Devrim Ayetleri

7,3/10  (12 Oy) · 
36 okunma  · 
6 beğeni  · 
777 gösterim
Egemenlerin İslam'ı Değil Ezilenlerin İslam'ı

Devrimci Müslümanlar bir süredir hemen herkesin ilgisini çekiyor. "İsyan ve İslam" şiarıyla 1 Mayıs'a katıldılar; başından itibaren Gezi Direnişi'nin ön saflarında yer aldılar. Sivas Katliamı'nı lanetlediler; beş yıldızlı otellerde değil TOMA'ların önünde iftar açtılar. "Mülk Allah'ındır" diyerek abdestli kapitalistleri lanetlediler; İslam'ın özel mülkiyete bakışını tartışmaya açtılar.

Peki, kim bu Devrimci Müslümanlar? İslam'a, siyasete, iktidara, insan ilişkilerine ve gündelik hayata bakışları nasıl? Neye dayanarak İslam'ın devrimci olduğunu söylüyorlar? Ezilenlerin İslam'ı derken neyi kastediyorlar? Neden sürekli padişahlardan, sultanlardan değil de "yalnız yaşayan ve yalnız ölen" Ebu Zer'den, Habeş bir köle olan Bilal'den bahsediyorlar?

Devrimci Müslümanların önde gelen isimlerinden Eren Erdem, yeni kitabı Devrim Ayetleri'nde işte bu soruları yanıtlıyor. Abdestli Kapitalizm, Şeytan Evliyaları ve toplatılması istemiyle dava açılan Nurjuvazi isimli kitaplarıyla bilinen Erdem, Devrim Ayetleri'nde yine ezber bozuyor. Dinin özü "eşitlenmektir" diyen Erdem din elbisesi giyerek siyaset yapan ya da servet edinenlerin uykularını kaçıracak gerçekleri aktarıyor. Devrim Ayetleri, kulaktan dolma bilgilerle yaşanan İslam anlayışını tümden dönüştürme iddiasıyla geliyor.
Ebru Ince 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

altını çızerek okuduğum bir çok cümle oldu ..sadece sürekli bir hadi kalkın devrim yapalım... diye bir çekiştirme var ..o biraz keyifsiz geldi..extra bir bakış acısı kazandım diyebilirim kitaptan ..başarılıda buldum .ama ...böyle adını tam olarak koyamadığım bir rahatsızlık hissi var ama anlatamıyorum kelimelerle ....

iyi akşamlar herkese...

Kitap okumak 
31 May 12:23 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Klasik din üzerine kaleme alınmış kitaplarda olduğu gibi neden inanılması gerektiğinden, inançsızlığın tehlikelerinden veya Yaratıcının varlığından-birliğinden bahsetmiyor DEVRİM AYETLERİ. Çok daha farklı olarak dini yaşadığını iddia edip bu yanlış din anlayışları ve yaşantıları ile, bir başka deyişle dindarlıkları ile günaha batanlardan bahsetmekte. Sıra dışı yaklaşımı var konulara. Bu alana ilgi duyup farklı sesler arayanlara önerilecek bir çalışma olmuş. Konu ile ilgili olmayanlara dahi akıcı üslubu ile içine almakta kitap. Zaman ayırmaya değeceğini düşünüyoruz

Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gezi eylemlerine katılma sebebini; “Kuran-ı Kerim’de yer alan Rahman Suresi’ndeki bir ayet bizi harekete geçirdi: “Ağaçlar Allah'a secde ederler. Ve bir ağacı hırslarınız yüzünden kesmekle, namaz kılarken bir adamın boynunu kesmek eşdeğerdir.” Nasıl bir cami bombalandığında tepki göstereceksek, çok saçma bir hırs uğruna ağaçların kesilmesine de tepki göstermek istedik.”şeklinde açıkladığında tanımak istemiştim Eren Erdem'i. Bunun içinde Devrim Ayetleri iyi bir başlangıç oldu. Sade ve akıcı bir üslupla yazılmış, kafanızdaki çok ciddi sorulara cevap bulabileceğiniz bir kitap.

Peyroux 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eren Erdem kitabında Kur'an'ın indirildiği dönemdeki Arap dünyasını, insanların davranış biçimlerini , geleneklerini araştırmakla başlayıp, kutsal kitabın onların üzerindeki etkilerini irdeliyor.
Kur'an'ın emrettiği kuralları hiçe sayan lüks yaşam biçimleriyle, dindarlık kavramının arkasına sığınarak kendilerine uydurdukları kılıfların paradoksal durumunu ortaya koyarken, doğru bilinen yanlışları da inceliyor. Ali Şeriati'nin izleri var kitabın üzerinde.

Derviche Moderne 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

%89'u müslüman olduğu söylenen bir ülkede yaşıyoruz, kabul etsek de etmesek de.. O insanları da örgütlemek, aydın,ilerici insanlar haline getirebilmek için onlara anlatabileceğimiz çok şey var bu kitapta.

Kitaptan 7 Alıntı

Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kur'an eşitlik diye haykırırken, işçisini sömüren, yoksulun hakkını gasp etmek suretiyle bankalarda para istifleyen, 5 yıldızlı VIP hac ziyaretleri yapan, Allah'a inanıp kapitalizmle amel eden, mücahitlikten müteahhitliğe terfi edenlere sesleniyor kuran. Ya adam gibi amel edin ya da sırtınızdan bu yükü indirin..

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)
Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Kadınlar toplumun kültürü ve yeşerdiği yerdir.''

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 114)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 114)
Kitap okumak 
 31 May 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şu an insanlık fiili bir KABİR HAYATI yaşamaktadır. Çünkü bireyci persfektif, iki ayaklı ölüler üretmiştir. Allah Resulü'nün kabir hayatıyla ilgili sözleri, ölüm ötesine dair sözler değil, aynen şu yaşadığımız sürece dair sözlerdir.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)
Kitap okumak 
31 May 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hz Peygamber karnı şişmiş,şişman bir kimseyi gördüğünde parmağıyla karnına işaret ederek ''Eğer bu yemeğin bir kısmı da başka bir karında olsaydı,senin için daha hayırlı olurdu'' dedi.(Heysemi,V/31 Taberani'den)

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)
Kitap okumak 
 31 May 12:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hz Ali diyor ki; Yoksulluk küfürdür. Yani aslolan bir durum değildir. Gayri-fıtridir. Tabiatla çelişir. Çünkü birileri mal topladığı için diğerleri yoksullaşmıştır.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)
Kitap okumak 
31 May 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hakikat ve gelenek kavgalıdır.Hakikat, değişim ve dönüşüm merkezli bir varış noktasıyken; gelenek sabit, statik bir durağanlık besler.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)
Kitap okumak 
 31 May 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Mal çoğaltmak için yapılan bütün işler ''fitnedir''. Kitabına uydurulmuş hırsızlık olan ''sözde dine uygun bankacılık'' sistemleri, ticaret adı altında türlü takvalar ihtiva eden edenler vs.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Kırmızı Kedi)