Adı:
Çin Ufukları
Baskı tarihi:
1968
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nebioğlu Yayınevi
Birçok dile çevrilmiş, filme çekilmiş, radyolarda temsil edilen “Çin Ufukları” imkansız bir aşk ve fedakarlık romanıdır.
244 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Pearl S. Buck, bu kitabında bizi Japonya-Çin savaşının olduğu döneme götürüyor. Savaş sırasında Çin topraklarındaki küçük bir yerleşim biriminde yaşananları bize anlatıyor.
Yazar, sık sık Japonlar tarafından bombalanan bu yerleşim biriminde bulunan ve Amerikalılar tarafından işletilen bir hastahanedeki yaşananları bize aktarıyor.

Hastahanede görev yapan ikisi Amerikalı biri Çinli üç doktorun ve diğer personelin bu savaş sırasında yaşadıklarına odaklanıyoruz. Şehir halkı ile bir bütünlük içerisinde hizmet veren bu hastahanedeki her şey bir Japon esirin tedavi için hastahaneye getirilmesi ile tamamen değişecek ve ilginç olaylar meydana gelmeye başlayacaktır. Bu arada her türlü ihanet , sevgi ve özveri durumları da bizleri beklemektedir.

Yazarın diğer kitapları gibi bu kitabı da oldukça akıcı bir şekilde yazıldığından kolaylıkla okunuyor.
Ben kitabı beğenerek ve keyifle okudum. Bu tür kitapları sevenlere de tavsiye ederim.
244 syf.
·1 günde
Pearl S. Buck'tan bir Çin romanı daha. Yazar ömrünün yarısını bir misyoner kızı olarak geçirmiştir. Çin’e dair bu romanı da oradaki gözlem ve tecrübelerine dayanarak yazmıştır. Asya ve Amerika arasındaki kültürel değişimin ve anlayışın en önemli edebi temsilcisi olmuştur. Bu hikâyede geçen olaylar da az çok kendi hayatından izler taşır.

Buck zamanını ve parasını Asya ve Amerika'da insani yardım kuruluşları için harcamıştır. Özellikle savaşlarda yetim ve öksüz kalan çocukların evlat edinilmesi konusunda ciddi girişimleri olmuştur. Yazarın Çin'de geçen romanlarını Amerika'da geçen ve konuca daha çok aşk olan o romanlarına nazaran daha çok sevmişimdir. Sanki edebi bakımından da bu romanlar daha üstün ve başarılı gelir bana. Bu romanını elbette en iyi, en başarılı kitapları arasına koyamam ama buna rağmen kolayca bir çırpıda okunabilecek, yine Buck'ın diğer romanlarında görmeye alışageldiğimiz temalarla örülü bir kitap "Çin Ufukları".

Kitaptaki olaylar 2. Dünya Savaşına yakın bir tarihte, Japon İstilasının en yoğun olduğu günlerde bir Çin kasabasında derme çatma bir hastanede geçiyor. Dr. Gray zengin bir ailenin tek çocuğu olarak Çin'e gelerek bir hastane kurmuştur. Orayı idare etme konusunda kendisine yine bir Amerikalı Sara adında bir hemşire yardım eder. İkisi de kendilerini hastaneye ve insanlara adamışlardır. Hava saldırıların en yoğun olduğu zamanda bile Çin halkının yalnız bırakmazlar. Bu ikisi arasında okurun bir aşk hikâyesi beklemesi gayet normal bir durumdur. Sara doktora âşıktır ama duygularını hiç belli etmez. Amerika tatilinde geri dönen Dr. Gray yanında eşini getirince hastanede ve ikili ilişkilerde dengeler bir anda değişir. Doktorun eşi Louise ise Çin kültürüne dair her şeyden çok uzaktır, eşinin oradaki işini anlamsız ve boş bulur. Sanırım yazar bu karakterle Batılıların uzak doğuya olan bakış açısını okura yansıtmak istiyor. Louise türlü oraya ayak uyduramaz. Bu uyumsuzluk eşiyle olan ilişkisine de zamanla yansır.

Pembe dizi tadında olan bu kitapta aşkın yanında, entrika, tehlike, cesaret, fedakârlık, vatana ihanet gibi alt başlıklar da var. Sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çin Ufukları
Baskı tarihi:
1968
Sayfa sayısı:
244
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nebioğlu Yayınevi
Birçok dile çevrilmiş, filme çekilmiş, radyolarda temsil edilen “Çin Ufukları” imkansız bir aşk ve fedakarlık romanıdır.

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • mehmet temiz
  • N

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0