On İki (Danilov Beşlemesi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.034
Gösterim
Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)
528 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Artık Yeter! Belli başlı kitapların deli gibi övgü alıp, inceleme yapılıp, sürekli bir yerlerde reklam yapılıp da ( Ne saçma bi cümle oldu) ; Danilov Beşlemesi'nin adının bile duyulmaması beni delirtiyor. Popüler kitaplara inceleme veya reklam yapılmasına lafım yok arkadaşlar, ama bu seri niye bu kadar sönük kaldı ? Arkadaşlarıma okusunlar diye durmadan bu seriyi tavsiye ederim.''Yav gardaşım al oku, okuma alışkanlığın yoksa bile hoşuna gidecek'' ama nerde ... Hakan konuşsun dursun.

Agresif bir giriş olmuş sanki ? Nasıl giriş yapacağım belli olmuyor ki... Klasik ben işte :D

************************************************************************************************

Hikaye ( Spoiler İçermez):

Kitabımız 1812 yılında geçiyor. Bonaparte, Fransız ordusuyla, Rusya'nın başkenti Moskova'ya dalmak üzeredir. Dimitriy, Vadim, Maksim ve romanımızın baş karakteri olan Aleksey İvanoviç Danilov, Fransızlara karşı casusluk faaliyetlerini yürütmektedir. Durum ümitsizdir... Ta kii Dimitriy bir takım adamlar tanıdığını söyleyene kadar (Özlemişim bu cümleyi). Kendilerine opriçnik adını verdikleri bu herifler, her biri 12 havarinin adını almıştır: Yuda, Pyotr, Matfey, Andrey, Yoan, Flipp, Varfolemey, Simon, Yakov Zedeyev, Yakov Alfayev, Foma ve Faddey. Çok havalı değil mi ? Her neyse işte Zimeyeviç ( Dimitriy' in kankisi ve opriçniklerin lideri) opriçnikleri bize bırakıp gidiyor. Opriçniklerin en belirgin özellikleri esrarengiz olmalarıdır. Hepsi leş gibi kokar, saçları dağınıktır, ürkütücüdürler ve sabah dışarı çıkmazlar. Opriçnikler işe koyulur. Gittikleri yerde ölüm makinesi gibi, önüne geleni öldürüp ilerliyor. Çok geçmeden bizimkiler bir şeylerin ters gittiğinin farkına varır....

***********************************************************************************************

Şunu söyleyebilirimki oldum olası ... kitaplarına karşı bir tepkim olmuştur (spoiler vermeden yazmak harbiden zor iş). Söz konusu Danilov Besleme'si olunca, en ufak bir şey söyleyemiyorum. Daha önce gördüğüm ... filmlerine veya kitaplarına hiç benzemiyor. Çoğu kesime hitap edebilir. Şahse bende işin içinde ... varsa; genel olarak ergen kitabıdır herhal derdim ; ama bu seferlik bana güvenin :D

Kitabı benim bu kadar sevmiş olmamın sebebi: İlk olarak 6. sınıfta, zor zamanlardayken okumuş olmam. Abi, sadece aksiyonu bol bir kitap arıyorum ve her yerde aşk kitabı var,bizi düşünen yok zaten. Bu kitabı üniversiteli bir abimin elinde görmüştüm ve -hiç huyum olmasada- ondan istemiştim. Saolsun bana direk kitap senin olsun dedi bende tamam dedim bu durumda niye mütevazilik yapıyım ki ? Mis gibi kitap işte :D Zaten o ara bu kitabı görmüş olmasaydım, ömrü hayatım boyunca herhangi bir yerde tekrar görür müydüm bilmiyorum.

Kitaplığınızda bu kitap varsa, artık ertelemeyin okuyun derim.

Saygı ve Selametle
528 syf.
·60 günde·Beğendi·10/10
RUSYA 1812 ...

"DİKKAT "

"AŞIRI SPOILER İÇERİR !!!"

"ONİKİ "ye sekiz yıllık bir vefa borcum var ve artık ödeme zamanı geldi. ."

Kitabı Gördüğüm, Aldığım, Okuduğum an'ı
artık anlatmayacağım çünkü az çok zaman içerisinde bilen bildi ...

"ONİKİ yi 2010 yılında ilk kez okudum ..kendimi bildim bileli Vampir edebiyatı beni mest etmiştir sanırım kütük kalınlığındaki ANITA BLAKE kitaplarını devirdiğim dönemlerdi Jasper Kent'le tanışmam ...

