Çelebi Mehmed

8,7/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
431 gösterim
Artık yıkıldı sanılan bir devleti, yıllarca süren karmaşa döneminden çıkaran ve onu tekrar büyük bir devlet haline getiren Çelebi Mehmed, kendisinden sonra yakalanan bütün başarıların baş mimarıdır. Taht kavgalarına son verip, idareyi tekrar düzen altına almak; saldırmak için fırsat kollayan düşmanlara karşı tekvücud olup tekrar mücadeleye başlamak, Çelebi Mehmed döneminin görmezden gelinemez başarılarıdır. Bu yönüyle Çelebi Mehmed'i anlamak, gecenin en karanlık olduğu anlarda bile gündüzün hayalini kurabilen bir insanı anlamaktır. Ve bugün, bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz şey de, belki budur.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789752699175
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 8/10 puan

İkiside Türk-İslam devleti olan, Osmanlı-Timur savaşından sonra; Yıldırım Bayezid'in esir düşmesi ve tarimizde fetret devri olarak adlandırılan dönemi sona erdiren, diğer şehzadelerle uzun mücaleleler edip devleti tekrar ayağa kaldıran 1. Mehmed'i (Çelebi) anlatan ve bir solukta okunacak bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Günay Kut Berber 
25 Mar 18:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarını küçük görmek küçüklüktür.

Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 97 - Nesil Yayınları)Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 97 - Nesil Yayınları)
Günay Kut Berber 
25 Mar 18:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ne kadar bilgi sahibi olursa olsun, hata eder. Çok şey bilmek insanı doğru yapmaz.Esas olan, insanın, bilgisiyle amel etmesi, yani ''ilmiyle amil'' olmasıdır.

Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 78 - Nesil Yayınları)Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 78 - Nesil Yayınları)
Günay Kut Berber 
25 Mar 18:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanoğlu'nun ölüsüden böyle kaçarsın, ya dirisi gelse halin nice olurdu?

Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 31 - Nesil Yayınları)Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 31 - Nesil Yayınları)
Günay Kut Berber 
25 Mar 18:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Din-i mübine fitne sokanların hakkı kılıçtır.''

Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 67 - Nesil Yayınları)Çelebi Mehmed, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 67 - Nesil Yayınları)