Çarın Laneti Danilov Beşlemesi 3

7,1/10  (12 Oy) · 
47 okunma  · 
10 beğeni  · 
936 gösterim
Rusya, 1855. Otuz yıllık barış döneminin ardından Avrupada yeniden savaş rüzgârları esiyor. Kırımda Sivastopol kenti kuşatılmış, kuzeyde Petersburg abluka altında. Ama dört bir yanda düşmanla savaşan Moskovada, yaşlanan Çarın ölmesini ve kanındaki lanetin çocuklarına geçmesini bekleyen bir kişi var. Ülkeleri giderek gücünü yitirirken aralarındaki gizli bağdan habersiz bir erkekle bir kadın, ortak miraslarıyla hesaplaşmak zorunda. Tamara Komarova, Moskovada vahşi bir cinayeti ortaya çıkarıyor ve bunun, 1812den beri şehirde işlenen seri cinayetlerin sonuncusu olduğunu keşfediyor. Sivastopoldaysa Dimitriy Alekseyeviç Danilov, sadece İngiliz ve Fransız Müttefik ordularının silahlarına değil, babasının otuz yıl önce toprağın derinliklerine gömdüğünü sandığı vurdalaklara karşı da direnmek zorunda kalacak.

"Jasper Kent, Rus tarihi konusundaki engin bilgisi ve usta anlatımıyla, gerçekleri olağandışı bir vampir öyküsüyle harmanlayarak Rus İmparatorluğunun alternatif tarihini yazmayı sürdürüyor. XIX. yüzyıl Rus roman geleneğinin özünü yansıtan bu zengin ayrıntılarla örülü roman, vampir öykülerine meraklı olanların yanı sıra Rus edebiyatı tutkunları için de çok çekici."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9789750714924
 • Orijinal Adı:
  The Third Section
 • Çeviri:
  Samim Sakacı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu seriyi anlatacak daha iyi bir kelime bilmiyorum ben. Dünya edebiyat sıralamasında yeri nedir bilmiyorum ama nazarımda üçüncü kitap ile kült seviyesine erişmiştir. Evet Jasper Kent'in Danilov Beşlemesi'nden söz ediyorum. Bu kitapla birlikte ilk iki kitaptaki bütün taşlar yerine otururken, bir o kadar taş da yerinden oynadı. Gerçekten harika ötesi bir kurgu. Orjinal isim Üçüncü Şube -ki serinin üçüncü kitabı olmasına da bir gönderme aslında- Çarın Laneti olarak çevrilmiş. İlk kitapla birlikte (Oniki) 1812 yılında vurdalak (vampir) ırkı ile tanışan Albay Danilov,1825 yılında ikinci kitapta (On Üç Yıl Sonra) onlarla mücadeleye devam ediyor. Şimdi 1855 yılındayız Danilov artık yaşlı bir adam. Ama vurdalaklar yaşlanmıyor. http://www.umutcalisan.com/2014/03/carn-laneti.html