Devrim Ayetleri

7,4/10  (8 Oy) · 
31 okunma  · 
5 beğeni  · 
760 gösterim
Egemenlerin İslam'ı Değil Ezilenlerin İslam'ı

Devrimci Müslümanlar bir süredir hemen herkesin ilgisini çekiyor. "İsyan ve İslam" şiarıyla 1 Mayıs'a katıldılar; başından itibaren Gezi Direnişi'nin ön saflarında yer aldılar. Sivas Katliamı'nı lanetlediler; beş yıldızlı otellerde değil TOMA'ların önünde iftar açtılar. "Mülk Allah'ındır" diyerek abdestli kapitalistleri lanetlediler; İslam'ın özel mülkiyete bakışını tartışmaya açtılar.

Peki, kim bu Devrimci Müslümanlar? İslam'a, siyasete, iktidara, insan ilişkilerine ve gündelik hayata bakışları nasıl? Neye dayanarak İslam'ın devrimci olduğunu söylüyorlar? Ezilenlerin İslam'ı derken neyi kastediyorlar? Neden sürekli padişahlardan, sultanlardan değil de "yalnız yaşayan ve yalnız ölen" Ebu Zer'den, Habeş bir köle olan Bilal'den bahsediyorlar?

Devrimci Müslümanların önde gelen isimlerinden Eren Erdem, yeni kitabı Devrim Ayetleri'nde işte bu soruları yanıtlıyor. Abdestli Kapitalizm, Şeytan Evliyaları ve toplatılması istemiyle dava açılan Nurjuvazi isimli kitaplarıyla bilinen Erdem, Devrim Ayetleri'nde yine ezber bozuyor. Dinin özü "eşitlenmektir" diyen Erdem din elbisesi giyerek siyaset yapan ya da servet edinenlerin uykularını kaçıracak gerçekleri aktarıyor. Devrim Ayetleri, kulaktan dolma bilgilerle yaşanan İslam anlayışını tümden dönüştürme iddiasıyla geliyor.
Ebru Ince 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

altını çızerek okuduğum bir çok cümle oldu ..sadece sürekli bir hadi kalkın devrim yapalım... diye bir çekiştirme var ..o biraz keyifsiz geldi..extra bir bakış acısı kazandım diyebilirim kitaptan ..başarılıda buldum .ama ...böyle adını tam olarak koyamadığım bir rahatsızlık hissi var ama anlatamıyorum kelimelerle ....

iyi akşamlar herkese...

Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gezi eylemlerine katılma sebebini; “Kuran-ı Kerim’de yer alan Rahman Suresi’ndeki bir ayet bizi harekete geçirdi: “Ağaçlar Allah'a secde ederler. Ve bir ağacı hırslarınız yüzünden kesmekle, namaz kılarken bir adamın boynunu kesmek eşdeğerdir.” Nasıl bir cami bombalandığında tepki göstereceksek, çok saçma bir hırs uğruna ağaçların kesilmesine de tepki göstermek istedik.”şeklinde açıkladığında tanımak istemiştim Eren Erdem'i. Bunun içinde Devrim Ayetleri iyi bir başlangıç oldu. Sade ve akıcı bir üslupla yazılmış, kafanızdaki çok ciddi sorulara cevap bulabileceğiniz bir kitap.

Seyr 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eren Erdem kitabında Kur'an'ın indirildiği dönemdeki Arap dünyasını, insanların davranış biçimlerini , geleneklerini araştırmakla başlayıp, kutsal kitabın onların üzerindeki etkilerini irdeliyor.
Kur'an'ın emrettiği kuralları hiçe sayan lüks yaşam biçimleriyle, dindarlık kavramının arkasına sığınarak kendilerine uydurdukları kılıfların paradoksal durumunu ortaya koyarken, doğru bilinen yanlışları da inceliyor. Ali Şeriati'nin izleri var kitabın üzerinde.

Derviche Moderne 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

%89'u müslüman olduğu söylenen bir ülkede yaşıyoruz, kabul etsek de etmesek de.. O insanları da örgütlemek, aydın,ilerici insanlar haline getirebilmek için onlara anlatabileceğimiz çok şey var bu kitapta.

Kitaptan 2 Alıntı

Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kur'an eşitlik diye haykırırken, işçisini sömüren, yoksulun hakkını gasp etmek suretiyle bankalarda para istifleyen, 5 yıldızlı VIP hac ziyaretleri yapan, Allah'a inanıp kapitalizmle amel eden, mücahitlikten müteahhitliğe terfi edenlere sesleniyor kuran. Ya adam gibi amel edin ya da sırtınızdan bu yükü indirin..

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)
Duygu Kr 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Kadınlar toplumun kültürü ve yeşerdiği yerdir.''

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 114)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 114)