On İki (Danilov Beşlemesi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.786
Gösterim
Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)
Artık Yeter! Belli başlı kitapların deli gibi övgü alıp, inceleme yapılıp, sürekli bir yerlerde reklam yapılıp da ( Ne saçma bi cümle oldu) ; Danilov Beşlemesi'nin adının bile duyulmaması beni delirtiyor. Popüler kitaplara inceleme veya reklam yapılmasına lafım yok arkadaşlar, ama bu seri niye bu kadar sönük kaldı ? Arkadaşlarıma okusunlar diye durmadan bu seriyi tavsiye ederim.''Yav gardaşım al oku, okuma alışkanlığın yoksa bile hoşuna gidecek'' ama nerde ... Hakan konuşsun dursun.

Agresif bir giriş olmuş sanki ? Nasıl giriş yapacağım belli olmuyor ki... Klasik ben işte :D

************************************************************************************************

Hikaye ( Spoiler İçermez):

Kitabımız 1812 yılında geçiyor. Bonaparte, Fransız ordusuyla, Rusya'nın başkenti Moskova'ya dalmak üzeredir. Dimitriy, Vadim, Maksim ve romanımızın baş karakteri olan Aleksey İvanoviç Danilov, Fransızlara karşı casusluk faaliyetlerini yürütmektedir. Durum ümitsizdir... Ta kii Dimitriy bir takım adamlar tanıdığını söyleyene kadar (Özlemişim bu cümleyi). Kendilerine opriçnik adını verdikleri bu herifler, her biri 12 havarinin adını almıştır: Yuda, Pyotr, Matfey, Andrey, Yoan, Flipp, Varfolemey, Simon, Yakov Zedeyev, Yakov Alfayev, Foma ve Faddey. Çok havalı değil mi ? Her neyse işte Zimeyeviç ( Dimitriy' in kankisi ve opriçniklerin lideri) opriçnikleri bize bırakıp gidiyor. Opriçniklerin en belirgin özellikleri esrarengiz olmalarıdır. Hepsi leş gibi kokar, saçları dağınıktır, ürkütücüdürler ve sabah dışarı çıkmazlar. Opriçnikler işe koyulur. Gittikleri yerde ölüm makinesi gibi, önüne geleni öldürüp ilerliyor. Çok geçmeden bizimkiler bir şeylerin ters gittiğinin farkına varır....

***********************************************************************************************

Şunu söyleyebilirimki oldum olası ... kitaplarına karşı bir tepkim olmuştur (spoiler vermeden yazmak harbiden zor iş). Söz konusu Danilov Besleme'si olunca, en ufak bir şey söyleyemiyorum. Daha önce gördüğüm ... filmlerine veya kitaplarına hiç benzemiyor. Çoğu kesime hitap edebilir. Şahse bende işin içinde ... varsa; genel olarak ergen kitabıdır herhal derdim ; ama bu seferlik bana güvenin :D

Kitabı benim bu kadar sevmiş olmamın sebebi: İlk olarak 6. sınıfta, zor zamanlardayken okumuş olmam. Abi, sadece aksiyonu bol bir kitap arıyorum ve her yerde aşk kitabı var,bizi düşünen yok zaten. Bu kitabı üniversiteli bir abimin elinde görmüştüm ve -hiç huyum olmasada- ondan istemiştim. Saolsun bana direk kitap senin olsun dedi bende tamam dedim bu durumda niye mütevazilik yapıyım ki ? Mis gibi kitap işte :D Zaten o ara bu kitabı görmüş olmasaydım, ömrü hayatım boyunca herhangi bir yerde tekrar görür müydüm bilmiyorum.

Kitaplığınızda bu kitap varsa, artık ertelemeyin okuyun derim.

Saygı ve Selametle
RUSYA 1812 ...

"DİKKAT "

"AŞIRI SPOILER İÇERİR !!!"

"ONİKİ "ye sekiz yıllık bir vefa borcum var ve artık ödeme zamanı geldi. ."

Kitabı Gördüğüm, Aldığım, Okuduğum an'ı
artık anlatmayacağım çünkü az çok zaman içerisinde bilen bildi ...

