Keyif Evi

8,4/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
594 gösterim
1890'larda, New York'un geleneklere ve göreneklere sıkı sıkıya bağlı yüksek tabakasında yer alan olaylar, romanın bahtsız kahramanı, genç ve güzel Lily Bart'ın çevresinde döner. Muhteşem bir baloyla sosyeteye tanıtılan Lily Bart'ın bütün dünyası önce babasının, sonra da annesinin ölümüyle alt üst olur. Halasının yanına sığınan ve dar geliriyle geçinmeye çalışan Lily'nin elinde benzersiz güzelliğinden başka bir şey kalmamıştır. Arzuladığı lükse ve toplumsal konuma ancak zengin bir kocayla sahip olacağını bilen Lily yine de bu yönde bir çaba harcamaz, bilakis bu düşünceye isyan eder. Lily sadece çekici değil, çok da zeki bir kadındır; ancak toplumun kendisine biçtiği 'güzel nesne' rolünden sıyrılamaz. Yakışıklı, zeki ama beş parasız Lawrance Selden'in hayatına girmesiyle Lily ondan başkasını düşünemez olsa da onun ulaşmak istediği idealleri yerine getirmekten çok uzak olduğunu bilir; içinde bulunduğu kesimin zenginlik ve modaya verdiği önem yüzünden, konumunu korumak ve iyi bir evlilik yapma fırsatı elde etmek için büyük bir borca giren Lily'nin, yanlış kararları sonucu beklenmedik bir sona doğru sürüklenmesinde çevresinin acımasızlığı ve bencilliğinin büyük payı olacaktır.

Edith Wharton'un ilk önemli romanı ve Amerikan klasik romanının da temel taşlarından biri sayılan Keyif Evi, bir yandan ahlaki konularda rahatsızlık duymaktan yoksun bir dünyanın utanç verici bir yergisi, bir yandan da böyle bir dünyanın kadınlar üzerinde uyguladığı kısıtlamaların ve sınırlamaların sıkı bir eleştirisi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9789944756402
 • Orijinal Adı:
  House Of Mirth
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kübra 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Eveet, yine bir aşk romanı umuduyla elime alıp çok farklı deryalara açılan bir kitapla karşı kaşıya kaldım. Kitap tamamen bir dönem eleştirisi.

İlk başlarda İngiltere'de geçtiğini sanıyordum, ama dikkat etmemişim meğer Amerika'da geçiyormuş. Pahalı kumaşlar, görkemli evler, su gibi akan içkiler, briç, tütün, para, gösteriş ve daldan dala gezen insanlar. Daldan dala'dan kastım nedir? Bir Emel Sayın şarkısı ile anlatalım:
Şu dünyada sevgi büyük ihtiyaç
Herkes sevmeye sevilmeye muhtaç

Herkesle dost(!) ol,herkesle arkadaş <3
Ömrümüz geçiyor bak yavaş yavaş

Onda bunda şundadır
Şunda bunda ondadır
Mavi boncuk kimdeyse
Benim gönlüm ondadır

Evet, tam olarak bu. İlginç olan bunu eşlerin para yedirme çok mevzu olmadığı sürece sorun etmemesi. Çünkü yüksek sosyete(!)de hayat ''Keyif Evi''nde geçer.

Bir de kitabın ana karakteri var ki kendi kaderini kibre bandırdığı kalemiyle çizik çizik çizen güzel Lily. O kadar güzeldir ki onu gören herkes heyecanlanır. Adeta süs için yaratılmıştır. Geç, otur karşısına izle. Bunun da farkındadır. Belki fazla farkında... Derken, çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde hayat sana nanik yapar... Keyif Evi'ni okuyacaklara, ''keyifli'' okumalar dilerim :)

bronte 
10 Mar 22:49 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen içimi kararan bazen sitem ettiren ama çok etkileyici bir kitaptı keyif evi. Sınıflar arasında kalmış, bu sınıflardan ne birine ne de diğerine dahil olamayan Lily Bart'ın öyküsünü tüm edebiyat severlerin okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı

Kübra 
 06 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...doğru kişilerle aranızı bozmanın en kestirme yolu, yanlış kişilerle görünmektir.

Keyif Evi, Edith Wharton (Sayfa 284)Keyif Evi, Edith Wharton (Sayfa 284)
Kübra 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...parayı düşünmemenin tek yolu bol paraya sahip olmaktır.

Keyif Evi, Edith Wharton (Sayfa 79)Keyif Evi, Edith Wharton (Sayfa 79)