Çıkmazda

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
538 gösterim
Çıkmazda, önünü kimi kez insan selinin, kimi kez yalnızlığın tıkayıp bir çıkmaz sokağa sürüklediği yaşamın öykülerinden oluşuyor.

Necati Tosuner bu öykülerde insanın öfkesinin kabardığı, sonra yılgınlığa teslim olduğu, ardından direncin yeniden güçlenip o yargıya ve yazgıya başkaldırdığı dönemeçleri anlatıyor. Çıkmazda'nın satırlarında hüzün ve kaçış gelgitlerinin fısıltıları arasından umuda övgünün sesi yükseliyor.

Bir yan sokağa saptım. Ayaklarımdı beni buraya sürükleyen.
Ya da caddenin o yalancı aydınlatılmışlığından ve insanların bencil kalabalığından kurtulmak için attım kendimi buraya. Bir karanlık sokaktı. Daracık ve korkulu... Barların, kırmızılı, yeşilli, morlu ışık yazılarını ve kapı önlerine asılı soyunuk kadın resimleri yanında bekleşen, asık yüzlü erkeklerini geçtim, yürüdüm.

Ve birden gördüm: Sokak, bir çıkmaz sokaktı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9786053604976
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bir acı kitap, ruhu da bedeni de paramparça eden. Hayata karşı bir isyan ki insan sualsizce sahip olduğu bedeninden utanmakta. Şu empati denen kavram, bir de kitap bittiğinde kendini sorgulatmalı.

Kitaptan 6 Alıntı

"Ve bir gün, 'savaş bitti' dediler. Savaş biter mi hiç? Kaç kişi zengin oldu fasulyeden, şekerden?.. Savaş biter mi?"

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Bilmelisiniz, gözyaşları akmıyorsa, insan ağlamıyor demek değildir."

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Gerçekte 'insanlık' denilen, bir kendini düşünme, bir kendini beğenmeden başka nedir? Ve insanlar, insanlığı bencilliklerine kurban etmediler mi?"

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ferah 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimde bir boşluk...
Ve kilisenin çanları... Suların aktığı yandan kuş kanadı bir esinti... Bir bilmedik dosttan Tanrı selamı sanki... Yavaştan karaltılı bir su gözlerimde... Birden parlak ışıkları kentin...Bir sıcaklık yanaklarımda... Ve dudaklarımda tuz tadı...

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 84)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 84)

"Yaşamak var olduğunu duymaktır. Kendini var bilmektir yaşamak. Ve insanlar, bildikleri bütün iyilikleri ve kötülükleri, yüreklerinde var olduklarını bir an duymak uğruna işlemezler mi?"

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Savaşı yoksullar için verir belki de Tanrı."

Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Çıkmazda, Necati Tosuner (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)