"Kan kokusuna çok alışıktım ama genzime dolan bu kar ve buz lezzeti bambaşkaydı " ...

"ONİKİ beni bir savaş ve Rus toprağı aşığı edecek kadar etkiledi ki bunun sebebi tarihsel örtüsünün çok sağlam ve gerçekçi olmasıydı ..

"Savaş meydanlarına adım attığım da
Hangi taraftaydım ?Aleksey ,Dimitri ,Vadim ve Maks ın yanında mı?
Yoksa tüm efsanelerini ,folklorunu,fabl'larını sevdiğim Eflak toprağından gelen ONİKİ havarinin mi?
Her zaman seçtiğim "kötü adam" bizdendir YUDA candır :)
TUGARIN ZIMEYEVIÇ kimdir ve şu an nerede? (Alarmlar çalmalı burda:)

Sorular aklımda top atışı yaparken :))
taraf bile tutamadan akar gider kitap .. kolay okunan ve yormayan bir dili vardır Jasper Kent'in .. hızlı ilerler


Merak edip ünlü Napolyon ordularının öncelikle Austerlitz ve Borodino savaşını (zaman içerisinde savaş ve Barış da dahil olmak üzere pek çok yerde karşıma çıkacak ) olan bu çarpışmaları aklıma kaydettim .. o günden sonra tüm okuma serüvenim nehirde yüzen bir buz parçası gibi hep savaşan topraklara kaydı ..

Kitaplarda "isim " takıntısı yaşayan bir okuyucu olarak hikayedeki adlar dilimde döndükçe daha da keyif aldım itiraf ediyorum ..
ki ilk dönemlerde ne kadar zorlansam da artık sevilen bir kişiye "Liyoşa" "Mitka" gibi küçük adlarlarla hitap edilebileceğini öğrenmiş bulunuyorum .. :))

Danilov beslemesini tek tek inceleme hak eden bir fantastik /tarih serisidir ..

Sekiz yıl sonra seriyi tekrar elime alıp okurken aynı heyecanı aynı keyfi yeniden yaşatan ...daha bilinçli okunduğu için farklı keşiflere beni yönlendiren muhteşem "bana göre " ...
bir lezzet lokması dır:) _ YUDA burada sırıtır:)

Dip Not : Jasper Kent Turk okuyucusu seven yazarlar arasında .. Kitapta bol bol Türk kelimesine raslayacaksınız ..zaten tarih bilginiz biraz var ise.. Eflak topraklarında olan bitenide bilirsiniz (o konuyu başka bir kitap incelemesinde konuşalım :))

Silistre de parmaklarını Türklere bırakan Aleksey ile yola devam edelim bir sonraki kitap ... "ONÜÇ YIL SONRA" okuyun ,okuyun ,okuyun :)

görüşmek üzere .
Sevgiyle :)

Maks en çok seni özleyeceğim daima ..

"Maks bir haindi "
"Onu sevmiştim "
"Sevilebilecek hainler ve nefret edilebilecek vatanseverler vardı " ...
528 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kitabi yillar evvel (2012 olabilir), zevkine oldukca guvendigim agabeyim tavsiye etmisti. "Kizim var ya, bir seriye basladim, bayilirsin tam senlik", demisti. Durur muyum hemen siparis ettim. Ancak bir turlu baslayamadim ve 5 kitaplik bu seri, raflarimdaki diger okunmayi bekleyen kitap yigini arasinda unutulup gitti...
Sanirim yine de okumaya niyetim yoktu. Oncelikle okumak istedigim baska kitaplar var ne de olsa. Mesela, Tanrı Yanılgısı, Aynalar, The Satanic Verses ya da https://www.goodreads.com/...6124936-the-outsider... Ancak gelin gorun ki gecenlerde yolum nasil olduysa Hakan Arık ile kesisti ve yine nasil becerdiyse hemen baslamam konusunda soz verdirtti.
Gelelim sadede... Kitabi cok begendim!
Neden mi... Cunku kitap tarih kitabi. 1812'deki Napolyon'un Moskova kusatmasi surecini anlatiyor. Ve kitabin bitiminde kisaca wikipedia'dan (https://tr.wikipedia.org/...on%27un_Rusya_seferi) savasin detaylarini da okudum ki; tarihler guzergahlar komutanlar, isimler birebir gercek.
Gercek olmayan, kurgu olan tek kisim ise 12 kisilik ozel bir grup. Yine wikipedia'da soyle bir yazi geciyordu: "Açlık ve mahrumiyetle boğuşan Fransız askerleri geceleri ordularından ayrılıp yiyecek aradı. Bu askerler sıkça Kazaklar tarafından ele geçirildi veya öldürüldü." Bahsettigim bu ozel grup, tam da hikayenin bu kismina parmak basiyor.
Ote yandan kurgu ve tarihin ic ice gecmisligi cok basarili. Gercek nerde bitiyor, fantastik ogeler nerde basliyor belli degil. Ana karakterler (Alexey Danilov, Dimitrey, Maks ve Vadim) kendine munhasir farkli kisilikler. Hepsinin birbirinden farkli ama kendilerince gecerli deger yargilari ve o deger yargilarinin pesinden giden hareketleri var. Ancak kimse bir Yuda olamaz.
Ozetle, kitap guzel, denen o ki serinin en kotu kitabiymis ilk kitap. Eger hakkinda soylenilenler dogruysa, serinin devamini okumak icin sabirsizlaniyorum.
528 syf.
Serinin ilk kitabı olmasına rağmen beğendim. Genelde ilk kitaplar sönük kalıyor ama gayet sürükleyici bir hikayeydi. Fantastik olması en güzeli zaten benim için.