"ONİKİ yi 2010 yılında ilk kez okudum ..kendimi bildim bileli Vampir edebiyatı beni mest etmiştir sanırım kütük kalınlığındaki ANITA BLAKE kitaplarını devirdiğim dönemlerdi Jasper Kent'le tanışmam ...

"Kan kokusuna çok alışıktım ama genzime dolan bu kar ve buz lezzeti bambaşkaydı " ...

"ONİKİ beni bir savaş ve Rus toprağı aşığı edecek kadar etkiledi ki bunun sebebi tarihsel örtüsünün çok sağlam ve gerçekçi olmasıydı ..

"Savaş meydanlarına adım attığım da
Hangi taraftaydım ?Aleksey ,Dimitri ,Vadim ve Maks ın yanında mı?
Yoksa tüm efsanelerini ,folklorunu,fabl'larını sevdiğim Eflak toprağından gelen ONİKİ havarinin mi?
Her zaman seçtiğim "kötü adam" bizdendir YUDA candır :)
TUGARIN ZIMEYEVIÇ kimdir ve şu an nerede? (Alarmlar çalmalı burda:)

Sorular aklımda top atışı yaparken :))
taraf bile tutamadan akar gider kitap .. kolay okunan ve yormayan bir dili vardır Jasper Kent'in .. hızlı ilerler


Merak edip ünlü Napolyon ordularının öncelikle Austerlitz ve Borodino savaşını (zaman içerisinde savaş ve Barış da dahil olmak üzere pek çok yerde karşıma çıkacak ) olan bu çarpışmaları aklıma kaydettim .. o günden sonra tüm okuma serüvenim nehirde yüzen bir buz parçası gibi hep savaşan topraklara kaydı ..

Kitaplarda "isim " takıntısı yaşayan bir okuyucu olarak hikayedeki adlar dilimde döndükçe daha da keyif aldım itiraf ediyorum ..
ki ilk dönemlerde ne kadar zorlansam da artık sevilen bir kişiye "Liyoşa" "Mitka" gibi küçük adlarlarla hitap edilebileceğini öğrenmiş bulunuyorum .. :))

Danilov beslemesini tek tek inceleme hak eden bir fantastik /tarih serisidir ..

Sekiz yıl sonra seriyi tekrar elime alıp okurken aynı heyecanı aynı keyfi yeniden yaşatan ...daha bilinçli okunduğu için farklı keşiflere beni yönlendiren muhteşem "bana göre " ...
bir lezzet lokması dır:) _ YUDA burada sırıtır:)

Dip Not : Jasper Kent Turk okuyucusu seven yazarlar arasında .. Kitapta bol bol Türk kelimesine raslayacaksınız ..zaten tarih bilginiz biraz var ise.. Eflak topraklarında olan bitenide bilirsiniz (o konuyu başka bir kitap incelemesinde konuşalım :))

Silistre de parmaklarını Türklere bırakan Aleksey ile yola devam edelim bir sonraki kitap ... "ONÜÇ YIL SONRA" okuyun ,okuyun ,okuyun :)

görüşmek üzere .
Sevgiyle :)

Maks en çok seni özleyeceğim daima ..

