Cool Anılar

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
460 gösterim
Dünya çapında tanınmış ve Türkçe'ye de çok sayıda eseri çevrilmiş Fransız düşünür Jean Baudrilliard, Cool Anılar adılı metin dizisini sürdürüyor. Bu beşinci kitap, düşünürün 2000 - 2004 dönemindeki aforizma biçimli güncesini içermektedir.

Uluslararası arenanın hemen hemen her köşesine uzanan bu kısa metinlerde Baudrilliard, kendi kavramı olan "hiper gerçekliğin" aldığı son biçimleri de gözler önüne sermektedir. Diğer yandan, hayran olduğu Canetti, Lichtenberg ve Nietzsche gibi yazarların aforizmik tarzını da gayet başarılı bir şekilde kullanmaktadır.

Tutulmuş notlar, bir köşeye çiziktirilmiş eskizler ve not defterleri şeklindeki Cool Anılar V, sınırsız bir ufuk turuna çıkarmaktadır okuru. Bir cangıl halini almış olan günümüz dünyasının en çarpıcı olaylarından en ücra köşelerine, insanın en sıradan yanlarından en aşırı ve sıradışı özellkilerine dek uzanan Baudrillard, açık uçlu düşünceler ve düşünme imkanlarıyla çıkmakta karşımıza. Karşıtlıklar ve meydan okumalarla örülü bu aforizmik düşüncelerle, okuru bir tür sürek acı içerisinde hayatta kalmaya, kendi düşünce bütünlüğünü korumaya kışkırtmakta ve bu yolda tuzaklar kurmakta Baudrillard, Politika, iktisat, bilim, insan ve gerçeklik gibi konulardan "üçüncü sayfa" haberlerine dek her alana girip çıkıyor eser...

11 Eylül saldırısından Irak işgaline, Türkiye'deki F tipi cezaevlerinde süren ölüm oruçlarından "deli dana" ve kuş gribi salgınlarına dek günümüz dünyasının sırdanlaşmış felaket nortamına bir Baudrillard prizmasından bakarak tefekkürde bulunmak isteyen herkesin her yerde ve her yerinden başlayarak rahatlıkla okuyabilceği bir metinler silsilesi Cool Anılar V..
(Arka Kapak)

Kitaptan 4 Alıntı

"Yaşlanan biz değiliz, zaman. Hatta bizden daha çabuk yaşlanıyor. Bunun farkında mı? Ama sona ermekte acele ediyormuş gibi bir hali var. Ne olursa olsun, biz son derece genç öleceğiz."

Cool Anılar, Jean BaudrillardCool Anılar, Jean Baudrillard

"Hatır için fotojenik gülümseme bir savunma mekanizması, yırtıcı bir hayvandan kurtulmak için ölü taklidi yapma biçimi değil mi?"

Cool Anılar, Jean BaudrillardCool Anılar, Jean Baudrillard

Uluslararası ilişkiler... Ülkeler arası sömürünün teknik kurallarının öğretildiği bölümün popülaritesi... Ne saçma.

Cool Anılar, Jean BaudrillardCool Anılar, Jean Baudrillard