Kısaca bahsedeyim Fransızlar, Rusya'yı işgal etmek üzereyken 4 kafadar durumdan rahatsızlar, çözüm bulmaya çalışırlar ve 12 kişi de dahil olur savaşa. Bu 12 kişi evlere şenlik çok dost canlılar... herkesi seven, okşayan grup ile tanışmanız lazım. Neler neler olacak...

Yazarın dilini çok beğendim, hikayesi ve kurgusu çok iyiydi. Sıkmadan ilerliyor sayfalar. Seriye devam.

Herkes tanışmalı bence. Daha çok kişiye ulaşmalı kitap...

Etkinlik için #35218263 ;)
528 syf.
·25 günde·7/10
5 kitaplık bir serinin ilki... Rusya-Fransa Savaşı ekseninde bir vampir grubunun (Opriçnikler) izinde geçen olayları kovalıyoruz. Başta savaş ağırlıklı olan hikaye ilerledikçe vampir avına dönüştü.(Vampir değil VURDALAK)

Kanaatim Rus topraklarının harika betimlendiği ve tarihi atmosferin bize aktarılışının çok başarılı olduğu yönünde. Fakat fantastik kurgu kısmında çok fazla kendi kendini tekrar etmiş ve boşuna uzatılmış, sonlara doğru Danilov'u bırak Yuda da Yuda taktın diye azarlayasım geldi. Hani film final yapmadan esas kahraman ile anti kahraman uzuuunn uzuuun dövüşürler ama biz esas kahramana bir şey olmayacağını biliriz, aynı öyle uzadı da uzadı son kısmı.
Dominique kısmı apayrı bir delirtti zaten.

Çok fazla Türkler ile ilgili bilgi geçiyor kitapta, acımasızlar, işkence uzmanı vs... Yazar bol bol bahsetmiş Türklerden.

Eflak, Vlad Tepeş - Kazıklı Voyvoda ya da Dracula - olayı çok güzel alınmış hikayeye bu kısmını cidden hoş buldum ama sonra vampilerin keşfi ile başlayan bölüm sonrası vampir edebiyatına da az çok aşina iseniz fazla ilgi çekici gelmeyebilir. Ben biraz sıkıldım açıkcası bir patlama noktası bekledim kurgusal olarak ama gelmedi gitti.

Seriye devam etmeyebilirim. Dediğim gibi ilgimi çok çeken bir kitap olmadı. Vakit kaybı değil ama müthiş de değil. Ama ilk kitap en kötüsü diye yorumlar da okudum bilmiyorum kafam karışık biraz. :)

Bitirmeden okuyanlar için eklemek istediğim son bir not var, herkes Maks için üzülmüş sanırım ama ben nedense Vadim'e çok üzüldüm. :)

Biraz fantastik biraz savaş olsun az tarihle baharatlansın gibi bir kitap arıyorsanız, tercih edilebilir.
528 syf.
·Puan vermedi
Arkadaşların çok harâretli tavsiyeleri neticesinde Jasper Kent'in beş kitaplık Danilov Beşlemesi Serisi'nin ilk kitabı olan On İki adlı romanını okudum. Kitaptan çok sıkılmama rağmen beğenip seven arkadaşlarımın kötü bir kitabı tavsiye etmeyeceğine güvenerek sonuna kadar sabredip kitabı bitirdim. Ve her an, bir şeyler değişecek ve kitap güzelleşecek diye heyecanla beklememe rağmen, öyle bir sürpriz olmadı, kitap bitti ve ben sadece çok sıkılmış durumdayım...

