8,8/10  (44 Oy) · 
119 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.813 gösterim
Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış gazeteci, yazar Falih Rıfkı Atay 1894'te İstanbul'da doğmuştur. Öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde yaptı. 1908 devriminden sonra "Tanin" gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir yandan gazetelere, dergilere yazılar yazıyor, bir yandan da Babiâli Mektubi Kalemi'ne devam ediyordu (1913). Bir süre sonra, oradan Dahiliye Hususi Kalemi'ne kâtip olarak geçti. Falih Rıfkı Atay Birinci Dünya Savaşı'na yedek subay olarak katıldı. Bir süre sonra 4. Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, Kudüs'te ve Suriye'de bulundu. Bu arada, resmi görevle birtakım Avrupa yolculuklarına da katıldı. Savaş sona erince, Bahriye Hususi Kalem Müdür muavinliğine atandı. O sıralarda iki arkadaşıyla birlikte "Akşam" gazetesini kurdu (1918). Devrim aleyhinde bulunanlarla çetin bir savaşa girişen Atay, 1922 yılında Bolu'dan milletvekili seçildi, 1950'ye kadar milletvekili kaldı. Bu arada, "Hakimiyet-i Milliye", "Milliyet", "Ulus" gazetelerinin de başyazarlığını yaptı. 1950'de siyasi hayattan çekilerek kendini tamamen gazeteciliğe adadı. Kısa bir süre "Cumhuriyet" gazetesine haftalık sohbetler yazdıktan sonra, bir arkadaşıyla birlikte "Dünya" gazetesini kurdu.
(Tanıtım Bülteninden)
Gamze Akyüz 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 96 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her Türk gencinin okuması gereken hem bir tarih hem de bir hatırat kitabıdır. Falih Rıfkı' nın 15 sene yaşamına tanıklık ettiği bu güzel Türk ün, adeta yanında hissettiren güzel anıları da mevcut, askeri başarıları da mevcut, siyasi tespit ve başarıları da mevcut... Yani komutan Mustafa Kemal de var, Cumhurreis Atatürk de, yeşil aşığı Mustafa da, nüktedan dost da, fevri lider de, yumuşak başlı yoldaş da...
O kadar geniş bir zaman dilimini anlatıyor ki, hangisini hatırda tutacağını şaşırıyor insan. O yüzden iyi ki 1000kitap ve tarihe not düşmeye yarayan alıntı bölümü var. Hatra geldikçe dönüp bakılacak birçok anı, birçok tespit.
9 puan verdim, çünkü yazarın genel üslubunu sevsem de bazı noktalarda yanlı kaldığını sezinledim. (Atatürk ile yaşayıp etkisi altına girmemek de zor tabii.)
Sadece Atatürk ü işlememiş, Falih Rıfkı 'Çankaya' sında. İstanbul' un esaret dönemini, ordunun İzmir' e çıkma coşkusunu ama daha çok Ankara' nın sıfırdan kurulmasını kendi çerçevesinden anlatmaya çalışmış.
Yavaş ilerleyen ama keyif de veren bir eser, arada açıp açıp bakılacağı kesin.
Benim gibi tarihe, tarihimize ve Atatürk e meraklı herkese tavsiye edilir. :-)

Kerim Özbekler 
08 Eyl 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Elimde olan bu eseri zaman zaman okuyorum, Osmanlı İmparatorluğu'nda uygulanan sistemi akıcı bir dille Falih Rıfkı Atay çok güzel bir şekilde anlatmış. Yer yer güldüğüm, zaman zaman kızdığım anlar da oluyor. Kitabın bana verdiği en önemli mesaj, Osmanlı İmparatorluğu'nu yönetenlerin çok cahil olması ve yeniliklere açık olmaması olarak geldi. Bazı mevzuları okurken, bu konular da nasıl bir yenilik düşünülebilir diye düşündüğüm çok anlar da olmuştur. Bu gün bile yapılan yanlışlıkların temelini bu eserde görmek mümkün, araştırmacılar. İleride politika yapmak isteyenler, daha iyi bir düzen isteyenler bana kalırsa bu eseri okumalı. Çünkü yaşamınıza çok şey katacağına ve düşünen beyinler için çok iyi bir eser olduğunu yazabilirim.

