizisi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 489 - Bateş Atatürk Dizisi)
Gamze Akyüz 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal'in yaptığını yapabilecek, cesarette demiyorum, belki ondan gözü pekler vardı, azminde demiyorum, belki onun kadar azimli olanları vardı, bilgi de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanları vardı, fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım.
Mustafa Kemal anasından tam gününde ve saatinde doğmuştu.”

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 289 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 289 - Pozitif)
Gamze Akyüz 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Doğrusu Atatürk de, Kemalizm de ne alaturka, ne alafranga, doğrudan doğruya Türktü."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 517 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 517 - Pozitif)

"Ben, ömrümde hiçbir edebiyat eserinde, ordulara ilk hedeflerinin Akdeniz olduğunu bildiren günlük emri okurken duyduğum zevki duymadım. Bu, bütün heyecanların üstünde bir heyecan veren, bütün şiirlerin üstünde bir şiirdi. Ne olmuştuk biliyor musunuz? Kurtulmuştuk."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 363 - Pozitif yayinevi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 363 - Pozitif yayinevi)

Atatürk'ün deli ve sarhoşlarla arası iyi değildi, meclislerinde biraz dengesini kaybedenler oldu mu hemen dağınılırdı.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 548)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 548)
Fatma Akyüz 
 10 Kas 2016 · Kitabı okudu

10 Kasım 1938
Atatürk bir defa üç gün süren bir komaya girdi. Kendine geldiği vakit, uyumuş olduğunu söylediler. Pek inanmamış, fakat ne olduğunu da anlamamıştı... Fakat ikinci ve son komadan uyanamadı... Kendini kaybetmeden son sözü :
- Saat kaç? olmuştu.
Belki de bir önceki komadan sonra uyumuş olduğunu söyleyenleri kontrol etmek istiyordu. 10 Kasım sabahı yüzü gittikçe renk değiştiriyor, hançere* hırıltısı artıyordu. Saat dokuzu beş geçe sert bir asker bakışı ile başucundaki hekime doğru döndü, gözlerini açtı, son nefesi idi.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 491 - Bateş Atatürk Dizisi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 491 - Bateş Atatürk Dizisi)
Gamze Akyüz 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Mustafa Kemal kimdir? Bir milletin uğrayabileceği en ağır buhranlar içinde, en vasıtasız bir milleti en vasıtalı dünya devletleri ile döğüştüren ve kurtaran adam! Sonra kurtuluş zaferi gibi eşsiz bir şanı ve şerefi, milletinin dostu sandığı gerçek düşmanına karşı, hiçbir şeymiş gibi ortaya atan ve savaş silâhı olarak kullanan, vicdan ve tefekkür hürriyeti uğruna göğsünü vatandaş kurşunlarına geren adam!
Şüphesiz, bütün şartlar bir araya toplanıp tartılınca, asrının en büyük adamı idi."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 510 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 510 - Pozitif)
Gamze Akyüz 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok der ki: ''Fikirleri kendisince hiçbir değeri olmayan kimselerle görüştüğünü çok görmüşümdür. Hatta bir defasında dayanamayıp: 'Paşam,' dedim, 'şu fikir danıştıkların arasında öyleleri var ki şaşıyorum. Bunların fikirlerine nasıl olsa sonunda katılmıyacaksın. Ne diye birer birer çağırıp karşında söyletirsin?' Atatürk şu cevabı verdi: 'Bazan hiç umulmadık adamdan ben çok şeyler öğrenmişimdir. Hiçbir fikri aşağı görmemek lâzımdır. Sonunda kendi fikrimi tatbik edecek bile olsam, ayrı ayrı herkesi dinlemekten zevk alırım'...”

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Pozitif)
Gamze Akyüz 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Bir gün Müslüman memleketlerinden birinde (Mısır'da) bağımsızlık davası için çalışan liderlerden biri, Mustafa Kemal'i görmeye gelmişti. Kendisine:
- Bizim hareketin de başına geçmek istemez misiniz? diye sordu.
Olabilecek şey değildi ama, insan yoklamalarını pek seven Mustafa Kemal:
- Yarım milyonunuz bu uğurda ölür mü? diye sordu.
Adamcağız yüzüne baka kaldı:
- Fakat paşa hazretleri yarım milyonun ölmesine ne lüzum var? Başımızda siz olacaksınız ya... dedi.
- Benimle olmaz, beyefendi hazretleri, yalnız benimle olmaz. Ne zaman halkınızın yarım milyonu ölmeye karar verirse o vakit gelip beni ararsınız.”

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 438 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 438 - Pozitif)
Gamze Akyüz 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Mavi gözlerine baktıkça, gelecek zamanların rüyalarını görürdük. Acaba eserini tamamlayıncaya kadar yaşayacak mıydı? Bütün kaygımız bundan ibaret.”

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Pozitif)

Kitapla ilgili 1 Haber