Okuyup da sevenler ne bulduysa bu kitabın sayfaları arasında, benim güzel ve keyifli bir okuma mâcerâsında aradığım şeylerle örtüşmüyormuş demek diyebiliyorum ancak! Daha fazlasını söylesem sevgili arkadaşlarımı kırmaktan korkarım. O yüzden eleştirmiyor ve sadece hiç sevmedim diyorum...
528 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Evet sonunda namıdeğer Danilov beşlemesinin ilk kitabı Twelve' yi (On İki) okumuş bulunmaktayım. Kitapla ilk tanışmam serinin ikinci kitabı olan "on üç yıl sonra" yı kapak tasarımındaki yoğun mavi tonları sayesinde kitapçı rafında görüp, fazla incelemeden, serinin ilk kitabı sanarak yanlışlıkla almam sonucu oldu. Biraz gecikmeli de olsa nihayet doğru kitabı bitirebildim.

Kitap hakkındaki yorumlarımı yapmadan önce, yazarın renkli hayatı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Jasper Kent 1968' de İngiltere'de doğmuş. Cambridge'de fen ve doğa bilimleri öğrenimi yaptıktan sonra müzikale merak sarıp 20 yılda müzikal tiyatro alanında oyuncu, çalgıcı, yönetmen ve besteci olarak çalışmış. Yazar Danilov serisi dışında 4 tane de müzikal oyun yazmış. Tarihsel fantazi türündeki kitaplar arasında 6. başyapıt seçilen roman On İki ise Kent'in ilk gerilim romanı olarak, pek çok dile çevrilmiş başarılı bir eseri.

Eser, yazarın iki konuya da olan hakimiyetiyle tarih ve fantazya alanlarında gayet başarılıydı. Hatta bu iki ögeyi öyle güzel harmanlayıp okuyucuya sunmuş ki eserin fantastik tarafı sanki tarihin bir parçası haline gelmiş. İçeriğindeki yoğun tarih unsuru, eseri fantastik kitaplardaki hayalcilikten uzaklaştırıp daha gerçekçi bir hale getirmiş.

Kitap 1812 yılında Napoleon'un Rusya seferi ile tarihin tozlu sayfalarına giriş yapıyor. 1807 yılında Ruslar ve Fransızların Tilsit görüşmesinde kurdukları ittifak antlaşması, zamanla Ruslar'ın antlaşma şartlarından taviz vermeye başlamasıyla Napoleonla beraber Fransızları kızdırır ve 1812 Haziran'ında büyük bir ordu ile Napoleon sefere çıkar. Kitap bu tarihsel döngü içerisinde başta 4 Rus ajanı olarak tanıdığımız Dimitriy, Binbaşı Vadim, Maksim ve baş karakterimiz Yüzbaşı Aleksey İvonoviç Danilov'un vatanperver mücadelesini, bu uğurda verdikleri doğru ve yanlış kararları, ödedikleri bedelleri anlatıyor. Kitap Aleksey'in diliyle okuyucuya sunulmuş.

Devamında ise gruptaki Dimitriy'in Tuna Nehri boylarında, Türklerle savaşta tehlikedeyken mucizevi bir şekilde hayatını kurtaran Zimeyeviç adındaki dostunu, bu sefer de Fransızlarla mücadelesinde yardım etmesi için çağırmasıyla olaylar bir anda fantastik bir hal alıyor. Zimeyeviç Dimitriy'in davetinden bir süre sonra gece vakti 12 adamla, esrarengiz bir şekilde, Rus askerlerin bulunduğu hana çıkıp geliyor.
Bu 12 adamın 420.000 kişilik Fransız ordusu karşısında nasıl bir tahribat yaratabileceğini düşünen Maksim, Vadim ve Aleksey, denemekten zarar gelmez mantığıyla, ülkelerinin de selameti için varolan her türlü umuda tutunuyorlar. Bu sebeple gönülleri pek razı gelmesede Dimitriy'in hatırı ve vatan aşkı uğruna bu çeteyi onaylıyorlar. Dört arkadaş On iki adama Korkunç İvan dönemindeki muhafızlara benzerliklerinden dolayı, onlara verilen genel ad olan Opriçnik adını veriyorlar. Ayrıca On iki adamdan her birinin kullandığı kendine özel takma bir ismi var. Grup üyelerinin kendilerine verdikleri isimler Hz. İsa'nın 12 havarisinin isimlerinden oluşuyor:
Pyotr
Andrey
Yoan
Flipp
Varfolemey
Matfey
Simon
Yakov Zevedeyev
Yakov Alfeyev
Foma
Faddey
Ve kitaptaki kilit karakterlerden biri olan "Yuda"