hüseyin yöntem 
22 Şub 12:55 · Kitabı okudu · 127 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal'in samsuna ayak bastığını hapishanedeki hasımları duydukları zaman: _Mustafa Kemal . anadoluya gitti ha...o yapar diyorlardı. Böylesine muvazzaf bir asker böylesine bilgili kültürlü aklı başında..başaracağına inanmış ilkelerinden ödün vermeden bağımsız bir yurt kazandırmış bir lider...savaş alanlarında dahi kitap okumuş hep öğrenmekten hep yeni bilgiler peşinde başöğretmen...kendisine o kadar karşı çıkılmasına o kadar engele rağmen kendine inanmışların önderliğinde muhteşem bir sahne...keşke bizlerde rakı sofralarında onun kadar başarılı kararlar verebilsek !!! bize bıraktığın bu vatan ,cumhuriyet , bağımsızlık , özgürlük ,eşitlik ve aklıma gelmeyen bi sürü kavram için teşekkürler PAŞAM.ruhun şad olsun , nur içinde yat....

ilker Görkem 
05 Nis 12:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ü sofrasından, meclisinden, en yakınından olan ve özeleştiri yapmaktan asla imtina etmeyen birinden dinlemek bu kitapla mümkün oldu. Eser Cumhuriyet kurulurken çekilen sıkıntıların ne derece büyük olduğunu da açık bir şekilde gösteriyor. Özellikle kitabın son bölümlerinde Gazi ile alakalı anılar ve fıkralar çok hoş.
İlk kez bu kadar yakın hissettim kendimi ona!

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
29 Oca 00:34 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum

Falih Rıfkı Atay kitabın da ATATÜRK'ün hayatını genel ve güncel olarak anlatmış. ATATÜRK'ün çocukluk yıllarını, askerlik hayatını, kurtuluş savaşı ve sonrasında ki mücadelesini, Cumhuriyetin kuruluşunu harika bir şekilde aksettirmiş. Kitabı okurken duygulanmamak elde değil. Eserin önemli olmasının en büyük sebeplerinden biri Falih Rıfkı Atay ATATÜRK'ü çok yakından tanıyanlardan biri. ATATÜRK'e hayran olmamak elde değil. O kadar vatan haini arasında bu ülkeyi nasıl kurmuş aklım almıyor, ben okurken bile bazen ümitsizliğe kapıldım. Alman sever enver, ülkeyi ingilizlere peşkeş çekmek isteyen vahdettin. Bugün biz TÜRK'üz diyebiliyorsak yatıp kalkıp ATATÜRK'e dua etmeliyiz. Kitaplarda TÜRK'lük ibaresini kaldırıp, osmanlı ibaresini koyacaklardı. Ülkemize sahip çıkalım. Her TÜRK evladının kesinlikle okuması gereken bir kitap, özellikle bu dönem de. Belki anlattıklarım bu kitap için çok eksik kalıyor. Son diyeceğim şey ATATÜRK bize Tanrının bir lütfu. Yazarın kitapta bir anlatımı ile kapatıcam yorumumu.

“Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal’in yaptığını yapabilecek, cesarette demiyorum, belki ondan gözüpekler vardı, azminde demiyorum,belki onun kadar azimli olanları vardı, bilgi de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanları vardı, fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım. İradesinin insana şaşkınlık verecek bir eğilip bükülme kabiliyeti vardı. Mustafa Kemal, anasından tam gününde ve saatinde doğmuştu.”

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1968'de basılmış ve "sansürlenmiş" kitabı olsa da, Atatürk'ün meşhur Çankaya Sofrası müdavimlerinden Falih Rıfkı'nın "kendi gözüyle" Atatürk'ü ve dönemi anlatan kitabı. Taraflı yazılmış olsa da akıcı üslubu nedeniyle keyifle okuduğum eserlerden.

