Çıt Yok

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
554 gösterim
Benimle göz göze gelmemeliydin. Gözlerimin hafızasına bakmamalıydın. Orada yaralı hayatların kahırlı masalını görmemeliydin. Ne sorarsam sorayım aynı cevabı veriyorsun: Katil kim? Bu kıyım çağında, “Katil kim?” demek, “Katil ben değilim” diye kendine yalancı tanıklık etmekten başka ne ki? Bir katil yaratalım ve onu yenelim istiyorsun.Zehirli sözlerden kurtul. Benimle bak kendine. Gözlerime tanık ol. Mademki bir kez baktın, gör o zaman.

İkinci savaş zamanı… İstanbul’u dehşete sürükleyen cinayetler… Cinayetlerini mutlak sessizlikle işleyen bir katil… “Ölü olmaktan ne zaman sıkılır insan?” diye soran bir çocuk… “Bazı oyunları kaybetmek için oynarız” diyen bir horoz dövüşçüsü...

İsmail Güzelsoy’un romanı Çıt Yok gizemli bir hafiye romanı gibi sürükleyici, varoluşun en temel sorularını cesurca dile getiren bir metin kadar derin.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050942897
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarın da söylediği gibi her oyun kazanmak için oynanmaz. Kazanma hırsıyla oynarken oyunun güzelliğini yitiririz çünkü. Bu kitabı okurken de kulağa küpe etmeli bunu, yani "ne olacak şimdi"den ziyade anlatılan her hikayenin güzelliğine bırakmalı insan kendini. Yaşlı bir adamdan da küçük bi çocuktan da, bi katilden de bi aşıktan da pek çok şey öğreniyor insan.

Kitaptan 2 Alıntı

Bahar Acar 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Dünyayı, onu sevdiğimiz birine tarif ederken yaşarız aslında. Bütün sanatlar, güzellikleri anlatan her şey bu oyunun çeşitlemeleridir yalnızca. "

Çıt Yok, İsmail Güzelsoy (Sayfa 76)Çıt Yok, İsmail Güzelsoy (Sayfa 76)