Peki bu kurulan çıkar ortaklığı Ruslara fayda mı getirecek zarar mı? Napoleon'u hezimete uğratan yalnızca Rusya'nın dondurucu soğuğu mu? Bundan sonrası spoilere gireceği için okumak isteyenler devamını kitapta bulabilir. Tarih ve fantastik severlerin beğenerek okuyacağı bir eser olduğunu düşünüyorum.

Ve son olarak da şunu söyleyerek incelememi bitireceğim. Vicdanı olmayan insanın her iyi duygudan yoksun olduğunu kitap çok güzel bir şekilde bize anlatmış.

Okuyacak arkadaşlara, kardeşlere ve büyüklerime şimdiden keyifli okumalar diler. Kitabı okuyup incelememi inceleyenlere de teşekkür ederim...
528 syf.
·9/10
Biri suikast timinden mi bahsetti? İşte burdalar. 19. yy sonunda bi grup profesyoneli anlatan bu kitap sizi merak içinde bırakıp her sonraki sayfayı okumak için parmağınızı ıslatıp duracaksınız. Heyecanınızı kalbinizden duyacaksınız. Başlamadan önce derin bir nefes alın ve kendinizi dünyadan soyutlayın. Teli de sessize alın, çalarsa el yordamıyla bulup bir yerlere fırlattınığınızı sonradan farketmeniz üzücü olur :)
528 syf.
·7/10
Fantastik ve tarih sevenlere hitap eden bir kitap.Dört Rus askerin Fransa ordusunu durdurmak üzere yardım istediği 12 asker aslında vampirdir ve bunu askerlerden sadece biri bilir.Diğerlerinin öğrenmesi de zaman almayacaktır ve bundan sonra mücadelenin tarafları değişir.İnsanlar-vampirler...Bence tamamen vakit kaybı değil, fantastik tarihi savaş romanlarından hoşlananlara tavsiye ederim.
528 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Danilov beşlemesinin ilk serisi olan bu kitap rusya tarihini fantastik motifler ve hikayelerle süslemiş sürükleyici bir aksiyon gerilim romanı -adamsın aleksey :))
528 syf.
Napoleon Bonaparte' nin Moskova' ya ilerlemesini durdurmak için bir rus kumandanın, Orpinçikler adındaki 12 savaşçıdan yardım istemesi üzerine olaylar gelişir. Orpinçikler daha önce rusların türklerle yapmış olduğu savaşta, rusların yanında yer alarak savaşı kazanmalarını sağlamıştır. Yaklaşık 200 sayfa sonra Orpinçiklerin ne olduğu ortaya çıkıyor. Tam kitap heyecanlı olmaya başlar diye düşünseniz de büyük beklentiler içinde olmanız hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Şöyle de bir sitesi var yazarın:

http://www.jasperkent.com/#Gallery
528 syf.
·Beğendi·10/10
Güzel ve akıcı bir kitaptı özellikle ilk öykü kitabın özeti niteliğinde ve bir o kadar da anlamlıydı, çok ince nüsanslara sahip olan kitap seri olarak devam etmiştir
"Geri gelecek misin ?"
"Tabi," diye yanıtladım, ama aslında hiçbir askerin böyle bir soruya kesin bir cevap veremeyeceğini gayet iyi biliyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 207 okur

  • Emre Baykal
  • Nausicaä
  • gece
  • Nuran Kibman
  • Müslime Keleş
  • Didem
  • Merve Enez
  • Abduselam Islam
  • Ayşe Şen
  • Osman Şener

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.7
Erkek
%69.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (22)
9
%12.8 (10)
8
%20.5 (16)
7
%17.9 (14)
6
%11.5 (9)
5
%3.8 (3)
4
%2.6 (2)
3
%2.6 (2)
2
%0
1
%0