Irem 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 43 günde · Puan vermedi

Kitabın ön sözünde de belirtildiği gibi Atatürk'ün kaleme aldığı Nutuk'tan sonra o döneme ışık tutan önemli yapıtlardan bir tanesi. O zamanların ruhunu, heyecanını tekrar tekrar hissetmek özellikle içinde bulunduğumuz dönemde insana çok iyi geliyor.

Kader Babayiğit 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çankaya. Falih Rıfkı sayesin de Atatürk'ü gerçekten yaşamış ve hissetmiştim. Bu kitap benim için çok özel olmuştur her zaman. O'nu yaşayarak kaleme aldığı anıları tarihe her zaman ışık tutacaktır.

Yazarin bundan önce iki kitabini daha okumuştum, Zeytindağı ve Batış Yılları... Yazı dilini ve analizlerini beğenip 9 kitabını daha sipariş ettim.. Ve bu iki kitaptan sonra Çankaya'ya başladım.
Ama bu kitabı okurken başından beri kafamda dönen bir soru vardı: Acaba yazar, Atatürk'ün hayatını anlattığı bu kitabını ne ölçüde tarafsız yazmıştır? Sonuçta Falih Rıfkı, Atatürk'ün yakın arkadaşı ve dost meclisleri belli bir saatten sonra evlere dağılırken Atatürk'ün kulağına eğilip: "- Sen biraz daha kal." dediği kimselerden birisi.
Falih Rıfkı Atay, kitabin ön sözünde bahsettiği gibi, Atatürk'ün öğüdünü tutmuş ve onu olduğu gibi anlatmış. Bunu nerden çıkarıyorum, çünkü bir olayı anlatırken Atatürk gibi bir dehayı haklı olarak göklere çıkardığını düşündüğüm anda onun eleştirdiği yönlerine deginmekten de çekinmediğini gördüm. Bu yüzden onun yazdiklarina inaniyorum ve bu eserin Atayi anlamamiz adina okunmasi gereken bir baş yapit olduğunu düşünüyorum.
Ancak, bu kitabın bir kötü yanı var: " cephelerine, meclisine, köşküne, yatına misafir olduğunuz Atatürk, yazık ki bir kez daha ölüyor!

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

tarihini tarafsız gözle bilmek isteyen her vatandaşın okumasında yarar vardır.Atatürk'ün yaşantısını yaptıklarını anılarla anlatmış.

2 /

Kitaptan 117 Alıntı

...General Harburd, Sivas'ta Mustafa Kemal'le görüşürken der ki:
-Türk tarihini okudum. Milletiniz büyük kumandanlar yetiştirmiş, büyük ordular hazırlamıştır. Bunları yapan bir millet elbette bir medeniyet sahibi olmalıdır. Takdir ederim. Ama bugünkü duruma bakalım. Başta Almanya, müttefiklerinizle dört yıl harp ettiniz, yenildiniz. Dördünüzün bir arada yapamadığınız şeyi, bu durumda tek başınıza yapmayı nasıl düşünebiliyorsunuz? Fertlerin intihar ettikleri vakit vakit görülür. Bir milletin intihar ettiğini mi göreceğiz?
Mustafa Kemal, General' e: "Teşekkür ederim, dedi. Tarihimizi okumuş, bizi öğrenmişsiniz. Fakat şunu bilmenizi isterdim ki biz emperyalist pençesine düşen bir kuş gibi yavaş yavaş aşağılık bir ölüme mahkum olmaktansa babalarımızın oğulları olarak vuruşa vuruşa ölmeyi tercih ediyoruz.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Esranur Maral 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal 10 Aralık 1915'te görevinden istifa ettiğini bildirdi. Eski harp akademisi komutanı Orgeneral Ali Fuad
Erden der ki: ''Çanakkale'de en buhranlı anda,en lüzumlu adam bulundu. Harbin seyrini çeldi. İngiliz Bahariye Nazırı Churchil onun için kaderin adamı, demişti."

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Esranur Maral 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

8/9 Ağustos gecesi saat 21.50'de kendisine
Anafartalar grubu kumandanlığına tayin edildiğini bildirdiler. Mustafa Kemal demiştir ki: "Gerçi böyle bir sorumluluğu almak basit bir şey değildir.Fakat ben vatanım yok olduktan sonra yaşamamaya karar verdiğim için bu sorumluluğu yüklendim.''

