Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)
Artık Yeter! Belli başlı kitapların deli gibi övgü alıp, inceleme yapılıp, sürekli bir yerlerde reklam yapılıp da ( Ne saçma bi cümle oldu) ; Danilov Beşlemesi'nin adının bile duyulmaması beni delirtiyor. Popüler kitaplara inceleme veya reklam yapılmasına lafım yok arkadaşlar; ama bu seri niye bu kadar sönük kaldı ? Arkadaşlarıma okusunlar diye durmadan bu seriyi tavsiye ederim.''Yav gardaşım al oku, okuma alışkanlığın yoksa bile hoşuna gidecek'' ama nerde ... Hakan konuşsun dursun.

Agresif bir giriş olmuş sanki ? Nasıl giriş yapacağım belli olmuyor ki... Klasik ben işte :D

************************************************************************************************

Hikaye ( Spoiler İçermez):

Kitabımız 1812 yılında geçiyor. Bonaparte, Fransız ordusuyla, Rusya'nın başkenti Moskova'ya dalmak üzeredir. Dimitriy, Vadim, Maksim ve romanımızın baş karakteri olan Aleksey İvanoviç Danilov, Fransızlara karşı casusluk faaliyetlerini yürütmektedir. Durum ümitsizdir... Ta kii Dimitriy bir takım adamlar tanıdığını söyleyene kadar (Özlemişim bu cümleyi). Kendilerine opriçnik adını verdikleri bu herifler, her biri 12 havarinin adını almıştır: Yuda, Pyotr, Matfey, Andrey, Yoan, Flipp, Varfolemey, Simon, Yakov Zedeyev, Yakov Alfayev, Foma ve Faddey. Çok havalı değil mi ? Her neyse işte Zimeyeviç ( Dimitriy' in kankisi ve opriçniklerin lideri) opriçnikleri bize bırakıp gidiyor. Opriçniklerin en belirgin özellikleri esrarengiz olmalarıdır. Hepsi leş gibi kokar, saçları dağınıktır, ürkütücüdürler ve sabah dışarı çıkmazlar. Opriçnikler işe koyulur. Gittikleri yerde ölüm makinesi gibi, önüne geleni öldürüp ilerliyor. Çok geçmeden bizimkiler bir şeylerin ters gittiğinin farkına varır....

***********************************************************************************************

Şunu söyleyebilirimki oldum olası ... kitaplarına karşı bir tepkim olmuştur (spoiler vermeden yazmak harbiden zor iş). Söz konusu Danilov Besleme'si olunca, en ufak bir şey söyleyemiyorum. Daha önce gördüğüm ... filmlerine veya kitaplarına hiç benzemiyor. Çoğu kesime hitap edebilir. Şahse bende işin içinde ... varsa; genel olarak ergen kitabıdır herhal derdim ; ama bu seferlik bana güvenin :D

Kitabı benim bu kadar sevmiş olmamın sebebi: İlk olarak 6. sınıfta, zor zamanlardayken okumuş olmam. Abi, sadece aksiyonu bol bir kitap arıyorum ve her yerde aşk kitabı var,bizi düşünen yok zaten. Bu kitabı üniversiteli bir abimin elinde görmüştüm ve -hiç huyum olmasada- ondan istemiştim. Saolsun bana direk kitap senin olsun dedi bende tamam dedim bu durumda niye mütevazilik yapıyım ki ? Mis gibi kitap işte :D Zaten o ara bu kitabı görmüş olmasaydım, ömrü hayatım boyunca herhangi bir yerde tekrar görür müydüm bilmiyorum.

Kitaplığınızda bu kitap varsa, artık ertelemeyin okuyun derim.

Saygı ve Selametle
Kitabi yillar evvel (2012 olabilir), zevkine oldukca guvendigim agabeyim tavsiye etmisti. "Kizim var ya, bir seriye basladim, bayilirsin tam senlik", demisti. Durur muyum hemen siparis ettim. Ancak bir turlu baslayamadim ve 5 kitaplik bu seri, raflarimdaki diger okunmayi bekleyen kitap yigini arasinda unutulup gitti...
Sanirim yine de okumaya niyetim yoktu. Oncelikle okumak istedigim baska kitaplar var ne de olsa. Mesela, Tanrı Yanılgısı Aynalar The Satanic Verses ya da https://www.goodreads.com/...6124936-the-outsider... Ancak gelin gorun ki gecenlerde yolum nasil olduysa Hakan Arık ile kesisti ve yine nasil becerdiyse hemen baslamam konusunda soz verdirtti.
Gelelim sadede... Kitabi cok begendim!
Neden mi... Cunku kitap tarih kitabi. 1812'deki Napolyon'un Moskova kusatmasi surecini anlatiyor. Ve kitabin bitiminde kisaca wikipedia'dan (https://tr.wikipedia.org/...on%27un_Rusya_seferi) savasin detaylarini da okudum ki; tarihler guzergahlar komutanlar, isimler birebir gercek.
Gercek olmayan, kurgu olan tek kisim ise 12 kisilik ozel bir grup. Yine wikipedia'da soyle bir yazi geciyordu: "Açlık ve mahrumiyetle boğuşan Fransız askerleri geceleri ordularından ayrılıp yiyecek aradı. Bu askerler sıkça Kazaklar tarafından ele geçirildi veya öldürüldü." Bahsettigim bu ozel grup, tam da hikayenin bu kismina parmak basiyor.
Ote yandan kurgu ve tarihin ic ice gecmisligi cok basarili. Gercek nerde bitiyor, fantastik ogeler nerde basliyor belli degil. Ana karakterler (Alexey Danilov, Dimitrey, Maks ve Vadim) kendine munhasir farkli kisilikler. Hepsinin birbirinden farkli ama kendilerince gecerli deger yargilari ve o deger yargilarinin pesinden giden hareketleri var. Ancak kimse bir Yuda olamaz.
Ozetle, kitap guzel, denen o ki serinin en kotu kitabiymis ilk kitap. Eger hakkinda soylenilenler dogruysa, serinin devamini okumak icin sabirsizlaniyorum.

