Kötülüğün Şeffaflığı Aşırı Fenomenler Üzerine Bir Deneme

7,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
659 gösterim
Baudrillard, Kötülüğün Şeffaflığı adlı bu eserinde, Batı'yı var eden temel kavramlardan olan gelişme, ilerleme ve kendini koruma ilkesinin, her yerde, yok oluşun ve ölme halinin sürekliliğine dönüştüğünü gösterir. 1960'ların "cinsel devrim"i, cinsel özgürlüğe değil; travestiliğin hükümranlığına, kadın ve erkek kategorilerinin birbirine karışmasına yol açmıştır. "Sanatta devrim" ile iyi ve kötü gibi estetik düzeye dair kategoriler terk edilerek "kötünün de kötüsü" türünden trans-estetik kopyalar hayatlarımızı doldurmuştur. Sibernetik devrim, makine ile insan arasındaki ayrımı makine lehine ortadan kaldırmış; politikanın sonuna yol açan "politik devrim" ise eski politik biçimlerin simülasyonu olan "trans-politika"nın egemenliğini kurmuştur...
Batı'nın politik bağışıklık sistemi, kendi bünyesindeki virüsler nedeniyle tehdit altındadır. Sömürgecilikten bu yana, farklı olanı ve "öteki"ni yok etmiş olan Batı, artık "aynı"nın aynasında, kendi kendinden üreyen ve türeyen cinsiyet ve zihniyetleriyle birbirinin kopyası olan bireylerin dünyasıdır. Artık "öteki cehennemi"nde değil, kendi cehenneminde yaşayan bu insanın bir diğerinde keşfedebileceği hiçbir şey kalmamıştır; çekici tek şey nesnelerdir...

Geçmişte Batı'nın sayısız kötülük tohumu gönderdiği "öteki dünya" olan Üçüncü Dünya da bugün, yıllarca benimsemiş gibi gözüktüğü modern değerleri reddedişiyle Batı'dan rövanşı almanın peşindedir...

Kendisini "kuramsal terörist ve nihilist" olarak tanımlayan Baudrillard'ın bu eseri, insanın ve insanlar arası ilişkilerin yok oluşuna bir ağıt, bir çığlıktır. Seçimi insandan yana olan ve bu çığlığı güçlendirip bir karşı çıkış manifestosuna dönüştürmek isteyen herkesin okuyarak, düşünerek ve tavır alarak katılabileceği bir eser...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755395722
 • Orijinal Adı:
  Transparency Of Evil
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Jean Baudrillard'ın trans-estetik, trans-politik ve trans-seksüellikle başlayıp "kötülüğün" türler ve kavramları eritip her şeyi birbirine karıştırdığına, böylece her tutum ve tavrın estetik ve politik olduğuna, sonuç olarak estetiğin ve politiğin yittiğine dayandırdığı kitap..

Bir alıntı yapalım:

"Bu muhteşem gereksizlikte bulantı verici özel bir şey var: Hızla çoğalan aşırı şişen; ama doğuramayan bir dünyanın bulantısı. Bir düşünce doğurmayı başaramayan tüm bu bellekler, arşivler, belgeler; bir olay doğurmayı başaramayan tüm bu planlar, programlar, kararlar; bir savaş doğurmayı başaramayan tüm bu yüksek teknoloji ürünü silahlar!"

Bir alıntı daha:

"Yoksunluk hiçbir zaman feci değildir;öldürücü olan doygunluktur."

Okuyun!..

Kitaptan 18 Alıntı

Eyüp Tatar 
 30 Haz 05:01 · Kitabı okudu · İnceledi

Yine insanlar özgün ve dâhi makineler düşlüyorlarsa, kendi özgünlüklerinden umut kestikleri ya da bundan vazgeçip üçüncü şahıs olan makineler aracılığıyla bu özgünlükten yararlanmayı yeğledikleri içindir. Çünkü bu makinelerin sunduğu şey düşüncenin gösterisidir; insanlar da makineleri kullanarak, kendilerini düşüncenin kendisinden çok düşüncenin gösterisine verirler.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 52)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 52)
Fisfis kayikci 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her kişi kendi görünümünü arıyor.
Kendi varoluşunu ileri sürmek artık olanaklı olmadığından, ne var olmayı ne de bakılıyor olmayı dert etmeksizin başka yapılacak bir şey kalmıyor geriye.
"Varım, buradayım" değil; "Görülüyorum, bir imajım, bak bana bak!"
Narsisizm bile değil bu; sığ bir dışa dönüklük, herkesin kendi görünüşünün menajeri haline geldiği bir tür reklamcı saflığı.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean BaudrillardKötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard

Günümüzde bir kadına 'vajinanız ilgimi çekiyor' diyerek onu baştan çıkarabilirsiniz. Bu iffetsiz biçim sanatta da galip geliyor: Sanatta karşılaşılan kabalıklar yığını şu tip bir açıklamayla aynı değerdedir: 'Geri zekalılığınız, zevksizliğiniz ilgimi çekiyor.' Ve bu toplu şantaja, bu kurnazca kötü niyet şırıngalanmasına teslim oluyoruz.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 72)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 72)
Ahmet Y 
23 Haz 13:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arka Kapaktan
Sömürgecilikten bu yana, farklı olanı ve "öteki"ni yok etmiş olan Batı, artık "aynı"nın aynasında, kendi kendinden üreyen ve türeyen cinsiyet ve zihniyetleriyle birbirinin kopyası olan bireylerin dünyasıdır. Artık "öteki cehennemi"nde değil, kendi cehenneminde yaşayan bu insanın bir diğerinde keşfedebileceği hiçbir şey kalmamıştır; çekici tek şey nesnelerdir...

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Ayrıntı Yayınları)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Ayrıntı Yayınları)
sule sevinc 
05 May 23:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanın yok edilişinin, mikroplarının yok edilişiyle başladığını varsaymak saçma olmaz. Çünkü mevcut haliyle mizaçları, tutkuları, gülüşü, cinselliği ve salgıları ile insanın kendisi de pis bir küçük mikroptan, şeffaflık evrenini bulandıran akıldışı bir virüsten başka bir şey değildir.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 66)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 66)

"İnsanlar akıllı makineler yaratıyor ya da düşlüyorlarsa gizliden gizliye kendi akıllarından umut kestiklerinden ya da dehşet verici ve gereksiz bir aklın ağırlığı altında ezildiklerindendir: O zaman bu akılla oynayabilmek ve onunla eğlenebilmek için aklı makinelere hapsederler. İktidarı politikacılara bırakmanın bize her tür iktidar isteğine gülme olanağı tanıması gibi bu aklı makinelere emanet etmek de bizi her tür bilme iddiasından kurtarır."

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean BaudrillardKötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard
Ahmet Y 
23 Haz 01:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kökten Ötekilik
Medusa öyle kökten bir ötekiliği temsil eder ki ona bakan ölür.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 115 - Ayrıntı Yayınları)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 115 - Ayrıntı Yayınları)
sule sevinc 
05 May 23:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Artık büyümüyor, ur halini alıyoruz. Hızlı çoğalma toplumundayız; hiçbir belirgin hedefe göre kendini düzenlemeden büyümeyi sürdüren bir toplumdayız. Urlaşan bir toplum, kendi tanımına aldırmadan, kontrolsüz biçimde gelişen ve nedenlerin yitimiyle birlikte sonuçların yığıldığı bir toplumdur.

Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 36)Kötülüğün Şeffaflığı, Jean Baudrillard (Sayfa 36)
2 /