Adı:
Düşmanlar
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
268
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
268 syf.
·1 günde·7/10
Isaac Bashevis Singer kitaplarını Yiddiş dilinde yazmış Nobel Ödüllü bir yazardır. Bu dili konuşan insan sayısı her ne kadar çok az olsa da yazar kitaplarını Polonya’da yaşadığı günlerde anılaşan insanların hayaletlerine ithafen yazmıştır. Bu romanını diğer romanlarından ayıran en belirgin özelliği Amerika'da geçen ilk romanı olmasıdır. Yazar bu romanı Amerika'da 30 yıl yaşadıktan sonra yazar. Romanları dışında yazarın hikâyeciği de ön plandadır. Yazar hikâyelerinde genellikle iyiyi kötüyü, inancı kuşkuyu, sabrı ihaneti, cinsel sevginin getirdiği üzüntü ve neşeyi, kuşakların anlaşamaması gibi konuları ele alır.

Bireysel anlamda kitap Herman Broder isimli Yahudi bir sığınmacının hayatı ve aşkları üzerineyken daha geniş anlamda ise Nazi soykırımından kurtulan Yahudilerin kendi aralarındaki ilişkiler, topluma yeniden uyum süreçleri ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları acı tecrübelerdir. Kitaptaki tüm ana ve yan karakterlerin hepsi bu kategoriye girmektedir.

Ana karakterimiz Polonyalıdır ve Hitler rejimi sırasında eşi ve çocuklarının öldürüldüğünü öğrenir, sonrasında üç yıl bir samanlıkta fare gibi saklanmak zorunda kalır. Ona bu süreçte yardım eden Yadwiga isimli kadını savaş sonrasında beraberinde New York'a götürür ve orada onunla evlenir. Her şey yolunda giderken Herman, Masha adında bir kadına âşık olur (ki o da kendisi gibi bir Yahudi sığınmacıdır). Böylece Herman iki kadınla birlikte iki farklı hayat yaşamaya başlar. İşler karışmaya başlamışken Herman'ın öldüğünü sandığı ilk eşi ortaya çıkar. Bundan sonra Herman için her şey karmakarışık bir hâl almaya başlar ve okur karakterimizin bu üç kadın arasındaki ikilemine şahit olur. Hangisini seçme konusunda ciddi sıkıntılara girer. Kitabın orijinal ismi, Düşmanlar: Bir Aşk Hikâyesi olsa da burada gerçek bir aşktan bahsetmek mümkün değildir. Mutluluk getirmesi gereken aşk burada Herman'ın felaketi oluyor ve onu mahvediyor.

Bütün bu olaylar içinde Herman'ın psikolojik durumu çok daha ön planda kalıyor. Yazar en çok bu konu üzerinde duruyor. Sanırım Herman karakteriyle Holocaust'tan kurtulanların psikolojisini bizlere anlatmaya çalışıyor. Bunu da Yahudi bir göçmenin hayatını, kaygılarını, yaşama uyum sağlamaya çalışmasını Herman karakterinde çok güzel anlatıyor. Herman mahremiyetine son derece önem verir, yaptığı işin ayrıntılarını kimseyle paylaşmak istemez, içine kapanıktır, sürekli bir yerden bir Nazi subayını çıkıp kendisini tutuklayacağını düşünür. Gittiği her yerde ilk önce kaçacak bir kapı gözetler. Dipsiz bir paranoya dünyasında yaşar. Hitler'den kurtulan Herman gibi bu kişiler genelde geçmişlerini unutmak isteseler de bunu bir türlü başaramazlar. Herman'ın geçmişi sürekli onu rahatsız eder. Aile, iş, sosyal yaşamda sürekli çelişkiler ve sorunlar yaşar. Bunların dışında kendi içinde de sürekli bir çelişki halindedir. Sekse her ne kadar çok düşkün olsa da evlilik ve çocuk sahibi olmaktan sürekli kaçar. Tanrı'ya inancını esir kamplarında kaybetmiş olmasına rağmen yaptığı iş gereği bir haham için Tanrıyı yücelten ateşli vaazlar yazar.

Netice itibarıyla yazarı tanımak isteyen okurlar için sade dili ve anlatımıyla güzel bir başlangıç kitabı olabilir ama yazarın dilimize çevrilen az sayıdaki kitapları arasında en iyi kitabı budur diyemiyorum.
Herman hayvanat bahçesini
toplama kampına benzetirdi. Özlem doluydu burasının havası - çöllere, tepelere, vadilere, inlere ve ailelere duyulan özlem. Yahudiler gibi, hayvanlar da dünyanın dört yanından buraya zorla getirilmişler...
Naziler samanlıkta bir Yahudinin saklandığını öğrenirlerse üç kadını da kurşuna dizerler. hatta arkasından
belki bütün köyü yakarlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düşmanlar
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
268
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • NecmettiN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0