Benzer kitaplar

Biri suikast timinden mi bahsetti? İşte burdalar. 19. yy sonunda bi grup profesyoneli anlatan bu kitap sizi merak içinde bırakıp her sonraki sayfayı okumak için parmağınızı ıslatıp duracaksınız. Heyecanınızı kalbinizden duyacaksınız. Başlamadan önce derin bir nefes alın ve kendinizi dünyadan soyutlayın. Teli de sessize alın, çalarsa el yordamıyla bulup bir yerlere fırlattınığınızı sonradan farketmeniz üzücü olur :)
Fantastik ve tarih sevenlere hitap eden bir kitap.Dört Rus askerin Fransa ordusunu durdurmak üzere yardım istediği 12 asker aslında vampirdir ve bunu askerlerden sadece biri bilir.Diğerlerinin öğrenmesi de zaman almayacaktır ve bundan sonra mücadelenin tarafları değişir.İnsanlar-vampirler...Bence tamamen vakit kaybı değil, fantastik tarihi savaş romanlarından hoşlananlara tavsiye ederim.
Napoleon Bonaparte' nin Moskova' ya ilerlemesini durdurmak için bir rus kumandanın, Orpinçikler adındaki 12 savaşçıdan yardım istemesi üzerine olaylar gelişir. Orpinçikler daha önce rusların türklerle yapmış olduğu savaşta, rusların yanında yer alarak savaşı kazanmalarını sağlamıştır. Yaklaşık 200 sayfa sonra Orpinçiklerin ne olduğu ortaya çıkıyor. Tam kitap heyecanlı olmaya başlar diye düşünseniz de büyük beklentiler içinde olmanız hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Şöyle de bir sitesi var yazarın:

http://www.jasperkent.com/#Gallery
Danilov beşlemesinin ilk serisi olan bu kitap rusya tarihini fantastik motifler ve hikayelerle süslemiş sürükleyici bir aksiyon gerilim romanı -adamsın aleksey :))
Güzel ve akıcı bir kitaptı özellikle ilk öykü kitabın özeti niteliğinde ve bir o kadar da anlamlıydı, çok ince nüsanslara sahip olan kitap seri olarak devam etmiştir
Fantastik öğelerle donatılmış tarihi bir roman. 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı. Kısa sayılmayacak bu kitap oldukça sürükleyici. Fransız Rus savaşı sırasında geçen hikaye tam kıvamında fantastik öğelerle donatılmış. Harika bir kitap...
Tarihi bir roman olarak çok başarılıydı. Napolyon seferleri, savaşın geride bıraktığı izler, o psikoloji güzel yansıtılmıştı. Karakterler de oldukça başarılıydı. Ancak fantastiğe geçiş bir parça kopuk oldu. Hatta kitap sonuna kadar ben bunun aslında adamın deliliğinin bir ürünü falan çıkmasını da beklemedim değil. Öyle olsaydı daha tatmin edici bir son olurdu. Son olarak tek kitap olarak da okunabilir. Devam hissi uyandırmadı fazla.
Başları biraz sıkıcı gibi ama okudukça içine çekmeyi iyi biliyor.Dominika benim bile aklımı kurcalayan bir kadın :) Bitirdigim zaman diğer kitaba düşünmedim başladım.
"Geri gelecek misin ?"
"Tabi," diye yanıtladım, ama aslında hiçbir askerin böyle bir soruya kesin bir cevap veremeyeceğini gayet iyi biliyordum.
"Eğer hiçbir şey yapmamak iyi bir plansa,
'bir şeyler' yapmak daha iyi bir plan olmalı,"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On İki
Alt başlık:
Danilov Beşlemesi 1
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
528
ISBN:
9789750711756
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Twelve
Çeviri:
Sibel Sakacı
Yayınevi:
Can Yayınları
Rusya, 1812.
Bu savaş Napolyon'un işgalci ordusuna karşı son bir direniş olarak başlamıştı, ancak insanoğlunun kendi düşmanına karşı savaşı olarak bitecekti.

Napoléon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?
Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoléon Bonaparte'ın Büyük Ordu'su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova'yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak Opriçniki adı verilen, Hıristiyan Avrupa'nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur.

Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır.

"Gerçek tarihî olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikâyeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor."
-Fantasy Book Review-

"Tarihî romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim."
-Lisa Tuttle, The Times-

"İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman."
-New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Gökhan Sağlık
  • Sancar Korkmaz
  • Mithril / Kyoşa
  • Burak Sarı
  • Levent Varol
  • Ş. Serda KAYMAN
  • Esranur Sözen
  • Ömer Filiz
  • Oblomov
  • Emin Aydın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.7
Erkek
%69.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.4 (17)
9
%14.5 (9)
8
%19.4 (12)
7
%16.1 (10)
6
%14.5 (9)
5
%1.6 (1)
4
%3.2 (2)
3
%3.2 (2)
2
%0
1
%0