"Maks bir haindi "
"Onu sevmiştim "
"Sevilebilecek hainler ve nefret edilebilecek vatanseverler vardı " ...
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.207 Oy)6.902 beğeni20.142 okunma710 alıntı113.388 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.828 beğeni26.272 okunma2.658 alıntı114.352 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.268 Oy)19.021 beğeni43.263 okunma2.959 alıntı182.461 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.430 Oy)8.008 beğeni22.712 okunma816 alıntı89.439 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.530 Oy)8.810 beğeni28.627 okunma836 alıntı139.258 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.687 Oy)11.431 beğeni28.452 okunma1.559 alıntı149.140 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.935 Oy)3.036 beğeni11.075 okunma236 alıntı40.657 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.455 Oy)7.860 beğeni21.331 okunma3.968 alıntı128.910 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.995 Oy)6.341 beğeni16.758 okunma2.881 alıntı85.842 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.689 Oy)13.384 beğeni34.451 okunma3.357 alıntı145.643 gösterim
Kitabi yillar evvel (2012 olabilir), zevkine oldukca guvendigim agabeyim tavsiye etmisti. "Kizim var ya, bir seriye basladim, bayilirsin tam senlik", demisti. Durur muyum hemen siparis ettim. Ancak bir turlu baslayamadim ve 5 kitaplik bu seri, raflarimdaki diger okunmayi bekleyen kitap yigini arasinda unutulup gitti...
Sanirim yine de okumaya niyetim yoktu. Oncelikle okumak istedigim baska kitaplar var ne de olsa. Mesela, Tanrı Yanılgısı Aynalar The Satanic Verses ya da https://www.goodreads.com/...6124936-the-outsider... Ancak gelin gorun ki gecenlerde yolum nasil olduysa Hakan Arık ile kesisti ve yine nasil becerdiyse hemen baslamam konusunda soz verdirtti.
Gelelim sadede... Kitabi cok begendim!
Neden mi... Cunku kitap tarih kitabi. 1812'deki Napolyon'un Moskova kusatmasi surecini anlatiyor. Ve kitabin bitiminde kisaca wikipedia'dan (https://tr.wikipedia.org/...on%27un_Rusya_seferi) savasin detaylarini da okudum ki; tarihler guzergahlar komutanlar, isimler birebir gercek.
Gercek olmayan, kurgu olan tek kisim ise 12 kisilik ozel bir grup. Yine wikipedia'da soyle bir yazi geciyordu: "Açlık ve mahrumiyetle boğuşan Fransız askerleri geceleri ordularından ayrılıp yiyecek aradı. Bu askerler sıkça Kazaklar tarafından ele geçirildi veya öldürüldü." Bahsettigim bu ozel grup, tam da hikayenin bu kismina parmak basiyor.
Ote yandan kurgu ve tarihin ic ice gecmisligi cok basarili. Gercek nerde bitiyor, fantastik ogeler nerde basliyor belli degil. Ana karakterler (Alexey Danilov, Dimitrey, Maks ve Vadim) kendine munhasir farkli kisilikler. Hepsinin birbirinden farkli ama kendilerince gecerli deger yargilari ve o deger yargilarinin pesinden giden hareketleri var. Ancak kimse bir Yuda olamaz.
Ozetle, kitap guzel, denen o ki serinin en kotu kitabiymis ilk kitap. Eger hakkinda soylenilenler dogruysa, serinin devamini okumak icin sabirsizlaniyorum.
Serinin ilk kitabı olmasına rağmen beğendim. Genelde ilk kitaplar sönük kalıyor ama gayet sürükleyici bir hikayeydi. Fantastik olması en güzeli zaten benim için.

Kısaca bahsedeyim Fransızlar, Rusya'yı işgal etmek üzereyken 4 kafadar durumdan rahatsızlar, çözüm bulmaya çalışırlar ve 12 kişi de dahil olur savaşa. Bu 12 kişi evlere şenlik çok dost canlılar... herkesi seven, okşayan grup ile tanışmanız lazım. Neler neler olacak...

Yazarın dilini çok beğendim, hikayesi ve kurgusu çok iyiydi. Sıkmadan ilerliyor sayfalar. Seriye devam.

Herkes tanışmalı bence. Daha çok kişiye ulaşmalı kitap...

Etkinlik için #35218263 ;)
Arkadaşların çok harâretli tavsiyeleri neticesinde Jasper Kent'in beş kitaplık Danilov Beşlemesi Serisi'nin ilk kitabı olan On İki adlı romanını okudum. Kitaptan çok sıkılmama rağmen beğenip seven arkadaşlarımın kötü bir kitabı tavsiye etmeyeceğine güvenerek sonuna kadar sabredip kitabı bitirdim. Ve her an, bir şeyler değişecek ve kitap güzelleşecek diye heyecanla beklememe rağmen, öyle bir sürpriz olmadı, kitap bitti ve ben sadece çok sıkılmış durumdayım...

