Cebirci

8,2/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.005 gösterim
Yıl Milattan Sonra 4034.

İnsanoğlu uzayı kolonileştirmeyi çoktan başarmıştır. Gelgelelim Nasqueron Ahalisi'nin yüksek yönetim kademeleri arasına araştırmacı sıfatıyla kabul edilmiş bir Yavaş Kâhin olan Fassin Taak yılsonunu sağ salim getirebilirse kendini mutlu sayacaktır.

Bir zamanların görkemli ama son dönemlerin çöküşteki bu topluluğu, her ne kadar görünürde son derece yüksek bir gelişmişlik düzeyine sahip olsa da, temelde barbarca kabul edilen bir yaşam tarzına sahip, kendi gençlerini avlamaktan haz alan ve sırf âdet yerini bulsun diye giriştiği anlamsız iç savaş silsilelerinden başını kaldıramayan bir ırk kabul edilip kendisi dışındaki tüm topluluklar tarafından yalnızlığa itilmiştir. Hakkında yok denecek kadar az bilgiye sahip olduğu askeri-dini özellikte bir emir-komuta zincirinin -ki bu, galaksinin yönetimini bir süreden beri elinde bulunduran son güç erkinin, yani Mercatoria adlı barok hiyerarşinin de bir parçasıdır aynı zamanda- beklenmedik desteğini de bu defa arkasına alan Fassin Taak bir kez daha Ahali'nin yaşam alanında seyahate çıkmak durumundadır. Peşinde olduğu şey ise, yarım milyar yıldır saklı olan bir gizemdir. Diğer yandan, muazzam bir savaş her geçen gün daha da yaklaşmaktadır… Kâhin Taak'ın o güne dek tanıyıp bildiği her şeyi ve de herkesi bir çırpıda ortadan kaldırması işten bile olmayan bir savaş…

Birçok romanını "ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap" listesinde görebileceğimiz Iain Banks, The Times tarafından "1945 sonrası En İyi 50 Britanyalı Yazar" listesine seçildi. İskoç yazar, yaşamı boyunca sayısız ödüle aday gösterildi ve birçoğuna da sahip oldu.
"Bilimkurgunun standartlarını belirleyen yazar…"

-Guardian-

"Eğer onun kitaplarından hiçbirini okumadıysanız, birini okuyun. Sonra bir başkasını… Kötü kitapları bile iyidir, iyileriyse hayret vericidir."
-Neil Gaiman-

"Banks bir fenomen… alışık olmadığımız caziplikte bir enerji ve zarafetle, katıksız bilimkurgu yazıyor."
-William Gibson-

"Onun edebi kurgularına hep saygı duydum, ama bilimkurgularına daha derin bir hayranlık besledim."
-David Brin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  736
 • ISBN:
  9786053753766
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilimkurgu sevenlerin mutlaka okuması gereken ve benim okumakta geç kaldığım bir kitap.Galaksiler,karakterler ince ince tasarlanmış,olay örgüsü sürprizli,sürükleyici güzel tasarlanmış.Romanda hiyerarşi ve diğer toplumlarca dışlanan Ahaliyle ilgili saptamalar dikkat çekici-bazılarını alıntılarda paylaşacağım.Ancak handikaplarından biri uzuun cümlelerin bulunması.Diğeri de bu kitabı ara vermeden okuyacağınız bir zaman diliminde okumanız gerektiği.Zira 700 küsur sayfa ve romanın tadına varabilmek için fazla ara vermeden bitirmenizi öneririm.Bu tür kitaplarda benim için Isaac asimov birinciydi.Ian Banks de ilk üçe girer.Diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok farklı ve çarpıcı bir evren tasviri.
Aşk, politika, siyaset, teknoloji çok güzel harmanlanmış.
Çok sıradışı bir konu ve bir o kadar ilginç karakterler.
Bir gaz devinde geçen akıl ötesi macera.
Okyuyun kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Sezgin Alp 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Banks band gore Bilimkurgunun atasıdır. Bilimkurgu okuyorum diyen herkesin okuması gereken bir başyapıt Cebirci. Karakterleri olsun , hikayesi olsun kesinlikle çok başarılı.

Kitaptan 2 Alıntı

ÜMİT YILMAZ 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çevreye biraz dehşet salmanın büyük faydalar sağlayacağına öteden beri inanmış ve her daim buna göre hareket etmeye çalışmışımdır,Mareşal.Yaratacağımız panik ne denli geniş ve şiddetli olursa o kadar iyi.Dehşetin nefesini uzun süre ensesinde hisseden halklar,belirsizliğe son verecek herhangi bir güce kucak açmaya hazırdırlar,isterse bu önceden direnç gösterip karşı durdukları bir güç olsun".

Cebirci, Iain M. Banks (Sayfa 258 - ithaki yayınları-724 sayfa-Kemal Baran Özbek çevirisi)Cebirci, Iain M. Banks (Sayfa 258 - ithaki yayınları-724 sayfa-Kemal Baran Özbek çevirisi)
ÜMİT YILMAZ 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Toplum kontrol temeli üzerinde yükselir:Kontrol ise ödüllendirme ve cezalandırma mekanizmaları üzerinde.Söz konusu ödül,kişinin o toplumun faydalanacağı meyvelerden payına düşeni almasına izin verilmesi ve genel geçer olmakla beraber ihlal edilemez olduğu iddia edilemeyecek bir kural uyarınca,sebepsiz yere cezalandırılmamaktır.

Cebirci, Iain M. Banks (Sayfa 237)Cebirci, Iain M. Banks (Sayfa 237)