Halkın İradesi Danilov Beşlemesi 4

9,2/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
744 gösterim
Türkmenistan, yıl 1881. Gök Tepe Kalesi'nin zindanında bir tutsak var. İki yıldır bağlı olduğu sandalyeden kalkmamış, elli yıldan uzun süredir gün ışığını görmemiş biri. Şehir, Rusların kuşatması altında, çok geçmeden de düşüyor. Rus ordusundaki bir albay, çok özel bir nedenle burada bulunuyor. Albay Otrepyev kalenin mahzenine iniyor. Ne var ki, onun gelişi tutsak için özgürlük anlamına gelmiyor; albay sadece yeni bir zindancı, üstelik eski bir dost, yeni bir düşman. İkisi birlikte daha da eski bir düşmanla buluşmak için Rusya'ya dönüyorlar.

St. Petersburg'da başvampir Zimeyeviç, her zamanki gibi pusuda bekliyor. Çar II. Aleksandr'a gücünün yetmeyeceğini biliyor ama yeni çareviç için durum farklı. Otrepyev tutsağı ona getirince, Zimeyeviç ihtiyacı olan her şeyi elde etmiş olacak. Geriye sadece çarın ölmesi kalıyor. Ne var ki Gök Tepe'den gelen yalnızca Otrepyev'le tutsağı değil. Peşlerinden gelen subay, ne çarı ne Otrepyev'i ne de Zimeyeviç'i umursuyor. O kendi ailesinin intikamını almaktan başka bir şey düşünmüyor.

Bu arada çarın halka tanıdığı birtakım özgürlükler, halkın daha fazlasını istemesine yol açıyor; bazıları ise mutlak özgürlüğün diktatörün ölümüyle gerçekleşeceğine inanıyor. O inançla 1 (13) Mart 1881 günü Çar II. Aleksandr'a yaptıkları suikastle Rus tarihinde önemli yeri olan Halkın İradesi (Narodnaya Volya) örgütü, dünyadaki terörist örgütlerin ilk örneklerinden biri.

1812'de Rus tarihinin en kara dönemi sayılan Napoléon işgali sırasındaki gerçek olayları çarpıcı bir vampir öyküsüyle harmanlayarak başlayan "Danilov Beşlisi", bir yandan Danilov ailesinin, diğer yandan Romanov Hanedanı'nın korkulu rüyası olarak tam yüz elli yıl sürüyor ve çarlığın düşmesi, Danilov ailesinin son üyesinin de o korkulu rüyayı bitirmesiyle sona eriyor. Beşlemenin dördüncü kitabı olan Halkın İradesi de diğerleri gibi bir solukta okunan sürükleyici bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789750721984
 • Orijinal Adı:
  The People's Will
 • Çeviri:
  Samim Sakacı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Danilov 5 lemesinin dorduncu kitabi halkin iradesi... aslinda tek kitap olarak degil seri olarak hem tarih( ilk kitaptan itibaren fransa rusya savasi /rus mitleri/sona dogru romanovlar ile ) hem cok ayri bir vampir (vurdalak)turu hemde (ki romantik liseli vampir kitaplarindan cok cok ayri bir katagoridedir.. ) bazen bu serinin dizisi yada filmi cekilse nasil olur diye dusunuyorum sanirim yapilamaz.. :) beni en cok yoran. bir karaktere bircok isimle hitap edilmesi zaman zaman kim kimdi diye karistirsamda:)) sevdigim bir seri tavsiye ederim.... saygilar

Metin Dellal 
18 Tem 12:50 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hikayenin artık boşa sardığı ve sıvanıldığı seri yine bi sürükleyici tarafı olabilir gerçi ama o kadar olan olaydan sonra !!!alekseyle beraber ben de öleydim!!! Yada !!!!dimitry'e açeydim gollarımı vampir olma deyeydim!!!! Diyesi geliyordu insanın zaman zaman :)

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın benim gibi takipçiler için en tatmin edici yanı, daha çok Yuda ismi ile tanıdığımız Richard Llywelyn Cain'in gerçek yaşamı hakkında tüm detayları vermesi. (sen ne pis adammışın be Richard). Yine en baştan beri tahmin edilen, ama açık vermeyen, keşke öyle olmasa dediğimiz şey doğru çıkıyor. Zimeyeviç'in hepimizin yakından tanıdığı Kont Tepeş (evet Drakula) olduğu resmiyet kazanıyor. Bunun yanı sıra Cain'in Opriçnikler ile tanışmasına Osmanlı İmparatorluğu emrinde Eflak'a gitmesinin sebep olduğunu öğreniyoruz. 1877 yılında da Osmanlı'ya bir ziyaret daha yapan Cain Osmanlı tokadının tadına bakıyor. Bu noktada kitapta Osmanlı yerine zaman zaman Türkiye diye bahsedildiğini görüyoruz. Osmanlı'nın son zamanlarında bazı kaynaklarda Ottoman yerine Türkiye denildiğini biliyor olsam da; bu kitapta sebep bu mu, çevirmenin işgüzarlığı mı, yoksa Türk hayranlarına sempatisi olduğu bilinen yazarın bir jesti mi emin değilim. Neyse, Osmanlı ya da Türkiye Cain geldiğine geleceğine pişman oluyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İki büyük ailenin kanı tek kişinin damarlarında dolaşıyor. Ailelerden birinin soyunu sürdürebilmesi için dökülmesi gerekiyor.

Halkın İradesi, Jasper KentHalkın İradesi, Jasper Kent
musti1905 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Istırap. Acı. Yokluk sefalet - yeni deneyimler ya da çoktan unutulmuş olanlar. Fiziksel bir duyumdan fazlası; ruhun, özün şefkati. Ama iyi bir şey. Istırap gücü getirdi. Acı kini getirdi. Yokluk büyümeyi getirdi. Sefalet, intikam arzusunu.

Halkın İradesi, Jasper Kent (Sayfa 354)Halkın İradesi, Jasper Kent (Sayfa 354)