Okuyup da sevenler ne bulduysa bu kitabın sayfaları arasında, benim güzel ve keyifli bir okuma mâcerâsında aradığım şeylerle örtüşmüyormuş demek diyebiliyorum ancak! Daha fazlasını söylesem sevgili arkadaşlarımı kırmaktan korkarım. O yüzden eleştirmiyor ve sadece hiç sevmedim diyorum...
Biri suikast timinden mi bahsetti? İşte burdalar. 19. yy sonunda bi grup profesyoneli anlatan bu kitap sizi merak içinde bırakıp her sonraki sayfayı okumak için parmağınızı ıslatıp duracaksınız. Heyecanınızı kalbinizden duyacaksınız. Başlamadan önce derin bir nefes alın ve kendinizi dünyadan soyutlayın. Teli de sessize alın, çalarsa el yordamıyla bulup bir yerlere fırlattınığınızı sonradan farketmeniz üzücü olur :)
Fantastik ve tarih sevenlere hitap eden bir kitap.Dört Rus askerin Fransa ordusunu durdurmak üzere yardım istediği 12 asker aslında vampirdir ve bunu askerlerden sadece biri bilir.Diğerlerinin öğrenmesi de zaman almayacaktır ve bundan sonra mücadelenin tarafları değişir.İnsanlar-vampirler...Bence tamamen vakit kaybı değil, fantastik tarihi savaş romanlarından hoşlananlara tavsiye ederim.
Danilov beşlemesinin ilk serisi olan bu kitap rusya tarihini fantastik motifler ve hikayelerle süslemiş sürükleyici bir aksiyon gerilim romanı -adamsın aleksey :))
Napoleon Bonaparte' nin Moskova' ya ilerlemesini durdurmak için bir rus kumandanın, Orpinçikler adındaki 12 savaşçıdan yardım istemesi üzerine olaylar gelişir. Orpinçikler daha önce rusların türklerle yapmış olduğu savaşta, rusların yanında yer alarak savaşı kazanmalarını sağlamıştır. Yaklaşık 200 sayfa sonra Orpinçiklerin ne olduğu ortaya çıkıyor. Tam kitap heyecanlı olmaya başlar diye düşünseniz de büyük beklentiler içinde olmanız hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Şöyle de bir sitesi var yazarın:

http://www.jasperkent.com/#Gallery
Güzel ve akıcı bir kitaptı özellikle ilk öykü kitabın özeti niteliğinde ve bir o kadar da anlamlıydı, çok ince nüsanslara sahip olan kitap seri olarak devam etmiştir
Fantastik öğelerle donatılmış tarihi bir roman. 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı. Kısa sayılmayacak bu kitap oldukça sürükleyici. Fransız Rus savaşı sırasında geçen hikaye tam kıvamında fantastik öğelerle donatılmış. Harika bir kitap...
Tarihi bir roman olarak çok başarılıydı. Napolyon seferleri, savaşın geride bıraktığı izler, o psikoloji güzel yansıtılmıştı. Karakterler de oldukça başarılıydı. Ancak fantastiğe geçiş bir parça kopuk oldu. Hatta kitap sonuna kadar ben bunun aslında adamın deliliğinin bir ürünü falan çıkmasını da beklemedim değil. Öyle olsaydı daha tatmin edici bir son olurdu. Son olarak tek kitap olarak da okunabilir. Devam hissi uyandırmadı fazla.
"Geri gelecek misin ?"
"Tabi," diye yanıtladım, ama aslında hiçbir askerin böyle bir soruya kesin bir cevap veremeyeceğini gayet iyi biliyordum.
"Eğer hiçbir şey yapmamak iyi bir plansa,
'bir şeyler' yapmak daha iyi bir plan olmalı,"
"Savaşta kılıçlar çekilmiş olsa bile düşmanın yüzü yoktur ..ve her şey sona erdiğinde ,insan kimi öldürdüğünü bilemez "
Jasper Kent
Sayfa 230 - Can yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 186 okur

 • Cem Engüzel
 • Mücahid Bakım
 • Burak An
 • M. Hakan Kurdoğlu
 • Emre
 • Burhan Saydut
 • Tolgahan Demir
 • Masum Kurt
 • Arın Konca
 • M. Kağan Will Şahinoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.7
Erkek
%69.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.4 (19)
9
%15.3 (11)
8
%19.4 (14)
7
%16.7 (12)
6
%12.5 (9)
5
%4.2 (3)
4
%2.8 (2)
3
%2.8 (2)
2
%0
1
%0