Denizler Yıldızı

6,0/10  (2 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
223 gösterim
Büyük Kıtlık’ın İrlanda’ya taşıdığı yozlaşmanın ve sosyal adaletsizliğin gölgesinden kaçmaya çalışan bir grup insanı yeni bir yaşama ve vatana kavuşturacak 26 günlük bir yolculuğun başrolünde, bordasında ölüm ve ıstırabın kol gezdiği Denizler Yıldızı vardır. 1847 yılında, İrlanda’dan son kez demir alacak Denizler Yıldızı, kasara altındaki onlarca göçmenine ve Birinci Mevki’deki soylu yolcularına New York’ta, geçmişin karanlık gölgelerinden fersah fersah uzak, yeni bir başlangıç vaat ederken, yakalarından düşmeyen geçmişlerine palamarlarla sıkı sıkı
bağlanmalarına sebep olacaktır. Fakat bu heybetli gemi, sefer süresince misafir ettiği gizemli katiliyle pek çok yolcunun da mezarına dönüşecektir. Sıradan cinayet romanı izleğini tersyüz eden bu ödüllü ve destansı anlatı, deneysel kurgusuyla çağdaş
İrlanda edebiyatının seçkin bir örneği.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9789755707884
 • Orijinal Adı:
  Star of the Sea
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Aslıhan 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Pekkala.
Denizler Yıldızı, konusu bakımından sizi hayretler içerisinde bırakacak bir kitap değil açıkçası. Ama pek sevgili yazarımız gelmiş öyle bir ele almış, onu öyle bir işlemiş ki, kütüphanemde ki hiyerarşik sistem içerisinde basamakları adeta uçarak çıktı.
Bu nedenle, yani klasik bir konuyu böylesi ele alarak işlemek, işte yazarlık budur dedirtti bana.
Hani bi' film çekmek ister insanlar ve hep şunu derler, hikayem var benim.
Ama o hikaye cortungen oluverir o kişinin elinde. Siz de yakınır durursunuz, ya aslında şöyle yapsaydı falan filan diye.
İşte Denizler Yıldızı iyi bir hikayenin harikulade bir şekilde yazılması kitabıdır.
Kitap içerisinde kitap, olaylar, dipnotların dipnotları, tüm karakterleri tanımak, bambaşka hayat hikayeleri tatmak, edebi olarak doymak.
Ya sevgili Joseph, olmuş hemde fena olmuş.
Bir de şu şekilde anlatayım, anlatmaya doyamam daha.
Hani bir gişe filmi vardır, bir de sanat filmi vardır. Gişe filmi gişe yapar, sevilir, çünkü seyirciye vermek istediğini verir. Ağlamak için bir filme gidersiniz, eğer sizi ağlatırsa iyi bi' gişe filmi seyredersiniz.
Ama bir de sanat filmleri vardır. Farklı bakış açıları sunar, soru sordurur, merak ettirir. En azından size hizmet etmek için orada değildir. Kendisi için yapılır.
Bu kitap işte böyle bir kitap. Sizi tatmin edecek şeyler patlamalar, aşklar yok. Kendi hikayesini en iyi şekilde sunmak isteyen, tüm yaşamları sunan bir kitap.
Farklılık isteyenlere tavsiyemdir.
Cidden.
Bu kadar bilinmez kalmasın.
Alın alın okuyun.