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay

Atatürk'ün ağır hastalığı 1938 Mart'ından 10 Kasım'a kadar sekiz ay sürdü. Bir müddet Savarona yatında kalmış, daha sonra Dolmabahçe Sarayına kaldırılmıştı. Savarona'da iken kendisini muayene eden Fransız Profesörü, hükûmet adamlarına:

-Tıbbın yardımı ile Atatürk nihayet bir iki yıl daha yaşayabilir. Fakat şimdi yata gittiğinizde bağırsak veya beyin kanamasından onu ölmüş bulabilirsiniz. Tedbirlerinizi buna göre alınız, demişti.
O akşam Atatürk:
-Hekimle her şeyi konuştunuz, değil mi? diye sordu. Sonra:
-Eğer konuştunuzsa anlamışsınızdır. Hemen Ankara'ya işleriniz başına gidiniz, dedi.

Atatürk, kimseye sezdirmemekle beraber, öleceğini anlamışa benziyordu.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 489 - Bateş Atatürk Dizisi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 489 - Bateş Atatürk Dizisi)
Gamze Akyüz 
 06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal'in yaptığını yapabilecek, cesarette demiyorum, belki ondan gözü pekler vardı, azminde demiyorum, belki onun kadar azimli olanları vardı, bilgi de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanları vardı, fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi tanımadım.
Mustafa Kemal anasından tam gününde ve saatinde doğmuştu.”

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 289 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 289 - Pozitif)

"Ben, ömrümde hiçbir edebiyat eserinde, ordulara ilk hedeflerinin Akdeniz olduğunu bildiren günlük emri okurken duyduğum zevki duymadım. Bu, bütün heyecanların üstünde bir heyecan veren, bütün şiirlerin üstünde bir şiirdi. Ne olmuştuk biliyor musunuz? Kurtulmuştuk."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 363 - Pozitif yayinevi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 363 - Pozitif yayinevi)

Atatürk'ün deli ve sarhoşlarla arası iyi değildi, meclislerinde biraz dengesini kaybedenler oldu mu hemen dağınılırdı.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 548)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 548)
Gamze Akyüz 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Doğrusu Atatürk de, Kemalizm de ne alaturka, ne alafranga, doğrudan doğruya Türktü."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 517 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 517 - Pozitif)
Fatma Akyüz 
 10 Kas 2016 · Kitabı okudu

10 Kasım 1938
Atatürk bir defa üç gün süren bir komaya girdi. Kendine geldiği vakit, uyumuş olduğunu söylediler. Pek inanmamış, fakat ne olduğunu da anlamamıştı... Fakat ikinci ve son komadan uyanamadı... Kendini kaybetmeden son sözü :
- Saat kaç? olmuştu.
Belki de bir önceki komadan sonra uyumuş olduğunu söyleyenleri kontrol etmek istiyordu. 10 Kasım sabahı yüzü gittikçe renk değiştiriyor, hançere* hırıltısı artıyordu. Saat dokuzu beş geçe sert bir asker bakışı ile başucundaki hekime doğru döndü, gözlerini açtı, son nefesi idi.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 491 - Bateş Atatürk Dizisi)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 491 - Bateş Atatürk Dizisi)
Gamze Akyüz 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Mustafa Kemal kimdir? Bir milletin uğrayabileceği en ağır buhranlar içinde, en vasıtasız bir milleti en vasıtalı dünya devletleri ile döğüştüren ve kurtaran adam! Sonra kurtuluş zaferi gibi eşsiz bir şanı ve şerefi, milletinin dostu sandığı gerçek düşmanına karşı, hiçbir şeymiş gibi ortaya atan ve savaş silâhı olarak kullanan, vicdan ve tefekkür hürriyeti uğruna göğsünü vatandaş kurşunlarına geren adam!
Şüphesiz, bütün şartlar bir araya toplanıp tartılınca, asrının en büyük adamı idi."

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 510 - Pozitif)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 510 - Pozitif)

Kitapla ilgili 1 Haber