Rock Laneti

7,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
431 gösterim
...Bir rock yıldızının hikayesi anlatılıyor. Ama rock yıldızı deyince gözümüzde canlanan uçuk kaçık, kaprisli, sorumsuz, kendini kimi zaman megalomanlık derecesinde beğenen ve müzikten başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen rockçı imgesiyle hiç alakası yok kahramanımız Daniel Weir'ın. Alçakgönüllü, tabiatı gereği solcu, inzivaya çekilmiş, sıradan insanlarla hoş bir ilişki sürdüren "sıradışı" bir yıldız Weir. Son derece tipsiz, uzun boylu ve sakar bir alt sınıf çocuğu olarak inatla, Allah vergisi müzik yeteneği bir işe yarasın diye uğraşıyor. Sonunda işlerini çok iyi yapan güzel ve zengin çocuklarla bir grup kurarak, Led Zep, Deep Purple gibi bir mega-rock grubunun beyni haline geliyor ve ne yapacağını bilemeyecek kadar çok para kazanıyor. Kadınlarla ilişkilerinde ve müzik dışı her şeyde bayağı acemi, şaşkın ve beceriksiz olan yıldızımız birbiri ardı sıra gelen ve kendisini suçlu gördüğü talihsizlikler sonucu grubun dağılmasıyla uzun yıllar süren bir iç hesaplaşma sürecine giriyor. Bir intihar kararının gerekçesi olarak son derece hoş bir üslupla anlattığı hayat hikayesinin sonunda aldığı karar ise yine "sıradışı"...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1996
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9789755391229
 • Orijinal Adı:
  Espedair Street
 • Çeviri:
  Aysun Babacan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selçuk Çelebi 
 04 Mar 23:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok iyiydi. Yayınevi edebiyat dizisinde çıkarmış kitabı ama bana göre yeraltı edebiyatı ayarındaydı.
Tavsiye ederim .

Kitaptan 3 Alıntı

bastianikalesindekipisi 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrım birbiriyle aynı şekilde giyinen ve farklı olmak için o tarzda giyindiklerini söyleyen çocukların sayısına inanmıyor insan."

Rock Laneti, Iain M. BanksRock Laneti, Iain M. Banks
bastianikalesindekipisi 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlığın keşfettiği en zararsız uyusturuculardan birini sat, yirmi yıl yersin. Sigara gibi yılda yüzbin insanı öldüren bir şey sat şövalyelik payesi alırsın."

Rock Laneti, Iain M. BanksRock Laneti, Iain M. Banks