İki Kız Kardeş

7,5/10  (10 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
696 gösterim
İki Kız Kardeş'te, Amerikan edebiyatının klasikleşmiş yazarlarından Edith Wharton, 20. yüzyıl başlarındaki Amerika'nın yoksul çevrelerine bir pencere açıyor. Ann Eliza ve Evelina Bunner, mütevazı dükkânlarında çalışarak hayata tutunmaya çalışan iki kardeştir. Birbirinin aynı renksiz geçen günleri, satın aldıkları bir saatle birlikte bambaşka bir yöne çevrilir. Alman göçmeni olan saat ustası Ramy, iki kardeşin hayatlarının altüst edecek, kaçınılmaz ve trafik bir sonun temellerini atacaktır. Amerika'nın kent yaşamının ve toplum düzeninin fon oluşturduğu bu küçük roman, başkahramanları dışında çizdiği yan karakterlerle de klasik edebiyatın önemli örneklerinden biri sayılıyor.

Wharton, İki Kız Kardeş'te fedakâr davranışın ironik bir şekilde trajediyle sonuçlanmasını işlemiştir. Edith Wharton bir zamanlar, "Hayat, soyut ilkelerle ilgili değildir ancak kader, eski geleneklere, eski inançlara, eski trajedilere ve eski hatalara verdiğimiz tavizler ve zavallı uzlaşmaların birbirinin arkasından gelmesidir," diye yazmıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786054764488
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Şule ALTAN 
10 Oca 00:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok kasvetli bir kitap.Okudum okudum, kafamı kaldırıp mavi göğü görünce ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz.İki kız kardeşin dükkanlarıyla sınırlı hayatları beni bunalttı, yaşadığım hayata şükrettim.Ben ah kadersizler, vah kadersizler diyeyim siz gerisini anlayın.

fulden ufacık 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Edith Wharton romanlarında kendi zamanının New York'unu anlatmıştır. Tıpkı iki kız kardeş gibi. İki kız kardeşin konusu New York'un yoksul çevresinde sakin bir hayat yaşayan Ann Eliza ve Evelina Bunner iki kız kardeştir. Bir gün Ann Eliza kardeşine doğum günü hediyesi olarak saat ustası Ramy'den saat alır. Sakin yaşamları bir anda değişen kız kardeşler bay Ramy'den hoşlanmaya başlarlar. Ramy'i dinlerken kendilerinden geçen kız kardeşler aslında başlarına gelecek felaketlerden habersizlerdir. Gerçek bay Ramy'i tanıdıklarında iş işten geçecektir.
Klasik olan bu kitap dili ağır olmayıp herkesin anlayabileceği tarzdadır.

Selma Mertel 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kardeşler arası yapılmış bir fedakarlığın sonucunda maalesef bir tradejinin yaşanmasını anlatan roman, aynı zamanda 20 yy başlarındaki Amerika'nın yoksul çevrekerinin yaşam mücadelesini de bu iki kız kardeş çevresinden yola çıkarak gözler önüne seriyor. Keyifli okumalar.

Corpus 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

İki kız kardeş de başlangıçta epeyce sevdiğim, gittikçe yapma bunu bana diyerek okuduğum kitaplardan biri oldu. Ben mi her şeyde kusur buluyorum yoksa sorun okuduklarımda mı bilmiyorum ama durum bu.

Kitapta Ann Eliza ve Evelina adlı iki kız kardeşin, yalnız ve monoton hayatında meydana gelen ufacık bir değişimin etkileri ve çok geniş olmamakla birlikte, 20. yüzyıl başlarında Amerika'nın sosyoekonomik durumu anlatılıyor.
Kız kardeşlerin karakterlerini ve küçük eylemlerin bazen nasıl büyük sonuçlara sebep olabildiğini çok güzel işlemiş yazar. Benim rahatsız olduğum kısım hayatlarının sıradan yönü tüm detaylarıyla işlenirken olaylar başladığında modun düşmesi ve yüzeysel bir anlatıma geçilmesi oldu. Bazı şeyler öyle havada kaldı ki bittiğinde yüzüm düştü diyebilirim. Belki birçok yönüyle sevilebilecek bir kitap fakat benim için orta düzeyde kaldı ne yazık ki. Yine de döneme karşı merakınız varsa okumanızı tavsiye ederim, başlangıç için iyi olabilir.